Eğitim İş´den açıklama
"Yeni eğitim öğretim yılında da sıkıntı yaşayan öğretmen ve memurlarımızın yanında duracağız."
Tarih: 14.9.2018 10:07:01

2018-2018 eğitim öğretim yılı başlaması dolayısı ile yazılı bir açıklamada bulunan Eğitim İş Başkanı Kadir Taylan, her geçen gün zorlaşan şartlara dikkat çekerek meslektaşlarının yanında olduğu mesajını verdi.

/resimler/2018-9/14/1026575961773.jpg

Eğitim iş Başkanı Kadir Taylan; "Her sene olduğu gibi bu sene de yeni eğitim öğretim yılı birçok sorunla başlıyor. Bakanlık yine eğitim emekçilerine, sendikalara danışmadan “ben yaptım oldu” mantığı ile pek çok değişiklik yaptı. Bunlardan birisi de liselere giriş sisteminde yapılan değişiklik…

Bakanlığın geçen ay açıkladığı lise yerleştirme sonuçları velileri de öğrencileri de memnun etmedi. Bakanlık 91 bin öğrencinin açıkta kaldığını söylese de açıkta kalmamak için 4. Ve 5. Tercihlerini yapanlarla beraber açıkta kalan toplam öğrenci 183 bin kişi oldu. Açıkta kalan öğrenciler de nakil sürecinde Anadolu liselerini tercih etti. Milli Eğitim Bakanlığı bu öğrencileri yerleştirebilmek için okullarda kontenjan artırmaya gitti. Böylelikle Kemal Pireci, ŞMG ve Ayyıldız Anadolu liselerinde sınıf mevcutları 40´ar  öğrenciye ulaştı. Bunun yanında Meslek ve İmam Hatip liseleri boş kaldı. Bakanlığın İmam Hatip liselerine öğrenci yönlendirmek için sistemi değiştirdiğini biliyoruz. Gelinen noktada gördük ki halkımız İmam Hatip liselerine gitmek istemiyor. Bunu daha fazla zorlamanın bir anlamı yok.

Okullarımızda bilindiği üzere birinci sınıflar alıştırma eğitimlerine başladı. Aynı zamanda pek çok okul ise taşınma telaşında. Şu anda Ayyıldız ve ŞMG Anadolu Liseleri “Liseler Vadisi”nde yapımı devam eden binaya taşınıyor. Proje İmam Hatip Lisesi yine Liseler vadisine taşınıyor. Evyapan Ortaokulu, Bandırma ve Vecihibey Ortaokulları ŞMG lisesinin boşalttığı binaya taşınacak. Aynı binaya taşınan okulların birleştirilmesi planlanıyor. Bu arada Hürriyet İlkokulu da Vecihibey Ortaokulunun boşalttığı binaya taşınacak. Yani kavimler göçü gibi bir nevi okullar göçü yaşanıyor.

Bu kadar kapsamlı taşınma için eğitimin öğretimin başladığı şu güne kadar önemli bir adım atılmadı. Seminer çalışmalarının başladığı hafta okulların taşınması telaşına girildi. Okulların taşınması için resmi yazı beklenmedi, valilik oluru alınmadı. Okulların neye dayanarak taşındığını merak ediyoruz. Okulların fiziki eksiklikleri ortadadır. Okullar taşınma ve tadilat giderlerini kendileri karşılamaya çalışıyorlar ve çalışmaların okulların açılışına yetişmesi de mümkün görünmüyor. Evyapan Ortaokulundaki Anaokulu da taşınıyor, ne okul binası ne lavabolar ne de bahçe bu minik öğrenciler için uygun değil.

Liseler vadisine ulaşım ise başlı başına bir sorun olarak görünüyor. Çünkü aynı bölgede Devlet Hastanesi, Üniversite, Fen lisesi de bulunuyor. Buraya ise bir kavşaktan tek şerit bir yoldan ulaşılıyor. Okulların tatil olduğu şu an bile ulaşımın bir sorun olduğu yere bir de iki lisenin taşınması yoğunluğu katlayacaktır. Üstelik üniversiteye de yeni fakülteler açılması planlanıyor. Karayollarının ve Baski´nin kavşak projesi olduğu söylense de şu ana kadar yapılan bir çalışma yok. Yerleşim yerlerine uzaklığı dolayısıyla bu bölgede çalışanlar, hastaneye gelenler, öğrenciler, servisleri ve belediye otobüslerini kullanmak zorunda kalacaklar.

Okul binaları da daha tamamlanmış değil. Çevre düzenlemesi ise devam ediyor. Taşınan okullar sıralar, masalar dahil bütün eşyaları ile taşınıyor. Yeni yapılan okullarda Fatih Projesi alt yapısı yok, yani okullarda akıllı tahta olmayacak. Eğitimde kara tahtaya geri dönülüyor. Fatih projesi Cumhuriyet tarihinin eğitime yapılan en büyük yatırımı diye tanıtılmış, öğretmenler meslek içi eğitimlerle akıllı tahtaları kullanmayı öğrenmişti. Derslerde büyük kolaylık sağladığı için öğretmenler de geçen sekiz yıllık süreçte hazırlıklarını ona göre yaptılar. Şimdi ise “Eskiden eğitim nasıl yapılıyordu?” denilerek öğrenciler ve öğretmenler kara tahtaya mahkum ediliyor. Bugün ilkokullarda bile akıllı tahtanın olduğu düşünülürse bu büyük bir eksiklik olacaktır.

/resimler/2018-9/14/1027177524659.jpg

Çevre düzenlenmesinin tamamlanmaması, duvarının yapılmamış olması güvenliğin sağlanmasının zorlaştıracaktır.

Bugüne kadar aynı bölgede bulunan Atatürk İlkokulu, Süleyman Şeker İlkokulu ve son olarak Zübeyde Hanım İlkokulu kapatıldı veya dönüştürüldü ve artan nüfusa rağmen yerine yeni ilkokul açılmadı. Bunun sonucu olarak bugün Şehit Süleymanbey İlkokulunda birinci sınıf mevcutları 45 öğreniciye ulaştı. Böyle bir durumda ise Milli Eğitim tüm okullarda tam gün eğitime geçmeyi planlıyor. Kalabalık sınıflarda eğitim vermenin güçlüğü ortada.

Adrese dayalı sistemde okulların yürüme mesafesinde bulunması gerekiyor. Fakat bu sene de öğrencilerin çoğu okullarına servislerle gidecek. Bu da başta güvenlik ve trafik yoğunluğu olmak üzere pek sorunu beraberinde getiriyor. Sene başı kurullarında servislerin kontrolü ve takibi görevleri nöbetçi öğretmenlere verilmeye çalışılıyor. Öğretmenin bu konuda bir sorumluğu ve yetkisi bulunmuyor. Burada sorumluluk okul idaresindedir. Servislerle yapılan sözleşmeler dikkatle düzenlemeli ve takibi de okul idaresince yapılmalıdır.

Yine kurullarda nöbetçi öğretmenlerin öğle aralarında okulda kalması gerektiği söyleniyor ve bu karar altına alınmaya çalışılıyor. Öğlen arası öğretmenin dinlenme saatidir. Nöbetçi öğretmen de olsa öğretmenin dinlenme hakkı dikkate alınmalı ve buna göre düzenleme yapılmalıdır.

Okul idareleri duyurularını kurdukları Whatsapp gruplarından yapıyor ve öğretmenleri de bundan sorumlu tutuyor. Öncelikle bu uygulamayı kullanmayanlar var. Akıllı telefonu olanlar ise pek çok grup olduğunu, gelen mesajların gözden kaçabildiğini söylüyorlar. Zaten resmi duyuruların bu uygulama üzerinden yapılması kurumsal yapıya uymaz ve öğretmen bundan sorumlu tutulamaz. Duyuruların mutlaka zamanında ve imza karşılığında yapılması zorunludur.

Bazı okullara müdür atamaları da son zamanlarda gerçekleşti. Atamaların gecikmesi, şu an bile bazı okullarda yeterli idarecinin olmaması, bu görevlerin vekaleten yürütülmeye çalışılması okulların açıldığı şu süreçte birer eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. İdareci atamalarının çoğunlukla liyakat gözetilmeksizin belli kesimden yapılması da iş bilmez insanların göreve gelmesine sebep oluyor. İdarecilerin inisiyatif kullanamaması, açıklama yaparken “Böyle istiyorlar, yapın diyorlar biz de yapıyoruz.” Gibi ifadeler kullanmaları büyük zafiyettir.

Öğretmenlere sürekli resen seminer görevleri çıkarılıyor. Bunların duyuruları önceki gün veya gece telefonla yapılabiliyor. Özellikle hafta sonu ve mesai saatleri dışındaki seminer görevlerini kabul etmiyoruz. Mesleki çalışmaların sene başından planlamasını, gerekli duyuruların imza ile yapılmasını istiyoruz.

Eğitimdeki bütün aksaklıklardan öğretmenler sorumlu tutulmak isteniyor. İdareciler sorumluluk almak istemediklerinden en ufak eksiklik veya yanlış durumunda, öğretmenden savunma istiyor, üstelik öğretmenin iyi niyetini de göz ardı ederek. Tecrübeli, emek veren ve öğrencileri seven pek çok öğretmenimiz bu gibi uygulamalarla küstürülüyor. İdarecilerin baskı ve yanlış uygulamalarından emekliliğini isteyen çok değerli öğretmenlerimiz var.  

Son yıllarda görevlendirmeler önceden imzaya çıkarılmadan ve resen yapılıyor. Tekrar tekrar görevlendirme alan öğretmen ve memurlar mağdur ediliyor.  Üstelik bu görevlendirmelerde sağlık özrü gibi en temel haklar bile göz ardı ediliyor, talepler dikkate alınmıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün bu yanlış uygulamalardan derhal vazgeçmesini istiyoruz.

Bugünlerde çoğu kimse yeni Milli Eğitim Bakanı´nın sayesinde Atatürkçülük konularının yeniden müfredata girdiğini konuşuyor. Bakanın bu konuda takdir edilecek yönü mahkeme kararlarını uyguluyor olmasıdır. Çünkü Atatürkçülük konuları Eğitim İş´in Danıştay´a açtığı bir dava sonucunda müfredata girmiştir.

Görüldüğü gibi yeni eğitim öğretim yılına büyük zorluklar içinde giriyoruz. Bizler her durumda işimizi en iyi şekilde yapmaya öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışacağız. Yeni eğitim öğretim yılında da sıkıntı yaşayan öğretmen ve memurlarımızın yanında duracağız.

Her şeye rağmen iyi bir eğitim öğretim yılı geçirmemiz dileğiyle tüm eğitim çalışanlarına başarılar dilerim."

                                                  Kadir TAYLAN

                                   Eğitim İş Bandırma Temsilcilik Başkanı
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Eğitim açıklama
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BTO´nun açıklaması
BTO´nun açıklaması
TOBB´dan KOBİ´lere “Nefes” kredisi
FESTİVAL´in DOKUSUNA UYGUN PANEL
FESTİVAL´in DOKUSUNA UYGUN PANEL
“Dünya´da, Anadolu´da ve Bandırma´da İnsanlarla Kuşlar Arasındaki Etkileşim Biçimleri” adı altında panel düzenlendi.
Atatürk Özel Eğitimde ders başı
Atatürk Özel Eğitimde ders başı
Yeni yılda ilk armağanlar Nurten Sarıaltın´dan geldi.
BTO açıkladı
BTO açıkladı
Sektörel uzlaşma eğitimleri başladı
Vatandaşların Ulaşım A.Ş. isyanı
Vatandaşların Ulaşım A.Ş. isyanı
“Paramızla rezil oluyoruz”
BTO´dan üyelerine açıklama
BTO´dan üyelerine açıklama
Fiyat etiketi yönetmeliği değişti
Havai fişekler sıkıntı yaratıyor
Havai fişekler sıkıntı yaratıyor
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık: “Havai fişeğin, bölgemiz coğrafyasına zararı olduğunu düşünüyorum”
Yazar İncilâ Çalışkan, BGC´ni ziyaret etti
Yazar İncilâ Çalışkan, BGC´ni ziyaret etti
Eğitimci-Yazar İncilâ Çalışkan, Bandırma Gazeteciler Cemiyeti´ni (BGC) ziyaret etti.
Erdek´te ikinci etkinlik
Erdek´te ikinci etkinlik
“Süslü Kadınlar”, Erdek´te de bisiklete binecek
14 ADIMDA KOMBİ BAKIM KILAVUZU
14 ADIMDA KOMBİ BAKIM KILAVUZU
BAYMAK TÜM KOMBİ KULLANICILARI İÇİN HAZIRLADI
Tek Süt´ten işin sırrı
Tek Süt´ten işin sırrı
Okulda başarı için süt ve peynir şart!
Bu kez insan seli geldi
Bu kez insan seli geldi
13 Ekim´de sel afetine zemin oluşturan Cumhuriyet alanı bu kez Buray konseri ile insan seline ev sahipliği yaptı
KARDEŞ ŞEHİRDEN ZİYARET
KARDEŞ ŞEHİRDEN ZİYARET
Kardeş şehirlerimiz Abhazya delegasyonu Bandırma´da
100. yılda ilk öğretim haftası
100. yılda ilk öğretim haftası
2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı resmen başladı.
Marmarabirlik´ten gerçekçi rekolte uyarısı
Marmarabirlik´ten gerçekçi rekolte uyarısı
Marmarabirlik üreticiye çağrıda bulundu; “teslim edeceğiniz ürünü beyan edin”
İNANILMAZ KAZA
İNANILMAZ KAZA
Bir kişi hayatını kaybetti 2 ağır 4 yaralı var
Almanya´ya gidiyor
Almanya´ya gidiyor
Proje onaylandı Kadın Muhtarlar Akademisi Almanya´ya gidiyor
TMO Genel Müdürüne ziyaret
TMO Genel Müdürüne ziyaret
TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal´ı Bandırma´ya davet ettiler
Muhtar ablaları sevindirdi
Muhtar ablaları sevindirdi
Muhtarlar Derneği Başkanı Nur Demir Hancıoğlu ihtiyaç sahibi okul çocuklarını sevindirdi.
Kapıdağ Avcılık Atıcılık´ta gelenek bozulmadı
Kapıdağ Avcılık Atıcılık´ta gelenek bozulmadı
En büyük domuzu avlayarak, tüfek armağanı aldılar.
Hasar belirleme çalışmaları sürüyor
Hasar belirleme çalışmaları sürüyor
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık: “Sel gecesi, Ballıpınar´daki evleri tahliyeyi bile düşündük”
Hancıoğlu´na bir ödül daha
Hancıoğlu´na bir ödül daha
Muhtarlar derneği Başkanı Nur Demir Hancıoğlu başarılı Kamu-STK´ların ödüllendirileceği Çanakkale´ye gidiyor.
Törende duygulu anlar
Törende duygulu anlar
Erdekli Kore gazisi 65 yıldır koruduğu bayrağı kaymakama teslim etti
Çalık, Marmara´ya da vekalet ediyor
Çalık, Marmara´ya da vekalet ediyor
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Marmara ilçesi (Marmara Adası) kaymakamlığında da vekalet ediyor.
İyi Parti´den yerel hamle
İyi Parti´den yerel hamle
Meral Akşener´in talimatı ile 81 ili kapsayan koordinasyon ve istişare buluşmaları Balıkesir ile devam etti.
Bandırma´da gaziler günü
Bandırma´da gaziler günü
"19 Eylül Gaziler Günü" kapsamında Bandırma´da etkinlikler düzenlendi.
Erdek´te “Gaziler Günü” kutlaması
Erdek´te “Gaziler Günü” kutlaması
“Gaziler Günü” Erdek´te de coşkuyla kutlandı.
Gazeteci Ünsal Ünlü Bandırma´ya geliyor.
Gazeteci Ünsal Ünlü Bandırma´ya geliyor.
Ünsal Ünlü, 21 Eylül günü Bandırmalılar ile bir araya gelecek.
SÜHEYL BATUM BANDIRMA´DA
SÜHEYL BATUM BANDIRMA´DA
ADD Genel Merkez seçimlerinden önce verdiği sözü tutarak Bandırma´ya geldi.
Erdek´te coşkulu kurtuluş günü
Erdek´te coşkulu kurtuluş günü
18 Eylül Erdek´in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü coşkulu törenlerle kutlandı.
Vali´den, Gaziler Günü Mesajı
Vali´den, Gaziler Günü Mesajı
Vali Ersin Yazıcı, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Ahilik Haftası Etkinlikleri Başladı
Ahilik Haftası Etkinlikleri Başladı
17-23 Eylül tarihleri arasında kutlan Ahilik Haftası Balıkesir´de çeşitli etkinlikler başladı.
Erdek´in tek Kore gazisi
Erdek´in tek Kore gazisi
87 yaşındaki Necdet Gülsever: “Güney Koreliler, vefalı insanlar”
Zeytinliada Kilisesi´nin çatısında tehlike
Zeytinliada Kilisesi´nin çatısında tehlike
Meryemana Kilisesi´nin doğu tarafındaki koruma çatısı uçmak üzere bulunuyor.
Erdek kurtuluşunu kutluyor
Erdek kurtuluşunu kutluyor
Başkan Sarı´dan kutlama mesajı
Rektör´den mesaj
Rektör´den mesaj
Rektör Özdemir, Bandırma´nın kurtuluş günü için mesaj yayımladı
Üniversitenin açılışına katıldı
Üniversitenin açılışına katıldı
Bakan Kasapoğlu: “Hiç bir gencimizin de hiçbir şebekenin ağına düşmesine müsaade etmeyeceğiz.”
Coşkulu kutlama
Coşkulu kutlama
Bandırma 17 Eylül 96. kurtuluş yıl dönümünü törenlerle kutladı
60 yarışmacı katıldı
60 yarışmacı katıldı
Erdek´te briç turnuvası
Sel çamurları yıkanıyor
Sel çamurları yıkanıyor
Erdek´te cadde ve sokaklar yıkanıyor.
Yanlış yola girince "TIR-LATTIRDI"
Yanlış yola girince "TIR-LATTIRDI"
TIR´lar, Erdek şehir içi trafiğini olumsuz etkiliyor.
15 Temmuz Dünya Çöp Günü
15 Temmuz Dünya Çöp Günü
Kurbağalı plajında imece çöp toplandı
Tatlısu´da sıcak aş verildi
Tatlısu´da sıcak aş verildi
Bandırma Kızılay´ı Tatlısu´da aş çadırı kurdu.
Tatlısu´da yaralar sarılıyor
Tatlısu´da yaralar sarılıyor
Sel felaketinden en çok zarar gören Tatlısu için kampanya başlatıldı.
Slogan “Hadi Yapalım…”
Slogan “Hadi Yapalım…”
Bugün “Dünya Çöp Günü”
Görev bilinci ve sorumluluğu
Görev bilinci ve sorumluluğu
Afette Erdek Emniyetine tam not
Şehit Mehmet Günenç´in köşesi yeni binada
Şehit Mehmet Günenç´in köşesi yeni binada
Şehit Mehmet Günenç Lisesi, “Liseler Vadisi”ne taşındı.
Engelli yaşamı zor
Engelli yaşamı zor
Engelliler, artık Erdek´te denize girebilecek
İmza Kampanyası başlatılıyor.
İmza Kampanyası başlatılıyor.
Atatürkçü Düşünce Derneği ADD İmza Kampanyası başlatıyor.
Burnu kırıldı
Burnu kırıldı
Düzgün kapatılmayan kapak nedeniyle burnunu kırdı
Erdek´te briç turnuvası
Erdek´te briç turnuvası
Erdek´te, “Sonbahar Briç Turnuvası” düzenlenecek.
Afet raporu yayınlandı
Afet raporu yayınlandı
Sel afeti için kriz maması kuruldu.
Sel enkazı kaldırılıyor
Sel enkazı kaldırılıyor
Aralıksız yağış Bandırma´da hasara yol açtı
Hazineye ait tarım arazileri kiralanacak
Hazineye ait tarım arazileri kiralanacak
Hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcılarına kiralanacağı bildirildi.
Eğitim Sen´den açıklama
Eğitim Sen´den açıklama
"Eğitimden Ve Geleceğimizden ‘Tasarruf´ Edilemez!"
Kapıdağ Çalıştayı başladı
Kapıdağ Çalıştayı başladı
Çalıştay iki gün sürecek
Kapıdağ masaya yatırılacak
Kapıdağ masaya yatırılacak
Kapıdağ Çalıştayı bugün başlıyor
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Reklamlar

 

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
29°
12°
Pazar
Parçalı bulutlu
28°
13°
Pazartesi
Güneşli
28°
16°
Salı
Güneşli
25°
12°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
1520 Yavuz Sultan Selim Hanı`ın vefatı
1922 Emirdağ ve Ezine`nin kurtuluşu.
1980 İran-Irak savaşı başladı
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları