Anahtar Kelimeler: Çerkez Ethem anıldı
  • Cumartesi 37 ° / 23 ° Güneşli
  • Pazar 29 ° / 17 ° Güneşli
  • Pazartesi 30 ° / 17 ° Güneşli

Balıkesir

15.08.2020

  • İMSAK 04:40
  • GÜNEŞ 06:14
  • ÖĞLE 13:18
  • İKİNDİ 17:06
  • AKŞAM 20:12
  • YATSI 21:40

Çerkez Ethem anıldı

Dr. Ulaş Töre Sivrioğlu: ?Bandırma´ya Kuvay-ı Milliye Müzesi kurulmalı?

Tarihi belgelerde Çerkes asıllı Türk asker olarak geçen Çerkez Ethem vefatının 71. yılında doğduğu Emreköy´de anıldı.

Yakınları ve sevenleri tarafından 2 yıldır yapılagelmekte olan "Çerkez Ethem"i anma programı bu yılda 22 Eylül pazar günü yapıldı.

Kuvay-ı Milliye´ye ve Kurtuluş Savaşı´na büyük katkıları bulunan Çerkes Ethem, doğum yeri olan Bandırma´ya bağlı Emre Köy´de İkincisi düzenlenen anma programı ve Mevlid-i Şerif´e, Bandırma Belediye Başkan Yardımcıları Ozan Onur ve Metin Ok, Çerkes Ethem´in akrabaları ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Program sırasında konuşan tarihçi, Dr. Ulaş Töre Sivrioğlu, Çerkes Ethem´in, Kurtuluş Savaşı´na katkıları bulunan bir Kuvay-ı Milliyeci olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

?Artık Çerkes Ethem´in hain olup olmadığı tartışmalarına bir son vermeliyiz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Ona da haksızlıklar yapılmıştır. Bandırma´ya kısa sürede bir Kuvay-ı Milliye Müzesi kazandırmalıyız. Bandırma´da, bu konuda bir arşivleme çalışması yapılması gerekir. Bu müze için bölgede yaşayanların ellerinde bulunan belgeler toplanıp, yaşlıların anlattıkları kayıt altına alınabilir. Kitap ve belgesel çalışmalar yapılabilir. Çerkes Ethem, çok önemli bir tarihsel figürdür. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemizde tarih bölümümüz var ama Kuvay-ı Milliye konusunda hiçbir ciddi çalışması yok. Bandırma´yı ilgilendiren birçok konuda sempozyumlar, paneller, konferanslar düzenliyor. Hatta Kudüs ile ilgili toplantılar bile yapıyor. Ancak Kuvay-ı Milliye konusunda bugüne dek hiçbir çalışması olmadı. Bunu da bir özeleştiri olarak düşünmesi gerekir.? ÖNDER BALIKÇI

EMREKÖY NERESİ?...

İlçenin güney doğusunda yer alıp, Bandırma´ya 23 kilometre uzaklıktadır.

Bandırma´nın en eski köylerinden, şu andaki kırsal mahalle olan Emre Köy, Kurtuluş Savaşı´mızın kazanılmasında büyük katkıları bulunan Çerkes Ethem´in köyü olarak bilinir.

Çerkes ve muhacir köyü olup, 600-700 yıllık bir geçmişi bulunan Emre Köy, geçimini genellikle çiftçilikten sağlıyor. Bandırma´nın kırsal mahallesi olan Emre Köy´de ağırlıklı olarak buğday, armut, kiraz ve nar üretimi gerçekleştiriliyor. Ayrıca, inek yetiştiriciliği de mahalle halkının geçimine katkı sağlıyor.

Emre´nin kendine özgü yemeklerini keşkek, kırma ve mantı oluşturuyor.