Erdek turizmi kazanacak
Erdek Turizm Geliştirme Danışmanı Özenen: “Farklı ve ses getirici bir festival düzenleyeceğiz”
Tarih: 14.6.2017 12:53:57

Söyleşi: Önder BALIKÇI

Erdek, 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek “Erdek Zamanı” isimli festivalin hazırlıklarını sürdürüyor.

Merkezi Bursa´da bulunan “Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği” Başkanı ve Erdek´in “Turizm Geliştirme Danışmanı” Arzu Kutucu Özenen, Erdek´te yıllar sonra düzenlenecek festival ile ilgili çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Özenen, festival ve Erdek ile ilgili düşüncelerini gazetemize açıkladı. Özenen ile söyleşimizi aşağıda sunuyoruz.

/resimler/2017-6/14/1255298052642.jpg

  • Önce, başkanlığını yaptığınız “Yeşil Valiz” isimli dernekten başlayalım. Derneğiniz ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

    -“Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği”, 2014 yılından beri, Türkiye´de sorumlu turizm ilkelerinin yayılması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Sorumlu turizmin amacı, turizmin tüm aktörlerine yerleşik halkın değer ve ihtiyaçlarına saygılı, yerel ekonomiye en üst düzeyde katkı sağlayan, çevreye zarar vermeyen turizm anlayışını benimsetmektir. Her geçen yıl global ekonominin dalgalanmalarına, tabandan gelmeyen hükümet politikalarına dayanamayan küçük çiftçinin evini, tarlasını bırakıp, kente göçmek zorunda kaldığını gözlemliyoruz. Köye köy diyemeyeceğimiz bir politik zihniyete boyun eğmemek için belki de en güzel çare, kırsal turizmdir. Aile çiftçiliğini korumak, yurdumuzun cennet köşelerinin sanayileşmemesi için kırsal turizme, özellikle kayıtlı kadın istihdamı ve kadın girişimciliğini teşvik eden kırsal turizm modellerine büyük destek veriyoruz. Turizm, doğru uygulandığında, çevrenin bilinçli bir şekilde korunmasında, yerel halkların, özellikle de kadınların ekonomik kalkınmasında, hatta barışın sağlıklı uluslararası ilişkiler çerçevesinde sürdürülmesinde büyük rol oynayabilecek bir sektördür. Amacımız, yerli halk adına yaşanacak ve seyyahlar için ziyaret edilecek daha iyi yerler oluşturmaktır. Tabii ki, kesinlikle bu öncelik sırasıyla!

  • Erdek Belediyesi ile yolunuz nasıl ve neden buluştu?

    - Erdek Belediyesi ile 2016 yılından beri toplum temelli, sorumlu bir turizm stratejisi geliştirmek amacıyla ortak çalışmalar sürdürüyoruz. Başkanımız  Mimar Hüseyin Sarı´nın vizyonu ve kararlılığı bizi en başından beri çok etkiledi. Belediye çalışanlarının ise önceki dönemden devreden borçlar ve Büyükşehir Yasası sonrasında azalan gelirler nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşın tüm güçleriyle ve yürekten çalışmaları da tüm dünyada anlatılması gereken bir örnek bence. Biz de dernek olarak bu güzel ve anlamlı sinerjiye destek verebilmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  • Bu birliktelikteki ilk çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

     -İlk çalışmalarımız, Yukarı Yapıcı köyünün kırsal turizm ile tanıştırılması projesi ile başladı. “Yukarı Yapıcı köyü” diyorum, çünkü, sabah yediğimiz yumurtaya “kırsal mahalle yumurtası” demediğimize göre, en doğrusu da bu. Amacımız, Yukarı Yapıcı köyünün doğal yaşamına, hayvancılık geleneğine, insanının ve doğasının dokusuna uygun bir turizm şeklini katılımcı bir süreçle bulmaktır.

  • Erdek´i tanımaya başladığınızda neler hissettiniz?

     -Araştırmalarımız ilerledikçe Erdek´in, inanılmaz potansiyelini idrak etmeye başladık. İtiraf edeyim ki, bir Bursalı olarak bu kadar büyük bir tarihi ve doğal zenginliğe bir saat uzaklıkta yaşadığımın farkında değildim. İstanbul´da yaptığımız anketlerde de insanların ne ulaşım kolaylığı, ne de Erdek´te gerçekleştirebilecekleri hafta sonu aktiviteleri ile ilgili yeterli bilgi ve düşünceleri olmadığını anladık. İki büyük kente bu derece yakın olup, bu kentlere gelen ulusal ve uluslararası turist potansiyelinden yararlanamamak çok üzücü geldi bize. Buna bir de Erdek turizm sektörüne yerleşmiş “tükenmişlik sendromu”nu da eklerseniz, durumun ciddiyetini daha iyi anlayabilirsiniz.

  • Gelelim, festivale. Erdek´te, yıllar önce, “şenlik” kapsamında etkinlikler gerçekleşmişti. Uzun yıllar sonra Erdek, bir festivale hazırlanıyor. Festival düşüncesi nasıl ortaya çıktı, Arzu hanım?

     -Erdek´in tanıtımını, ilçedeki turizm sektörüne motivasyonu sağlamak, alternatif turizm oluşturmak ve sezonu uzatmak, yukarıda dile getirdiğim sorun ve problemlerin üstesinden gelebilmek için plânladığımız stratejinin parçalarıdır. Kaynakların sınırlılığı nedeniyle bir taşla birçok kuş vurmak da önceliklerimizdendi tabii ki. İşte bu nedenle, Erdek´in tüm doğal güzelliklerini bir arada sunabileceğimiz bir festival düzenleme kararı aldık. 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenecek “Erdek Zamanı” festivali düşüncesi işte böyle ortaya çıktı.

  • Ülkemizde “festival enflasyonu” var. “Erdek Zamanı” da böyle sıradan festivaller arasında mı yer alacak, yoksa “farklı ve ses getirici” mi olacak?

    -“Erdek Zamanı”, içinde inanç, kültür ve doğa turizmini besleyebilecek tüm unsurları barındıran bir festival. Sosyal medyanın çok etkin bir biçimde kullanılacağı festivalin tanıtım sürecinde, Erdek´i, bu unsurlara önem veren seçkin bir turist kitlesinin beğenisine sunarken, komite olarak yürüteceğimiz pazarlama ziyaretleri ile de kültür ve doğa turizmini ön plâna alan butik seyahat acentelerinin ilgisini bölgeye yönlendirmeyi hedefliyoruz. Festivalimiz, Rum Ortodoks Kilisesi´nin, her yıl, Kirazlı Manastırı´nda düzenlediği ayinle zamanlama olarak kesişiyor. Bu avantaj bize, Erdek´in, inanç turizmi açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermemizi sağlayacak. Ayine katılacak Yunan ziyaretçilerin de ilgisini çekebilecek etkinlikler, festival programımızda yer alacak. Köylerin, Erdek turizm haritasının içine katılmaları bizim için büyük önem taşımaktaydı. Bu nedenle Yukarı Yapıcı, Ballıpınar, Hamamlı ve Narlı köylerini de programımıza aldık. Ayrıca festivalin son iki gününde, Erdek merkezinde düzenlenecek köy pazarında tüm köyler, ürünlerini ziyaretçilerle buluşturma olanağı bulacak. Erdek´in yakın tarihine ait gelenekselleşmiş “Zeytin Güzeli Yarışması”nı da 16 yıl aradan sonra ilk kez festivalimizde yeniden düzenleme şansına sahip olacağız. Yarışma, 24 Ağustos´ta, doğuş yeri Ocaklar´da festival ziyaretçileri ile buluşacak.

  • Festivalin nasıl olması gerektiği konusunda ne gibi araştırmalarınız oldu?

     -Festival programını belirlemeden önce Erdek ve yöresindeki tüm sivil toplum kuruluşlarını davet ederek görüşlerini aldık. Çocuklara yönelik etkinlikleri belirlemek için ilkokul ve ortaokullarda, “Benim festivalim” isimli bir resim yarışması başlattık. Şu düşüncenin benimsenmesini çok önemsiyoruz. Bu festival, sadece belediyenin değil, tüm Erdek halkınındır. Şu ana dek ilgi ve destek umut verici. Çok okunduğunu bildiğim gazeteniz aracılığıyla da bir kez daha çağrıda bulunmak isterim. Her çeşit düşünce, katkı, eleştiri, uyarı bizim için çok önemlidir. Festival, çok eğlenceli, bölgeye çok şey katan bir aktivite ama bence festivale hazırlık süreci daha da öğretici, birleştirici ve geliştirici. “Erdek Zamanı” ile tüm Türkiye´nin yaşayacağı bir ilk de var. Festivalimiz, Türkiye´de telefonlarımıza indireceğimiz bir mobil uygulamayla yönetilecek ilk festival olacak. Temmuzun başında bu mobil uygulamayı bir basın toplantısı ile tanıtacağız. Bu uygulama, festivalin ziyaretçi memnuniyetini en üst düzeyde sağlayacak şekilde yönetilmesini sağlayacağı kadar, festivalin yerele getirdiği ekonomik katkıyı da rakamsal olarak ifade etmemizi sağlayacak. “Erdek Zamanı” festivalinin tüm festival ve organizasyonlarına örnek olabilecek bir çevre politikası var. Bu da, yine kısa süre içinde açıklayacağımız konulardan. Kısacası şunu söyleyebilirim ki, “Erdek Zamanı”, pek çok açıdan uzun süre konuşulacak bir festival olacak. Hedefimiz, bu festivalle uluslararası ödüllere başvurarak Erdek´in adını dünyada duyurmaktır.”

  • Teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz, Arzu hanım.

     -Derneğimizi ve “Erdek Zamanı” festivalini tanıtmak adına bize şans verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Festival hazırlıklarında derin Erdek bilginizden oldukça fazla yararlanacağımı umut ediyorum. Sizi de artık festival komitesi üyelerimizden biri olarak görüyorum.

/resimler/2017-6/14/1259380401265.jpgKaynak:

Anahtar Kelimeler: Erdek turizmi kazanacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Coşkulu kutlama hazırlıkları
Coşkulu kutlama hazırlıkları
CUMHURİYETİMİZİN 94.YIL COŞKUSUNU HEP BİRLİKTE YAŞAYALIM
Baykal´a gitti.
Baykal´a gitti.
Başkan Mim.Hüseyin Sarı, rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Deniz Baykal´a ziyaret e gitti.
Planörcülerin dünyası
Planörcülerin dünyası
Türkiye 2 Metre Planör Şampiyonası Bandırma da Başladı.
TGC Nail Güreli´yi anacak
TGC Nail Güreli´yi anacak
Anma töreni 26 Ekim´de
Çeltikçi´de yıkım yapıldı
Çeltikçi´de yıkım yapıldı
Erdek Belediyesi, ruhsatsız inşaata yıkım uyguladı
TEKNOLOJİ TOPLULUĞUNDAN TANIŞMA ZİYARETİ
TEKNOLOJİ TOPLULUĞUNDAN TANIŞMA ZİYARETİ
17 Eylül Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğundan Başkan´a ziyaret
ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN MİRZA´YA ZİYARET
ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN MİRZA´YA ZİYARET
Üniversite İşletme ve Ekonomi Topluluğu Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza´yı makamında ziyaret etti.
Misakça´da erken açılış
Misakça´da erken açılış
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur 28 Ekim´de açılması planlanan Misakça Mahallesi Cami´ni ibadete açtı.
Otoban Buğday harmanına döndü
Otoban Buğday harmanına döndü
Buğday yüklü TIR´ların kazasında 1 kişi yaralandı. Yola dökülen Buğdaylar trafiği kapattı.
İhracat eğitimi
İhracat eğitimi
BTO temel ihracat eğitimi verecek
HAYATA TUTUNUŞ
HAYATA TUTUNUŞ
6.Sınıf öğrencisi Hüseyin Cihan KÖK hayata tutunuş mücadelesi veriyor.
KARTI BORÇLARI  ÖDENEMİYOR
KARTI BORÇLARI ÖDENEMİYOR
632 BİN KİŞİNİN KREDİ KARTI, BİREYSEL BORÇLANMADAN DOLAYI YASAL TAKİPTE
Hayat onlar için beşikten mezara pahalı
Hayat onlar için beşikten mezara pahalı
Paşalimanı halkı Yunan Adaları gibi muafiyet bekliyor
Başkan Sarı´dan Muhtarlara kutlama
Başkan Sarı´dan Muhtarlara kutlama
Erdek Belediye Başkanı Sarı, 19 Ekim´de Muhtarları unutmadı
Yüksek perdeden seslendi
Yüksek perdeden seslendi
Başkan, Hancıoğlu Meslektaşlarının dertlerini omuzladı
Erdek Meclisinde bütçe görüşmeleri
Erdek Meclisinde bütçe görüşmeleri
Ek meclis toplantısında 3 madde karara bağlandı.
Ucuz atlattı
Ucuz atlattı
Motor sürücüsü otomobilin içine giriyordu
Engelli temsilciliğinden ziyaret
Engelli temsilciliğinden ziyaret
Erdek kaymakamı Ekrem Çalık´tan sıcak karşılama
AKP, Muhtarlarla kahvaltıda buluştu.
AKP, Muhtarlarla kahvaltıda buluştu.
AK Parti Erdek İlçe Teşkilatı 19 Ekim Muhtarlar Gününü Kahvaltı programı ile kutladı.
Şehit Babası Yılın Muhtarı
Şehit Babası Yılın Muhtarı
Erdek Kaymakamlığı ve Erdek Muhtarlar Derneği Şehit Babası Ormanlı Muhtarı Nihat Erdoğmuş´u yılın Muhtarı seçti.
Erdek´te Muhtarlar günü
Erdek´te Muhtarlar günü
Erdek Muhtarlar Derneğinden etkin 19 Ekim kutlaması
Bandırma´da Muhtarlar günü
Bandırma´da Muhtarlar günü
BANDIRMA da 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
Gönen´de 19 Ekim kutlaması
Gönen´de 19 Ekim kutlaması
Gönen´li Muhtarlardan Atatürk anıtı önünde kutlama
Bandırma´da planör yarışması başlıyor
Bandırma´da planör yarışması başlıyor
THK tarafından hazırlanan program Merinos´ta gerçekleşecek
Muhtarlardan Başkan Dursun Mirza´ya ziyaret
Muhtarlardan Başkan Dursun Mirza´ya ziyaret
Muhtarlar güne damgasını vurdu.
ANADOLU LİSESİNDEN BAŞKAN MİRZA´YA ZİYARET
ANADOLU LİSESİNDEN BAŞKAN MİRZA´YA ZİYARET
Anadolu Lisesi Müdürü Ali İhsan Tekin, Müdür Yardımcısı Adem Karaçelik, proje öğretmeni Sevda Sargın ve öğrenciler Belediye Başkanı Dursun Mirza´yı makamında ziyaret ettiler.
Anlamlı ziyaret
Anlamlı ziyaret
Gönen´de İlkokul öğrencileri, Muhtarlar gününde Mahalle muhtarını ziyaret etti.
Müftülük Nikahına protesto
Müftülük Nikahına protesto
Balıkesirli hanımlar resmi nikaha "evet", müftülük nikahına "hayır" standı açtılar
Manyas´ta Muhtarlar günü
Manyas´ta Muhtarlar günü
19 Ekim Muhtarlar günü törenle kutlandı
BGC´nin Erdek buluşması
BGC´nin Erdek buluşması
BGC, Gazeteciler bayramını kutladı
Edincik altında feci kaza
Edincik altında feci kaza
Motorla ile Kamyonet kafa kafaya çarpıştı
Fiyat erken açıklandı
Fiyat erken açıklandı
Marmarabirlik fiyatlar Tavan 9,80 tl Taban 4 tl olarak açıklandı
Muhtarlar günü kutlanıyor
Muhtarlar günü kutlanıyor
Bandırma ve Erdek´te Muhtarlar Günü kutlama programı hazırlandı.
Odaya yeni bina
Odaya yeni bina
“Sevgi Yolu” üstünde 7 katlı bina yapılacak
Ya yap-Yada yık...
Ya yap-Yada yık...
Büyükşehir´in gözünden kaçmış olacak
Adı ile tadı ile MUHTEŞEM
Adı ile tadı ile MUHTEŞEM
Kasap Kemal´in çırağı köfte dünyasında marka oldu
Trafik ışığı beklentisi
Trafik ışığı beklentisi
100 Yıl Mahallesi Nato caddesi ile Adliye kavşağına sinyalizasyon beklentisi
Edincik´e ilgi yüksek
Edincik´e ilgi yüksek
Büyükşehir´in gözünü kapattığı Edincik´e küçük belediye yağdırıyor
“Dünya Astsubaylar Günü” kutlandı
“Dünya Astsubaylar Günü” kutlandı
TEMAD Erdek Şube Başkanı Eraslan: “Bizler, ordunun bel kemiğiyiz”
Üreticiden tane zeytine destek talebi
Üreticiden tane zeytine destek talebi
Yeşil çizik zeytin hasadı sürüyor.
“Korsan kitap” satan kişiye soruşturma
“Korsan kitap” satan kişiye soruşturma
Bandırma´da “korsan kitap” satan kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.
“Kırsal kalkınma hibeleri” semineri
“Kırsal kalkınma hibeleri” semineri
Seminere Erdek İlçe Tarım Müdürü Işıktaş da katıldı
Sözleşmeli 3 bin 611 Personel Alacak
Sözleşmeli 3 bin 611 Personel Alacak
Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Sözleşmeli 3 bin 611 Personel Alacak
Eğitim-Sen´den kutlama
Eğitim-Sen´den kutlama
EMEKLİYE AYRILAN MESLEKTAŞLARINA ÖDÜL VERDİLER
Kitaplığı da var
Kitaplığı da var
Bandırma´da “Çamlık Kafe” açıldı
Değişimin gücü
Değişimin gücü
Borsada “Değişim Yönetimi” toplantısı
Milletvekili Havutça: “Büyükşehir Yasası en çok Erdek´i olumsuz etkiledi”
Milletvekili Havutça: “Büyükşehir Yasası en çok Erdek´i olumsuz etkiledi”
CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Büyükşehir Yasası´nın, ilimizde en çok Erdek Belediyesi´ni olumsuz etkilediğini belirtti.
Sütte üretici fiyatı, üretimi desteklemiyor…
Sütte üretici fiyatı, üretimi desteklemiyor…
TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -“Üreticinin eline geçen süt fiyatı, üretim artışı ve sürdürülebilir üretimi desteklemiyor. Süt fiyatları üreticiyi kurtaracak seviyelere çekilmeli”
Muhtarlarla buluştu
Muhtarlarla buluştu
Erdek Kaymakamı Ekrem çalık Muhtarlarla buluştu
DIŞ TİCARET EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK
DIŞ TİCARET EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK
BANDIRMA TİCARET ODASI´NDA GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI TEKNİK DESTEK PROJESİYLE DIŞ TİCARET EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Erdek polisi göz açtırmıyor
Erdek polisi göz açtırmıyor
Erdek´te şarj ve “Sakızmatik” görünümlü kumar makineleri ele geçirildi
Üniversiteden Ayyıldızlı aşure
Üniversiteden Ayyıldızlı aşure
Kepçeyi alan Rektör Aşure servisi yaptı.
Işığı göze taşıyan teknoloji...
Işığı göze taşıyan teknoloji...
TAVUK KARASINA BİYONİK GÖZLE HAYAT IŞIĞI
Park bahçeler hayat bulacak
Park bahçeler hayat bulacak
Erdek Belediyesi´nin gübre solucanı yetiştirme tesisinde çalışmalar sürüyor.
ÇAMLIK KAFE HİZMETE AÇILIYOR
ÇAMLIK KAFE HİZMETE AÇILIYOR
General Balcı Çamlığı girişinde bulunan Çamlık Kafe, hizmete açılıyor.
Kaymakam´dan Belediye´ye ziyaret
Kaymakam´dan Belediye´ye ziyaret
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık´tan Belediye´ye iadeyi ziyaret
“Kırmaya geeelllll”
“Kırmaya geeelllll”
Erdek´li Zeytinci mekanik zeytin kırma aparatı ile hem üretimini, hem de tüketimini arttırdı.
Reklam

/resimler/2017-10/23/1535079280014.jpg

/resimler/2017-8/6/1412348536800.jpg

/resimler/2017-8/19/1427030074988.jpg

avşa adası otelleri

kutlu creative

/resimler/2017-1/24/1114325571192.jpg 

studio neo

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:19 13:03 16:02 18:28 19:53
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar