Eğitim İş´den açıklama
"Yeni eğitim öğretim yılında da sıkıntı yaşayan öğretmen ve memurlarımızın yanında duracağız."
Tarih: 14.9.2018 10:07:01

2018-2018 eğitim öğretim yılı başlaması dolayısı ile yazılı bir açıklamada bulunan Eğitim İş Başkanı Kadir Taylan, her geçen gün zorlaşan şartlara dikkat çekerek meslektaşlarının yanında olduğu mesajını verdi.

/resimler/2018-9/14/1026575961773.jpg

Eğitim iş Başkanı Kadir Taylan; "Her sene olduğu gibi bu sene de yeni eğitim öğretim yılı birçok sorunla başlıyor. Bakanlık yine eğitim emekçilerine, sendikalara danışmadan “ben yaptım oldu” mantığı ile pek çok değişiklik yaptı. Bunlardan birisi de liselere giriş sisteminde yapılan değişiklik…

Bakanlığın geçen ay açıkladığı lise yerleştirme sonuçları velileri de öğrencileri de memnun etmedi. Bakanlık 91 bin öğrencinin açıkta kaldığını söylese de açıkta kalmamak için 4. Ve 5. Tercihlerini yapanlarla beraber açıkta kalan toplam öğrenci 183 bin kişi oldu. Açıkta kalan öğrenciler de nakil sürecinde Anadolu liselerini tercih etti. Milli Eğitim Bakanlığı bu öğrencileri yerleştirebilmek için okullarda kontenjan artırmaya gitti. Böylelikle Kemal Pireci, ŞMG ve Ayyıldız Anadolu liselerinde sınıf mevcutları 40´ar  öğrenciye ulaştı. Bunun yanında Meslek ve İmam Hatip liseleri boş kaldı. Bakanlığın İmam Hatip liselerine öğrenci yönlendirmek için sistemi değiştirdiğini biliyoruz. Gelinen noktada gördük ki halkımız İmam Hatip liselerine gitmek istemiyor. Bunu daha fazla zorlamanın bir anlamı yok.

Okullarımızda bilindiği üzere birinci sınıflar alıştırma eğitimlerine başladı. Aynı zamanda pek çok okul ise taşınma telaşında. Şu anda Ayyıldız ve ŞMG Anadolu Liseleri “Liseler Vadisi”nde yapımı devam eden binaya taşınıyor. Proje İmam Hatip Lisesi yine Liseler vadisine taşınıyor. Evyapan Ortaokulu, Bandırma ve Vecihibey Ortaokulları ŞMG lisesinin boşalttığı binaya taşınacak. Aynı binaya taşınan okulların birleştirilmesi planlanıyor. Bu arada Hürriyet İlkokulu da Vecihibey Ortaokulunun boşalttığı binaya taşınacak. Yani kavimler göçü gibi bir nevi okullar göçü yaşanıyor.

Bu kadar kapsamlı taşınma için eğitimin öğretimin başladığı şu güne kadar önemli bir adım atılmadı. Seminer çalışmalarının başladığı hafta okulların taşınması telaşına girildi. Okulların taşınması için resmi yazı beklenmedi, valilik oluru alınmadı. Okulların neye dayanarak taşındığını merak ediyoruz. Okulların fiziki eksiklikleri ortadadır. Okullar taşınma ve tadilat giderlerini kendileri karşılamaya çalışıyorlar ve çalışmaların okulların açılışına yetişmesi de mümkün görünmüyor. Evyapan Ortaokulundaki Anaokulu da taşınıyor, ne okul binası ne lavabolar ne de bahçe bu minik öğrenciler için uygun değil.

Liseler vadisine ulaşım ise başlı başına bir sorun olarak görünüyor. Çünkü aynı bölgede Devlet Hastanesi, Üniversite, Fen lisesi de bulunuyor. Buraya ise bir kavşaktan tek şerit bir yoldan ulaşılıyor. Okulların tatil olduğu şu an bile ulaşımın bir sorun olduğu yere bir de iki lisenin taşınması yoğunluğu katlayacaktır. Üstelik üniversiteye de yeni fakülteler açılması planlanıyor. Karayollarının ve Baski´nin kavşak projesi olduğu söylense de şu ana kadar yapılan bir çalışma yok. Yerleşim yerlerine uzaklığı dolayısıyla bu bölgede çalışanlar, hastaneye gelenler, öğrenciler, servisleri ve belediye otobüslerini kullanmak zorunda kalacaklar.

Okul binaları da daha tamamlanmış değil. Çevre düzenlemesi ise devam ediyor. Taşınan okullar sıralar, masalar dahil bütün eşyaları ile taşınıyor. Yeni yapılan okullarda Fatih Projesi alt yapısı yok, yani okullarda akıllı tahta olmayacak. Eğitimde kara tahtaya geri dönülüyor. Fatih projesi Cumhuriyet tarihinin eğitime yapılan en büyük yatırımı diye tanıtılmış, öğretmenler meslek içi eğitimlerle akıllı tahtaları kullanmayı öğrenmişti. Derslerde büyük kolaylık sağladığı için öğretmenler de geçen sekiz yıllık süreçte hazırlıklarını ona göre yaptılar. Şimdi ise “Eskiden eğitim nasıl yapılıyordu?” denilerek öğrenciler ve öğretmenler kara tahtaya mahkum ediliyor. Bugün ilkokullarda bile akıllı tahtanın olduğu düşünülürse bu büyük bir eksiklik olacaktır.

/resimler/2018-9/14/1027177524659.jpg

Çevre düzenlenmesinin tamamlanmaması, duvarının yapılmamış olması güvenliğin sağlanmasının zorlaştıracaktır.

Bugüne kadar aynı bölgede bulunan Atatürk İlkokulu, Süleyman Şeker İlkokulu ve son olarak Zübeyde Hanım İlkokulu kapatıldı veya dönüştürüldü ve artan nüfusa rağmen yerine yeni ilkokul açılmadı. Bunun sonucu olarak bugün Şehit Süleymanbey İlkokulunda birinci sınıf mevcutları 45 öğreniciye ulaştı. Böyle bir durumda ise Milli Eğitim tüm okullarda tam gün eğitime geçmeyi planlıyor. Kalabalık sınıflarda eğitim vermenin güçlüğü ortada.

Adrese dayalı sistemde okulların yürüme mesafesinde bulunması gerekiyor. Fakat bu sene de öğrencilerin çoğu okullarına servislerle gidecek. Bu da başta güvenlik ve trafik yoğunluğu olmak üzere pek sorunu beraberinde getiriyor. Sene başı kurullarında servislerin kontrolü ve takibi görevleri nöbetçi öğretmenlere verilmeye çalışılıyor. Öğretmenin bu konuda bir sorumluğu ve yetkisi bulunmuyor. Burada sorumluluk okul idaresindedir. Servislerle yapılan sözleşmeler dikkatle düzenlemeli ve takibi de okul idaresince yapılmalıdır.

Yine kurullarda nöbetçi öğretmenlerin öğle aralarında okulda kalması gerektiği söyleniyor ve bu karar altına alınmaya çalışılıyor. Öğlen arası öğretmenin dinlenme saatidir. Nöbetçi öğretmen de olsa öğretmenin dinlenme hakkı dikkate alınmalı ve buna göre düzenleme yapılmalıdır.

Okul idareleri duyurularını kurdukları Whatsapp gruplarından yapıyor ve öğretmenleri de bundan sorumlu tutuyor. Öncelikle bu uygulamayı kullanmayanlar var. Akıllı telefonu olanlar ise pek çok grup olduğunu, gelen mesajların gözden kaçabildiğini söylüyorlar. Zaten resmi duyuruların bu uygulama üzerinden yapılması kurumsal yapıya uymaz ve öğretmen bundan sorumlu tutulamaz. Duyuruların mutlaka zamanında ve imza karşılığında yapılması zorunludur.

Bazı okullara müdür atamaları da son zamanlarda gerçekleşti. Atamaların gecikmesi, şu an bile bazı okullarda yeterli idarecinin olmaması, bu görevlerin vekaleten yürütülmeye çalışılması okulların açıldığı şu süreçte birer eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. İdareci atamalarının çoğunlukla liyakat gözetilmeksizin belli kesimden yapılması da iş bilmez insanların göreve gelmesine sebep oluyor. İdarecilerin inisiyatif kullanamaması, açıklama yaparken “Böyle istiyorlar, yapın diyorlar biz de yapıyoruz.” Gibi ifadeler kullanmaları büyük zafiyettir.

Öğretmenlere sürekli resen seminer görevleri çıkarılıyor. Bunların duyuruları önceki gün veya gece telefonla yapılabiliyor. Özellikle hafta sonu ve mesai saatleri dışındaki seminer görevlerini kabul etmiyoruz. Mesleki çalışmaların sene başından planlamasını, gerekli duyuruların imza ile yapılmasını istiyoruz.

Eğitimdeki bütün aksaklıklardan öğretmenler sorumlu tutulmak isteniyor. İdareciler sorumluluk almak istemediklerinden en ufak eksiklik veya yanlış durumunda, öğretmenden savunma istiyor, üstelik öğretmenin iyi niyetini de göz ardı ederek. Tecrübeli, emek veren ve öğrencileri seven pek çok öğretmenimiz bu gibi uygulamalarla küstürülüyor. İdarecilerin baskı ve yanlış uygulamalarından emekliliğini isteyen çok değerli öğretmenlerimiz var.  

Son yıllarda görevlendirmeler önceden imzaya çıkarılmadan ve resen yapılıyor. Tekrar tekrar görevlendirme alan öğretmen ve memurlar mağdur ediliyor.  Üstelik bu görevlendirmelerde sağlık özrü gibi en temel haklar bile göz ardı ediliyor, talepler dikkate alınmıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün bu yanlış uygulamalardan derhal vazgeçmesini istiyoruz.

Bugünlerde çoğu kimse yeni Milli Eğitim Bakanı´nın sayesinde Atatürkçülük konularının yeniden müfredata girdiğini konuşuyor. Bakanın bu konuda takdir edilecek yönü mahkeme kararlarını uyguluyor olmasıdır. Çünkü Atatürkçülük konuları Eğitim İş´in Danıştay´a açtığı bir dava sonucunda müfredata girmiştir.

Görüldüğü gibi yeni eğitim öğretim yılına büyük zorluklar içinde giriyoruz. Bizler her durumda işimizi en iyi şekilde yapmaya öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışacağız. Yeni eğitim öğretim yılında da sıkıntı yaşayan öğretmen ve memurlarımızın yanında duracağız.

Her şeye rağmen iyi bir eğitim öğretim yılı geçirmemiz dileğiyle tüm eğitim çalışanlarına başarılar dilerim."

                                                  Kadir TAYLAN

                                   Eğitim İş Bandırma Temsilcilik Başkanı
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Eğitim açıklama
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İYİ Parti seçimden umutlu
İYİ Parti seçimden umutlu
İYİ Parti Erdek İlçe Başkanı Arif Demir: “Erdek belediye başkan adayımızı aralık ayında açıklayacağız”
Dadan, politika yolunda
Dadan, politika yolunda
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü Kadir Dadan, doktorluğu bıraktı
Zeytinde yok yılı!
Zeytinde yok yılı!
Erdek Zeytin Kooperatifi Başkanı Abdullah Şenol: “Kapıdağ´daki zeytinin % 80´i kayıp”
AK Partide isimler belli oldu
AK Partide isimler belli oldu
12 Kasım olan son başvuru süresi 16 Kasım Cuma gününe ertelendi.
4 ilçede kariyer günleri
4 ilçede kariyer günleri
Bandırma, Erdek, Gönen ve Manyas´ta kariyer günleri düzenlenecek
Sarı´dan Kastri bölgesi değerlendirmesi
Sarı´dan Kastri bölgesi değerlendirmesi
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Bölgede 18 uygulaması yapacağız”
TÜRKİYE´NİN YÜZDE 39´U KAN ŞEKERİNİ ÖLÇTÜRMÜYOR
TÜRKİYE´NİN YÜZDE 39´U KAN ŞEKERİNİ ÖLÇTÜRMÜYOR
Türkiye´de bu oranın yüzde 39´la zirvede yer aldığı görüldü.
Balıkçı´ya şilt
Balıkçı´ya şilt
Gazeteci-Yazar Önder Balıkçı´ya TFFHG´den teşekkür şilt´i
İDO satıldı
İDO satıldı
İDO, 861 milyon dolara el değiştirdi.
Mirza´dan ADD´ye iadeyi ziyaret
Mirza´dan ADD´ye iadeyi ziyaret
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şubesini ziyaret etti.
KASIKTAKİ ŞİDDETLİ AĞRILARA DİKKAT
KASIKTAKİ ŞİDDETLİ AĞRILARA DİKKAT
(PKS), tedavi edilmediği takdirde şiddetli ağrılarla yaşam kalitesini düşürüyor.
Gönen´de işbirliği protokolü imzalandı.
Gönen´de işbirliği protokolü imzalandı.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi için Üniversite ile Gönen Belediyesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
Barçın, yeniden Manyas´ın adayı
Barçın, yeniden Manyas´ın adayı
CHP´de Balıkesir´in 4 ilçesinin adayı açıklandı.
Emep, Ekonomik krizi sokağa taşıdı
Emep, Ekonomik krizi sokağa taşıdı
Demokratik kitle örgütleri Ekonomik krize karşı alanlara taşıdı.
Rotary Kulübü´nün eğitime desteği sürüyor
Rotary Kulübü´nün eğitime desteği sürüyor
Şehit Bedir Karabıyık Ortaokulu resim yarışmasında derece alanlara ödül
Eski gazeteci Bozkurt, BGC´de
Eski gazeteci Bozkurt, BGC´de
Anadolu basınında ilk fotoromanı yayınlamıştı
Zeytinciye 110 milyon TL´lik ödeme
Zeytinciye 110 milyon TL´lik ödeme
Marmarabirlik, bugün itibariyle 33 bin ton ve 247 milyon TL karşılığında ürün alımı gerçekleştirdi.
Kur Riskinin Olumsuz Etkilerinden Korunmanın Şifreleri
Kur Riskinin Olumsuz Etkilerinden Korunmanın Şifreleri
Mali Müşavir Kaytun Tunçer, kur riskinin olumsuz etkilerinden korunmanın yollarını anlattı.
Hukuk ve Adalet Dersi
Hukuk ve Adalet Dersi
Bandırma Adliyesinde Ortaokul öğrencilerine tatbiki Hukuk ve Adalet Dersi verildi.
Ödemeler Başladı
Ödemeler Başladı
Erdek´te Afetzedelere Ödemeler Başladı
Göbel´e Muhtar adayı oldu
Göbel´e Muhtar adayı oldu
İbrahim Pamukçu doğduğu belde Göbel´e Muhtar adayı oldu.
Mirza; "Vaatlerin %85´i gerçekleşti."
Mirza; "Vaatlerin %85´i gerçekleşti."
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Bandırma´nın önündeki 5 yılı rastgele kişilere bırakılmayacak kadar önemli”
 ÇOCUKLARI SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI KORUYAN 5 ÖNERİ
ÇOCUKLARI SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI KORUYAN 5 ÖNERİ
Soğuk algınlığı, küçük çocuklarda yılda ortalama 6-8, erişkinlerde ise 2-3 kez görülebiliyor.
Diyabete Karşı Süt Tüketin
Diyabete Karşı Süt Tüketin
Sütün sağlıklı beslenmedeki önemini her fırsatta vurgulayan uzmanlar, süt içmenin diyabet riskini azalttığını belirtiyor.
Kaz Dağları´nın Büyülü Doğası
Kaz Dağları´nın Büyülü Doğası
Kışı, Kaz Dağları´nın Büyülü Doğasında Yenilenerek Karşılayın!
TÜRKİYE´NİN YÜZDE 8´İ 65 YAŞ ÜSTÜNDE
TÜRKİYE´NİN YÜZDE 8´İ 65 YAŞ ÜSTÜNDE
Türkiye´deki 65 yaş üstü kişilerin nüfustaki payının yüzde 8 olduğu görüldü.
Eğitime katkı, karşılıksız kalmadı
Eğitime katkı, karşılıksız kalmadı
Bandırma Kaymakamlığı Eğitime Yapılan Katkıları Dolayısı ile Etimaden Genel Müdürlüğünü Teşekkür belgesi ile taltif etti.
Anne-babalar bu 5 döneme dikkat!
Anne-babalar bu 5 döneme dikkat!
ÇOCUĞUNUZU SAĞLIKLI BESLEMENİN PÜF NOKTALARI
DSP´den karara ilişkin ilk açıklama
DSP´den karara ilişkin ilk açıklama
"DSP yerli yerinde duruyor. Burada bir yanlış anlama var"
Teksüt, SIAL Endonezya´da
Teksüt, SIAL Endonezya´da
Teksüt, Güneydoğu Asya´nın buluşma noktasında
Kaptan, Rotayı Belediyeye çevirdi
Kaptan, Rotayı Belediyeye çevirdi
Armatör, Sedat Uz, AK Partiden Marmara Adalar Belediye Başkan aday adayı oldu.
Beklenen oldu.
Beklenen oldu.
Aydın Özen, Bandırma belediye başkan aday adaylığı başvurusunu yaptı
Rektör, gelişmeleri anlattı
Rektör, gelişmeleri anlattı
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir Basın yolu ile kamu oyunu aydınlattı
Üniversiteye üçüncü rektör yardımcısı
Üniversiteye üçüncü rektör yardımcısı
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi´nde rektör yardımcılarının sayısı üçe çıktı.
Federe Olma Yolunda
Federe Olma Yolunda
Bandırma Körfez Spor Kulübü federe olmak için ilk adımı attı.
İşin kötüsü Umut yok!...
İşin kötüsü Umut yok!...
Fatih Karagümrük tek golle 3 puanı alıp gitti. Asıl tehlike çaresizlik...
Şenveli BGC´yi ziyaret etti
Şenveli BGC´yi ziyaret etti
Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Şenveli: “Ek binamız tamamlandığında anjiyo hizmeti de vereceğiz”
THK Şubesi yeni atılımlar peşinde
THK Şubesi yeni atılımlar peşinde
THK Bandırma Şube Başkanı Varol Memişler: “Misakça´da eğitim tesisleri kurmak istiyoruz”
Öztoprak´a anma
Öztoprak´a anma
Öztoprak için TSYD Levent Tesisleri Aydın Doğan Salonu´nda bir anma töreni düzenlendi.
Anıtkabir´e çıktılar
Anıtkabir´e çıktılar
1907 FENERBAHÇE DERNEĞİ VE 1907 ÜNİFEB ATA´NIN HUZURUNDA
Tarla yolunda can pazarı
Tarla yolunda can pazarı
Traktör devrildi bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.
Kınama!..
Kınama!..
Bandırma Gazeteciler Cemiyetinden kınama
Mevlit ve lokma hayrı yapıldı.
Mevlit ve lokma hayrı yapıldı.
Erdek Belediyesi, Atatürk´ün vefatının 80. yılını Mevlit ve lokma hayrı ile yad etti.
ADD´den Atatürk´ün sevdiği yemekler
ADD´den Atatürk´ün sevdiği yemekler
Erdek ADD´den, 10 Kasım´da, Ata´nın sevdiği yemekler
törenlerle anıldı.
törenlerle anıldı.
Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 80 yılında Bandırma´da yapılan törenlerle anıldı.
Anlamlı 10 Kasım
Anlamlı 10 Kasım
ATATÜRK BANDIRMA´DA TÖRENLERLE ANILDI
Manyas´ta Anma Törenleri.
Manyas´ta Anma Törenleri.
Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80.yılında törenlerle anıldı.
Anlamlı nöbet
Anlamlı nöbet
Gönüllü öğrencilerden anlamlı nöbet
Erdek´te 10 Kasım salon etkinliği
Erdek´te 10 Kasım salon etkinliği
Muzaffer Gürer Ortaokulundan başarılı sunum
Erdek´te 10 Kasım
Erdek´te 10 Kasım
Vefatının 80. yılında özlem ve minnet ile anıldı
BELEDİYE BAŞKANI DURSUN MİRZA´NIN 10 KASIM ATATÜRK´Ü ANMA MESAJI
BELEDİYE BAŞKANI DURSUN MİRZA´NIN 10 KASIM ATATÜRK´Ü ANMA MESAJI
"Atatürk eşitliğin, demokrasinin, aydınlık yarınların adıdır.. "
Başkan Sarı´dan 10 Kasım Mesajı
Başkan Sarı´dan 10 Kasım Mesajı
"Ulusal birliğimiz ve bağımsızlığımızın simgesi idi."
Paşakent´te Vefa ve Veda
Paşakent´te Vefa ve Veda
Muhtar Oya Yücel 15 yıllık görevine veda ediyor.
Rektörden 10 Kasım mesajı
Rektörden 10 Kasım mesajı
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete intikalinin 80´inci sene-i devriyesinde rahmetle anıyorum.
Ozan Onur´un 10 Kasım Atatürk´ü anma mesajı.
Ozan Onur´un 10 Kasım Atatürk´ü anma mesajı.
"80. yılında, Ulusça, saygı, sevgi ve şükranla anıyoruz…"
Aziz hatırasına mevlit okutulacak
Aziz hatırasına mevlit okutulacak
Erdek Belediyesi Atatürk için mevlit okutacak, lokma döktürecek
Erdek´te doğalgaz ateşi
Erdek´te doğalgaz ateşi
Törene milletvekilleri ve Kafaoğlu da katıldı
DOLAR
5.4177
EURO
6.1310
Reklamlar

/resimler/2018-11/15/1850113064259.jpg

 /resimler/2018-9/26/1034213116671.jpg

/resimler/2018-9/26/1626050405990.gif

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Sağanak
11°
Cumartesi
Sağanak
11°
Pazar
Sağanak
16°
Pazartesi
Bulutlu
17°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap?tan değildir?

Mevlana
1869 Kuveyş Kanalı`nın Açılması
1946 UNESCO`nun Kuruluşu
2006 Haşeratın Böceklerin Saklanması
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2