BUGÜNÜ ANALIM
Bu akşam KADİR GECESİ´dir. Kandiliniz mübarek olsun!
Tarih: 31.5.2019 01:05:27

                Kadir Gecesi…

                İçinde Kur´ân-ı Kerîm´in indirilmeye başlandığı Ramazan ayının en mübarek gecesidir. Kadir Gecesinin oluş fazileti, dünya ve ahiret saadetini kazanmaya sebep olan Kur´ân-ı Kerîm´in indirilmeye başlandığı gece olması, yani Kur´ân´a saraylık etmesidir. Kadir Gecesi´nin aslında hangi gecede olduğu ihtilaflıdır. Efendimiz (s.a.v.)´den belli bir gece olduğuna dair sıhhati kesin bir hadis nakledilmemektedir. 27 gece olması İslâm âlimlerinin ortak kanaatidir.

                İşin doğrusuna bakılınca, bu gecenin Ramazan ayında ve diğer geceler içersinde gizlenmesinde Rabbimizin hikmeti gizlidir. Bu şekilde, Müslümanlar her geceyi Kadir Gecesi bilmek suretiyle ihyâ gayreti içine girerler ve kulluğun belli geceleri tahsisi gibi bazı mahzurlar önlenmiş olur.

                Eğer yapılan ibadetler bu geceye denk gelirse, kılınan namazlara bin ay nafile namazı kılmış gibi sevâbı verileceği vaad edilmiştir. Yine okunan Kur´ân´ın her harfine bu gece 30 bin sevap verilecektir.

                Müslümanlar arasındaki ortak kanaat, Kadir Gecesi´nin son 10 geceden birinde olduğu şeklindedir. Esasen Efendimiz (s.a.v.) de bu son 10 geceyi devamlı olarak itikâfta, ibadetle geçirirdi. Bizim de vazifemiz bütün Ramazan gecelerini, bütün seneyi ihya etmek, Kadir Gecesini bulmaya çalışmaktır. Bir hadis-i şerifi naklederek, Kadir Gecesini daha iyi öğrenelim: Kim inanarak ve sevâbını Allâh´dan bekleyerek Kadir Gecesi´nde kıyam (namaz kılar, uyanık olursa) üzere olursa, geçmiş günahları affolunur.” (Buhari, Sıyam, 71)

                Ramazan ayının 27. gecesi “KADİR GECESİ”´dir. İnsanlara dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren dinimizin kutsal kitabı Kur´ân-ı Kerîm Peygamberimiz (s.a.v.) Ramazan ayı içinde Kadir Gecesinde inmeye başlamıştır. Hz. Muhammed (s.a.v.)´e peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve İslâm güneşi bu gecede doğmuştur. İşte bu önemli olaylar Kadir Gecesine çok büyük bir şeref vermiş, üstün bir değer kazandırmıştır. Kadir Gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu Kurân-ı Kerîm´de açıkça bildirilmiştir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de bu gecenin fazileti hakkında şöyle buyurmuştur.

                “Kim ki faziletine inanarak ve mükafatını Allâh´tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.” Kadir Gecesi biz mü´minlere Allâh Teâlâ´nın büyük bir lütfu ve sonsuz rahmetinin bir eseridir. Bu geceyi Allâh rızası için namaz kılarak, Kur´ân okuyarak ve duâ ederek en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

                Hz. Ayşa bir gün Peygamberimize (s.a.v.): “Ya Resulullah; Kadir gecesine rastlarsam nasıl duâ edeyim” diye sordu. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: “De ki: Ya Rab; sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet” Sevgili Peygamberimizin öğrettiği bu duâyı, bizde Kadir Gecesinde tekrar edelim. Kandil gecelerini; Allah rızası için namaz kılmak, Kur´ân okumak Peygamberimize salat ve selam okumak, günahlarımızın bağışlanması için Allâh´tan af dilemek, dünya ve ahirete ait dileklerimiz için duâ etmek ve yapacağımız yardımlarla yoksulları sevindirmek suretiyle değerlendirmeliyiz.

                Sahur ve seherin bereketini, iftarın paylaşma hazzını, teravih çoşkusunu bizlere yaşatan, ”BEN ORUÇLUYUM” söylemini gönüllerde hissettiren, pek çok güzelliği ve bereketi bünyesinde barındıran rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayının sonuna yaklaşırken, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesine ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız.

                Kadir Gecesi, Yüce Kitabımız Kur´ân´ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, duâ ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir.

                Kadir Gecesi, geçici hevesler ve sonu gelmez emeller peşinde bir koşuşturma içersinde geçen hayatımızda bize bir soluklanma, durup düşünme, iç dünyamıza dönüp geçmişimizin bir muhasebesini yapma, tövbe etme fırsatı sunan kutlu bir zaman dilimidir.

Mükafatların sınırsız olarak verildiği bu mübarek gecede, iyi ve güzel davranışlarımızın çoğalıp kötü davranışlarımızın azalmasını, dinimiz hakkında sağlıklı ve doğru bilgimizin artmasını, aramızdaki sevgi ve bağışlamanın hepimizi kucaklamasını Yüce Allâh´tan dileyelim.

Kadir gecesi, Kur´ân´ın indirildiği gecedir. Kur´ân-ı Kerîm´in Levh-i Mahfuz´dan dünya semasına toptan indirilmiş olduğu gecedir. Cebrail, Peygamberimiz (s.a.v.) ilk vahyi bu gece getirmiştir. (96. Alak Sûresinde, “İKRA! OKU!” emriyle başlayan ilk beş âyetini. Bu gecede kaderin bir çeşit istinsahı da yapılmaktadır. Kadir gecesi Ramazan´ın 27. gecesi olarak kutlanılmaktadır.

Kandillerin en üstünüdür ve “GECELERİN SULTANI” olarak isimlendirilmiştir. Kıyamete kadar yüz milyarlarca insana dünya ve ahirette rehberlik edecek olan Kitab´ın yeryüzüne iniş günü ve bunun yıldönümleri elbette ki müstesna bir gündür; Ve bayramlar, ihtifaller ve merasimlerle kutlanması gayet isabetlidir.

                Kur´ân´daki “KADR SÛRESİ” vahyin başlangıcından ve bu gecenin büyük kudsiyet, fazilet ve bereketinden, bu gece kâinatı kaplayan ilâhî esenlikten bahsetmektedir: “Biz Kur´ân´ı Kadir Gecesi indirdik. Bilir misin nedir, Kadir Gecesi? Bin aydan daha hayırlıdır Kadir Gecesi. O gece Rablerinin izniyle ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner… Artık o gece bir esenlik gider… tâ tan yeri ağarıncaya kadar.”

                44. Duhân Sûresinde ise bu gecenin kudsiyetine yemin edilmektedir: Açık olan ve gerçeği açıklayan bu Kitâb´a yemin olsun ki; biz onu kutlu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz haktan yüz çevirenleri uyarıcılarız. O öyle bir gecedir ki, her hikmetli iş, tarafımızdan bir emir ile, o zaman yazılıp belirlenir…”

                97. Kadir gecesiyle aynı adı taşıyan Kadir Sûresinde, bu gecenin faziletiyle ilgili olarak şöyle buyuruluyor:

                “Şüphesiz Biz, onu (Kur´an´ı) Kadir Gecesinde indirdik. Sen, o Kadir Gecesinin ne olduğunu nereden bileceksin? Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve Cebrail, Rablerinin izniyle bütün emirlerle (yere) inerler. O gece, şafak atıncaya kadar emniyetli ve selâmetli bir gecedir.”

                Görülüyor ki, insanlık için bir hidayet kaynağı olan son kitap Kur´ân-ı Kerîm, bu gecede inmeye başlamıştır. Yine, bu gecede yapılan ibadet, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır.

                Kadir Gecesi ibadetle değerlendirilmeli, gecenin bereketinden istifadeye çalışılmalıdır.

                Bu geceye mahsus bir ibadet yoktur. Bu gecede yapılacak olan; Kur´ân okumak, namaz kılmak, duâ etmek, günahlardan tevbe ve istiğfar etmektir.

                Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor: “Kim faziletine inanarak ve ecrini umarak KADİR GECESİNİ İHYA EDERSE, GEÇMİŞ günahları mağfiret olunur.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BUGÜNÜ ANALIM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Korkutan deprem uyarısı
Korkutan deprem uyarısı
Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilci Yardımcısı Aysun Aykan Balıkesir-Gökçeyazı Fay hattında yaşanan tehlikeye dikkat çekti.
  Eti Maden´de tören hazırlığı
Eti Maden´de tören hazırlığı
Etimaden işletmeleri bünyesinde kurulacak "Bor Karbür" tesislerinin temel atma töreni için Enerji Bakanı Fatih Dönmez Bandırma´ya geliyor
Yangın söndürmeye giden itfaiye devrildi.
Yangın söndürmeye giden itfaiye devrildi.
İtfaiye aracını kullanan İtfaiye eri hayatını kaybetti.
BALIK TÜKETİMİ KALP HASTALIĞI,
BALIK TÜKETİMİ KALP HASTALIĞI,
FELÇ VE ALZHEIMER RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR
PTT AŞ 179. YILINI KUTLUYOR
PTT AŞ 179. YILINI KUTLUYOR
Türkiye´nin köklü kuruluşlarından biri olan PTT AŞ, bu yıl 179. yaşını kutluyor.
Asa, “Üreticilerimizle birlikte bu zor yılı aşacağız”
Asa, “Üreticilerimizle birlikte bu zor yılı aşacağız”
BaşkanAsa,“Marmarabirlik sürdürebilirlik yapısını kaybetmemeli”
Üniversite Öğrencileri Borsayı Ziyaret Etti.
Üniversite Öğrencileri Borsayı Ziyaret Etti.
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi lojistik ve dış ticaret bölümü öğrencileri borsayı ziyaret ettiler.
Alkali Beslenme Sağlık İçin Gerçekten Faydalı mı?
Alkali Beslenme Sağlık İçin Gerçekten Faydalı mı?
Alkali Beslenme son dönemin popüler beslenme biçimleri arasında yer alıyor.
DÜNYA REKORU EDREMİT´TE KIRILDI
DÜNYA REKORU EDREMİT´TE KIRILDI
DÜNYANIN EN BÜYÜK KANARYA YARIŞMASI EDREMİT´TE YAPILDI
Ödüller 29 Ekim´de
Ödüller 29 Ekim´de
Küçük Okçular Turnuvası sona erdi.
Borsanın Atatürk sevgisi
Borsanın Atatürk sevgisi
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin yaptığı Atatürk silueti Bandırma Ticaret Borsası´nda
Bilgi Üniversitesi bilgi aldı
Bilgi Üniversitesi bilgi aldı
"Sürdürülebilir Tasarım Stüdyosu Erdek - Kapıdağ Yarımadası Projesi"
2 milyar dolarlık sektör ihracatına yön veriyorlar
2 milyar dolarlık sektör ihracatına yön veriyorlar
Mermer sektörü CNR Marble Tech´te makine üreticileriyle buluşuyor
OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARDA 6 SKOLYOZ BELİRTİSİNE DİKKAT!
OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARDA 6 SKOLYOZ BELİRTİSİNE DİKKAT!
Kaynaklandığı bilinmeyen “adolesan idiopatik skolyoz” ise topumda %1 oranında ortaya çıkıyor.
Sektörün En Ağır Fuarı Bursa´da Başlıyor
Sektörün En Ağır Fuarı Bursa´da Başlıyor
Fuar ve Kongre Merkezi´nde düzenlenecek ‘Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı´nda bir araya gelecek.
Sarı, muhtarlarla buluştu
Sarı, muhtarlarla buluştu
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Erdek´e hizmet gelmemesi için ilçe içinde çalışanlar var” “Erdek-İlhan arasına duble yol vizyonumuzu değiştirir”
"Sürdürülebilir Tasarım Stüdyosu Erdek - Kapıdağ Yarımadası Projesi ´´
"Sürdürülebilir Tasarım Stüdyosu Erdek - Kapıdağ Yarımadası Projesi ´´
Yeniden yorumlamayı amaçlaması konuları görüşüldü.
Okullar arası pil toplama yarışması
Okullar arası pil toplama yarışması
Bandırma birinci, Erdek ikinci grupta
  Geri dönüşüm tesisinde yangın
Geri dönüşüm tesisinde yangın
1 Milyon değerindeki hurda kâğıt yanarak kül oldu.
Yılın Muhtarı seçildi
Yılın Muhtarı seçildi
Erdek´te 6. dönem Muhtar olan Recep Kara, Yılın Muhtarı oldu
Paşalimanı Adasında ne oluyor?...
Paşalimanı Adasında ne oluyor?...
Dışarıdan gelen Avcıların sürek avına, köylüler kazan kaldırdı.
Bandırma´da Muhtarlar Günü Kutlandı
Bandırma´da Muhtarlar Günü Kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Bandırma Cumhuriyet Meydanı´nda tören düzenlendi.
Erdek´te Muhtarlar günü
Erdek´te Muhtarlar günü
Erdek Muhtarları 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutladı.
Şehir Hastanesi´ne yeni üniteler
Şehir Hastanesi´ne yeni üniteler
Balıkesir Şehir Hastanesi´ne yeni “Hiperborik Oksijen Tedavi Ünitesi” açıldı
Temeli bir hafta içinde atılacak
Temeli bir hafta içinde atılacak
Bandırma Devlet Hastanesine yeni hemodiyaliz ünitesi geliyor
2020 bütçesi karara bağlandı.
2020 bütçesi karara bağlandı.
125.810.000,oo Tl´lik 2020 Bütçesine AKP ve MHP´den oy çıkmadı.
BY Balık, Atatürk´te
BY Balık, Atatürk´te
BY Balık, Balık sezonu ile birlikte, yeni mekanlar zincirinde yerini aldı.
8 bin ameliyat
8 bin ameliyat
Bandırma Devlet Hastanesi´nde, 9 ayda 751 bin poliklinik muayenesi
 ANTANDROS´A DESTEK
ANTANDROS´A DESTEK
TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ ÇEKÜL VAKFI´NDAN ANTANDROS´A DESTEK
KEMİK ERİMESİNE BAĞLI KIRIKLAR HAYATİ TEHLİKEYE YOL AÇABİLİR
KEMİK ERİMESİNE BAĞLI KIRIKLAR HAYATİ TEHLİKEYE YOL AÇABİLİR
Kemik yoğunluğunu yüzde 80 oranında genetik faktörler belirliyor
Ev temizliği hizmeti
Ev temizliği hizmeti
BANDIRMA BELEDİYESİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE EVDE TEMİZLİK HİZMETİ VERİYOR
Muhtarlar Günü Kutlanıyor
Muhtarlar Günü Kutlanıyor
“Muhtarlar Günü´ nedeniyle ilçede ve kırsal alanda görev yapan muhtarlara kahvaltı verdi.
SAĞLIK VEREN 6 ÖNEMLİ BESİN!
SAĞLIK VEREN 6 ÖNEMLİ BESİN!
Bu besinlere sofranızda mutlaka yer verin!
Kimin Cuması mübarek olsun!
Kimin Cuması mübarek olsun!
ALLAH´IN (C.C.) MÜBAREK KILDIĞI GÜNÜNÜ SIRADANLAŞTIRIYORSUNUZ…
TÖRENLE ANILDI
TÖRENLE ANILDI
BÜYÜK USTA ARA GÜLER ÖLÜMÜNÜN BİRİNCİ YILDÖNÜMÜNDE ARA GÜLER MÜZESİ´NDE DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI
Onur projesi
Onur projesi
Bandırma Şehit Aileleri ve Gazi evi projesine destek ziyaretleri
Yıldırım, Tekirdağ´da
Yıldırım, Tekirdağ´da
Erdek Liman Başkanı Cemal Yıldırım, koordinasyon toplantısında
Mekin, Antalya´ya gidecek
Mekin, Antalya´ya gidecek
Ocaklar´da yaşayan Ahmet Mekin, “Antalya Film Festivali”ne katılacak
Otansev´den vatandaşlara çağrı
Otansev´den vatandaşlara çağrı
HAYTAP Erdek Temsilcisi Eva Otansev: "Sokak hayvanlarının yaşamlarını kolaylaştıralım"
Edincik´te zeytin bol
Edincik´te zeytin bol
Edincik Zeytin Tarım Kooperatifi Başkanı Mehmet Özçakır: "Bu yıl Edincikli üreticilerin yüzleri gülecek"
Balyalı, Edincik´te yaşıyor
Balyalı, Edincik´te yaşıyor
Eski Balıkesir Milletvekili Hüseyin Balyalı: "Atatürk çizgisinden uzaklaşılması Türkiye´ye çok şey kaybettirdi"
7 muhtar vali  Ersin Yazıcı´yı ziyaret etti
7 muhtar vali Ersin Yazıcı´yı ziyaret etti
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı´ya nezaket ziyaretinde bulundular.
Zeytin Kooperatifi, mevlid-i şerif okuttu
Zeytin Kooperatifi, mevlid-i şerif okuttu
Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi, mevlid-i şerif okuttu.
TEMAD kuruluş yıldönümünü kutladı
TEMAD kuruluş yıldönümünü kutladı
TEMAD Erdek Şube Başkanı Ahmet Eraslan: “Topluma hizmetlerimizi sürdürüyoruz”
Kültür turları devam
Kültür turları devam
ÇANAKKALE KÜLTÜR TURLARINA ORHANİYE MAHALLESİ İLE DEVAM EDİLDİ
Azra Mila´nın okul sorunu çözülüyor
Azra Mila´nın okul sorunu çözülüyor
Azra Mila eğitimine devam edecek
Enerji Bakanı Fatih Dönmez geliyor
Enerji Bakanı Fatih Dönmez geliyor
Bandırma´da kurulacak "Bor Karbür" tesislerinin temelini atacak
TEMAD´ın 35. yılı
TEMAD´ın 35. yılı
“Astsubaylar Günü” de kutlanıyor
Ersoy, BGC´nin konuğuydu
Ersoy, BGC´nin konuğuydu
Çelebi Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy: “Bandırma öncelikle bir liman kentidir”
Bel ağrısına dair doğru bilinen yanlışlar!
Bel ağrısına dair doğru bilinen yanlışlar!
Bel ağrısına dair birçok şeyi yanlış biliyoruz
“Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması” başlıyor.
“Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması” başlıyor.
ATIK PİLLER OKULLARIN DESTEĞİ İLE TOPLANIYOR
CHP´den BAŞKENT ÇIKARMASI
CHP´den BAŞKENT ÇIKARMASI
CHP İlçe Başkanlığı, Genel başkan Kılıçdaroğlu ve Milletvekiller ile görüşmede bulundu.
Sokak hayvanlarına dikkat çekildi
Sokak hayvanlarına dikkat çekildi
SOKAK HAYVANLARINI KORUMA ve YAŞATMA DERNEĞİNDEN BAŞKAN´a ZİYARET
Vicdansızlar!
Vicdansızlar!
Erdek´te sokak köpeğini pompalı tüfekle vurdular!
Ayçiçeği hasadı bitti
Ayçiçeği hasadı bitti
Bandırma ve yöresinde ayçiçeği rekoltesi arttı
“Dünya Gıda Günü”
“Dünya Gıda Günü”
Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin: “İnsan her şeyi erteleyebilir, gıdayı asla!”
BALPARK uygulaması yargıya gidiyor
BALPARK uygulaması yargıya gidiyor
Bandırma Belediyesi, BALPARK´ı yargıya taşıyor
DOLAR
5.8303
EURO
6.4969
Reklamlar

 /resimler/2019-8/30/0133327978785.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Arar idim Allah?ı buldum.. Buldum da ne oldu?..

Yunus Emre
1840 PTT`nin kurulması
1853 Kırım Harbi`nin başlaması
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler