ESERLER MÜZEYE SIĞMIYOR

10 bine yakın tarihi eserin bulunduğu ve bahçesiyle birlikte 4500 metrekare olan Bandırma Arkeoloji Müzesi gelen eserlere dar gelmeye başladı.

Etütlük eserlerle birlikte 10 bine yakın tarihi eserin bulunduğu ve bahçesiyle birlikte 4500 metrekare olan Bandırma Arkeoloji Müzesi gelen eserlere dar gelmeye başladı.

 Antik Çağ’dan Yakın Çağ’a kadar bölgemizde bulunup gün yüzüne çıkarılan özellikle Kyzikos ve Daskyleion’da çıkan ağırlıklı olarak Pers ve Roma dönemine ait eserlerin sergilendiği Bandırma Arkeoloji Müzesi Müdürü Ali Atmaca, Bandırma müzesinin çok yetersiz ve artık müze olmanın nerdeyse hiçbir şartını taşıyamaz hale gelmiş olduğunu söyledi. Yerleşim alanının çok küçük, en az 25 dönümlük bir yer olması gerektiğine işaret eden Müdür Atmaca konuyla ilgili şöyle konuştu.”Müze içinde bulunması gereken sosyal alanların çoğu yok. Kaliteli bir müzede olması gereken; laboratuar, ön mevkilere ulaşım yolları, özel birim atölyeleri, tarihi alanlara kazı yapılan mevkilere ulaşım araç ve gereçleri bulunmuyor. Bunların yanı sıra, lokanta, konferans salonları, atölye, teşhir alanlarının da bulunması gerekiyor.”

 Depoda önemli eserlerin olduğunu ancak bunların yer yetersizliği nedeniyle gereğince sergilenemediğini belirten Müdür Ali Atmaca, “Müzeler insan kültürlerinin ve doğal dünyanın maddi kanıtları ile her türden öğrenen eğitimci ve araştırmacıyı bir araya getirerek anlayışların gelişimini ve ilerletilmesini sağlayan entelektüel kurumlardır. Mesleki yetkileri özellikle çoğu zaman duyulmayanlar olmak üzere çok sayıda sesi dinlemelerini sağlar. Müze, toplumu tarihsel öneme sahip nesnelerin bakımı ve yayılması yoluyla ifade eden aktif bir alandır. Müze birbirleriyle bağlantı kurup birbirlerinden öğrenmenin yeridir. Müze bilinmeyenlerle empati kurar. İnsanlar, topluluklar ve ekosistemler müzede diğer varlıkların ve kültürlerin hikâyelerini öğrenebilir; bu bakımdan yapılacak çok iş var.” dedi.

Ziyaretin ücretsiz olduğu Bandırma Arkeoloji Müzesi saat 10.00-16.00 arasında ziyaret edilebiliniyor. Erdem ÖZCAN
Anahtar Kelimeler: ESERLER MÜZEYE SIĞMIYOR
  • Çarşamba 20 ° / 6 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 23 ° / 6 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 26 ° / 7 ° Parçalı bulutlu