İstiklal Marşımızın Kabulünün 98. yılı

Vali, "Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü" münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

TOPLUMUMUZU BÜTÜNLEŞTİREN BİR DEĞERLER MANZUMESİ
 
Vali Ersin Yazıcı, "İstiklal Marşı´nın Kabulünün 98. Yıl Dönümü" ve "Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü" münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Vali Yazıcı, mesajında, İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından kabul edilişinin 98. yıl dönümünü kutladıklarını hatırlattı.
Vali Yazıcı, "Mehmet Akif Ersoy, şahsiyetinin çizgileri bakımından neslimiz için, nesillerimiz için numunedir, rol modeldir. Mehmet Akif´ten öğreneceğimiz çok şey var. Zorluklardan yılmamayı ve ümitsiz olmamayı milletçe ondan öğrendik." ifadelerini kullandı.
 
MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE MÜSTESNA BİR YERE SAHİPTİR
İstiklal Marşı´nın millî kimliğimizin, kişiliğimizin, birliğimizin ve özgürlüğümüzün simgesi olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "İstiklal Marşı milletimizin namusunu, inancını, vatanını, tarihini, kültürünü; kısacası varlığını koruma yolundaki azmini, ümidini ve kararlılığını bütün dünyaya haykıran kahramanca bir şahlanışın söze dökülmüş şeklidir. İstiklal Marşımız, Türk milletinin onurlu mücadelesinin, istiklal sevgisi ile dopdolu bir şairin dizelerinde hayat bulmuş halidir.  Yaşadığı her dönemde milleti için mücadele eden Akif´in bize en büyük hediyesi, nesillerdir dinmez bir coşkuyla okunan İstiklal Marşı oldu. İstiklal Marşımızın ve Safahat´ın unutulmaz şairi Mehmet Akif Ersoy, değerlerine ve davasına sımsıkı bağlılığıyla aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Gençlerimizin Safahat´ı okumaları, o ruhu, o inancı taşımaları, Akif´in özlemini duyduğu Asım´ın neslinin hayat bulmasına vesile olacaktır."dedi.
 
ANLAMLI MISRALAR YÜCE DUYGULARI HİSSETMEKLE KALEME ALINIR
İstiklal Marşı´nın birlik ve dayanışmamızı güçlendirdiğini ifade eden Vali Yazıcı, "Mehmet Akif Ersoy,  İstiklal Marşı´nı yazarken adeta Türk Milleti´nin verdiği mücadeleleri kendi içinde yeniden yaşamıştır. Böylesine anlamlı mısralar ancak bu yüce duyguları hissetmekle kaleme alınır. Mehmet Akif Ersoy, bizlere bıraktığı eserleriyle, fikirleriyle, bugünlerimizi aydınlatmaya, hepimize ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Milletimizin birlik ve beraberliği, dayanışması ile üzerinden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur. Akif de dizelerinde bunu en güçlü şekilde ifade etmiştir. İstiklal Marşı, toplumumuzu bütünleştiren bir değerler manzumesidir."dedi.
 
İSTİKLAL MARŞIMIZI, AYNI AŞKLA SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ
İstiklal Marşımızı, her Türk vatandaşının aynı aşkla söylemeye devam edeceğini ifade eden Vali Yazıcı, "İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 98. yılını bir kez daha kutluyor, bu marşı yazarken  ´Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın´ diyen Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u ve canlarını vatan uğrunda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla bir kez daha anıyorum." şeklinde mesajını tamamladı.  • Salı 22 ° / 2 ° Güneşli
  • Çarşamba 22 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 16 ° / 7 ° Parçalı bulutlu