GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ 31 MART´TA BİTTİ
SERKAN SARI ULAŞIM ZAMMINA ATEŞ PÜSKÜRDÜ
Tarih: 6.7.2019 16:08:13

Balıkesir´de toplu taşımaya yapılan zam sonrasında açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesinin şoför esnafını mağdur etmeden, öğrencilerin yaşadığı sorunu çözmesi gerektiğini söyledi. Toplu taşımaya yansıtılan zam oranlarının yasa gereği Büyükşehir Belediyesi´nden karşılanabileceğini belirten Serkan Sarı, geçen dönemki yönetimin uyguladığı 0,35 kuruş desteğin yeniden sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, toplu taşımaya yapılan zam nedeniyle yaptığı basın açıklamasında Büyükşehir Belediyesi yönetiminin ‘gönül belediyeciliği´ ile iş başına gelmesine rağmen, 31 Mart itibariyle bunun sona erdiğini ileri sürdü. Sarı, “Görüyoruz ki ‘gönül belediyeciliği´ diye çıktıkları yol 31 Mart´a kadarmış. 31 Mart bitti, gönüllerden her şey geçti, halk unutuldu, artık tek derdimiz vatandaşın sırtına yükleyeceğimiz bu yük” diye konuştu.

/resimler/2019-7/6/1615498468670.jpg

             ÖĞRENCİYE YÜZDE 33 SİVİLE YÜZDE 40 ZAM

CHP İl Başkanı Serkan Sarı toplu taşımaya yapılan zamların çok olduğunu savunarak şunları dile getirdi:

“Bugünkü basın toplantımız toplu taşıma ücretlerine gelen büyük zam. Özellikle kampus hattındaki öğrencilerimizi taşıyan toplu taşıma ücretlerine yapılan büyük zam. Bu zam fiyatlarına bir göz gezdirdiğimizde; öğrenciler 2,25 TL´den 3,00 TL´ye, siviller 2,50 TL´den, 3,50 TL´ye taşıma ücretleri artırılmış. Bu zamları oranladığımızda öğrenciler için yüzde 33, siviller için de yüzde 40 zam yapılmış. Yani bu kadar büyük zammı kabul etmek mümkün değil.”

             ZAM FARKINI BELEDİYE SÜBVANSE ETMELİ

Toplu taşımaya yapılan zammın çözülebileceğini belirten CHP İl Başkanı Serkan Sarı, zam farkının Büyükşehir belediyesi tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini vurguladı. Sarı şunları söyledi:

“Peki, bunu nasıl çözeceğiz? Bununla ilgili Şoförler Odası Başkanıyla da görüştüm. Rıza başkanımıza da söylediğim; bizim için esnafımız, emeklimiz çok değerli ve çok kıymetli. Şoför esnafımız da bizim için çok kıymetli, öğrencilerimiz de bizler için çok önemli. Bizim amacımız şoför esnafımızı üzmek değil, ama öğrencilerimizin mağduriyetlerini gidermek. Bunu nasıl yapmamız gerekiyor, bunu nasıl çözeceğiz? Tabi ki daha önce yaptığımız gibi bu sorun çözülebilir. Mart 2019´da çıkan yasala Büyükşehir Belediyemiz toplu taşıma hizmeti ücretlerine destek sağlayabiliyor. Bunu benim de Büyükşehir Belediye Meclisi´nde bulunduğum dönemde 30 Ekim 1209 sayılı kararla kampus hattında taşıma yapan hatta Büyükşehir belediyesi 0,35 kuruş destek açıkladı ve destek veriyordu. Bu zammı sübvanse edebilmek ve öğrencilerimizin üzerine bu yükü bindirmemek adına destek veriyordu. Bugün aradaki maliyetlerin arttığını biliyoruz. Kim ne derse desin ülkede gerçekten ekonomik bir kriz var. Şu anda petrole ve petrol ürünlerine ve birçok şeye zam geliyor. Evet, esnaf arkadaşlarımız da bu konuda mağdur, bunları da anlayışla karşılıyoruz. Ama yerel yöneticilerinde bu sorumluluklarını çözüm üretmek yerine öğrencilerimizin, emeklilerimizin, işçilerimizin, toplu taşıma aracı kullanan vatandaşımızın sırtına yüklemesini de kabul edemeyiz. Şu anda yapılan zamanlamayı da göz önünde bulundurursak; alınan karar 1 Kasım 2018-30 Nisan 2019 tarihleri arasında sübvansiyon, yani destekleme kararı alınmış. Bu sübvansiyon süresi doldu, şimdi belediye bu yükünü vatandaşın sırtına yüklemeyi tercih etti. Biz belediyemizin, sizlerin, bizlerin kaynaklarıyla üretilmiş olan bütçesinin yine vatandaşımızın hizmetine sunulmasını talep ediyoruz. Bu sübvansiyonu 20 Nisan´a kadar yaptığımız gibi yine belediye bütçesinden bu farkı karşılayarak bunu telafi edilmesi gerekiyor.”

/resimler/2019-7/6/1624068165924.jpg

BORÇLARIN SORUMLULUĞU VATANDAŞIN OMUZLARINA YIKILAMAZ

Kampus hattında yolculuk eden öğrencilerin toplu taşıma ücretinin 1,50 TL´ye düşürülmesi taleplerinin olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları kaydetti:

“Hatta öğrenci arkadaşlarımızın talebi bu rakamların daha aşağılara indirilmesi yönünde; 1,50 TL´ye düşürülmesi yönünde bir talepleri var. Ülkemizin değişik kentlerindeki toplu taşımalarda bu yapılmaktadır. Farklı illerde yaptığım görüşmelerde de 2,00 TL´nin altında taşıma ücretleri birçok ilde kullanılmaktadır. Bilindiği gibi İstanbul´da Büyükşehir belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu kazandığı gibi öğrencilerin ulaşım kartlarına ciddi bir indirim yapmıştı. Bugün biz de aynı yaklaşımla; bizim geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, öğrencilerimize el birlik olup destek olmak zorundayız. Bunu yapacak olan da bu kenti yönetmeye talip olan Büyükşehir Belediyesi Başkanıdır. Büyükşehir Belediye Başkanını görevini yapmaya davete diyorum. Kentte yaşayanların sorunlarını çözmeye davet ediyorum ki keza kendisi de geçtiğimiz günlerde KYK Kız Öğrenci Yurduna yaptığı ziyarette öğrencilere toplu taşıma ücretlerini indireceğiz, sizlere bu konuda destek olacağız şeklinde beyanatta bulunmuştur. Ne oldu da dünden bu güne ne değişti? Belediye kaynaklarının, bütçesinin yetersizliği bir bahane değildir. Belediyeyi yönetenler, bu makama talip olanlar bunları bilmiyorlar mıydı? Büyükşehiri yönetmeye talip olurken borç dün yoktu da bugün mü çıktı? Bu borç da, bu bütçe de, bu bütçedeki yara da yine aynı anlayışın yürütmüş olduğu bir yönetimin sonucudur. Bugün bunun sorumluluğunu hiçbir yönetici vatandaşa yıkamaz. Büyükşehirde bir borç varsa, bunun hesabı borç yapandan sorulur. Ama bunun hesabı, bunun faturası öğrencilerimizin sırtına yüklenemez, esnafımızın sırtına yüklenemez. Taşıyıcı esnafa da sahip çıkacağız, onlara da destek olacağız. Ama öğrencilerimizi de mağdur etmeden bunu yapacağız. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanımız, belediyenin bütçesinden gerekli planlamaları yaparak bu desteği, sübvansiyonu, belediyenin kaynağıyla sağlaması gerekiyor. “

/resimler/2019-7/6/1621342381808.jpg

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ 31 MART´TA BİTTİ

‘Gönül Belediyeciliği´ sloganıyla seçimi kazananların 31 Mart´tan sonra vatandaşı unuttuğunu ileri süren CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları belirtti:

“Görüyoruz ki ‘gönül belediyeciliği´ diye çıktıkları yol 31 Mart´a kadarmış. 31 Mart bitti, gönüllerden her şey geçti, halk unutuldu, artık tek derdimiz vatandaşın sırtına yükleyeceğimiz bu yük. Bugün ülkenin içerisinden geçtiğimiz ekonomik krizle burada, bu öğrenci hattında otobüslere binen emeklilerimiz, indirimli yararlanan vatandaşlarımızın imkanlarını sınırlandırarak bir çözüm üretemeyiz. Evet, bizim daha da fazla destek oluyor olmamız lazım, kaynaklarımızı daha yerinde, daha doğru, sorunları merkeze alarak vatandaşa aktaracak çözümü üretmemiz gerekiyor.”

SORUNUN ÇÖZÜMÜNE KATKI SUNMAYA HAZIRIZ

Toplu taşımaya yapılan zammın hiç kimseyi mağdur etmeden çözülmesi yönünde CHP´nin hazır olduğunu kaydeden Serkan Sarı şunları dile getirdi:

“Şayet ki bir çözüm üretemiyorlarsa, biz çözüm önerilerimizle de Cumhuriyet Halk Partisi olarak göreve hazırız. Çözüm konusunda yardımcı olmaya bugün hazırız. Eğer bir çözüm üretemiyorlarsa da gelip bizlerden çözüm üretme konusunda yardım isterlerse biz bu konuda destek olmaya da hazırız. Bu kenti el birlik, en sağlıklı şekilde yönetmektir bütün temennimiz.Büyükşehir Belediye Başkanımızdan şoför esnafını mağdur etmeden, öğrenci kardeşlerimizi mağduriyet yaratmadan bu konuya çözüm üretmesini, belediye bütçesinden sübvanse sağlayarak indirimli taşımadan yararlanan vatandaşlarımızı, öğrencimiz öncelikli. Bu kentte yaşayan öğrenciler hepimizin çocuğu, onlar bize emanet. Bu emanete el birlik olup sahip çıkacağız. İndirimli ulaşımdan yararlanan emeklimiz, engellimiz, kim varsa bunların hiç birini mağdur etmeden yasanın bize tanımladığı gibi herhangi bir sınırlama koymadan, ama esnafa da bunu yüklemeden çözüm arayacağız, çözümün de bir parçası olmaya hazırız. Hep birlikte güzel bir kent yaratmak için bizler de mücadele edeceğiz.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sarı, muhtarlarla buluştu
Sarı, muhtarlarla buluştu
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Erdek´e hizmet gelmemesi için ilçe içinde çalışanlar var” “Erdek-İlhan arasına duble yol vizyonumuzu değiştirir”
"Sürdürülebilir Tasarım Stüdyosu Erdek - Kapıdağ Yarımadası Projesi ´´
"Sürdürülebilir Tasarım Stüdyosu Erdek - Kapıdağ Yarımadası Projesi ´´
Yeniden yorumlamayı amaçlaması konuları görüşüldü.
Okullar arası pil toplama yarışması
Okullar arası pil toplama yarışması
Bandırma birinci, Erdek ikinci grupta
  Geri dönüşüm tesisinde yangın
Geri dönüşüm tesisinde yangın
1 Milyon değerindeki hurda kâğıt yanarak kül oldu.
Yılın Muhtarı seçildi
Yılın Muhtarı seçildi
Erdek´te 6. dönem Muhtar olan Recep Kara, Yılın Muhtarı oldu
Paşalimanı Adasında ne oluyor?...
Paşalimanı Adasında ne oluyor?...
Dışarıdan gelen Avcıların sürek avına, köylüler kazan kaldırdı.
Bandırma´da Muhtarlar Günü Kutlandı
Bandırma´da Muhtarlar Günü Kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Bandırma Cumhuriyet Meydanı´nda tören düzenlendi.
Erdek´te Muhtarlar günü
Erdek´te Muhtarlar günü
Erdek Muhtarları 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutladı.
Şehir Hastanesi´ne yeni üniteler
Şehir Hastanesi´ne yeni üniteler
Balıkesir Şehir Hastanesi´ne yeni “Hiperborik Oksijen Tedavi Ünitesi” açıldı
Temeli bir hafta içinde atılacak
Temeli bir hafta içinde atılacak
Bandırma Devlet Hastanesine yeni hemodiyaliz ünitesi geliyor
2020 bütçesi karara bağlandı.
2020 bütçesi karara bağlandı.
125.810.000,oo Tl´lik 2020 Bütçesine AKP ve MHP´den oy çıkmadı.
BY Balık, Atatürk´te
BY Balık, Atatürk´te
BY Balık, Balık sezonu ile birlikte, yeni mekanlar zincirinde yerini aldı.
8 bin ameliyat
8 bin ameliyat
Bandırma Devlet Hastanesi´nde, 9 ayda 751 bin poliklinik muayenesi
 ANTANDROS´A DESTEK
ANTANDROS´A DESTEK
TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ ÇEKÜL VAKFI´NDAN ANTANDROS´A DESTEK
KEMİK ERİMESİNE BAĞLI KIRIKLAR HAYATİ TEHLİKEYE YOL AÇABİLİR
KEMİK ERİMESİNE BAĞLI KIRIKLAR HAYATİ TEHLİKEYE YOL AÇABİLİR
Kemik yoğunluğunu yüzde 80 oranında genetik faktörler belirliyor
Ev temizliği hizmeti
Ev temizliği hizmeti
BANDIRMA BELEDİYESİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE EVDE TEMİZLİK HİZMETİ VERİYOR
Muhtarlar Günü Kutlanıyor
Muhtarlar Günü Kutlanıyor
“Muhtarlar Günü´ nedeniyle ilçede ve kırsal alanda görev yapan muhtarlara kahvaltı verdi.
SAĞLIK VEREN 6 ÖNEMLİ BESİN!
SAĞLIK VEREN 6 ÖNEMLİ BESİN!
Bu besinlere sofranızda mutlaka yer verin!
Kimin Cuması mübarek olsun!
Kimin Cuması mübarek olsun!
ALLAH´IN (C.C.) MÜBAREK KILDIĞI GÜNÜNÜ SIRADANLAŞTIRIYORSUNUZ…
TÖRENLE ANILDI
TÖRENLE ANILDI
BÜYÜK USTA ARA GÜLER ÖLÜMÜNÜN BİRİNCİ YILDÖNÜMÜNDE ARA GÜLER MÜZESİ´NDE DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI
Onur projesi
Onur projesi
Bandırma Şehit Aileleri ve Gazi evi projesine destek ziyaretleri
Yıldırım, Tekirdağ´da
Yıldırım, Tekirdağ´da
Erdek Liman Başkanı Cemal Yıldırım, koordinasyon toplantısında
Mekin, Antalya´ya gidecek
Mekin, Antalya´ya gidecek
Ocaklar´da yaşayan Ahmet Mekin, “Antalya Film Festivali”ne katılacak
Otansev´den vatandaşlara çağrı
Otansev´den vatandaşlara çağrı
HAYTAP Erdek Temsilcisi Eva Otansev: "Sokak hayvanlarının yaşamlarını kolaylaştıralım"
Edincik´te zeytin bol
Edincik´te zeytin bol
Edincik Zeytin Tarım Kooperatifi Başkanı Mehmet Özçakır: "Bu yıl Edincikli üreticilerin yüzleri gülecek"
Balyalı, Edincik´te yaşıyor
Balyalı, Edincik´te yaşıyor
Eski Balıkesir Milletvekili Hüseyin Balyalı: "Atatürk çizgisinden uzaklaşılması Türkiye´ye çok şey kaybettirdi"
7 muhtar vali  Ersin Yazıcı´yı ziyaret etti
7 muhtar vali Ersin Yazıcı´yı ziyaret etti
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı´ya nezaket ziyaretinde bulundular.
Zeytin Kooperatifi, mevlid-i şerif okuttu
Zeytin Kooperatifi, mevlid-i şerif okuttu
Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi, mevlid-i şerif okuttu.
TEMAD kuruluş yıldönümünü kutladı
TEMAD kuruluş yıldönümünü kutladı
TEMAD Erdek Şube Başkanı Ahmet Eraslan: “Topluma hizmetlerimizi sürdürüyoruz”
Kültür turları devam
Kültür turları devam
ÇANAKKALE KÜLTÜR TURLARINA ORHANİYE MAHALLESİ İLE DEVAM EDİLDİ
Azra Mila´nın okul sorunu çözülüyor
Azra Mila´nın okul sorunu çözülüyor
Azra Mila eğitimine devam edecek
Enerji Bakanı Fatih Dönmez geliyor
Enerji Bakanı Fatih Dönmez geliyor
Bandırma´da kurulacak "Bor Karbür" tesislerinin temelini atacak
TEMAD´ın 35. yılı
TEMAD´ın 35. yılı
“Astsubaylar Günü” de kutlanıyor
Ersoy, BGC´nin konuğuydu
Ersoy, BGC´nin konuğuydu
Çelebi Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy: “Bandırma öncelikle bir liman kentidir”
Bel ağrısına dair doğru bilinen yanlışlar!
Bel ağrısına dair doğru bilinen yanlışlar!
Bel ağrısına dair birçok şeyi yanlış biliyoruz
“Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması” başlıyor.
“Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması” başlıyor.
ATIK PİLLER OKULLARIN DESTEĞİ İLE TOPLANIYOR
CHP´den BAŞKENT ÇIKARMASI
CHP´den BAŞKENT ÇIKARMASI
CHP İlçe Başkanlığı, Genel başkan Kılıçdaroğlu ve Milletvekiller ile görüşmede bulundu.
Sokak hayvanlarına dikkat çekildi
Sokak hayvanlarına dikkat çekildi
SOKAK HAYVANLARINI KORUMA ve YAŞATMA DERNEĞİNDEN BAŞKAN´a ZİYARET
Vicdansızlar!
Vicdansızlar!
Erdek´te sokak köpeğini pompalı tüfekle vurdular!
Ayçiçeği hasadı bitti
Ayçiçeği hasadı bitti
Bandırma ve yöresinde ayçiçeği rekoltesi arttı
“Dünya Gıda Günü”
“Dünya Gıda Günü”
Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin: “İnsan her şeyi erteleyebilir, gıdayı asla!”
BALPARK uygulaması yargıya gidiyor
BALPARK uygulaması yargıya gidiyor
Bandırma Belediyesi, BALPARK´ı yargıya taşıyor
Bulut´tan trafik değerlendirmesi
Bulut´tan trafik değerlendirmesi
Bandırma Trafik Denetleme Büro Âmiri Murat Bulut: “Kent içi trafik sorunu ancak köklü projelerle çözülebilir”
SONBAHAR DEPRESYONUNUN İLACI GÜN IŞIĞI
SONBAHAR DEPRESYONUNUN İLACI GÜN IŞIĞI
Psikolog Beril Yardımcı sonbahar depresyonundan korunmanın yollarını anlattı.
Sezgin dede oldu
Sezgin dede oldu
Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin´in torunu dünyaya geldi.
Limak´tan Pembe Fatura
Limak´tan Pembe Fatura
LİMAK Enerji´den "Meme Kanseri"ne farkındalık için Pembe fatura uygulaması
Muhtar vekilinden hizmete nefes molası
Muhtar vekilinden hizmete nefes molası
Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ´nin bakım ekibi Zeytinli Mahallesi Muhtar Vekilinin ikramına "Hayır" demedi
Kızılay ödüllendirdi
Kızılay ödüllendirdi
Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar: “Kan bağışında bulunanlar ülkemizin gizli kahramanlarıdır”
Suriye´de gözümüz kulağımız
Suriye´de gözümüz kulağımız
Enver Kaptanoğlu, “Barış Pınarı” harekâtında Bandırmalı gazeteci
BANÜ ADT´DEN ‘KADIN´ KONFERANSI
BANÜ ADT´DEN ‘KADIN´ KONFERANSI
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu (BANÜ ADT) tarafından ‘Kadın´ temalı bir konferans düzenlendi.
Bereketli olsun
Bereketli olsun
Erdek Zeytin Kooperatifi, Yağ tesisleri ürün işlemesine başlıyor
GENÇ SİYASETÇİLERLE BULUŞTU
GENÇ SİYASETÇİLERLE BULUŞTU
Arslan, farklı siyasi partilerin gençlik kolları temsilcileriyle bir araya geldi.
İki konu görüşüldü
İki konu görüşüldü
“Yükselen Şehir Bandırma Platformu” toplandı
Zeytinyağına övgü
Zeytinyağına övgü
Canan Karatay: “Zeytinyağı altındır”
YOLDA ANİ KALP KRİZİ RİSKİNE DİKKAT!
YOLDA ANİ KALP KRİZİ RİSKİNE DİKKAT!
Gündelik hayatın en büyük stres etkenlerinden biri de trafik
Grip aşısı olmanın tam zamanı!
Grip aşısı olmanın tam zamanı!
Havalar soğumaya, enfeksiyonlar kendini göstermeye başladı.
Takunyacıoğlu konuştu
Takunyacıoğlu konuştu
Sportif direktörlükten istifa eden Süleyman Takunyacıoğlu: “Bandırmaspor, belediye desteği olmadan ekonomik açıdan düzlüğe çıkamaz”
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202
Reklamlar

 /resimler/2019-8/30/0133327978785.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez?

Hacı Bektaşı Veli
1860 İlk Hususi Tercuman-ı Ahval`in çıkması
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2