Benzeye benzeye kış geldi.

Doğalgaz ve Kaloriferlere rağmen Kömür kovalarına rağbet arttı.

Kış aylarının başladığı ve hava sıcaklığının giderek düştüğü bugünlerde kömür kovalarına da ilgi arttı.

Bandırma’da ısıtma olarak Doğalgaz kullanılmasına rağmen bazı apartmanlar ise yakıt olarak kömürlü kalorifer ile ısınıyor.

2020 yılına gelindiği şu günlerde gerek doğalgaz, gerekse kömür kaloriferi kullanan yapılarda bazı konut sahiplerinin evlerine kurdukları kovalı sobalarla, farklı ısınma yöntemi içinde oldukları gözlendi.

Yeterli sıcaklığa kavuşmak için konutlarında kömür kovalı soba kullananlar haklı olarak, kalorisi yüksek kömürden kovalarının erimesi yeni kova satışlarına talebi arttırdı.

Sadece kömür kovası değil onun yanında kömürü tutuşturmak için gerekli olan gazyağı, çıra ve tahta parçasının da satıldığını belirten ikinci kuşak Sönmez Nalburiye Ticaret sahibi Haldun Sönmez “ kömür kovalarına olan ilgi her geçen yıl artıyor. Bunun yanında soba borusu, kürek, el arabası, gazyağı, tahta parçası ve çıra da ilgi görüyor. Ekonomik nedenlerle; eskiden evlerimizden eksik etmediğimiz maşınğa veya soba da kullanılıyor. Bazıları ise hem daha tasarruflu, hem de nostaljik ısınmaya olan özlemi maşınga-soba üzerlerinde yemek yapmak, kestane pişirmek için kullanıyor” dedi. Erdem ÖZCAN
Anahtar Kelimeler: Benzeye benzeye geldi.
  • Cumartesi 17 ° / 6 ° Bulutlu
  • Pazar 23 ° / 7 ° Sağanak
  • Pazartesi 18 ° / 10 ° Bulutlu