CHP Başkanı Panç'tan 15 Temmuz mesajı

Demokrasiye ve halka yönelik bu hain kalkışma ve arkasındaki FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz.

                      15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden dört yıl geçti. Demokrasiye ve halka yönelik bu hain kalkışma ve arkasındaki FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz.

15 Temmuz 2016 gecesinde yaptığımız gibi halk egemenliğine ve Türkiye’nin demokratik birikimine sahip çıkma azmindeyiz. Darbe girişimine karşı halkımız, Gazi Meclis ve siyaset kurumu ortak bir direniş sergilemiş, darbe girişimi boşa çıkarılmıştır. Darbe gecesi TBMM'de tüm partilerin milletvekilleri direnmiş, tüm partiler tarafından partimizin tutumunun takdir edildiği meclis tutanaklarına geçmiştir. Bu ortak tutum ve demokrasiye sahip çıkma inancı TBMM'den tüm illere yayılmıştır.

Ancak 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasiye sahip çıkan bu kararlı duruş ne yazık ki güçlü bir demokrasi çıkarma fırsatına dönüştürülememiş, sonraki süreçte TBMM’yi devre dışı bırakan bir OHAL rejimi yerleştirilmiştir. Ülkemiz uzun bir süre KHK'lerle yönetilmiş, milletin temsilcilerinin fikri ve söyleyeceklerini dinleme nezaketi bile gösterilmemiştir. Aradan 4 yıl geçmiş olmasına karşın darbenim siyasi ayağını ortaya çıkarmaya dönük esaslı bir adım da atılmamıştır.

Devlet kadrolarında ve kamunun tüm alanlarında  FETÖ'nün  sızmasına müsaade eden anlayış ne yazık ki 15 Temmuz sürecinin sonunda, bu alanlara bu kez farklı cemaatlerin yerleştirilmesine göz yummuş, yaşananlardan bir ders almamıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak askeri ya da sivil her türlü darbeye karşı kararlı duruşumuz devam edecektir. Karanlığa karşı aydınlığı, zorbalığa karşı özgürlüğü, darbelere karşı demokrasiyi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Kamunun cemaatlere peşkeş çekilmesine, liyakat yerine kıyak atamalara dün olduğu gibi bu gün de karşı çıkacağız!

Biliyoruz ki güçlü ve özgür bir Türkiye yaratmanın yolu, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine bağlı, kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti esaslarına sarılmaktan geçiyor.

Tek güvencemiz ve umudumuz yine milletimizin azim ve kararlılığıdır. Demokrasiye ve Halk egemenliğine olan inancımızla 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetlerken, darbeye karşı direnişte canını veren şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimize sağlık dileriz.

Darbe girişimlerine, silahını halka doğrultanlara ve darbecilere bu zemini hazırlayanlara lanet olsun!

                                                                                                                           Dr. Selim Panç

                                                                                                                      CHP Bandırma İlçe Başkanı
Anahtar Kelimeler: Başkanı ' Temmuz mesajı
  • Çarşamba 0 ° / 0 ° Yok
  • Perşembe 0 ° / 0 ° Yok
  • Cuma 34 ° / 20.9 ° Açık hava