Erdek turizmi kazanacak
Erdek Turizm Geliştirme Danışmanı Özenen: “Farklı ve ses getirici bir festival düzenleyeceğiz”
Tarih: 14.6.2017 12:53:57

Söyleşi: Önder BALIKÇI

Erdek, 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek “Erdek Zamanı” isimli festivalin hazırlıklarını sürdürüyor.

Merkezi Bursa´da bulunan “Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği” Başkanı ve Erdek´in “Turizm Geliştirme Danışmanı” Arzu Kutucu Özenen, Erdek´te yıllar sonra düzenlenecek festival ile ilgili çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Özenen, festival ve Erdek ile ilgili düşüncelerini gazetemize açıkladı. Özenen ile söyleşimizi aşağıda sunuyoruz.

/resimler/2017-6/14/1255298052642.jpg

  • Önce, başkanlığını yaptığınız “Yeşil Valiz” isimli dernekten başlayalım. Derneğiniz ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

    -“Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği”, 2014 yılından beri, Türkiye´de sorumlu turizm ilkelerinin yayılması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Sorumlu turizmin amacı, turizmin tüm aktörlerine yerleşik halkın değer ve ihtiyaçlarına saygılı, yerel ekonomiye en üst düzeyde katkı sağlayan, çevreye zarar vermeyen turizm anlayışını benimsetmektir. Her geçen yıl global ekonominin dalgalanmalarına, tabandan gelmeyen hükümet politikalarına dayanamayan küçük çiftçinin evini, tarlasını bırakıp, kente göçmek zorunda kaldığını gözlemliyoruz. Köye köy diyemeyeceğimiz bir politik zihniyete boyun eğmemek için belki de en güzel çare, kırsal turizmdir. Aile çiftçiliğini korumak, yurdumuzun cennet köşelerinin sanayileşmemesi için kırsal turizme, özellikle kayıtlı kadın istihdamı ve kadın girişimciliğini teşvik eden kırsal turizm modellerine büyük destek veriyoruz. Turizm, doğru uygulandığında, çevrenin bilinçli bir şekilde korunmasında, yerel halkların, özellikle de kadınların ekonomik kalkınmasında, hatta barışın sağlıklı uluslararası ilişkiler çerçevesinde sürdürülmesinde büyük rol oynayabilecek bir sektördür. Amacımız, yerli halk adına yaşanacak ve seyyahlar için ziyaret edilecek daha iyi yerler oluşturmaktır. Tabii ki, kesinlikle bu öncelik sırasıyla!

  • Erdek Belediyesi ile yolunuz nasıl ve neden buluştu?

    - Erdek Belediyesi ile 2016 yılından beri toplum temelli, sorumlu bir turizm stratejisi geliştirmek amacıyla ortak çalışmalar sürdürüyoruz. Başkanımız  Mimar Hüseyin Sarı´nın vizyonu ve kararlılığı bizi en başından beri çok etkiledi. Belediye çalışanlarının ise önceki dönemden devreden borçlar ve Büyükşehir Yasası sonrasında azalan gelirler nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşın tüm güçleriyle ve yürekten çalışmaları da tüm dünyada anlatılması gereken bir örnek bence. Biz de dernek olarak bu güzel ve anlamlı sinerjiye destek verebilmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  • Bu birliktelikteki ilk çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

     -İlk çalışmalarımız, Yukarı Yapıcı köyünün kırsal turizm ile tanıştırılması projesi ile başladı. “Yukarı Yapıcı köyü” diyorum, çünkü, sabah yediğimiz yumurtaya “kırsal mahalle yumurtası” demediğimize göre, en doğrusu da bu. Amacımız, Yukarı Yapıcı köyünün doğal yaşamına, hayvancılık geleneğine, insanının ve doğasının dokusuna uygun bir turizm şeklini katılımcı bir süreçle bulmaktır.

  • Erdek´i tanımaya başladığınızda neler hissettiniz?

     -Araştırmalarımız ilerledikçe Erdek´in, inanılmaz potansiyelini idrak etmeye başladık. İtiraf edeyim ki, bir Bursalı olarak bu kadar büyük bir tarihi ve doğal zenginliğe bir saat uzaklıkta yaşadığımın farkında değildim. İstanbul´da yaptığımız anketlerde de insanların ne ulaşım kolaylığı, ne de Erdek´te gerçekleştirebilecekleri hafta sonu aktiviteleri ile ilgili yeterli bilgi ve düşünceleri olmadığını anladık. İki büyük kente bu derece yakın olup, bu kentlere gelen ulusal ve uluslararası turist potansiyelinden yararlanamamak çok üzücü geldi bize. Buna bir de Erdek turizm sektörüne yerleşmiş “tükenmişlik sendromu”nu da eklerseniz, durumun ciddiyetini daha iyi anlayabilirsiniz.

  • Gelelim, festivale. Erdek´te, yıllar önce, “şenlik” kapsamında etkinlikler gerçekleşmişti. Uzun yıllar sonra Erdek, bir festivale hazırlanıyor. Festival düşüncesi nasıl ortaya çıktı, Arzu hanım?

     -Erdek´in tanıtımını, ilçedeki turizm sektörüne motivasyonu sağlamak, alternatif turizm oluşturmak ve sezonu uzatmak, yukarıda dile getirdiğim sorun ve problemlerin üstesinden gelebilmek için plânladığımız stratejinin parçalarıdır. Kaynakların sınırlılığı nedeniyle bir taşla birçok kuş vurmak da önceliklerimizdendi tabii ki. İşte bu nedenle, Erdek´in tüm doğal güzelliklerini bir arada sunabileceğimiz bir festival düzenleme kararı aldık. 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenecek “Erdek Zamanı” festivali düşüncesi işte böyle ortaya çıktı.

  • Ülkemizde “festival enflasyonu” var. “Erdek Zamanı” da böyle sıradan festivaller arasında mı yer alacak, yoksa “farklı ve ses getirici” mi olacak?

    -“Erdek Zamanı”, içinde inanç, kültür ve doğa turizmini besleyebilecek tüm unsurları barındıran bir festival. Sosyal medyanın çok etkin bir biçimde kullanılacağı festivalin tanıtım sürecinde, Erdek´i, bu unsurlara önem veren seçkin bir turist kitlesinin beğenisine sunarken, komite olarak yürüteceğimiz pazarlama ziyaretleri ile de kültür ve doğa turizmini ön plâna alan butik seyahat acentelerinin ilgisini bölgeye yönlendirmeyi hedefliyoruz. Festivalimiz, Rum Ortodoks Kilisesi´nin, her yıl, Kirazlı Manastırı´nda düzenlediği ayinle zamanlama olarak kesişiyor. Bu avantaj bize, Erdek´in, inanç turizmi açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermemizi sağlayacak. Ayine katılacak Yunan ziyaretçilerin de ilgisini çekebilecek etkinlikler, festival programımızda yer alacak. Köylerin, Erdek turizm haritasının içine katılmaları bizim için büyük önem taşımaktaydı. Bu nedenle Yukarı Yapıcı, Ballıpınar, Hamamlı ve Narlı köylerini de programımıza aldık. Ayrıca festivalin son iki gününde, Erdek merkezinde düzenlenecek köy pazarında tüm köyler, ürünlerini ziyaretçilerle buluşturma olanağı bulacak. Erdek´in yakın tarihine ait gelenekselleşmiş “Zeytin Güzeli Yarışması”nı da 16 yıl aradan sonra ilk kez festivalimizde yeniden düzenleme şansına sahip olacağız. Yarışma, 24 Ağustos´ta, doğuş yeri Ocaklar´da festival ziyaretçileri ile buluşacak.

  • Festivalin nasıl olması gerektiği konusunda ne gibi araştırmalarınız oldu?

     -Festival programını belirlemeden önce Erdek ve yöresindeki tüm sivil toplum kuruluşlarını davet ederek görüşlerini aldık. Çocuklara yönelik etkinlikleri belirlemek için ilkokul ve ortaokullarda, “Benim festivalim” isimli bir resim yarışması başlattık. Şu düşüncenin benimsenmesini çok önemsiyoruz. Bu festival, sadece belediyenin değil, tüm Erdek halkınındır. Şu ana dek ilgi ve destek umut verici. Çok okunduğunu bildiğim gazeteniz aracılığıyla da bir kez daha çağrıda bulunmak isterim. Her çeşit düşünce, katkı, eleştiri, uyarı bizim için çok önemlidir. Festival, çok eğlenceli, bölgeye çok şey katan bir aktivite ama bence festivale hazırlık süreci daha da öğretici, birleştirici ve geliştirici. “Erdek Zamanı” ile tüm Türkiye´nin yaşayacağı bir ilk de var. Festivalimiz, Türkiye´de telefonlarımıza indireceğimiz bir mobil uygulamayla yönetilecek ilk festival olacak. Temmuzun başında bu mobil uygulamayı bir basın toplantısı ile tanıtacağız. Bu uygulama, festivalin ziyaretçi memnuniyetini en üst düzeyde sağlayacak şekilde yönetilmesini sağlayacağı kadar, festivalin yerele getirdiği ekonomik katkıyı da rakamsal olarak ifade etmemizi sağlayacak. “Erdek Zamanı” festivalinin tüm festival ve organizasyonlarına örnek olabilecek bir çevre politikası var. Bu da, yine kısa süre içinde açıklayacağımız konulardan. Kısacası şunu söyleyebilirim ki, “Erdek Zamanı”, pek çok açıdan uzun süre konuşulacak bir festival olacak. Hedefimiz, bu festivalle uluslararası ödüllere başvurarak Erdek´in adını dünyada duyurmaktır.”

  • Teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz, Arzu hanım.

     -Derneğimizi ve “Erdek Zamanı” festivalini tanıtmak adına bize şans verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Festival hazırlıklarında derin Erdek bilginizden oldukça fazla yararlanacağımı umut ediyorum. Sizi de artık festival komitesi üyelerimizden biri olarak görüyorum.

/resimler/2017-6/14/1259380401265.jpgKaynak:

Anahtar Kelimeler: Erdek turizmi kazanacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sayaç değilmiş!
Sayaç değilmiş!
Su numunesi alınıyormuş!
İSTİKLAL AVM AÇILDI
İSTİKLAL AVM AÇILDI
İstiklal Caddesine hareket getirecek etkinlik
Halı sahaların riski
Halı sahaların riski
Halı Saha Maçı Böbrek Yetmezliğini Ortaya Çıkarttı!
Sır gibi saklanan liste deşifre oldu
Sır gibi saklanan liste deşifre oldu
280 delegenin tasviye ettiği iddia edilen Erdek AKP delege listesi deşifre oldu.
Kavşak ihlali
Kavşak ihlali
Erdek-Bandırma-Edincik kavşağında kaza
ESKİ MEZARLIK´a YAZ TEMİZLİĞİ
ESKİ MEZARLIK´a YAZ TEMİZLİĞİ
Bandırma´nın eski mezarlığı, Belediye ekiplerimiz tarafından temizlenerek ıslah ediliyor.
İstiklal AVM de açılış zamanı
İstiklal AVM de açılış zamanı
İSTİKLAL CADDE ESNAFINDAN BAŞKAN MİRZA´YA ZİYARET
Aksakal´a Kamelya
Aksakal´a Kamelya
Belediye Sosyal projelere önem veriyor.
SONKURŞUN ANITI ONARILIYOR
SONKURŞUN ANITI ONARILIYOR
Ayyıldıztepe´de bulunan Sonkurşun Anıtını onarılıyor.
Tarımsal destekler belli oldu
Tarımsal destekler belli oldu
Çiftçi Kayıt Sistemi´ne dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu.
Kurban alırken dolandırılmayın
Kurban alırken dolandırılmayın
Büyükbaş kurbanlıklarda pasaport dolandırıcılığına dikkat
Yatak odasındaki tv çocuklarda obeziteye neden oluyor
Yatak odasındaki tv çocuklarda obeziteye neden oluyor
YEDİ YAŞINDAN BERİ YATAK ODASINDA BİR TV VARSA...
Su yok ama, Gemileri yüzüyor
Su yok ama, Gemileri yüzüyor
Edip Ağa´nın Balıkesir´e "AVLU" ve "ÇAY DERESİ " ile Deniz getirme sevdası tatil beldelerini vurdu.
Emniyet´te yeni atama
Emniyet´te yeni atama
Sındırgı ilçe Emniyet Müdürü Mehmet Çıtak Erdek´e atandı.
Yeni Ziraatli´ye yeni imaj
Yeni Ziraatli´ye yeni imaj
Bandırma, Yeni Ziraatli de yol yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor
ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!
ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!
GECE UYKUDAN UYANDIRAN ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!
Ayçiçeği yüzleri güldürecek
Ayçiçeği yüzleri güldürecek
Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin: “Ayçiçeğinde, geçen yıla göre % 25-30 artış bekliyoruz”
Asfaltlama dönemi dolu dizgin
Asfaltlama dönemi dolu dizgin
Bandırma belediyesinde 7/24 asfalt mesaisi
Söktü attı
Söktü attı
Erdek belediyesi "BAL-PARK" soygununa son verdi.
BALCI ÇAMLIĞINDA KAFETERYA VE TUVALETLERDE SONA DOĞRU
BALCI ÇAMLIĞINDA KAFETERYA VE TUVALETLERDE SONA DOĞRU
BALCI ÇAMLIĞINDA KAFETERYA VE TUVALETLERDE SONA DOĞRU
Kandilli´den korkutan açıklama!
Kandilli´den korkutan açıklama!
"7´nin üzerinde deprem olacak"
Rotary, Erdek´te toplandı
Rotary, Erdek´te toplandı
Geceye konuk konuşmacı olarak “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” organizasyon sorumlusu Sema Gür katıldı
GÖZ KURULUĞUNA YOL AÇAN 10 ETKEN
GÖZ KURULUĞUNA YOL AÇAN 10 ETKEN
Aşırı çay ve kahve göz kurutuyor!
Uğur Dündar geliyor
Uğur Dündar geliyor
Erdek´te “Halk Arenası” 8 Eylül´de
"Türk sineması kültürdür"
"Türk sineması kültürdür"
Ünlü sanatçı Ahmet Mekin, Zeyyat Saygın´a anlattı.
“Zeytin sineği”nde sıkıntı yok
“Zeytin sineği”nde sıkıntı yok
Erdek´te, şu ana dek yapılan ölçümlerde “zeytin sineği”ne rastlanmadı.
"Onlarında sevgiye ihtiyacı var"
"Onlarında sevgiye ihtiyacı var"
HAYTAP Erdek Temsilcisi Otansev: “Sokak hayvanları aç ve sevgiye muhtaç!”
Bandırma Belediyesinde bayram telaşı
Bandırma Belediyesinde bayram telaşı
Bayrama kadar yolların asfaltı bitecek
15 Temmuzda açıldılar
15 Temmuzda açıldılar
Uluslararası kara suları ekmek kapısı
MİDE-BAĞIRSAK ENFEKSİYONUNDAN KORUNMANIN 5 YOLU
MİDE-BAĞIRSAK ENFEKSİYONUNDAN KORUNMANIN 5 YOLU
İçeceğinize kattığınız buzlar bile enfeksiyon nedeni olabilir!
BAYRAMA KADAR TAMAMLANACAK
BAYRAMA KADAR TAMAMLANACAK
Bandırma Belediyesi yol çalışmalarına yoğunluk verdi.
10 gün tatil
10 gün tatil
Bakanlar Kurulu açıkladı Kurban Bayramı tatili 10 gün
Birlikten kuvvet doğar
Birlikten kuvvet doğar
Başkan Dursun Mirza bazı kamu kurumlarını ziyaret etti.
Sistem çöktü
Sistem çöktü
Erdek´te yaşanan su krizine, çöken hatlar tuz biber oldu.
Sarı, hedef koydu
Sarı, hedef koydu
“Erdek´in nüfusu en az 50 bin bir olmalı” Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, muhtarlardan destek istedi
BALPARK yargı kararına uymuyor
BALPARK yargı kararına uymuyor
Erdek Belediyesi´nden BALPARK´a uyarı “Tabelalarını kaldır, yoksa biz kaldıracağız”
Canını zor kurtardı
Canını zor kurtardı
Kayıkçı kavgasında silahla konuştu
Karpuz israfı!
Karpuz israfı!
Her yıl yarım milyon ton karpuz çöpe gidiyor
Erdek´teki BALPARK uygulamasına mahkeme freni
Erdek´teki BALPARK uygulamasına mahkeme freni
Belediye Başkanı Sarı: “Kimse artık otopark parası ödemesin”
Doğa Kolej´de Bandırmalı oldu
Doğa Kolej´de Bandırmalı oldu
ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİ ÜST YÖNETİMİNDEN ZİYARET
36 YIL SONRA BULUŞTULAR
36 YIL SONRA BULUŞTULAR
36 yıl sonra gerçekleşen randevuda anılar tazelendi
Birinciliğe bak
Birinciliğe bak
TÜRKİYE ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA DÜNYA BİRİNCİSİ
28 Şubat´ta kapatılmıştı
28 Şubat´ta kapatılmıştı
13 şehirde 28 kadın plajı açıldı
Erdek LAND ta havuz keyfi
Erdek LAND ta havuz keyfi
Erdek LAND ve Kral´ın çiftliği, çocuklu ailelerin vazgeçilmez adresi oldu.
Düzler sahilleri pırıl pırıl
Düzler sahilleri pırıl pırıl
Deniz suyu temizliği ile Düzler yeniden gündemde
“ŞMG´ye dokunma” kampanyası
“ŞMG´ye dokunma” kampanyası
Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Sezgin: “ŞMG Lisesi yerinde kalmalı”
Sırada altıncısı var
Sırada altıncısı var
Canan Kırdar, beş yüksek okul diplomasını aldı.
"Abla öyle istedi."
"Abla öyle istedi."
Kemal Kayan başkanlığında kongreye giden Erdek AKP´de 280 eski delegenin tasfiye edildiği kaydedildi.
Yüzme öğrendiler
Yüzme öğrendiler
Gönen de yüzme kursuna katılan 180 öğrenciye sertifika verildi.
Başkan Kastri´yi anlattı
Başkan Kastri´yi anlattı
Erdek Belediye Meclisi ikinci kez toplandı
BALCI ÇAMLIĞINA MOLA YERİ
BALCI ÇAMLIĞINA MOLA YERİ
GENERAL BALCI ÇAMLIĞINDA MOLA YERİ
ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ
ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ
BAŞKAN MİRZA YOL ÇİZME ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ
Dijital teknoloji gazeteciliği dönüştürüyor
Dijital teknoloji gazeteciliği dönüştürüyor
Dijital teknolojilerin gelişmesine bağlı gazetecilik olgusu da dönüşüyor.
Kınanın bilinmeyen faydaları
Kınanın bilinmeyen faydaları
Kına´nın Güçlü Bir Ağrı Kesici Olduğunu Biliyor Muydunuz?
YOL YAPIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI
YOL YAPIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI
YENİ ZİRAATLİ MAHALLEMİZDE YOL YAPIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Mor soğan satışı iyi
Mor soğan satışı iyi
Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı: “İlk aşamayı başarıyla geçtik”
Kırsal mahallelere toplulaştırma beklentisi
Kırsal mahallelere toplulaştırma beklentisi
Muhtarlar Derneği Bandırma Şube Başkanı Kocabıyık: “Bandırma´ya bağlı kırsal mahallelerde ‘toplulaştırma´ başlayacak”
Reklam

avşa adası otelleri

/resimler/2017-8/6/1412348536800.jpg

/resimler/2017-8/19/1427030074988.jpg

/resimler/2017-7/18/1544492830074.gif 

/resimler/2017-6/30/1631369773436.jpg

/resimler/2017-6/30/1623242107579.gif

kutlu creative

/resimler/2017-1/24/1114325571192.jpg 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
04:30 06:17 13:22 17:08 20:08 21:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları