İzgören’den Bandırma kitabı

Ahmet Şerif İzgören, “Bandırma Roket Kulübü”nü yazdı

Tanınmış yazar, üniversite öğretim üyesi, beden dili uzmanı Ahmet Şerif İzgören, “Bandırma Roket Kulübü”nü anlatan bir kitap yazdı.

İzgören, kitabında, halen faaliyetlerini Av. Artuğ Sayıner’in başkanlığında, “Bandırma Havacılık ve Uzay Araştırmaları Derneği(HUZAD)”ismi altında sürdüren kuruluşun, 1957’li yıllarda, Bandırma’da ülkemizin ilk füzelerini atmaları konusunu işledi.

Bir çocuk romanı olarak kaleme alınan kitapta, “Bandırma Roket Kulübü”nü kurarak, Türkiye’nin uzaya ilk füze atma girişimini gerçekleştiren Artuğ Sayıner, Ali Osman Caran, Güngör Gezer, Adnan Zambak ve Attila Yedikardeşler’in çocukluk hayallerini yaşama geçirmelerine yer verildi.

Ahmet Şerif İzgören, Sait Munzur’un da resimleriyle süslenen “Bandırma Roket Kulübü” isimli kitabının önsözünde şunları yazdı:

“Hiç dönüp bakmayın. Güneşi arkanıza alırsanız sadece gölge görürsünüz, güneşe doğru dönerseniz gölgeler arkanızda kalır. Bırakın arkanızda kalsın gölgeler. Bu topraklarda uzay araştırmaları yapmayı, Ay’a roket göndermeyi tutkuyla istediler. Bandırma Uzay Merkezi’nde(BUM) gümbür gümbür, neşeli adımlarla çalışmaya başladılar. Tüm şartları zorladılar. Önlerinde bir de yarışma var. Acaba Bandırma Roket Kulübü üyeleri o roketi yapabilecek mi? hepsinden önemlisi, roketleri gökte gururla süzülecek mi?

Beş arkadaşın havacılık tarihimize kazınmış maceraları sisin de ayaklarınızı yerden kesecek. Siz yeter ki isteyin, bekleyen o ılıman hava her zaman hazırdır hayallerinizi kucaklamaya. Yeter ki isteyin, yeter ki…”  ÖNDER BALIKÇI
Anahtar Kelimeler: İzgören’ Bandırma kitabı
  • Perşembe 14 ° / 2 ° Güneşli
  • Cuma 18 ° / 0 ° Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 15 ° / 6 ° Bulutlu