Erdek turizmi kazanacak
Erdek Turizm Geliştirme Danışmanı Özenen: “Farklı ve ses getirici bir festival düzenleyeceğiz”
Tarih: 14.6.2017 12:53:57

Söyleşi: Önder BALIKÇI

Erdek, 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek “Erdek Zamanı” isimli festivalin hazırlıklarını sürdürüyor.

Merkezi Bursa´da bulunan “Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği” Başkanı ve Erdek´in “Turizm Geliştirme Danışmanı” Arzu Kutucu Özenen, Erdek´te yıllar sonra düzenlenecek festival ile ilgili çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Özenen, festival ve Erdek ile ilgili düşüncelerini gazetemize açıkladı. Özenen ile söyleşimizi aşağıda sunuyoruz.

/resimler/2017-6/14/1255298052642.jpg

  • Önce, başkanlığını yaptığınız “Yeşil Valiz” isimli dernekten başlayalım. Derneğiniz ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

    -“Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği”, 2014 yılından beri, Türkiye´de sorumlu turizm ilkelerinin yayılması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Sorumlu turizmin amacı, turizmin tüm aktörlerine yerleşik halkın değer ve ihtiyaçlarına saygılı, yerel ekonomiye en üst düzeyde katkı sağlayan, çevreye zarar vermeyen turizm anlayışını benimsetmektir. Her geçen yıl global ekonominin dalgalanmalarına, tabandan gelmeyen hükümet politikalarına dayanamayan küçük çiftçinin evini, tarlasını bırakıp, kente göçmek zorunda kaldığını gözlemliyoruz. Köye köy diyemeyeceğimiz bir politik zihniyete boyun eğmemek için belki de en güzel çare, kırsal turizmdir. Aile çiftçiliğini korumak, yurdumuzun cennet köşelerinin sanayileşmemesi için kırsal turizme, özellikle kayıtlı kadın istihdamı ve kadın girişimciliğini teşvik eden kırsal turizm modellerine büyük destek veriyoruz. Turizm, doğru uygulandığında, çevrenin bilinçli bir şekilde korunmasında, yerel halkların, özellikle de kadınların ekonomik kalkınmasında, hatta barışın sağlıklı uluslararası ilişkiler çerçevesinde sürdürülmesinde büyük rol oynayabilecek bir sektördür. Amacımız, yerli halk adına yaşanacak ve seyyahlar için ziyaret edilecek daha iyi yerler oluşturmaktır. Tabii ki, kesinlikle bu öncelik sırasıyla!

  • Erdek Belediyesi ile yolunuz nasıl ve neden buluştu?

    - Erdek Belediyesi ile 2016 yılından beri toplum temelli, sorumlu bir turizm stratejisi geliştirmek amacıyla ortak çalışmalar sürdürüyoruz. Başkanımız  Mimar Hüseyin Sarı´nın vizyonu ve kararlılığı bizi en başından beri çok etkiledi. Belediye çalışanlarının ise önceki dönemden devreden borçlar ve Büyükşehir Yasası sonrasında azalan gelirler nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşın tüm güçleriyle ve yürekten çalışmaları da tüm dünyada anlatılması gereken bir örnek bence. Biz de dernek olarak bu güzel ve anlamlı sinerjiye destek verebilmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  • Bu birliktelikteki ilk çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

     -İlk çalışmalarımız, Yukarı Yapıcı köyünün kırsal turizm ile tanıştırılması projesi ile başladı. “Yukarı Yapıcı köyü” diyorum, çünkü, sabah yediğimiz yumurtaya “kırsal mahalle yumurtası” demediğimize göre, en doğrusu da bu. Amacımız, Yukarı Yapıcı köyünün doğal yaşamına, hayvancılık geleneğine, insanının ve doğasının dokusuna uygun bir turizm şeklini katılımcı bir süreçle bulmaktır.

  • Erdek´i tanımaya başladığınızda neler hissettiniz?

     -Araştırmalarımız ilerledikçe Erdek´in, inanılmaz potansiyelini idrak etmeye başladık. İtiraf edeyim ki, bir Bursalı olarak bu kadar büyük bir tarihi ve doğal zenginliğe bir saat uzaklıkta yaşadığımın farkında değildim. İstanbul´da yaptığımız anketlerde de insanların ne ulaşım kolaylığı, ne de Erdek´te gerçekleştirebilecekleri hafta sonu aktiviteleri ile ilgili yeterli bilgi ve düşünceleri olmadığını anladık. İki büyük kente bu derece yakın olup, bu kentlere gelen ulusal ve uluslararası turist potansiyelinden yararlanamamak çok üzücü geldi bize. Buna bir de Erdek turizm sektörüne yerleşmiş “tükenmişlik sendromu”nu da eklerseniz, durumun ciddiyetini daha iyi anlayabilirsiniz.

  • Gelelim, festivale. Erdek´te, yıllar önce, “şenlik” kapsamında etkinlikler gerçekleşmişti. Uzun yıllar sonra Erdek, bir festivale hazırlanıyor. Festival düşüncesi nasıl ortaya çıktı, Arzu hanım?

     -Erdek´in tanıtımını, ilçedeki turizm sektörüne motivasyonu sağlamak, alternatif turizm oluşturmak ve sezonu uzatmak, yukarıda dile getirdiğim sorun ve problemlerin üstesinden gelebilmek için plânladığımız stratejinin parçalarıdır. Kaynakların sınırlılığı nedeniyle bir taşla birçok kuş vurmak da önceliklerimizdendi tabii ki. İşte bu nedenle, Erdek´in tüm doğal güzelliklerini bir arada sunabileceğimiz bir festival düzenleme kararı aldık. 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenecek “Erdek Zamanı” festivali düşüncesi işte böyle ortaya çıktı.

  • Ülkemizde “festival enflasyonu” var. “Erdek Zamanı” da böyle sıradan festivaller arasında mı yer alacak, yoksa “farklı ve ses getirici” mi olacak?

    -“Erdek Zamanı”, içinde inanç, kültür ve doğa turizmini besleyebilecek tüm unsurları barındıran bir festival. Sosyal medyanın çok etkin bir biçimde kullanılacağı festivalin tanıtım sürecinde, Erdek´i, bu unsurlara önem veren seçkin bir turist kitlesinin beğenisine sunarken, komite olarak yürüteceğimiz pazarlama ziyaretleri ile de kültür ve doğa turizmini ön plâna alan butik seyahat acentelerinin ilgisini bölgeye yönlendirmeyi hedefliyoruz. Festivalimiz, Rum Ortodoks Kilisesi´nin, her yıl, Kirazlı Manastırı´nda düzenlediği ayinle zamanlama olarak kesişiyor. Bu avantaj bize, Erdek´in, inanç turizmi açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermemizi sağlayacak. Ayine katılacak Yunan ziyaretçilerin de ilgisini çekebilecek etkinlikler, festival programımızda yer alacak. Köylerin, Erdek turizm haritasının içine katılmaları bizim için büyük önem taşımaktaydı. Bu nedenle Yukarı Yapıcı, Ballıpınar, Hamamlı ve Narlı köylerini de programımıza aldık. Ayrıca festivalin son iki gününde, Erdek merkezinde düzenlenecek köy pazarında tüm köyler, ürünlerini ziyaretçilerle buluşturma olanağı bulacak. Erdek´in yakın tarihine ait gelenekselleşmiş “Zeytin Güzeli Yarışması”nı da 16 yıl aradan sonra ilk kez festivalimizde yeniden düzenleme şansına sahip olacağız. Yarışma, 24 Ağustos´ta, doğuş yeri Ocaklar´da festival ziyaretçileri ile buluşacak.

  • Festivalin nasıl olması gerektiği konusunda ne gibi araştırmalarınız oldu?

     -Festival programını belirlemeden önce Erdek ve yöresindeki tüm sivil toplum kuruluşlarını davet ederek görüşlerini aldık. Çocuklara yönelik etkinlikleri belirlemek için ilkokul ve ortaokullarda, “Benim festivalim” isimli bir resim yarışması başlattık. Şu düşüncenin benimsenmesini çok önemsiyoruz. Bu festival, sadece belediyenin değil, tüm Erdek halkınındır. Şu ana dek ilgi ve destek umut verici. Çok okunduğunu bildiğim gazeteniz aracılığıyla da bir kez daha çağrıda bulunmak isterim. Her çeşit düşünce, katkı, eleştiri, uyarı bizim için çok önemlidir. Festival, çok eğlenceli, bölgeye çok şey katan bir aktivite ama bence festivale hazırlık süreci daha da öğretici, birleştirici ve geliştirici. “Erdek Zamanı” ile tüm Türkiye´nin yaşayacağı bir ilk de var. Festivalimiz, Türkiye´de telefonlarımıza indireceğimiz bir mobil uygulamayla yönetilecek ilk festival olacak. Temmuzun başında bu mobil uygulamayı bir basın toplantısı ile tanıtacağız. Bu uygulama, festivalin ziyaretçi memnuniyetini en üst düzeyde sağlayacak şekilde yönetilmesini sağlayacağı kadar, festivalin yerele getirdiği ekonomik katkıyı da rakamsal olarak ifade etmemizi sağlayacak. “Erdek Zamanı” festivalinin tüm festival ve organizasyonlarına örnek olabilecek bir çevre politikası var. Bu da, yine kısa süre içinde açıklayacağımız konulardan. Kısacası şunu söyleyebilirim ki, “Erdek Zamanı”, pek çok açıdan uzun süre konuşulacak bir festival olacak. Hedefimiz, bu festivalle uluslararası ödüllere başvurarak Erdek´in adını dünyada duyurmaktır.”

  • Teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz, Arzu hanım.

     -Derneğimizi ve “Erdek Zamanı” festivalini tanıtmak adına bize şans verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Festival hazırlıklarında derin Erdek bilginizden oldukça fazla yararlanacağımı umut ediyorum. Sizi de artık festival komitesi üyelerimizden biri olarak görüyorum.

/resimler/2017-6/14/1259380401265.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Erdek turizmi kazanacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Amerikan seçimleri gibi Oda seçimi
Amerikan seçimleri gibi Oda seçimi
Mavi Gruba karşı “Turuncu grup” adaylarını tanıttı
WHATSAPP HATTI AÇILDI
WHATSAPP HATTI AÇILDI
BANDIRMA BELEDİYESİ WHATSAPP HATTI AÇILDI
Hen anneler, hemde çocuklar aydınlandı
Hen anneler, hemde çocuklar aydınlandı
İlkadım Anaokulunda ´´Beni duy, beni gör, beni anla´´ 3-6 yaş çocuk gruplarına yönelik gelişim semineri
Kuru kahvede Bandırma´nın markası
Kuru kahvede Bandırma´nın markası
Tacettin Cömert, Kuru Kahve ticaretindeki başarısının sırlarını anlattı
Gönen Ovası´na mantar ormanı
Gönen Ovası´na mantar ormanı
4 yıl sonra topraktan “Kara Elmas” adı verilen trüf mantarı fışkıracak
“Girişimcilik Eğitimleri” başlayacak
“Girişimcilik Eğitimleri” başlayacak
(KOSGEB) “Girişimcilik Eğitimi”nin tarihleri ve mülakat günleri belli oldu.
Bahar temizliği
Bahar temizliği
Kenar mahallerde temizlik operasyonu
Türk Telekom´dan bir ilk
Türk Telekom´dan bir ilk
Görme engelliler EyeSense ile selfie çekebilecek
ÖZEL AÇIKLAMA YAPAN TÜSAD UYARDI
ÖZEL AÇIKLAMA YAPAN TÜSAD UYARDI
“Tüberküloz tedavi edilebilir bir hastalık yeter ki tedavi yarım bırakılmasın”
Sorumluluk alanı geniş
Sorumluluk alanı geniş
Bandırma Liman Başkanlığı kütüğüne bağlı 493 tekne
KOÇ HOLDİNG´te 54. OLAĞAN GENEL KURUL
KOÇ HOLDİNG´te 54. OLAĞAN GENEL KURUL
Koç Holding üst yönetimi ve hissedarların katılımıyla 22 Mart Perşembe günü Nakkaştepe´deki Holding merkezinde gerçekleşti
  Kılkışlı;“Bandırma için son fırsat”
Kılkışlı;“Bandırma için son fırsat”
Kılkışlı, il için 2019´u işaret etti
Eski dostlardan Öter´e ziyaret
Eski dostlardan Öter´e ziyaret
Vefalı dostlar, Ferit Öter ile hasret giderdi.
Alev alan aracı vatandaşlar söndürdü
Alev alan aracı vatandaşlar söndürdü
İmdat´a lokantacının yangın söndürücü tüpü yetişti
Erdek´te Nevruz kutlaması
Erdek´te Nevruz kutlaması
Nevruz Bayramı, Erdek Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı bir programla coşkulu bir şekilde kutlandı.
Zeytin Kooperatiflerinden dayanışma örneği
Zeytin Kooperatiflerinden dayanışma örneği
Mudanya Zeytin Kooperatifi, Erdek Zeytin Kooperatifini ziyarette bulundu.
Yolu olmayan evde yangın
Yolu olmayan evde yangın
Tren yolu paralelinde bulunan metruk evde yangın çıktı.
Nevruz ateşi yakıldı
Nevruz ateşi yakıldı
Ayyıldız Anadolu Lisesi´nde Nevruz Bayramı kutlaması
BAKANLIK DENETLEMEKTE GEÇ KALDI
BAKANLIK DENETLEMEKTE GEÇ KALDI
Bursa´da Çiftlik Bank´ın El Konulan Araçları Çiftliğe Park Edildi
M.Akif Ersoy´a yeni imaj
M.Akif Ersoy´a yeni imaj
Kentin batı yakası girişi yeniden düzenleniyor.
Çözüm umut vermiyor.
Çözüm umut vermiyor.
Varoşlarda bulunan açık kanal ağızları umutsuzca dezenfekte ediliyor.
Adına hatıra ormanı yapıldı
Adına hatıra ormanı yapıldı
15 Temmuz şehidi Ramazan Konuş´un manevi hatırası Ormanla yaşatılacak
Şirketlerde bloke zorunluluğu kalktı
Şirketlerde bloke zorunluluğu kalktı
TİCARET ODASINDA“TEK DURAK OFİS”İÇİN GİRİŞİMLER DEVAM EDİYOR
Erdek Temad genel başkanını ağırladı
Erdek Temad genel başkanını ağırladı
Temad genel Başkanı Hamza Gürgen,"Ne Çanakkale´den geçilir, nede Çanakkale ruhundan vazgeçilir."
Engelliler çim sahalara çıktı
Engelliler çim sahalara çıktı
“Aşmak için hareket” formalarını giyen özel çocuklar ilk olarak ele ele tutuşup halka yaptılar.
"Ağaç yaşken eğilir"
"Ağaç yaşken eğilir"
Yaman Egeli İlkokulu 2. sınıf öğrencilerinden orman haftasına katkı
“Cinsel istismar” iddiası
“Cinsel istismar” iddiası
Bandırma´ zihinsel engelliye “cinsel istismar” iddiası ile sarsıldı
Borsa seçimi 2 Nisan´da
Borsa seçimi 2 Nisan´da
“Yüksek İstişare Kurulu” oluşturulacak
Orman İşletmeden "Zeytin Dalı" Ormanı
Orman İşletmeden "Zeytin Dalı" Ormanı
Eti Maden İşletmeleri Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları yerleşkesinde Afrin şehitleri anısına “ Zeytin Dalı “ Ormanı kuruldu.
TMO´da Ömer Güncü dönemi
TMO´da Ömer Güncü dönemi
Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Sezgin: “Ömer Bey, devletin güler yüzü”
İş başa düştü.
İş başa düştü.
Bandırma Belediyesi kimin bozduğunu sorgulamadan tüm sokakları tadilat projesine aldı.
Zirvede Şehitlerine saygı
Zirvede Şehitlerine saygı
BANDAK geleneksel 18 Mart Çanakkale şehitleri anısına Kazdağlarının zirvesine Bayrak dikti.
Akşener, Kocaseyit´in baş ucunda
Akşener, Kocaseyit´in baş ucunda
Edremit´te halka seslenen Akşener gelecek diye, Havran´da Anma töreni iptal edildi.
Erdek´te 18 Mart
Erdek´te 18 Mart
ÇANAKKALE DESTANI YALNIZ BİR MİLLETİN DESTANI DEĞİLDİR…
25 hükümlü proje yazacak
25 hükümlü proje yazacak
Amaç iş yaşamına katılmalarını sağlamak
Bandırma´da 18 Mart Şehitler günü
Bandırma´da 18 Mart Şehitler günü
Garnizon hava Şehitliğinde duygu yüklü tören
Anma programı yapılacak
Anma programı yapılacak
18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 103´üncü yılı ülke genelinde yepyeni bir ruhla kutlanıyor
İhracata yönelik üretim yapacak
İhracata yönelik üretim yapacak
Bandırma Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Otomobil koltuk fabrikası çalışanlarının % 90´ı kadın
Doğtaş´tan Şühedaya vefa
Doğtaş´tan Şühedaya vefa
Doğtaş, 18 Mart´a özel hazırlattığı kısa filmle hepimizin yüreğine dokunuyor
Fen Bilimlerinde Anadolu lisesi
Fen Bilimlerinde Anadolu lisesi
Fen Bilimleri, “Anadolu lisesi.” Kayıt kabul bursluluk sınavları ile tedrisata başladı.
AKŞENER´İN KÖRFEZ PROGRAMI BELLİ OLDU
AKŞENER´İN KÖRFEZ PROGRAMI BELLİ OLDU
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener´in Körfez programı belli oldu.
Erdek Anadolu lisesinden şehitlik ziyareti
Erdek Anadolu lisesinden şehitlik ziyareti
Erdek Anadolu lisesi 18 Mart´ın özüne indi.
Aklın yolu birdir
Aklın yolu birdir
Ortak akıl ile hareket eden İyi Parti, Erdek´te ziyaretlerini sürdürdü
THK´da planör eğitimi
THK´da planör eğitimi
THK ve HÜRKUŞ Sportif Havacılık kulübünden Bandırmalı gençlere planör yapım ve uçuş eğitimi
Gazi ve Şehit Ailelerinden Şehitler günü kutlaması
Gazi ve Şehit Ailelerinden Şehitler günü kutlaması
Harp Malulü, Gaziler, Şehit-Dul ve yetimlerinden mevlit ve lokma hayrı
Orman haftası kutlanıyor
Orman haftası kutlanıyor
Orman işletme 2500 fidan dağıttı
 Sarı;"Yargı kararını uyguluyoruz."
Sarı;"Yargı kararını uyguluyoruz."
Belediye Başkanı Sarı: "Hayvan damına bile ruhsat almayanlar için neden yargılanayım?"
Alışveriş günleri başladı
Alışveriş günleri başladı
Ticaret Odası Alışveriş günlerini gelenekselleştirdi.
Sarı; "Erdek´in ticari popülasyonu arttı."
Sarı; "Erdek´in ticari popülasyonu arttı."
Sarı; "Organik pazar, Erdek´e canlılık kattı."
Erdek Belediyesi´ne kültür müdürü atandı.
Erdek Belediyesi´ne kültür müdürü atandı.
"2. Erdek Zamanı" Festivali´nin hazırlıklarını sürdürürken, festivalin programı da hazırlanıyor.
Başkan Sarı: "STK´larn genel kurullarına müdahalem yok"
Başkan Sarı: "STK´larn genel kurullarına müdahalem yok"
(STK) genel kurullarında, adaylar konusunda kesinlikle taraf olmadığına dikkati çekti.
Erdek´te 97 işçi kadroya alınıyor
Erdek´te 97 işçi kadroya alınıyor
Erdek Belediyesinde mülakat sınavı yapıldı.
Doğa´dan Başkana teşekkür.
Doğa´dan Başkana teşekkür.
Doğa Koleji Okul aile birliği Başkan Mrza´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
Teksüt´ten çiçek gibi tereyağı
Teksüt´ten çiçek gibi tereyağı
Teksüt, 400 gramlık yeni tereyağını pazara sundu.
Celal Atik´te can pazarı
Celal Atik´te can pazarı
Özel otomobil, Pizza Kuryesine çarptı
Panç; "Bandırma Sağlık Alanında Merkez."
Panç; "Bandırma Sağlık Alanında Merkez."
Dr. Selim Panç, Hızla gelişen Bandırma´ya yeni hastane ve hekimlere ihtiyaç olduğunu söyledi.
Hakem ve gözlemcilerin semineri yapıldı
Hakem ve gözlemcilerin semineri yapıldı
Balıkesir bölgesi futbol hakemleri ve gözlemcilerinin mart ayı eğitim semineri yapıldı.
Reklam

 

/resimler/2017-11/28/1017556312309.jpg

avşa adası otelleri

kutlu creative

erdek otelleri

studio neo

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
REKLAM

bandırma haber