60 Yıllık Domates Tohumu Takas Edildi

Bu yıl 3´üncüsü düzenlenen Tohum Takas Şenliği´ne 60 yıllık domates tohumu damga vurdu.

 

Bu yıl 3´üncüsü düzenlenen Tohum Takas Şenliği´ne 60 yıllık domates tohumu damga vurdu. Elazığlı bir gönüllü vatandaşın ninesinden kalma domates tohumunu hediye ettiği Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, 60 yıllık domates tohumunu mısır ve biber tohumuyla takas etti.

/resimler/2015-11/19/1028515154192.jpg

Şile´de bu yıl 3´üncüsü düzenlenen Tohum Takas Şenliği´ne Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi de katıldı. Renkli görüntülere sahne olan şenlikte Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi´nde görevli Uzman Biyolog Tuğçe Ağba ve ekibi, 60 yıllık domates tohumunu mısır ve biber tohumuyla takas etti. Koruma altına alınan sebze ve meyve tohumlarının takas edildiği şenliğe halkın ilgisi yoğundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi´nde görevli Uzman Biyolog Tuğçe Ağba, "Bitkinin neslini devam ettirebilmesi ve biyo çeşitliliğin devam edebilmesi adına tohumlara çok ihtiyacımız var." dedi.

Yüzlerce vatandaşın özenle sakladığı çeşitli tohumları birbiriyle takas ettiği şenlik, gün boyu süren çeşitli etkinliklerle devam etti.

/resimler/2015-11/19/1029137810902.jpg

MİNİK ELLER TOHUM EKTİ

Şenlikte, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi´nden katılan görevli uzman biyologlar Şilelileri bitkiler konusunda bilinçlendirirken, aynı zamanda evde yapılabilecek bitki karışımları hakkında da bilgilendirdi. Tohum Takas Şenliği´nde minik eller de toprakla buluştu. İlk kez tohum ekme heyecanı yaşayan minikler, çeşitli tohumları özenle saksılara yerleştirdi.

/resimler/2015-11/19/1029384061504.jpg

"BİTKİ NESLİNİN DEVAMI İÇİN TOHUM ÖNEMLİ"

Bitki neslinin devam etmesi için tohumun büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Uzman Biyolog Tuğçe Ağba, "Bu yıl bu festivale ilk kez katılıyoruz. Biz de Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi olarak tohum takas şenlikleri düzenliyoruz. Bu tür etkinlikler bizim için önemli çünkü tohum bizim en önemli bitki parçamız.  Bitkinin neslini devam ettirilebilmesi ve biyo çeşitliliğin devam edebilmesi için tohumlara çok ihtiyacımız var. Yerel tohumlar da bizim için çok önemli ve bu tür etkinliklerde çok fazla yerel tohuma ulaşabiliyoruz. Gelen tohumları kontrol altına alıyoruz. Bu yıl ki tohumlarımız içerisinde 60 yıllık domates tohumumuz var." şeklinde  konuştu.

/resimler/2015-11/19/1029597030612.jpg

"MISIR TOHUMU VERİP 60 YILLIK DOMATES TOHUMU ALDILAR"

Şenliği anlamlı bulduğunu belirten Nalan Okutan, "Tohum takasımızı yaptık. Biz mısır verip domates ve salçalık biber aldık. Şenlik çok güzel oldu. Bu gelenek devam etmeli." dedi.

Yerli tohum bulmanın zor olduğunu belirten Dilek Yürük ise, "Yedikule marullarını takas ettik. Bu marullar ne yazık ki geniş alanlarda yetiştirilemiyor.  Bu işe gönül verenlerle birlikte tohum takası sayesinde orijinal tohumları tekrar bahçelerde yetiştirebiliyoruz. Daha önce Yedikule Marul Şenliği yapmıştık. Oradan tohum alanlar, şimdi bize tohumlarını getiriyor. Her türlü uygun ortamda ata tohumlarının devam edebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz." diye konuştu.
  • Cumartesi 22.5 ° / 10.9 ° Bulutlar
  • Pazar 18.7 ° / 11 ° kırık bulutlar
  • Pazartesi 15.9 ° / 6 ° kırık bulutlar