EMEK Partisi´nden kriz açıklaması
EMEK Partisi Bandırma İlçe Başkanı Recep Gökdeniz: “Patronların çözümü, işçi ve emekçilerin çözümü olamaz”
Tarih: 8.11.2018 17:03:43

EMEK Partisi Bandırma İlçe Başkanı Recep Gökdeniz, “Ekonomik krizin faturasını krizi çıkaranlar ödesin” dedi.

Gökdeniz, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizle ilgili olarak şu yazılı açıklamayı yaptı:

/resimler/2018-11/8/1708139004574.jpg

 “Bugün gelinen durum sadece döviz karşısında değer kaybeden Türk Lirası çerçevesinde açıklanamaz. Yaşananlar da gösteriyor ki ekonomi bir kriz sürecine girmiştir ve sanayiden tarıma, finanstan ticarete tüm sektörler krizin etkisindedir. Döviz stokları erirken iç ve dış borçlarla bütçe açığı ve cari açık sürdürülemez bir noktaya gelmiş ve ülkemiz mali krizin eşiğine dayanmıştır. Sanayi üretimi düşerken iç ve dış pazar giderek daralmaktadır. Sadece otomobil sektörüne rakamlarla baktığımızda, 2017 yılında bir önceki yıla göre % 2,8 daralan otomobil ve ticari araç toplam pazarı, 2018 yılı ocak-haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 11,37, eylül ayında ise geçen yılın aynı ayına göre % 67,73 gibi yüksek bir oranda daralma gerçekleşmiştir. Kimyasal madde üretimi, beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe de durum benzerdir. Borçlanarak büyüme ve düşük kur yüksek faiz bu dönemin ana politikası olmuş; her geçen gün artan dışa bağımlılık ve borçlanma ülke ekonomisini dış etkenlere karşı daha çok istikrarsız duruma getirmiştir. Dış borç 2002´de 130 milyar dolar civarındayken, 2017´de 453 milyar dolar seviyesine gelmiştir. “Bunca borç kimler için, neden kullanılmıştır, neden işçi ve emekçiler bu borcu ödemeye mecbur kılınmaktadır?” gibi soruların cevapları bu politikaların kimler için uygulandığını da göstermektedir. Bunun somut bir ifadesi de ekonomideki kötü gidişatı durdurmak adına hükümet tarafından açıklanan 3 yıllık “Yeni Ekonomi Programı” bir kriz sürecine girildiğinin açık ilanı ve bu krizin faturasını işçi, emekçi halk kitlelerine yıkmanın somut bir planıdır.

/resimler/2018-11/8/1706305096075.jpg

AKP yıllardır büyüyen ve kıskanılan ekonomiden söz ediyor. Ancak asıl soru şu; bu büyümeden kimler nasıl yararlandı, kim nasıl büyüdü? İşçi ve emekçileri gözeten bir ekonomi asla olmadı. Tam tersine sendikal örgütlenme, grev, kıdem tazminatı gibi en temel haklara göz dikildi. Vergi borçları silinenler ve teşvik paketleri ile desteklenenler ise Uluslar arası tekeller ve işbirlikçileri olmak üzere hep sermaye sahipleri oldu. Milli gelir, ithalat ve ihracat arttı denilirken, ekonomi tamamen dışa bağımlı duruma getirildi. Özelleştirmeler son hızla sürdürülerek demir-çelik, alüminyum ve gıda sanayi, enerji üretim ve dağıtımı, ulaşım hizmetlerindeki işletmelerin büyük bölümü yabancı sermaye sahiplerine peşkeş çekildi. Yabancı ortağı olmayan banka neredeyse yok. Yatırımlar “betona” yapılmış, halkın geçmediği köprü ve otoyolların kullanım ücretleri için hazineden karşılama garantisi verilmiştir. Bir zamanlar tarım ve hayvancılıkta kendi kendisine yeten ülkeler arasında sayılan Türkiye artık buğday, mercimek, fasulye, saman, koyun ve dana eti ithal eder hale gelmiştir. Üretici köylülük bitirilmiş, tarımda daha fazla dışa bağımlı duruma gelinmiştir. Yani ekonomide dışa bağımlılığın daha da arttırılması, borçlanmaya ve sıcak paraya dayalı büyüme oranları, yap-işlet-devret modeli yabancı ve yerli tekellere yönelik kaynak aktarımı, rüşvet çarkı, kaynakların silah sanayisine yatırılması, örtülü ödenek harcamaları, eldeki bütün varlıkları satma vb. politikalarla sömürü ve yağma düzenini sürdürenler bu durumun esas sorumlularıdır.

Örgütlenme, grev hakkı, kıdem tazminatı, parasız eğitim, basın ve ifade özgürlüğü gibi demokratik haklara yönelik saldırılar, dış politikada izlenen yayılmacı, savaş kışkırtıcısı ve çelişkilerle dolu siyaset de ülke ekonomisinin bu hale gelmesini etkileyen diğer faktörlerdir.

/resimler/2018-11/8/1709256974351.jpg

Yeni ekonomik programa göre önümüzdeki 3 yılın özeti; yüksek işsizlik ve ağırlaşan yoksulluk olacak. İşçi ve emekçiler için kemer sıkılırken patronlar için kesenin ağzı yine açık. Açıklanan programa göre; ücretlerin gerçekleşen enflasyona göre değil, asla gerçeği yansıtmayan, beklenen enflasyon tahminlerine göre belirlenmesi. Kıdem tazminatı hakkının “fon” adı altında gasp edilmesi ve patronlara kaynak olarak aktarılması. Sosyal Sigortalar Sistemi´nin yeniden düzenlenmesi ve Bireysel emeklilik Sistemi´nde uzun kalmayı zorlayan düzenlemeler. Kamu çalışanlarının iş güvencesinin kaldırılması ve esnek çalıştırmanın yaygınlaştırılması.

Kadınları “iş ve ev yaşamının uyumluluğu” adı altında esnek çalıştırma. Patronlara nakdi, vergisel ve ihracat teşvik düzenlemeleri. Özelleştirmelerin sürmesi. Şirketlerin borçlarının yapılandırılması. Tapu harçları ve emlak vergilerinde artış. Yatırımların durması. “Yeni Ekonomi Programı”nın içeriği şunu açıkça gösteriyor. Kriz sürecinin daha başındayız ve süreç ilerledikçe, işçiler ve emekçilerin çalışma ve yaşam koşulları daha da ağırlaşacak ve kötüye gidecektir. Bu program Uluslar arası tekelerin, onların işbirlikçilerinin ve özellikle “tek adam hükümetiyle” arkasındaki patronların çıkarlarını koruma, zararlarını en aza indirme programıdır. Sermaye çevrelerinin programı ´kutsal metin´ ilan ederek alkışlaması boşuna değildir. Ancak işçi ve emekçiler kendilerinden başka kurtarıcılarının olmadığını bilerek örgütlendikleri ve krizin faturasını reddettiklerinde onların bu sevinçleri kursaklarında kalacaktır. Durum gayet açık; bireysel bir kurtuluş yolu mümkün değil. Patronlar ve hükümet kendi çıkarlarını savunmak için nasıl birlik olup, örgütlenmişse; işçi ve emekçilerde kendi sınıf çıkarları için birlik olup örgütlenmek zorundadır. Krizin faturası ancak böyle reddedilebilir. Bu gidişata dur demeden faturanın daha da ağırlaşacağı bellidir. Bugün acil olan işçi ve emekçilerin bulunduğu her yerde ortak talepleri etrafında yan yana gelmeleri, kendilerine ve birbirlerine güvenmelerinden başka çareleri, çıkış yolları yoktur. Tarihten öğrendiğimiz gerçek şudur; işçi sınıfı başta olmak üzere sömürülen ve ezilen halk kitleleri kendi talepleri için birleşip, mücadele ettiklerinde haklarını elde edebilmişlerdir. Ya kapitalist  düzende hiç bitmeyen krizlerin bir parçası olacağız ve sürekli bunun ağır faturasını ödemek zorunda kalacağız, ya da kendi geleceğimiz için mücadele ederek kapitalistlerin üzerimize yıkacağı her türden faturayı reddedeceğiz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EMEK Partisi nden kriz açıklaması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erdek´li bayanların bahar özlemi
Erdek´li bayanların bahar özlemi
Erdek´te Millet İttifakı iki koldan dolu dizgin 1 Nisan´a hazırlanıyor
Bilimsel gerçekler ona işaret ediyor!
Bilimsel gerçekler ona işaret ediyor!
KAN BASINCINI DÜŞÜRÜYOR, BAĞIŞIKLIĞI KUVVETLENDİRİYOR!
Kadınlar yerel seçimlerde unutuldu
Kadınlar yerel seçimlerde unutuldu
Palta, genel merkez tarafından yapılan açıklamayı Bandırma kamuoyu ile paylaştı.
Kızıksa´nın sorunlarını çözmek için aday oldu
Kızıksa´nın sorunlarını çözmek için aday oldu
Büyükşehir yasası ile beldeden çıkarılarak mahalle statüsüne getirilen Kızıksa´da 900 civarı seçmen bulunuyor.
AK Partinin kahvaltı buluşması
AK Partinin kahvaltı buluşması
Bütünşehir Başkan Adayı Yücel Yılmaz, Bandırma Başkan ve Meclis Üyesi Adayları ile kahvaltıda buluştu.
Makam ve mevki tatlı gelmiş!...
Makam ve mevki tatlı gelmiş!...
Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Başkan seçildikten sonra Pekel´i belediyeden 3 ayda zor çıkarabildik”
Sert, İstiklal İlkokulu´nda
Sert, İstiklal İlkokulu´nda
Murat Sert, Erdekli öğrencilerle sohbet etti
Gazeteci Balıkçı, Erdek Anadolu Lisesi´ndeydi
Gazeteci Balıkçı, Erdek Anadolu Lisesi´ndeydi
BENGİ projesi kapsamında öğrencilere gazeteciliği anlattı
Gönen´de intihar
Gönen´de intihar
Önce aracını yol kenarına park, ardından intihar etti.
Mirza´dan önemli açıklamalar
Mirza´dan önemli açıklamalar
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Su fiyatları konusunda açılan davayı kazanmamız Bandırma´nın hukuk zaferidir” “Meclis aday listesinde parti emekçilerine yer verilmemiş”
“Tabii afetler çiftçimizi vurdu, acilen zarar karşılanmalı”
“Tabii afetler çiftçimizi vurdu, acilen zarar karşılanmalı”
-“Büyük yıkım yaşanan il ve ilçelerimiz afet bölgesi ilan edilmelidir”
Önemli bir iddia
Önemli bir iddia
Sedat Pekel, Tolga Tosun´dan danışmanlık görevi istedi mi?
      KAYIP BALIKÇININ CESEDİ 9.GÜN BULUNDU.
KAYIP BALIKÇININ CESEDİ 9.GÜN BULUNDU.
Manyas Gölüne balığa çıkan ve bir daha geri dönmeyen balıkçı Birol Dayı´nın (43) cesedi bulundu.
Engüdar´ın hukuk zaferi
Engüdar´ın hukuk zaferi
Su fiyatları Balıkesir´in her yerinde aynı olacak
Adı gibi "Işık" saçtı
Adı gibi "Işık" saçtı
Muhtar Hayri Işık, Ayyıldız Mahallesinin imajını yükseltti.
Bandırma´da “Tarım Paneli”
Bandırma´da “Tarım Paneli”
Bandırma´da “8. Tarım Paneli”, gerçekleşti.
BANTAŞ GÜVEN VERDİ
BANTAŞ GÜVEN VERDİ
Bantaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erdan, sermaye artırımının ardından açıklama yaparak şirketin durumunu değerlendirdi.
Sigara içilen yerlere ceza
Sigara içilen yerlere ceza
Bandırma´da her hafta 15-20 mekâna sigara yasağına uymama cezası veriliyor
Bekçiler geri dönüyor
Bekçiler geri dönüyor
15 gün içinde Bandırma´nın her mahallesinde bekçi olacak
Kaymakam uyardı
Kaymakam uyardı
Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar: “Yardım toplamayı meslek durumuna getirenlere para vermeyin”
Akademik personel sayısı artacak
Akademik personel sayısı artacak
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi´nde 24 profesör var
Narlı´da plan uygulanamıyor
Narlı´da plan uygulanamıyor
Narlı´nın kıyı kenar çizgisi yanlış
ERDEK BELEDİYESİ
ERDEK BELEDİYESİ
ERDEK BELEDİYE BAŞKAN ve MECLİSİ üyesi adayları
Listeler seçim kurulunda
Listeler seçim kurulunda
İttifaklar listelerini ilçe seçim kurullarına teslim etti.
İlkan Toprak´tan destek turları
İlkan Toprak´tan destek turları
Balıeksir Gazeteciler cemiyeti değişim grubu adayı Bandırma´da
Bursluluk sınavlarına rekor katılım
Bursluluk sınavlarına rekor katılım
Eğitim Kalitesi ile adından söz ettiren Fen Bilimleri Anadolu lisesi bursluluk sınavlarına rekor katılım
"Aday değilim, beklentim yok."
"Aday değilim, beklentim yok."
Beklenen açıklamayı yapan Başkan Dursun Mirza adaylığa son noktayı koydu “Aday olmayarak partim CHP´ye en büyük desteği veriyorum”
Kırsalda fare endişesi
Kırsalda fare endişesi
Tarlalarda Fare Mücadelesine başlandı
Millet ittifakı uyum içinde
Millet ittifakı uyum içinde
İsmi erken açıklanan Gönen Millet İttifakı adayı İbrahim Palaz meclis listesini açıkladı
Bandırma´da “Tarım Paneli” yapılacak
Bandırma´da “Tarım Paneli” yapılacak
8. Tarım Paneli, Bandırma Ticaret Borsası salonunda, saat 14.oo te.
VATAN PARTİSİ 7 BAŞKAN ADAYINI AÇIKLADI.
VATAN PARTİSİ 7 BAŞKAN ADAYINI AÇIKLADI.
Vatan Partisinde Başkan adayları belli oldu
Başkan Şenol Güven tazeledi.
Başkan Şenol Güven tazeledi.
Erdek Zeytin Kooperatifinde 2. Listenin yarıştığı seçimlere katılım yüksek oldu.
Durmaz´da Durmak yok
Durmaz´da Durmak yok
Çevreci, Mehmet Durmaz, Paşakonak muhtar adayı
Gönen´de kanlı hesaplaşma
Gönen´de kanlı hesaplaşma
Ceza evinden çıktı, Eski husumetlisine kurşun yağdırdı.
ADD´de yeniden Polat dönemi
ADD´de yeniden Polat dönemi
Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Bandırma Şubesi başkanlığına yeniden Serdar Polat getirildi.
Kızılay´da yeni Başkan Halil Özümit
Kızılay´da yeni Başkan Halil Özümit
43 Yıldır başkanlık yapan Mehmet Özümüt veda etti.
Bandırma´da Adalet MYO açılacak
Bandırma´da Adalet MYO açılacak
Adalet Meslek Yüksek Okulu (MYO) açılacak.
Erdek MYO´dan iki öğretim üyesi “doktor” unvanını aldı
Erdek MYO´dan iki öğretim üyesi “doktor” unvanını aldı
Erdek Meslek Yüksek Okulu´nun(MYO) iki öğretim üyesine de plâket verildi.
Kerim Özdemir, yeniden Bandırma´da
Kerim Özdemir, yeniden Bandırma´da
Prof. Dr. Kerim Özdemir, daha önce görev yaptığı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi´ne geri döndü.
CHP´ye BAHAR geldi.
CHP´ye BAHAR geldi.
CHP Bandırma ilçe Başkanlığında istifalar nedeni ile boşalan göreve Hüseyin Bahar atandı.
Ameliyat olacaksanız dikkat!
Ameliyat olacaksanız dikkat!
ZENCEFİL VE ZERDEÇAL KANAMA RİSKİNİ ARTIRIYOR
CHP ile yolunu ayırdı
CHP ile yolunu ayırdı
32 Yıllık belediye başkanı Kamil Saka CHP´den istifa etti.
THK 94 yaşında
THK 94 yaşında
Türk Hava Kurumu´nun kuruluşu Bandırma´da da kutlandı
THK 94. kuruluş yılını kutluyor
THK 94. kuruluş yılını kutluyor
Cumhuriyet alanında Anıt´a çelenk konacak
Özlem Sarı, Narlı ve Ocaklar´da konuştu
Özlem Sarı, Narlı ve Ocaklar´da konuştu
“Başkan seçilirsem, Erdek Zeytin Kooperatifi´nin haklarını sonuna kadar savunacağım”
Mirza´dan Demokrasi ve Adalet dersi
Mirza´dan Demokrasi ve Adalet dersi
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, tam bir mikserdir” “Aday olup olmama kararımı 2 gün içinde vereceğim”
CHP ilçe yönetimi istifa etti
CHP ilçe yönetimi istifa etti
Milletvekili Şahin ortalığı karıştırdı CHP dikiş tutmuyor
Borsa´da akreditasyon eğitimi
Borsa´da akreditasyon eğitimi
Bandırma Ticaret Borsası´nda “akreditasyon eğitimi” düzenlendi.
6. Şahin vakası
6. Şahin vakası
Milletvekili Şahin, 5 isimden sonra Ozan Tüm´ün de üstünü çizdi.
“Grip Salgını Bu Sene Dört Mevsimde de Görüldü”
“Grip Salgını Bu Sene Dört Mevsimde de Görüldü”
Prof. Dr. Nail Özgüneş grip salgını; hiç ara vermeksizin, dört mevsim görüldü ve hala da devam etmektedir.
 "SEÇMELİ DERS DAYATMASINA SON VERİLSİN"
"SEÇMELİ DERS DAYATMASINA SON VERİLSİN"
"Milli Eğitim Bakanlığı yetkili kılınmıştır ve bu dayatmalara hukuka aykırı uygulamalara son vermelidir"
Ferhat Göçer´den Umutlarımızı Yaşatalım Çağrısı
Ferhat Göçer´den Umutlarımızı Yaşatalım Çağrısı
Ferhat Göçer, çocuklarımızın düzenli sağlık taramalarının yaptırılması için çağrıda bulundu
Sarı´dan sevgi mesajı
Sarı´dan sevgi mesajı
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Sevgi, bütün güzelliklerin kaynağı”
Hava muhalefeti etkiledi.
Hava muhalefeti etkiledi.
Kayıp balıkçıyı arama çalışmalarına ara verildi.
Devletin şefkatli eli nerede ?
Devletin şefkatli eli nerede ?
Soğuk taşın üzerinde uyuyan insanı görenlerin içi parçalanıyor
AK Parti´de görev Mehmet Doğan´a verildi.
AK Parti´de görev Mehmet Doğan´a verildi.
Ankara´da Mülakata alınan 5 adaydan Mehmet Doğan´a görev verildi.
Erdek ADD´den 14 Şubat buluşması
Erdek ADD´den 14 Şubat buluşması
Kahvaltı etkiliği ile bir ataya geldiler
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
Reklamlar

/resimler/2018-9/26/1034213116671.jpg

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.

HZ.OSMAN (R.A)
632 Peygamberimiz (s.a.v.)`in Veda Hutbesi`ni iradı.
1918 Ardahan`ın kurtuluşu.
2006 Fırtına
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5