Ağaç yaşken eğilir

Devrim Zeytin Yağ fabrikası, bölgenin siyah altını "Zeytin" in milli ekonomideki yeri ve Zeytin'in uç ürünü Zeytinyağının yaşamsal anlamdaki katkısını okullar arası sosyal bir proje ile öğrencilere anlattı.

Erdekli iş insanı, Devrim Zeytin Yağ sanayii işletmecisi Devrim Korkmaz, Erdek girişindeki yağ fabrikasını sosyal bir proje ile 5-6. sınıf öğrencilerine açarak yönenin siyah altını, en büyük gelir kaynağı zeytinciliğin ve zeytin yağının insan yaşamındaki sağlık ve ekonomik katkısını anlattı.

İş insanı Devrim Korkmaz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Her fabrika bir kaledir." sözünden hareket ile Erdek ve çevresi için "siyah altın" olarak insan sağlığı ve milli ekonomiye büyük katkısı olduğuna inandığı zeytin ve zeytinciliğin, uç ürün zeytinyağı ile nasıl bir evrim geçirdiğini işletme üzerinde öğrencilere anlatmanın gelecek adına büyük kazanç olduğunu ifade etti.

Devrim Korkmaz, Erdek'te faaliyet gösteren ilkokulların 5 ve 6 sınıflarını kapsayan bir yelpaze ile öğrencileri öğretmenleri ile birlikte sabah kahvaltısına aldığı işletmesinde, Simit, halis zeytin yağı, peynir, yeşil ve siyah zeytinle yapılan kahvaltı sonrası, öğrenciler tarafından elle bant'a atılan zeytinlerin paleti aşarak kontini sistemden geçerek nihayi ürün yağ olarak şişelere, tenekelere dolması küçük beyinlere nakış gibi ilendi.

İş insanı Devrim Korkmaz'ın geleceğin zeytincileri için sürprizi elbette bunlarla sıırlı kalmadı. Devrim Korkmaz, önceden tespitini yaptığı öğrencilerin tamamı için hazırladığı zeytin yağı şişelerini isimlerini yazdığı öğrencilere tek tek armağan etti.


Cumhuriyetimizin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne demişti?..
Siyasî, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsun, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa kazanılacak başarılar yaşayamaz ve sürekli olamaz.
Zamanımız tamamen bir iktisat çağından başka bir şey değildir.
Türkiye’mizi layık olduğu seviyeye yükseltebilmek için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek mecburiyetindeyiz.
Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.


Hiçbir medeni devlet yoktur ki ordu ve donanmasından önce iktisadiyatını düşünmüş olmasın.
İstiklalin tamamiyeti ancak istiklal-i mali (ekonomik bağımsızlık) ile mümkündür.
Kesin zaruret olmadıkça piyasalara karışılmaz; bununla beraber hiçbir piyasa da başıboş değildir.
Kılıç ve saban; bu iki fatihten birincisi ikincisine daima yenildi.
Kılıçla ülke alanlar, sabanla ülke alanlara yenilmeye mahkumdur.
Kurtuluş ve bağımsızlık için yaptığımız savaşı tamamlamak ve Tanrı’nın milletimize doğuştan verdiği yetenek ve kabiliyeti en yüksek derecede geliştirmek ve memleketimize bağışladığı bütün kuvvet ve servet kaynaklarından en iyi biçimde faydalanarak zayıflığımızın sebeplerini yok etmek için, bundan böyle hiçbir fırsat ve zamanı ziyan etmeyerek çalışmaya mecburuz. Hayat demek ekonomi demektir. Çünkü millet yoksul kaldıkça hiçbir şey yapamaz. İlk önce zengin olmalıdır. Çünkü her şeyi yapan paradır. Öncelikle ekonomiye önem vermek lazımdır. Ekonomide faydalı olabilmek için ise teoriler ve kavramlar ile vakit geçirecek zamanımız kalmamıştır.Bugün mevcut fabrikalarımızda ve daha çok olmasını dilediğimiz fabrikalarımızda kendi işçimiz çalışmalıdır. Refah içinde ve memnun olarak çalışmalıdırlar. Ve bütün bu saydığımız sınıflar aynı zamanda zengin olmalıdır ve hayatın gerçek tadını tadabilmelidir ki, çalışmak için kuvvet ve kudret bulabilsin.

Memleketi bayındır hale cennet hale getirecek olan ekonomik güç ve ekonomik alandaki himmettir. Milletimizi insanca yaşatacak bir iktisat devrinin aşılması lazımdır. Hepimizin arzusu şudur ki, bu ülkenin insanları ellerinde örnekleriyle tarımın ticaretin endüstrinin emeğin yaşamanın temsilcilleri olsunlar, artık bu memleket böyle fakir ve bu millet hakir değil, memleketimize zenginler memleketi ve yeni Türkiye'nin adına da çalışkanlar diyarı denilsin. İşte millet böyle bir devri yüceltecektir ve böyle bir devrin tarihini yazacaktır.
Ufuk İPİN
3.12.2021 13:34:34
Eeey milliyetçiyim diye geçinen,ülkeyi parsel parsel satıp,sonra bu sahtekarlıklarınızı insanlara iyi şeyler yapmış gibi çıkıp nutuk atanlar;Gerçek vatan evladı ve bu vatanın geleceğine nasıl sahip çıkılacağını görün.DEVRİM beyi can ı gönülden kutluyor ve önünde saygı ile eğiliyorum.Ancak.! Sizin gibi gercek vatan evlatları ve ulu önder Atatürk'ün ilkelerini kendine miras edinmiş insanların sayesinde bu vatan her türlü hainlerin üstesinden gelecektir.Sevgilerimle

Anahtar Kelimeler: yaşken eğilir
  • Pazar 0.3 ° / -3.6 ° Heavy snow
  • Pazartesi -1.2 ° / -8.9 ° kırık bulutlar
  • Salı -0 ° / -7.5 ° Hafif kar