• Pazar 32 ° / 19 ° Güneşli
  • Pazartesi 30 ° / 18 ° Güneşli
  • Salı 28 ° / 18 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

12.07.2020

  • İMSAK 03:54
  • GÜNEŞ 05:44
  • ÖĞLE 13:19
  • İKİNDİ 17:15
  • AKŞAM 20:44
  • YATSI 22:26

Cumhur İttifakına Meclisi terk ettiren İdlib konuşması

CHP Meclis Üyesi Sibel Salı Karabacakoğlu’nun Muhalefete salonu boşalttıran konuşma

Bandırma Belediye Meclisi’nin mart ayı olağan toplantısında gündem dışı şehitlerle ilgili konuşan CHP Grup Sözcüsü Fatma Sibel Karabacakoğlu’na, AKP ve MHP grupları, “genel politika” yaptıklarını öne sürerek tepki gösterdiler ve oturumu terk ettiler.

Karabacakoğlu’nun konuşmasını aşağıda sunuyoruz:

“Suriye’nin İdlip bölgesinde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik 27 Şubat 2020 Cuma gecesi gerçekleştirilen hava saldırısında 33 kahraman evladımız şehit düştü, 32 evladımız da yaralandı. Yine ertesi gün, aynı bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda bir askerimiz şehit olurken, iki askerimiz yaralandı. Sadece 24 saat içinde 34 vatan evladımız, kahraman Mehmetçiğimiz şehit oldu, 34 askerimizin ise hastanelerde tedavileri halen sürüyor.

Millet olarak tarifi imkânsız bir acı yaşıyoruz. Her şeyden önce vatan uğrunda şehit düşen tüm askerlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekânları cennet olsun.

Şehitlerimizin ailelerine, sevenlerine ve milletimize sabır, yaralı askerlerimize ise acil şifalar diliyoruz. Bir kez daha tüm ulusumuzun başı sağ olsun.

Böyle zamanlarda kelimeler, acıları tarif etmekte yetersiz kalır. Acı ve hüznün boğazlarımızda düğümlenip kaldığı zamanlardan geçiyoruz. Milletimizin her bireyini derin bir yasa boğan bu acıları unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu millet, kurtuluşundan kuruluşuna ve bugünlere gelene kadar devleti, vatanı ve bağımsızlığı için gözünü kırpmadan ölüme gülerek koşmuştur. Tarihimiz ve bugünümüz bunu kanıtlayacak yüzlerce, binlerce, milyonlarca isimsiz kahramanlarla doludur. Ancak bugün milletimiz, mevcut siyasi iktidarın hatta tek kişinin, yine tek başına aldığı kararlarının, hırslarının, tedbirsizliklerinin bedelini ödemektedir. Duvarları sıvalı evlerde yaşayan yoksul halk çocuklarının neden göz göre göre ölüme sürüklendiği açıklanmaya muhtaçtır. Şehit ocağında pişen helva birilerine tatlı gelebilir. Analarımızın gözyaşlarını dindirmek, askerlerimizin, sağ salim evlerine dönmelerini sağlamak bizlerin boynunun borcudur. Ölümü değil yaşamı, savaşı değil barışı istemek, savunmak zorundayız. Genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yıllardır uyardığı ve işaret ettiği gibi Türkiye, Suriye topraklarındaki emperyalist tuzakların bir parçası olmamalı ve Ortadoğu bataklığına sürüklenmemelidir. Bir gün ABD’nin, ertesi gün Rusya’nın taşeronluğuna soyunmak, bu ülkeye, bu millete, bu kahraman Mehmetçiğimize yapılan en büyük ihanettir. Son yaşadığımız acı olay da ne yazık ki hiçbir hava savunma önlemi alınmadan, göz göre göre gelen bir felâkettir. Cumhuriyet tarihimizde, tek seferde en çok şehit verdiğimiz bu olayda kahraman askerimizin bunca ihmal, tedbirsizlik ve hatalı dış politika tercihleriyle ölüme sürüklenmesi kabul edilemez.

Son söz olarak kahraman ordumuzun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden aldığı yetkiyle görevini başarıyla tamamlamasını ve askerlerimizin bir an önce yurdumuza dönmesini, bundan sonra da tek askerimizin bile burnunun kanamaması için gereğinin yapılmasını istiyoruz. Genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi, ‘Millet ittifakı iktidarında hiçbir askerimizin tırnağına bile zarar gelmeyecek.’ Çünkü siyasetin görevi askerlerimizin tırnağına bile zarar gelmemesini sağlamaktır. Çözümün siyasi yöntemlerle gerçekleştirilmesi için herkesi ortak akılla ve sağduyu ile düşünmeye davet ediyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu olarak bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, ülkemize sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Bugün Suriye’de görev yapan kahraman askerlerimizin bir an önce evlerine sağ salim dönecekleri günü sabırsızlıkla bekliyoruz.”  ÖNDER BALIKÇI