Akın, endişeli

Avşa Turizm Derneği Başkanı Metin Akın: “Avşa’da 9 bin yasal yatak var ama yatak sayısı 40 binleri buluyor” “Pandemi nedeniyle 2021 yılı turizmi bile risk altında”

“Avşa Turizm Derneği” Başkanı Metin Akın, “Pandemi nedeniyle adada yarım yamalak bir turizm sezonu yaşanıyor” dedi.

Bandırma’nın eski amatör futbolcularından olup, Marmara formasını giyen, Bandırmaspor’un kurucuları arasında yer alan ve “Petro Osman” lakabıyla tanınan rahmetli Osman Akın’ın oğlu Metin Akın, şunları söyledi:

“Avşa adasının ilk oteli olan ÇINAR OTEL’i babam, 1965 yılında hizmete soktu. Şimdi oteli ben işletiyorum. Ancak bu yıl, kiraya verdim. Otelimizde 50 oda, 130 yatak var. 10 yıldan beri Avşa Turizm Derneği başkanlığı görevini yürütüyorum.”

                                         TURİZMDE MÜTHİŞ KAÇAK

Avşa’da halen vergisini ödeyip, yasa ve yönetmeliklere uygun çalışan 9 bin yatak bulunmasına karşın gayri resmi çalışan, özel konutların da kiraya verilmesiyle ortaya çıkan 40 bin yatak bulunduğuna dikkati çeken Akın, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu nedenle Avşa turizmi büyük darbe alıyor. Aslında Avşa, turizmde kendini kanıtladı ve ülke turizmine damgasını vurdu ama ne yazık ki, ileriye gitmiyor, hatta geriliyor. Bunu önlemenin yolu kaliteli turizme kucak açmaktan, çevreye, tarihe ve insana saygılı, duyarlı altyapıyı oluşturmaktan geçiyor.”

                              2021 YILI TURİZMİNDEN DE ENDİŞELİM

Avşa’ya gelen vatandaşların, Covid-19 önlemlerine genelde hiç uymadıklarına dikkati çeken Akın, şöyle konuştu:

“Bugün vatandaşlarımız, Covid-19 konusunda üç değişik anlayış sergiliyor. Bunlardan bir grup, pandemiyi çok ciddiye alıyor ve tatile bile çıkmıyor. Diğer grup, pandemiyi ciddiye alsa da yine de bir şeyler yapılabileceğini düşünüyor. Bir de pandemiyi hiç ciddiye almayan bir grup var ki, hiçbir şeyi umursamıyor. Ne maske takıyor, ne temizliğe dikkat ediyor, ne de sosyal mesafeyi koruyor. İşte bu üçüncü grup, Avşa’ya da çok geliyor. Plajlarımızda insanlar iç içe. Pandemi riski yüksek. Bu yıl zaten yarım yamalak geçen turizm sezonundan sonra 2021 yılı sezonunun da kaybedilebileceği endişesini taşıyorum.”

İMAR PLANI SIKINTILI

Avşa’nın en önemli sorunlarından birinin de imar planı olduğuna işaret eden Avşa Turizm Derneği Başkanı Metin Akın, şunları söyledi:

“Adada arsa üretilmediğinden çok küçük daireler yapılarak satışa sunuluyor. Hatta 23 metre karelik, 1+1 daireler bile satılıyor. Çünkü bu dairelerin fiyatları daha elverişli olduğundan satışları da kolay oluyor. Müteahhitlerin de daha bilinçli ve sorumlu davranmaları gerekiyor.”  ÖNDER BALIKÇI
Anahtar Kelimeler: endişeli
  • Perşembe 6 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 11 ° / 1 ° Sağanak
  • Cumartesi 10 ° / 1 ° Bulutlu