Erdek turizmi kazanacak
Erdek Turizm Geliştirme Danışmanı Özenen: “Farklı ve ses getirici bir festival düzenleyeceğiz”
Tarih: 14.6.2017 12:53:57

Söyleşi: Önder BALIKÇI

Erdek, 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek “Erdek Zamanı” isimli festivalin hazırlıklarını sürdürüyor.

Merkezi Bursa´da bulunan “Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği” Başkanı ve Erdek´in “Turizm Geliştirme Danışmanı” Arzu Kutucu Özenen, Erdek´te yıllar sonra düzenlenecek festival ile ilgili çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Özenen, festival ve Erdek ile ilgili düşüncelerini gazetemize açıkladı. Özenen ile söyleşimizi aşağıda sunuyoruz.

/resimler/2017-6/14/1255298052642.jpg

  • Önce, başkanlığını yaptığınız “Yeşil Valiz” isimli dernekten başlayalım. Derneğiniz ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

    -“Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği”, 2014 yılından beri, Türkiye´de sorumlu turizm ilkelerinin yayılması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Sorumlu turizmin amacı, turizmin tüm aktörlerine yerleşik halkın değer ve ihtiyaçlarına saygılı, yerel ekonomiye en üst düzeyde katkı sağlayan, çevreye zarar vermeyen turizm anlayışını benimsetmektir. Her geçen yıl global ekonominin dalgalanmalarına, tabandan gelmeyen hükümet politikalarına dayanamayan küçük çiftçinin evini, tarlasını bırakıp, kente göçmek zorunda kaldığını gözlemliyoruz. Köye köy diyemeyeceğimiz bir politik zihniyete boyun eğmemek için belki de en güzel çare, kırsal turizmdir. Aile çiftçiliğini korumak, yurdumuzun cennet köşelerinin sanayileşmemesi için kırsal turizme, özellikle kayıtlı kadın istihdamı ve kadın girişimciliğini teşvik eden kırsal turizm modellerine büyük destek veriyoruz. Turizm, doğru uygulandığında, çevrenin bilinçli bir şekilde korunmasında, yerel halkların, özellikle de kadınların ekonomik kalkınmasında, hatta barışın sağlıklı uluslararası ilişkiler çerçevesinde sürdürülmesinde büyük rol oynayabilecek bir sektördür. Amacımız, yerli halk adına yaşanacak ve seyyahlar için ziyaret edilecek daha iyi yerler oluşturmaktır. Tabii ki, kesinlikle bu öncelik sırasıyla!

  • Erdek Belediyesi ile yolunuz nasıl ve neden buluştu?

    - Erdek Belediyesi ile 2016 yılından beri toplum temelli, sorumlu bir turizm stratejisi geliştirmek amacıyla ortak çalışmalar sürdürüyoruz. Başkanımız  Mimar Hüseyin Sarı´nın vizyonu ve kararlılığı bizi en başından beri çok etkiledi. Belediye çalışanlarının ise önceki dönemden devreden borçlar ve Büyükşehir Yasası sonrasında azalan gelirler nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşın tüm güçleriyle ve yürekten çalışmaları da tüm dünyada anlatılması gereken bir örnek bence. Biz de dernek olarak bu güzel ve anlamlı sinerjiye destek verebilmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  • Bu birliktelikteki ilk çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

     -İlk çalışmalarımız, Yukarı Yapıcı köyünün kırsal turizm ile tanıştırılması projesi ile başladı. “Yukarı Yapıcı köyü” diyorum, çünkü, sabah yediğimiz yumurtaya “kırsal mahalle yumurtası” demediğimize göre, en doğrusu da bu. Amacımız, Yukarı Yapıcı köyünün doğal yaşamına, hayvancılık geleneğine, insanının ve doğasının dokusuna uygun bir turizm şeklini katılımcı bir süreçle bulmaktır.

  • Erdek´i tanımaya başladığınızda neler hissettiniz?

     -Araştırmalarımız ilerledikçe Erdek´in, inanılmaz potansiyelini idrak etmeye başladık. İtiraf edeyim ki, bir Bursalı olarak bu kadar büyük bir tarihi ve doğal zenginliğe bir saat uzaklıkta yaşadığımın farkında değildim. İstanbul´da yaptığımız anketlerde de insanların ne ulaşım kolaylığı, ne de Erdek´te gerçekleştirebilecekleri hafta sonu aktiviteleri ile ilgili yeterli bilgi ve düşünceleri olmadığını anladık. İki büyük kente bu derece yakın olup, bu kentlere gelen ulusal ve uluslararası turist potansiyelinden yararlanamamak çok üzücü geldi bize. Buna bir de Erdek turizm sektörüne yerleşmiş “tükenmişlik sendromu”nu da eklerseniz, durumun ciddiyetini daha iyi anlayabilirsiniz.

  • Gelelim, festivale. Erdek´te, yıllar önce, “şenlik” kapsamında etkinlikler gerçekleşmişti. Uzun yıllar sonra Erdek, bir festivale hazırlanıyor. Festival düşüncesi nasıl ortaya çıktı, Arzu hanım?

     -Erdek´in tanıtımını, ilçedeki turizm sektörüne motivasyonu sağlamak, alternatif turizm oluşturmak ve sezonu uzatmak, yukarıda dile getirdiğim sorun ve problemlerin üstesinden gelebilmek için plânladığımız stratejinin parçalarıdır. Kaynakların sınırlılığı nedeniyle bir taşla birçok kuş vurmak da önceliklerimizdendi tabii ki. İşte bu nedenle, Erdek´in tüm doğal güzelliklerini bir arada sunabileceğimiz bir festival düzenleme kararı aldık. 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenecek “Erdek Zamanı” festivali düşüncesi işte böyle ortaya çıktı.

  • Ülkemizde “festival enflasyonu” var. “Erdek Zamanı” da böyle sıradan festivaller arasında mı yer alacak, yoksa “farklı ve ses getirici” mi olacak?

    -“Erdek Zamanı”, içinde inanç, kültür ve doğa turizmini besleyebilecek tüm unsurları barındıran bir festival. Sosyal medyanın çok etkin bir biçimde kullanılacağı festivalin tanıtım sürecinde, Erdek´i, bu unsurlara önem veren seçkin bir turist kitlesinin beğenisine sunarken, komite olarak yürüteceğimiz pazarlama ziyaretleri ile de kültür ve doğa turizmini ön plâna alan butik seyahat acentelerinin ilgisini bölgeye yönlendirmeyi hedefliyoruz. Festivalimiz, Rum Ortodoks Kilisesi´nin, her yıl, Kirazlı Manastırı´nda düzenlediği ayinle zamanlama olarak kesişiyor. Bu avantaj bize, Erdek´in, inanç turizmi açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermemizi sağlayacak. Ayine katılacak Yunan ziyaretçilerin de ilgisini çekebilecek etkinlikler, festival programımızda yer alacak. Köylerin, Erdek turizm haritasının içine katılmaları bizim için büyük önem taşımaktaydı. Bu nedenle Yukarı Yapıcı, Ballıpınar, Hamamlı ve Narlı köylerini de programımıza aldık. Ayrıca festivalin son iki gününde, Erdek merkezinde düzenlenecek köy pazarında tüm köyler, ürünlerini ziyaretçilerle buluşturma olanağı bulacak. Erdek´in yakın tarihine ait gelenekselleşmiş “Zeytin Güzeli Yarışması”nı da 16 yıl aradan sonra ilk kez festivalimizde yeniden düzenleme şansına sahip olacağız. Yarışma, 24 Ağustos´ta, doğuş yeri Ocaklar´da festival ziyaretçileri ile buluşacak.

  • Festivalin nasıl olması gerektiği konusunda ne gibi araştırmalarınız oldu?

     -Festival programını belirlemeden önce Erdek ve yöresindeki tüm sivil toplum kuruluşlarını davet ederek görüşlerini aldık. Çocuklara yönelik etkinlikleri belirlemek için ilkokul ve ortaokullarda, “Benim festivalim” isimli bir resim yarışması başlattık. Şu düşüncenin benimsenmesini çok önemsiyoruz. Bu festival, sadece belediyenin değil, tüm Erdek halkınındır. Şu ana dek ilgi ve destek umut verici. Çok okunduğunu bildiğim gazeteniz aracılığıyla da bir kez daha çağrıda bulunmak isterim. Her çeşit düşünce, katkı, eleştiri, uyarı bizim için çok önemlidir. Festival, çok eğlenceli, bölgeye çok şey katan bir aktivite ama bence festivale hazırlık süreci daha da öğretici, birleştirici ve geliştirici. “Erdek Zamanı” ile tüm Türkiye´nin yaşayacağı bir ilk de var. Festivalimiz, Türkiye´de telefonlarımıza indireceğimiz bir mobil uygulamayla yönetilecek ilk festival olacak. Temmuzun başında bu mobil uygulamayı bir basın toplantısı ile tanıtacağız. Bu uygulama, festivalin ziyaretçi memnuniyetini en üst düzeyde sağlayacak şekilde yönetilmesini sağlayacağı kadar, festivalin yerele getirdiği ekonomik katkıyı da rakamsal olarak ifade etmemizi sağlayacak. “Erdek Zamanı” festivalinin tüm festival ve organizasyonlarına örnek olabilecek bir çevre politikası var. Bu da, yine kısa süre içinde açıklayacağımız konulardan. Kısacası şunu söyleyebilirim ki, “Erdek Zamanı”, pek çok açıdan uzun süre konuşulacak bir festival olacak. Hedefimiz, bu festivalle uluslararası ödüllere başvurarak Erdek´in adını dünyada duyurmaktır.”

  • Teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz, Arzu hanım.

     -Derneğimizi ve “Erdek Zamanı” festivalini tanıtmak adına bize şans verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Festival hazırlıklarında derin Erdek bilginizden oldukça fazla yararlanacağımı umut ediyorum. Sizi de artık festival komitesi üyelerimizden biri olarak görüyorum.

/resimler/2017-6/14/1259380401265.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Erdek turizmi kazanacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Her 10 kadından biri bu hastalıkla tanışıyor
Her 10 kadından biri bu hastalıkla tanışıyor
MÜKEMMELLETÇİYETÇİ KİŞİLERİN HASTALIĞI
KESK 22 yaşında!
KESK 22 yaşında!
KESK Bandırma´da dayanışma gecesi düzenlendi
73 ilin kadın muhtarları Bandırma´da buluştu
73 ilin kadın muhtarları Bandırma´da buluştu
73 ilden gelen kadın muhtarların katıldığı ve 4 gün boyunca sürecek olan “Kadın Muhtarlar Akademisi” start aldı.
Kalp krizinde kalp kası zamanla yarışıyor
Kalp krizinde kalp kası zamanla yarışıyor
Her 5 ani ölümden birinin sebebi kalp krizi
Göçmez ve Kuter Fakültede konuştu
Göçmez ve Kuter Fakültede konuştu
Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez ile Habertürk TV Ekonomi Müdürü Serdar Kuter söyleşi gerçekleştirdi.
Bandırmayı il için hazırlıyorlar
Bandırmayı il için hazırlıyorlar
Bandırma Kültür Platformu gazetecilerle buluştu
Hafriyat başladı
Hafriyat başladı
Paşakent´te yeni kültür merkezine yeni proje
İsmet İnönü, Lozan´a Bandırma´dan gitmiş!
İsmet İnönü, Lozan´a Bandırma´dan gitmiş!
Lozan´a giderken İsmet Paşa´nın yanında eşi Mevhibe Hanım da varmış!
Unutulmaz bir yılbaşı için 10 benzersiz şehir
Unutulmaz bir yılbaşı için 10 benzersiz şehir
“Bu yıl ne yapsak? Evde mi otursak yoksa dışarı mı çıksak?”
Şeker hastalarına peynir altı suyu müjdesi
Şeker hastalarına peynir altı suyu müjdesi
Peynir altı suyunun iştahı bastırmaya yardımcı olduğunu gösterdi.
Kış hastalıklarında en iyi ilaç istirahat
Kış hastalıklarında en iyi ilaç istirahat
Kronik hastalığı bulunanlar dikkatli olmalı
Spor, ekonomiden ayrı düşünülmemeli
Spor, ekonomiden ayrı düşünülmemeli
AİPS 1. Başkan Yardımcısı Esat Yılmaer: “Sporda en büyük tehlike bahis oyunları”
Erdek meydanı şenlenecek
Erdek meydanı şenlenecek
Bereketli eller "Alış veriş günleri" ile Erdek esnafına canlılık katacak
“Gazetecilik Sevdam” okurlarla buluşuyor
“Gazetecilik Sevdam” okurlarla buluşuyor
Gazeteci Önder Balıkçı´nın son kitabının imza günü ve söyleşisi cumartesi günü
hava koşulları fırsata dönüştü
hava koşulları fırsata dönüştü
AYYILDIZ MAHALLESİ ASFALTLANMAYA DEVAM EDİLİYOR
Petrol İş´ten Taşeron uygulamasına açıklama
Petrol İş´ten Taşeron uygulamasına açıklama
"Taşerona kadro düzenlemesinde adalet istiyoruz!"
TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 22 MİLYONU AŞTI
TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 22 MİLYONU AŞTI
Türkiye´de trafiğe kayıtlı araç sayısı, Ekim itibariyle bir önceki aya göre yüzde 0,45 artarak 22 milyon 38 bin 944 oldu.
Önlem almak, tedaviden daha etkili…
Önlem almak, tedaviden daha etkili…
DİKKAT! SOĞUK HAVA BU 3 AĞRIYI TETİKLİYOR!
Hedef borçlardan kurtulmak
Hedef borçlardan kurtulmak
Erdek Belediye Başkanı Sarı: “Hacizlerin Seyitgazi´ye kaydırılması için çalışıyoruz”
Balıkesir il teşkilatı tamam
Balıkesir il teşkilatı tamam
İyi Parti Balıkesir´de il teşkilatını belirledi sırada ilçe başkanları kaldı
Balıkçı da katıldı
Balıkçı da katıldı
TGC-KAS 87. Yerel Gazetecilik Semineri İstanbul´da yapıldı
Marmarabirlik hedefe yaklaşıyor
Marmarabirlik hedefe yaklaşıyor
Ürün alım kampanyasında bugüne kadar 45 bin ton ürün alımı gerçekleştiren Marmarabirlik, 50 bin ton alım hedefine yaklaşıyor.
“Bitkisel” deyip kafanıza göre kullanmayın
“Bitkisel” deyip kafanıza göre kullanmayın
Bitkilerin gücünü kullanan bilim fitoterapi
Özel Hastane´nin hedefi sağlık turizmi
Özel Hastane´nin hedefi sağlık turizmi
Op.Dr. Tuğçe Karaçay "BANDIRMA´DA KANSER ve SAFRA KESESİ VAKASI ÇOK FAZLA"
YAPRAKLARINDA 7 FAYDA GİZLİ!
YAPRAKLARINDA 7 FAYDA GİZLİ!
Diyetisyenden Lahana Turşusu tarifi ile…
Gönenli yönetmen evinde öldürüldü
Gönenli yönetmen evinde öldürüldü
Yönettiği filmde rol verdiği figüran Mustafa Kemal Uzun´u evinde öldürdü
3 BOYUTLU SAÇ SİMÜLASYONU
3 BOYUTLU SAÇ SİMÜLASYONU
ALOPESİ HASTALARINA 3 BOYUTLU SAÇ SİMÜLASYONU
BURUN TIKANIKLIĞI YAPAN 7 NEDEN!
BURUN TIKANIKLIĞI YAPAN 7 NEDEN!
Önemli bir hastalığın sinyali olabilir!
Anne-baba olmak isteyen ton balığı ve yumurta sarısı yesin
Anne-baba olmak isteyen ton balığı ve yumurta sarısı yesin
Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, D vitamini ve kısırlık hakkında bilgiler verdi…
Demokratlar kara kış´a ayak dayadı.
Demokratlar kara kış´a ayak dayadı.
Anadolu´da bir okula yapılan yardım yola çıktı.
Toprak Ana´ya şükran buluşması
Toprak Ana´ya şükran buluşması
Ocaklar´daki geleneksel etkinlikte doğa ve çevre vurgusu yapıldı.
Bu sabah hareket etti.
Bu sabah hareket etti.
Vabkan Dursun Mirza bir haftalık Umre ziyareti için bu sabah yola çıktı.
TBMM´den üç milletvekiline fezleke
TBMM´den üç milletvekiline fezleke
Erdoğan´a “diktatör” dedikleri için TBMM tarafından fezleke düzenlendi.
#ellibinartisen Çözüm Sende!
#ellibinartisen Çözüm Sende!
Başkan Sarı´dan Erdek sevdalılarına çağrı
GÖNEN CHP de DEĞİŞİM RÜZGARI
GÖNEN CHP de DEĞİŞİM RÜZGARI
CHP Gönen İlçe Başkanlığına İbrahim Palaz, seçildi.
Sarı, kongrede konuştu
Sarı, kongrede konuştu
Başkan Sarı, “El ele vererek, 2019 seçimini kazanmak zorundayız”
Erdek, CHP Uysal ile "devam" dedi.
Erdek, CHP Uysal ile "devam" dedi.
Erdek CHP ilçe Başkanlığına yeniden emekli öğretmen Metin Uysal getirildi.
Atakay güven tazeled
Atakay güven tazeled
CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay´ın başkan adayı olduğu ve tek liste ile gidilen seçimlerde, Atilla Atakay güven tazeledi.
ZEKÂ GELİŞİMİNİ ARTIRACAK 5 ÖNEMLİ ÖNERİ
ZEKÂ GELİŞİMİNİ ARTIRACAK 5 ÖNEMLİ ÖNERİ
0-2 yaş arası bebekleri olan anne babalar dikkat!
Ocaklar´da gelenek oldu.
Ocaklar´da gelenek oldu.
10 Aralık “Toprak Ana” etkinliği sürdürülüyor.
Tümülüs tehlikede!
Tümülüs tehlikede!
Yalı sokakta olduğu gibi, herhalde İmar´ın dikkatinden kaçmış
Başkan Umre yolcusu
Başkan Umre yolcusu
Bakanlık Umre için 7 günlük süre verdi.
Bandırma meclisinde Aralık toplantısı
Bandırma meclisinde Aralık toplantısı
Gündemin ağırlığını yine imar plânı değişiklikleri oluşturdu
Türk Eğitim-Sen´de nöbet değişimi
Türk Eğitim-Sen´de nöbet değişimi
Arda Ertan görevi Mehmet Çalışkan yönetimine devir etti.
Fener adasında can pazarı
Fener adasında can pazarı
Fener Adasında Balığa çıkan 2 kişiden birisi boğuldu birisi kurtuldu.
Bandırma´da her ay yüzde 10,5 indirim
Bandırma´da her ay yüzde 10,5 indirim
Bandırma ilçesinde yeni açılan akaryakıt istasyonu ile Bandırmaspor ve ilçede faaliyet gösteren amatör spor kulüplerine kalıcı gelir sağlanacak.
 Hipertansiyon sınırı değişti
Hipertansiyon sınırı değişti
Hipertansiyonun kilo ile bağlantısı kanıtlandı
Erdek meclisi toplandı
Erdek meclisi toplandı
Aralık ayı olağan meclisi 7 madde üzerinde görüştü
Afrika sirki Bandırma´da
Afrika sirki Bandırma´da
Afrika Sirki 2. kez Bandırma´da çocuklarla buluşuyor
Fotoğraf sanatçısı Bayraktar gazetecilerle buluştu
Fotoğraf sanatçısı Bayraktar gazetecilerle buluştu
Bayraktar, Kuşcenneti temalı yaptığı çalışmalar konusunda bilgiler verdi.
Her derde deva
Her derde deva
Boza kış hastalıklarının koruyucusu
Atatürk Özel Eğitim´den Başkan Mirza´ya ziyaret
Atatürk Özel Eğitim´den Başkan Mirza´ya ziyaret
Başkan Mirza´ya Engeliler Günü mesajlarını ilettiler.
HER 20 ÇOCUKTAN BİRİNİN SORUNU
HER 20 ÇOCUKTAN BİRİNİN SORUNU
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu yaygınlaşıyor
Ekmekte yeni dönem
Ekmekte yeni dönem
“Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği”, yürürlüğe girdi
Yumurta markalaşıyor
Yumurta markalaşıyor
Köy yumurtası hilesi sona erecek
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU
‘Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye´ konulu söyleşiyle üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.
ENGELLİ HAKLARI İÇİN “GÖLE MAYA ÇALINDI…”
ENGELLİ HAKLARI İÇİN “GÖLE MAYA ÇALINDI…”
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Göle Maya çaldı
Reklam

/resimler/2017-11/13/0916421674863.jpg

/resimler/2017-11/25/1502214546021.jpg

/resimler/2017-12/9/0919525572697.gif

/resimler/2017-12/4/1259056175366.jpg

/resimler/2017-12/13/0938306259148.jpg

/resimler/2017-12/13/0945295486108.jpg

/resimler/2017-11/28/1017556312309.jpg

avşa adası otelleri

bandırma web tasarım

erdek otelleri

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:30 08:14 13:14 15:38 17:56 19:28
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar