EMEK Partisi´nden kriz açıklaması
EMEK Partisi Bandırma İlçe Başkanı Recep Gökdeniz: “Patronların çözümü, işçi ve emekçilerin çözümü olamaz”
Tarih: 8.11.2018 17:03:43

EMEK Partisi Bandırma İlçe Başkanı Recep Gökdeniz, “Ekonomik krizin faturasını krizi çıkaranlar ödesin” dedi.

Gökdeniz, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizle ilgili olarak şu yazılı açıklamayı yaptı:

/resimler/2018-11/8/1708139004574.jpg

 “Bugün gelinen durum sadece döviz karşısında değer kaybeden Türk Lirası çerçevesinde açıklanamaz. Yaşananlar da gösteriyor ki ekonomi bir kriz sürecine girmiştir ve sanayiden tarıma, finanstan ticarete tüm sektörler krizin etkisindedir. Döviz stokları erirken iç ve dış borçlarla bütçe açığı ve cari açık sürdürülemez bir noktaya gelmiş ve ülkemiz mali krizin eşiğine dayanmıştır. Sanayi üretimi düşerken iç ve dış pazar giderek daralmaktadır. Sadece otomobil sektörüne rakamlarla baktığımızda, 2017 yılında bir önceki yıla göre % 2,8 daralan otomobil ve ticari araç toplam pazarı, 2018 yılı ocak-haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 11,37, eylül ayında ise geçen yılın aynı ayına göre % 67,73 gibi yüksek bir oranda daralma gerçekleşmiştir. Kimyasal madde üretimi, beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe de durum benzerdir. Borçlanarak büyüme ve düşük kur yüksek faiz bu dönemin ana politikası olmuş; her geçen gün artan dışa bağımlılık ve borçlanma ülke ekonomisini dış etkenlere karşı daha çok istikrarsız duruma getirmiştir. Dış borç 2002´de 130 milyar dolar civarındayken, 2017´de 453 milyar dolar seviyesine gelmiştir. “Bunca borç kimler için, neden kullanılmıştır, neden işçi ve emekçiler bu borcu ödemeye mecbur kılınmaktadır?” gibi soruların cevapları bu politikaların kimler için uygulandığını da göstermektedir. Bunun somut bir ifadesi de ekonomideki kötü gidişatı durdurmak adına hükümet tarafından açıklanan 3 yıllık “Yeni Ekonomi Programı” bir kriz sürecine girildiğinin açık ilanı ve bu krizin faturasını işçi, emekçi halk kitlelerine yıkmanın somut bir planıdır.

/resimler/2018-11/8/1706305096075.jpg

AKP yıllardır büyüyen ve kıskanılan ekonomiden söz ediyor. Ancak asıl soru şu; bu büyümeden kimler nasıl yararlandı, kim nasıl büyüdü? İşçi ve emekçileri gözeten bir ekonomi asla olmadı. Tam tersine sendikal örgütlenme, grev, kıdem tazminatı gibi en temel haklara göz dikildi. Vergi borçları silinenler ve teşvik paketleri ile desteklenenler ise Uluslar arası tekeller ve işbirlikçileri olmak üzere hep sermaye sahipleri oldu. Milli gelir, ithalat ve ihracat arttı denilirken, ekonomi tamamen dışa bağımlı duruma getirildi. Özelleştirmeler son hızla sürdürülerek demir-çelik, alüminyum ve gıda sanayi, enerji üretim ve dağıtımı, ulaşım hizmetlerindeki işletmelerin büyük bölümü yabancı sermaye sahiplerine peşkeş çekildi. Yabancı ortağı olmayan banka neredeyse yok. Yatırımlar “betona” yapılmış, halkın geçmediği köprü ve otoyolların kullanım ücretleri için hazineden karşılama garantisi verilmiştir. Bir zamanlar tarım ve hayvancılıkta kendi kendisine yeten ülkeler arasında sayılan Türkiye artık buğday, mercimek, fasulye, saman, koyun ve dana eti ithal eder hale gelmiştir. Üretici köylülük bitirilmiş, tarımda daha fazla dışa bağımlı duruma gelinmiştir. Yani ekonomide dışa bağımlılığın daha da arttırılması, borçlanmaya ve sıcak paraya dayalı büyüme oranları, yap-işlet-devret modeli yabancı ve yerli tekellere yönelik kaynak aktarımı, rüşvet çarkı, kaynakların silah sanayisine yatırılması, örtülü ödenek harcamaları, eldeki bütün varlıkları satma vb. politikalarla sömürü ve yağma düzenini sürdürenler bu durumun esas sorumlularıdır.

Örgütlenme, grev hakkı, kıdem tazminatı, parasız eğitim, basın ve ifade özgürlüğü gibi demokratik haklara yönelik saldırılar, dış politikada izlenen yayılmacı, savaş kışkırtıcısı ve çelişkilerle dolu siyaset de ülke ekonomisinin bu hale gelmesini etkileyen diğer faktörlerdir.

/resimler/2018-11/8/1709256974351.jpg

Yeni ekonomik programa göre önümüzdeki 3 yılın özeti; yüksek işsizlik ve ağırlaşan yoksulluk olacak. İşçi ve emekçiler için kemer sıkılırken patronlar için kesenin ağzı yine açık. Açıklanan programa göre; ücretlerin gerçekleşen enflasyona göre değil, asla gerçeği yansıtmayan, beklenen enflasyon tahminlerine göre belirlenmesi. Kıdem tazminatı hakkının “fon” adı altında gasp edilmesi ve patronlara kaynak olarak aktarılması. Sosyal Sigortalar Sistemi´nin yeniden düzenlenmesi ve Bireysel emeklilik Sistemi´nde uzun kalmayı zorlayan düzenlemeler. Kamu çalışanlarının iş güvencesinin kaldırılması ve esnek çalıştırmanın yaygınlaştırılması.

Kadınları “iş ve ev yaşamının uyumluluğu” adı altında esnek çalıştırma. Patronlara nakdi, vergisel ve ihracat teşvik düzenlemeleri. Özelleştirmelerin sürmesi. Şirketlerin borçlarının yapılandırılması. Tapu harçları ve emlak vergilerinde artış. Yatırımların durması. “Yeni Ekonomi Programı”nın içeriği şunu açıkça gösteriyor. Kriz sürecinin daha başındayız ve süreç ilerledikçe, işçiler ve emekçilerin çalışma ve yaşam koşulları daha da ağırlaşacak ve kötüye gidecektir. Bu program Uluslar arası tekelerin, onların işbirlikçilerinin ve özellikle “tek adam hükümetiyle” arkasındaki patronların çıkarlarını koruma, zararlarını en aza indirme programıdır. Sermaye çevrelerinin programı ´kutsal metin´ ilan ederek alkışlaması boşuna değildir. Ancak işçi ve emekçiler kendilerinden başka kurtarıcılarının olmadığını bilerek örgütlendikleri ve krizin faturasını reddettiklerinde onların bu sevinçleri kursaklarında kalacaktır. Durum gayet açık; bireysel bir kurtuluş yolu mümkün değil. Patronlar ve hükümet kendi çıkarlarını savunmak için nasıl birlik olup, örgütlenmişse; işçi ve emekçilerde kendi sınıf çıkarları için birlik olup örgütlenmek zorundadır. Krizin faturası ancak böyle reddedilebilir. Bu gidişata dur demeden faturanın daha da ağırlaşacağı bellidir. Bugün acil olan işçi ve emekçilerin bulunduğu her yerde ortak talepleri etrafında yan yana gelmeleri, kendilerine ve birbirlerine güvenmelerinden başka çareleri, çıkış yolları yoktur. Tarihten öğrendiğimiz gerçek şudur; işçi sınıfı başta olmak üzere sömürülen ve ezilen halk kitleleri kendi talepleri için birleşip, mücadele ettiklerinde haklarını elde edebilmişlerdir. Ya kapitalist  düzende hiç bitmeyen krizlerin bir parçası olacağız ve sürekli bunun ağır faturasını ödemek zorunda kalacağız, ya da kendi geleceğimiz için mücadele ederek kapitalistlerin üzerimize yıkacağı her türden faturayı reddedeceğiz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EMEK Partisi nden kriz açıklaması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan´dan durum değerlendirmesi
Başkan´dan durum değerlendirmesi
Başkan Dursun Mirza, Ankara dönüşü Basın ve CHP yönetim kurulu ile bir araya geldi.
Emekli Başkomiser İntihar Etti
Emekli Başkomiser İntihar Etti
Emekli başkomiser 2. denemesinde amacına ulaştı.
Balık Dalgıç´tan olursa
Balık Dalgıç´tan olursa
Balığı taze yemek isteyenler bu adrese
Muhtarlar konuyu yargıya taşıdı.
Muhtarlar konuyu yargıya taşıdı.
Bandırma Muhtarlar Derneği sosyal paylaşım sitelerinden iddia ve ithamlarda bulunanları yargıya taşıdı.
“Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin”
“Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin”
Ülkü Acar Atölyeleri´nden Bandırma´da 10. sergi
Üniversite´de konuştular
Üniversite´de konuştular
“II. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu” (ISEFE) Başarıyla Gerçekleştirildi.
Hedef 1 milyon amatör denizci
Hedef 1 milyon amatör denizci
Bandırma Liman Başkanlığı da eğitim veriyor
Önce Türkmen, sonra Engüdar
Önce Türkmen, sonra Engüdar
Bandırma Belediye Meclisi´nde usul tartışması
Atakay´dan istifa kararı
Atakay´dan istifa kararı
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Atilla Atakay görevinden istifa etti.
Farklı yönü ile açıldı
Farklı yönü ile açıldı
Bandırma yeni bir pasta ve unlu mamuller markasına kavuştu. Narinzade Pasta ve Kafe, Bandırma´da İnönü caddesinde hizmete girdi.
Plaj işgaliyelerinin 45 güne indirilmesi istendi.
Plaj işgaliyelerinin 45 güne indirilmesi istendi.
Erdek´te kumsal işgaliye harçlarının düşürülmesi isteği
Açıklamalarda bulundu
Açıklamalarda bulundu
Kent Plancısı ve eski Meclis Üyesi Yalçın Cömert BGC´de, Bandırma´yı değerlendirdi
CHP´nin Gönen adayı İbrahim Palaz oldu.
CHP´nin Gönen adayı İbrahim Palaz oldu.
CHP Genel merkezi tarafından Balıkesir´de 4 ilçe Belediye başkanı adayı isimleri açıklandı.
TEK SEANSTA MEME KANSERİ TEDAVİSİ!
TEK SEANSTA MEME KANSERİ TEDAVİSİ!
33 seans süren radyasyon tedavisi 1 güne indi!
Destek Teksüt´ten
Destek Teksüt´ten
Teksüt, Yerli Market Haftası´nda Destek Sponsoru olarak 3´üncü kez yerini alıyor
Çapa Bandırma´da konuştu
Çapa Bandırma´da konuştu
Ekonomist-Gazeteci Emin Çapa, “Küresel Ekonomik Gelişmeler ve Türkiye”yi anlattı
“Düşler Parkı”nın ismi değişecek
“Düşler Parkı”nın ismi değişecek
Turan Mahallesi´ne yeni balıkçı barınağı
Kalafat´tan jest
Kalafat´tan jest
Belediye başkan vekili Nimet Kalafat, kadınlara çiçek verdi
Emek Partisinden çağrı
Emek Partisinden çağrı
"ENFLASYON KISKACINDA ÜCRETLERİMİZ ERİMESİN İSTİYORSAK BİRLEŞMELİYİZ"
Zeytinde %68 kayıp
Zeytinde %68 kayıp
Rekolte beyanı sonrası yaşanan olumsuz koşullar Zeytin´de %68 lik kayba neden oldu.
 İşitme Engelliler Derneği Ankara´daydı
İşitme Engelliler Derneği Ankara´daydı
Bandırma İşitme Engelliler Kültür, Spor Kulübü Derneği üyeleri Ankara´daki Türkiye Sağırlar Federasyonu tarafından düzenlenen eyleme katıldı.
Konu gazetecilik ve yazarlık
Konu gazetecilik ve yazarlık
Gazeteci Balıkçı, İstiklal İlkokulu´ndaydı
‘Yetişkinler için Yaratıcı Drama´
‘Yetişkinler için Yaratıcı Drama´
Bandırma Hasat Dans ve Sanat Stüdyosunda ‘Yetişkinler için Yaratıcı Drama´ eğitimi başladı.
"Akıl fukaralığı"
"Akıl fukaralığı"
Sarı´dan AK Parti´ye geçeceği iddialarına yanıt “Sadece gülüyorum”
Kutluyoruz... "5 ARALIK"
Kutluyoruz... "5 ARALIK"
Bandırma Kültür Platformu´n dan güne özel
İflaslar başladı
İflaslar başladı
BANSİAD Başkanı Küçükköseleci: “Ekonomik göstergeler kötü”
Engelli araçlarına şarj
Engelli araçlarına şarj
Bandırma Belediyesi Cumhuriyet alanına, Engelli araçları şarj sistemi kurdu
Sezgin´den açıklama
Sezgin´den açıklama
Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin: “Siyasete girmeyi düşünmüyorum”
  EN SIK GÖRÜLEN 9 CİLT SORUNUNA MODERN ÇÖZÜMLER
EN SIK GÖRÜLEN 9 CİLT SORUNUNA MODERN ÇÖZÜMLER
Düzenli cilt bakımları ile aknelerden kurtulabilirsiniz
Çocuğunuza süt içirin
Çocuğunuza süt içirin
Çocuğunuzun Sağlıklı Büyümesi için Süt İçirin!
“KARDEŞİM ÜŞÜMESİN” YÜREKLERİ ISITIYOR
“KARDEŞİM ÜŞÜMESİN” YÜREKLERİ ISITIYOR
Soğuk kış günleri, yürekleri ısıtan proje
İYİ Parti´de üç aday adayı
İYİ Parti´de üç aday adayı
İYİ Parti Erdek İlçe Başkanı Arif Demir: “Erdek adayımızı önümüzdeki günlerde açıklayacağız”
Yıkımlar sürüyor
Yıkımlar sürüyor
“Bilim Sanat Merkezi” ve “Hürriyet İlkokulu” 2019 sonunda bitecek
Bursa Endüstri Zirvesi Fuarları
Bursa Endüstri Zirvesi Fuarları
“68 Ülkeden 42 Bin 116 Ziyaretçi” ile Makine Satışlarına Büyük Katkı Sağladı
Zeytinyağı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
Zeytinyağı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
Zeytinyağının gerçek olduğunu anlamak için buzdolabında donup donmadığına bakılmalıdır.
Kış depresyonu saç döküyor!
Kış depresyonu saç döküyor!
Medikal Direktör İbrahim Çevik; "Endişe ve stresten uzaklaşın"
Patrik Konağı
Patrik Konağı
Erdek tarihinde önemli bir bina
“Bengi” projesi sürüyor
“Bengi” projesi sürüyor
Gazeteci Önder Balıkçı, İstiklal Ortaokulu´nda
 “Özel çocuklar”la
“Özel çocuklar”la
Sarı, 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” nedeniyle Erdek´teki “özel çocuklar” ve aileleri ile bir araya geldi.
Ortak ekonomi ve Finansı konferansı
Ortak ekonomi ve Finansı konferansı
IV. Uluslararası Uygulamalı Ekonomi ve Finans Konferansı
Egzersiz yaparken vücudunuza iyi bakın!
Egzersiz yaparken vücudunuza iyi bakın!
Sabri Ülker Vakfı beslenme ve egzersiz ilişkisinin temel ilkelerini sıralıyor
Özlem Sarı´ya yeni görev
Özlem Sarı´ya yeni görev
ETO Başkanı Sarı, KEDV Güney Marmara Bölge Temsilcisi
İDO´dan zorunlu açıklama
İDO´dan zorunlu açıklama
İDO, 1 Aralık´ta seferleri dondurma kararının iptaline ilişkin yazılı açıklamada bulundu.
Engelli ve Engelli ailelerinden haklı protesto
Engelli ve Engelli ailelerinden haklı protesto
Hüseyin Uçar ”3 Aralık dünya engelliler günün de çelenk koymayacağız”
İMKÂN VERİLİRSE BÜYÜK İŞLER BAŞARIRLAR
İMKÂN VERİLİRSE BÜYÜK İŞLER BAŞARIRLAR
VALİ YAZICI; "HEM VİCDANİ HEM DE SOSYAL BİR SORUMLULUKTUR, DEVLET OLARAK YANLARINDAYIZ."
İstifa Etti
İstifa Etti
AK Parti Balıkesir İl Başkanı Av. Hasan Demiraslan, Altıeylül Belediye Başkan aday adaylığı için görevinden istifa etti.
Diş Tedavisi Engel Tanımıyor
Diş Tedavisi Engel Tanımıyor
Engelli çocuklar ağız-diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubunda
Bandırmalı Öğretmen Harun Sağlam´a bir ödül daha
Bandırmalı Öğretmen Harun Sağlam´a bir ödül daha
Beden Eğitimi Öğretmeni Harun Sağlam, ‘Bedel´ isimli kısa film çalışmasıyla HAK-İŞ 7.Uluslararası Kısa Film Yarışmasında ‘En İyi Senaryo´ dalında ödül aldı.
ADD´DE KARİYER GÜNLERİ BAŞLADI
ADD´DE KARİYER GÜNLERİ BAŞLADI
“Kariyer Günleri”nin ilk toplantısı genç gazeteciler Tufan Dalgıç ve Ozan Ertuğrul´un katılımıyla gerçekleşti.
Seferler devam edecek
Seferler devam edecek
İDO, 1 Aralık´ta Durduracağını Açıkladığı Seferlerini Durdurmaktan Vazgeçti!
Uğur Dündar yazdı.
Uğur Dündar yazdı.
Esir düşmektense, kendi topçusunca şehit edilmeyi isteyen asker!..
Bir konferans, bir seminer
Bir konferans, bir seminer
Bandırma Ticaret Borsası salonunda Emin Çapa konferans verecek
EN GENÇ GAZETECİYE RÖPORTAJ VERDİ
EN GENÇ GAZETECİYE RÖPORTAJ VERDİ
Gençer, tek başına 2 yıldır ‘Laka Postası´ adını verdiği bir gazete çıkaran Bahçeşehir Koleji 6. Sınıf öğrencisi Deniz Örs ile röportaj yaptı.
Hasbi Dede düdük çalacak
Hasbi Dede düdük çalacak
Menemen-Bandırma maçına Giresunlu hakem
Süper Lig maçları sürüyor
Süper Lig maçları sürüyor
Erdekspor, lider Sındırgı Belediyespor´u ağırlayacak, Eispor ve Gönen Belediyespor deplasmanda
Üniversitede, “Marka ve Pazarlama Zirvesi”
Üniversitede, “Marka ve Pazarlama Zirvesi”
Üniversite İşletme ve Ekonomi Topluluğu Tarafından “Marka ve Pazarlama Zirvesi” Etkinliği Düzenlendi
ARINIK; "Bütün büyük işler, küçük başlar"
ARINIK; "Bütün büyük işler, küçük başlar"
Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi ve İŞKUR tarafından düzenlenen Kariyer Günlerinde konuştu:
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Reklamlar

/resimler/2018-11/30/1124301829998.gif

/resimler/2018-12/5/1558339717991.jpg

/resimler/2018-12/8/1344013052663.jpg

/resimler/2018-11/30/1127597927815.jpg

/resimler/2018-9/26/1034213116671.jpg

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Sağanak
Salı
Karlı - Yağmurlu
Çarşamba
Fırtına
-3°
Perşembe
Sağanak
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

1624 İmam-ı Rabbani (k.s) Hazretlerinin irtihali
1948 İnsan Hakları Beyannamesi`nin Yayınlanması
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3