Avrupa'yı, Asya'ya bağlayan yüzen köprüler Ro-Ro filosu

S.S. Erdek Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi Ro-Ro taşımacılığı Anadolu ile Avrupa arasında Erdek ve Bandırma’yı, Tekirdağ ve Anbarlı'ya bağlıyor.

S.S. Erdek Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Tuncay Aksoy, halen toplam 9 gemi ve RO-RO ile tır, kamyon ve yolcu taşımacılığı yaptıklarını belirtti.

Son olarak denize indirdikleri “Tekirdağ 59” gemisinin, 1998 gros ton, 90 metre boy ve 22 metrelik ülkemizin en büyük ikinci gemisi olduğuna dikkati çeken Aksoy, “Yine kooperatifimize ait olup, halen Bandırma-Tekirdağ arasında sefer yapan ‘Balıkesir 10’ da aynı büyüklüktedir” dedi.

“Tekirdağ 59”un Bandırma-İstanbul Ambarlı ve Bandırma-Tekirdağ arasındaki iki hatta sefer yapacağını belirten Aksoy, şunları söyledi:

“2004 yılında kurulan kooperatifimizin 7 ortağı var. Henüz seferlerine başlamadığı için ortalama40 tır kapasiteli ‘Tekirdağ 59’u saymazsak, 8 gemimizin günlük tır taşıma kapasitesi ortalama 250’yi buluyor. Bu tırlarımız, Anadolu ile Avrupa arasında deniz köprüsü oluşturuyor. Araçlarımızla ulaşım yapanlar hem karayolundaki trafik kazası riskinden uzak oluyorlar, hem araçlarında amortisman kaybı olmuyor, hem de karayoluna göre yüzde 50 az ücretle ulaşım olanağına sahip oluyorlar.”

Tuncay Aksoy, kooperatiflerine ait 8 gemiden 5’inin Erdek-Tekirdağ, 3’ünün ise Bandırma-Tekirdağ arasında sefer yaptığını sözlerine ekledi.  ÖNDER BALIKÇI
NEVZAT MAN
21.11.2021 23:29:11
Hayırlı olsun. Kazasız belasız hizmet versinler.

Anahtar Kelimeler: Avrupa' ' bağlayan yüzen köprüler - filosu
  • Pazar 0.3 ° / -3.6 ° Heavy snow
  • Pazartesi -1.2 ° / -8.9 ° kırık bulutlar
  • Salı -0 ° / -7.5 ° Hafif kar