Erdek turizmi kazanacak
Erdek Turizm Geliştirme Danışmanı Özenen: “Farklı ve ses getirici bir festival düzenleyeceğiz”
Tarih: 14.6.2017 12:53:57

Söyleşi: Önder BALIKÇI

Erdek, 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek “Erdek Zamanı” isimli festivalin hazırlıklarını sürdürüyor.

Merkezi Bursa´da bulunan “Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği” Başkanı ve Erdek´in “Turizm Geliştirme Danışmanı” Arzu Kutucu Özenen, Erdek´te yıllar sonra düzenlenecek festival ile ilgili çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Özenen, festival ve Erdek ile ilgili düşüncelerini gazetemize açıkladı. Özenen ile söyleşimizi aşağıda sunuyoruz.

/resimler/2017-6/14/1255298052642.jpg

  • Önce, başkanlığını yaptığınız “Yeşil Valiz” isimli dernekten başlayalım. Derneğiniz ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

    -“Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği”, 2014 yılından beri, Türkiye´de sorumlu turizm ilkelerinin yayılması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Sorumlu turizmin amacı, turizmin tüm aktörlerine yerleşik halkın değer ve ihtiyaçlarına saygılı, yerel ekonomiye en üst düzeyde katkı sağlayan, çevreye zarar vermeyen turizm anlayışını benimsetmektir. Her geçen yıl global ekonominin dalgalanmalarına, tabandan gelmeyen hükümet politikalarına dayanamayan küçük çiftçinin evini, tarlasını bırakıp, kente göçmek zorunda kaldığını gözlemliyoruz. Köye köy diyemeyeceğimiz bir politik zihniyete boyun eğmemek için belki de en güzel çare, kırsal turizmdir. Aile çiftçiliğini korumak, yurdumuzun cennet köşelerinin sanayileşmemesi için kırsal turizme, özellikle kayıtlı kadın istihdamı ve kadın girişimciliğini teşvik eden kırsal turizm modellerine büyük destek veriyoruz. Turizm, doğru uygulandığında, çevrenin bilinçli bir şekilde korunmasında, yerel halkların, özellikle de kadınların ekonomik kalkınmasında, hatta barışın sağlıklı uluslararası ilişkiler çerçevesinde sürdürülmesinde büyük rol oynayabilecek bir sektördür. Amacımız, yerli halk adına yaşanacak ve seyyahlar için ziyaret edilecek daha iyi yerler oluşturmaktır. Tabii ki, kesinlikle bu öncelik sırasıyla!

  • Erdek Belediyesi ile yolunuz nasıl ve neden buluştu?

    - Erdek Belediyesi ile 2016 yılından beri toplum temelli, sorumlu bir turizm stratejisi geliştirmek amacıyla ortak çalışmalar sürdürüyoruz. Başkanımız  Mimar Hüseyin Sarı´nın vizyonu ve kararlılığı bizi en başından beri çok etkiledi. Belediye çalışanlarının ise önceki dönemden devreden borçlar ve Büyükşehir Yasası sonrasında azalan gelirler nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşın tüm güçleriyle ve yürekten çalışmaları da tüm dünyada anlatılması gereken bir örnek bence. Biz de dernek olarak bu güzel ve anlamlı sinerjiye destek verebilmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  • Bu birliktelikteki ilk çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

     -İlk çalışmalarımız, Yukarı Yapıcı köyünün kırsal turizm ile tanıştırılması projesi ile başladı. “Yukarı Yapıcı köyü” diyorum, çünkü, sabah yediğimiz yumurtaya “kırsal mahalle yumurtası” demediğimize göre, en doğrusu da bu. Amacımız, Yukarı Yapıcı köyünün doğal yaşamına, hayvancılık geleneğine, insanının ve doğasının dokusuna uygun bir turizm şeklini katılımcı bir süreçle bulmaktır.

  • Erdek´i tanımaya başladığınızda neler hissettiniz?

     -Araştırmalarımız ilerledikçe Erdek´in, inanılmaz potansiyelini idrak etmeye başladık. İtiraf edeyim ki, bir Bursalı olarak bu kadar büyük bir tarihi ve doğal zenginliğe bir saat uzaklıkta yaşadığımın farkında değildim. İstanbul´da yaptığımız anketlerde de insanların ne ulaşım kolaylığı, ne de Erdek´te gerçekleştirebilecekleri hafta sonu aktiviteleri ile ilgili yeterli bilgi ve düşünceleri olmadığını anladık. İki büyük kente bu derece yakın olup, bu kentlere gelen ulusal ve uluslararası turist potansiyelinden yararlanamamak çok üzücü geldi bize. Buna bir de Erdek turizm sektörüne yerleşmiş “tükenmişlik sendromu”nu da eklerseniz, durumun ciddiyetini daha iyi anlayabilirsiniz.

  • Gelelim, festivale. Erdek´te, yıllar önce, “şenlik” kapsamında etkinlikler gerçekleşmişti. Uzun yıllar sonra Erdek, bir festivale hazırlanıyor. Festival düşüncesi nasıl ortaya çıktı, Arzu hanım?

     -Erdek´in tanıtımını, ilçedeki turizm sektörüne motivasyonu sağlamak, alternatif turizm oluşturmak ve sezonu uzatmak, yukarıda dile getirdiğim sorun ve problemlerin üstesinden gelebilmek için plânladığımız stratejinin parçalarıdır. Kaynakların sınırlılığı nedeniyle bir taşla birçok kuş vurmak da önceliklerimizdendi tabii ki. İşte bu nedenle, Erdek´in tüm doğal güzelliklerini bir arada sunabileceğimiz bir festival düzenleme kararı aldık. 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenecek “Erdek Zamanı” festivali düşüncesi işte böyle ortaya çıktı.

  • Ülkemizde “festival enflasyonu” var. “Erdek Zamanı” da böyle sıradan festivaller arasında mı yer alacak, yoksa “farklı ve ses getirici” mi olacak?

    -“Erdek Zamanı”, içinde inanç, kültür ve doğa turizmini besleyebilecek tüm unsurları barındıran bir festival. Sosyal medyanın çok etkin bir biçimde kullanılacağı festivalin tanıtım sürecinde, Erdek´i, bu unsurlara önem veren seçkin bir turist kitlesinin beğenisine sunarken, komite olarak yürüteceğimiz pazarlama ziyaretleri ile de kültür ve doğa turizmini ön plâna alan butik seyahat acentelerinin ilgisini bölgeye yönlendirmeyi hedefliyoruz. Festivalimiz, Rum Ortodoks Kilisesi´nin, her yıl, Kirazlı Manastırı´nda düzenlediği ayinle zamanlama olarak kesişiyor. Bu avantaj bize, Erdek´in, inanç turizmi açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermemizi sağlayacak. Ayine katılacak Yunan ziyaretçilerin de ilgisini çekebilecek etkinlikler, festival programımızda yer alacak. Köylerin, Erdek turizm haritasının içine katılmaları bizim için büyük önem taşımaktaydı. Bu nedenle Yukarı Yapıcı, Ballıpınar, Hamamlı ve Narlı köylerini de programımıza aldık. Ayrıca festivalin son iki gününde, Erdek merkezinde düzenlenecek köy pazarında tüm köyler, ürünlerini ziyaretçilerle buluşturma olanağı bulacak. Erdek´in yakın tarihine ait gelenekselleşmiş “Zeytin Güzeli Yarışması”nı da 16 yıl aradan sonra ilk kez festivalimizde yeniden düzenleme şansına sahip olacağız. Yarışma, 24 Ağustos´ta, doğuş yeri Ocaklar´da festival ziyaretçileri ile buluşacak.

  • Festivalin nasıl olması gerektiği konusunda ne gibi araştırmalarınız oldu?

     -Festival programını belirlemeden önce Erdek ve yöresindeki tüm sivil toplum kuruluşlarını davet ederek görüşlerini aldık. Çocuklara yönelik etkinlikleri belirlemek için ilkokul ve ortaokullarda, “Benim festivalim” isimli bir resim yarışması başlattık. Şu düşüncenin benimsenmesini çok önemsiyoruz. Bu festival, sadece belediyenin değil, tüm Erdek halkınındır. Şu ana dek ilgi ve destek umut verici. Çok okunduğunu bildiğim gazeteniz aracılığıyla da bir kez daha çağrıda bulunmak isterim. Her çeşit düşünce, katkı, eleştiri, uyarı bizim için çok önemlidir. Festival, çok eğlenceli, bölgeye çok şey katan bir aktivite ama bence festivale hazırlık süreci daha da öğretici, birleştirici ve geliştirici. “Erdek Zamanı” ile tüm Türkiye´nin yaşayacağı bir ilk de var. Festivalimiz, Türkiye´de telefonlarımıza indireceğimiz bir mobil uygulamayla yönetilecek ilk festival olacak. Temmuzun başında bu mobil uygulamayı bir basın toplantısı ile tanıtacağız. Bu uygulama, festivalin ziyaretçi memnuniyetini en üst düzeyde sağlayacak şekilde yönetilmesini sağlayacağı kadar, festivalin yerele getirdiği ekonomik katkıyı da rakamsal olarak ifade etmemizi sağlayacak. “Erdek Zamanı” festivalinin tüm festival ve organizasyonlarına örnek olabilecek bir çevre politikası var. Bu da, yine kısa süre içinde açıklayacağımız konulardan. Kısacası şunu söyleyebilirim ki, “Erdek Zamanı”, pek çok açıdan uzun süre konuşulacak bir festival olacak. Hedefimiz, bu festivalle uluslararası ödüllere başvurarak Erdek´in adını dünyada duyurmaktır.”

  • Teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz, Arzu hanım.

     -Derneğimizi ve “Erdek Zamanı” festivalini tanıtmak adına bize şans verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Festival hazırlıklarında derin Erdek bilginizden oldukça fazla yararlanacağımı umut ediyorum. Sizi de artık festival komitesi üyelerimizden biri olarak görüyorum.

/resimler/2017-6/14/1259380401265.jpgKaynak:

Anahtar Kelimeler: Erdek turizmi kazanacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İDO belediye otobüsü gibi
İDO belediye otobüsü gibi
Yoğun talep nedeni ile seferler peş peşe geliyor.
Şehitliğe bayram ziyareti
Şehitliğe bayram ziyareti
Bandırma Hava Şehitliğine Bayram Ziyareti gerçekleştirildi.
Otobüs şarampole uçtu 1 ölü 45 yaralı
Otobüs şarampole uçtu 1 ölü 45 yaralı
Susurluk- Balıkesir karayolunda Ulusoy´a ait yolcu otobüsü devrildi: 1 Ölü,10´u ağır 45 yaralı
Bandırma´da bayramlaşma
Bandırma´da bayramlaşma
Ak Parti Balıkesir Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi Sema Kırcı: “Bizim ve tüm dünyanın kardeşliğe ihtiyacı var”
" ROTTERDAM´IN GERÇEK YÜZÜ GÖRÜLDÜ"
" ROTTERDAM´IN GERÇEK YÜZÜ GÖRÜLDÜ"
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü Dadan: "Zeytin, vazgeçilmez bir kültürdür"
Başkan Mirza´dan Bayram mesajı
Başkan Mirza´dan Bayram mesajı
"Tüm ulusumuzun ve İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar, barış ve huzur dolu günler dilerim."
Başkan Sarı´dan bayram mesajı
Başkan Sarı´dan bayram mesajı
Bayramın tüm insanlığa sağlık, huzur ve barış getirmesi diliyorum
Zehir taciri tutuklandı
Zehir taciri tutuklandı
Sezonu fırsat bilen Bonzaicilere, Erdek´te taviz yok
Meteoroloji yanılmadı
Meteoroloji yanılmadı
Erdek ve Adalar´da tatil denizde başladı.
Zeytin Güvesinde Mücadele süreci başladı.
Zeytin Güvesinde Mücadele süreci başladı.
Erdek Ziraat Odası Uyardı, “Mücadeleyi bilinçli yapalım”
Bayram temizliği ölümle bitti.
Bayram temizliği ölümle bitti.
Bayram Temizliği İçin Evinin Camlarını Silen Kadın 2. Kattan Düşüp Öldü
Trafik Canavarı Hastalığınızı Fırsata Çevirmesin!
Trafik Canavarı Hastalığınızı Fırsata Çevirmesin!
Bayramda Trafiğe Çıkmadan Hastalığınız İçin Önleminizi Alın!
Vitiligodan kurtulmak mümkün
Vitiligodan kurtulmak mümkün
Vitiligo neden yaz aylarında daha belirgin hale gelir?
Erdek tatilcileri bekliyor
Erdek tatilcileri bekliyor
Erdek Kaymakamı Hasan Erkal: “Turizme hazırız”
Ocaklar´ı, Ocaklar yapan insan sevgisi
Ocaklar´ı, Ocaklar yapan insan sevgisi
Ocaklar, Turizm´de cazibesini koruyor.
Onlar Bandırma´da oldukları için şanslı
Onlar Bandırma´da oldukları için şanslı
Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Av. Zafer Evren: “Bandırmalılar, sokak hayvanları konusunda çok bilinçlendi”
Nöbetçi fırınlar açıklandı.
Nöbetçi fırınlar açıklandı.
Bandırma´da nöbetçi fırınlar belli oldu.
Eğitim camiasından öfke yağdı.
Eğitim camiasından öfke yağdı.
Eğitim İş, katledilen öğretmen Necmettin Yılmaz´ın ardından terörür lanetleyen bir açıklamada bulundu.
Edincik´te zeytin anıtı
Edincik´te zeytin anıtı
Varsın onlar kesmenin derdinde olsun.
Marmara´da Bayram Bereketi
Marmara´da Bayram Bereketi
Bandırmalı Balıkçıların Ağları Uskumru ile doldu.
Güzelim tesis "hiç" oldu.
Güzelim tesis "hiç" oldu.
Ocaklar turizmine hizmet veren otantik mekan GONYA harabe oldu.
Başarılı Öğrencilere Bisiklet
Başarılı Öğrencilere Bisiklet
Fenerbahçeliler Derneği ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere bisiklet hediye etti.
Cesedi Bulundu
Cesedi Bulundu
Gönen de ailesinin kayıp olarak aradığı genç, çay kenarında ölü bulundu.
Sonel ile Mantı´yı değerlendirdi.
Sonel ile Mantı´yı değerlendirdi.
Bandırma Emniyet Müdürü Kılıç: “İki değerli vali daha kazandık”
Kaymakam Yazar´dan gazetecilere iftar
Kaymakam Yazar´dan gazetecilere iftar
Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, ilçedeki yerel basın mensuplarına iftar verdi.
Feribot güvenliğini sağladı
Feribot güvenliğini sağladı
Polis Köpeği "Helyus" feribot girişinde arama yaptı.
Başkan Mirza Şehit evinde iftar verdi.
Başkan Mirza Şehit evinde iftar verdi.
Taziye evinde mevlitler okundu, iftar açıldı.
Ocaklar´da bayram beklentisi
Ocaklar´da bayram beklentisi
Büyükşehir stratejik destek verdi. Kayıtlı 3150 yatak kapasiteli tesisler bayramda %100 dolu
Sonunda bandırdılar
Sonunda bandırdılar
Fatih Altaylı, Zeytinliklerin imara açılması konusunu köşesine taşıdı.
2016-2017 Süper Lig Şampiyonluk Kupası Bandırma´da
2016-2017 Süper Lig Şampiyonluk Kupası Bandırma´da
Şampiyonluk anısını ölümsüzleştirmek isteyenlere Kupa Liman AVM Kartal Yuvasında
Meyve revaçta
Meyve revaçta
BAYRAM İKRAMLARINIZ MEYVE DEMETLERİNDEN OLSUN
Okullar tek çatı altında toplanacak
Okullar tek çatı altında toplanacak
Yazar, “Bandırma´da yaşayanların nezaketi ve kent kültürleri çok yüksek”
Ali Mantı, Bingöl, Tuncay Sonel Tunceli Valisi
Ali Mantı, Bingöl, Tuncay Sonel Tunceli Valisi
Sonunda muradına erdiler Eski Bandırma Kaymakamları Ali Mantı ile Tuncay Sonel Vali oldu.
Üstün Dökmen, sezonu başlattı.
Üstün Dökmen, sezonu başlattı.
Üstün Dökmen, Erdek´te imza günü düzenleyecek
2500 yeni mezun verdi
2500 yeni mezun verdi
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİNİN MEZUNİYET GURURU
Vali Yazıcı´den ziyaret
Vali Yazıcı´den ziyaret
Vali Yazıcı, Bandırma´da bir dizi ziyarette bulundu.
İftarda buluştular
İftarda buluştular
Demokrat platformu geleneksel Haziran toplantısını Emrullah Usta´da iftarla gerçekleştirdi.
Bandak, Erdek festivaline katkı vercek.
Bandak, Erdek festivaline katkı vercek.
Erdek´in “Turizm Geliştirme Danışmanı” Arzu Kutucu Özenen, Bandak ile görüştü.
Tunç,  Marmara´ya atandı.
Tunç, Marmara´ya atandı.
Erdek Emniyet Müdürlüğünün başarılı polis şeflerinden Mehmet Tunç, Marmara İlçe Emniyet Amir Vekilliğine atandı.
 SAĞLIKLI BİR BAYRAMI İÇİN 10 ÖNERİ
SAĞLIKLI BİR BAYRAMI İÇİN 10 ÖNERİ
Geri çevrilemeyen ikramlar sağlık sorunlarına yol açabilir
Adalet için yürüyenlere, durarak destek
Adalet için yürüyenlere, durarak destek
CHP lideri Kılıçdaroğlu´nun başlattığı Adalet yürüyüşüne Bandırma kayıtsız kalmadı.
İşçinin sofra bereketi
İşçinin sofra bereketi
Petrol İş´in geleneksel iftarında salonlar doldu taştı.
Özgür Saç, 1.lik ödülünü Bakan Zeybekçi´den aldı.
Özgür Saç, 1.lik ödülünü Bakan Zeybekçi´den aldı.
Eti Maden İhracatta, Madencilik 1. cisi oldu.
Bandırma´da uskumru bereketi
Bandırma´da uskumru bereketi
Aylardır görülmeyen uskumru balıkçı tezgâhlarında
Eski dostlar bir arada
Eski dostlar bir arada
Erdek´in “Marina Çay Bahçesi”nde buluştular.
Su kaplumbağalarına ilgi!
Su kaplumbağalarına ilgi!
Erdek´teki su kaplumbağaları büyük ilgi görüyor.
Ne yazık ki gerçek bu...
Ne yazık ki gerçek bu...
TÜRKİYE UYUŞTURUCU ÖLÜMLERİNDE AVRUPA BİRİNCİSİ
Kep töreni ertelendi.
Kep töreni ertelendi.
Hava muhalefeti nedeni ile bugün yapılacak Üniversite töreni iptal edildi.
Panayır´da Tırtıl-Tren raydan çıktı.
Panayır´da Tırtıl-Tren raydan çıktı.
Gönen´deki Panayır kazasında 5 kişi yaralandı.
Şehit Erbil Arslan törenle ebediyete uğurlandı.
Şehit Erbil Arslan törenle ebediyete uğurlandı.
Binlerce Susurluk´lu şehidinin ardından ağıt yaktı.
Cuğra´da vaziyet, Vatandaşa eziyet!...
Cuğra´da vaziyet, Vatandaşa eziyet!...
Erdek “Çuğra” seferlerinde vatandaşa eziyet!
Şehit ateşi Göbel´e düştü
Şehit ateşi Göbel´e düştü
Göbel´li Uzman Çavuş Erbil Arslan Hakkâri´de şehit düştü.
İftar´da kutlama
İftar´da kutlama
BANBİS Kuruluşunun 1. Yılını Kutladı
Bayram rezervasyonları doldu.
Bayram rezervasyonları doldu.
Erdek, Bayrama dolu, dolu girecek.
Erdek Zabıtasında duble mesai
Erdek Zabıtasında duble mesai
Bayrama hazırlanan Erdek´te her şey zabıta kontrolünde
Erdek´te büfeler tamam
Erdek´te büfeler tamam
Büyükşehir, Cuğra girişine 3 büfe koydu.
Erdek tekne zengini
Erdek tekne zengini
Erdek Liman Başkanlığına kayıtlı 825 tekne bulunuyor.
DOLAR
3.5000
EURO
3.9100
Reklam

kutlu creative

/resimler/2017-6/23/0959233995416.gif

/resimler/2017-1/24/1114325571192.jpg

/resimler/2016-6/13/1904120021641.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
03:20 05:34 13:21 17:19 20:51 22:45
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya?

Mevlana
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları