Kadın Mühendis'e şiddet'e Tutuklama çıktı

Maden Mühendisi Canan Tosun'u şiddete maruz bırakan işverenin oğlu Fatih Uygun göz altında çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.

Marmara adasında Maden Mühendisi Canan Tosun'u şiddete maruz bırakan işverenin oğlu Fatih Uygun göz altına çıkartıldığı Mahkemece tutuklandı.

Maden mühendisi Canan Tosun, patronun oğlu Fatih Uygun tarafından şiddete uğradığı, tecavüz ile tehdit edildiği iddiası ile göz altında çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.

Olaydan sonra alınan ifadeler sonucu serbes bırakılan Fatih Uygun, sosyal medyadaki tepkilerin ardından gözaltına alınıp tutuklandı.

Marmara Adası’nda bir mermer ocağında çalışan Maden Mühendisi Canan Tosun’u saatlerce şiddete maruz bırakan, alıkoyarak tecavüzle tehdit eden ardından kaçan kadını bıçakla kovalayarak üzerine araba süren patronun oğlu Fatih Uygun, Tosun’un şikayetine rağmen serbest bırakılmıştı. Kolu kırılan ve vücudunun birçok yerinde darp izi bulunan Canan Tosun'un olayı sosyal medyada duyurması ve kamuoyu tepkisi üzerine gözaltına alınan Fatih Uygun tutuklandı. Canan Tosun, Fatih Uygun'un gözaltına alındığı bilgisini paylaşırken Uygun'un kamera görüntülerini keserek eksik biçimde jandarmaya teslim ettiğini, arabayı üzerine sürdüğü görüntülerin silindiğini ancak kendisinin o görüntüler için başvuruda bulunduğunu belirtti.

Tosun, sosyal medya ve TMMOB Maden Mühendisleri Odasının tepkisi ve takibi sonrası Fatih Uygun'un gözaltına alındığını söyledi.  

Patronunun oğlu Fatih Uygun'un sözlü tacizine uğrayan ve şiddete maruz kalan Canan Tosun vücudunun çeşitli yerlerinden de yaralanmış. Kolu kırılmış,  vücudunun birçok yerinde darp izi bulunduğu için çıkartıldığı sağlık kuruluşunda müşahade altına alınmıştı.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu yaptığı açıklamayla Canan Tosun’a yönelik saldırıya tepki gösterdi: “Canan TOSUN darp raporu alarak savcılık ifadesini vermiş, ancak şiddeti uygulayan Fatih Uygun tutuklanmak yerine serbest bırakılmıştır. Ülkemizde son yıllarda giderek artan ve ağırlıklı olarak kadını hedef alan şiddet ne yazık ki işyerlerine de sıçramış, işyerinde yaşanan şiddet için de ‘cezasızlık’ uygulaması söz konusu olabilmiştir.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak, üyemiz Canan Tosun’un yanında olduğumuzun, kendisine uygulanan şiddette sorumluluğu bulunan kişilerin gereken cezayı almaları için elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini istiyoruz. Toplumsal alanda artan şiddetin bir yansıması olarak değerlendirdiğimiz işyerinde yaşanan patron şiddetini kınıyor, şiddet uygulayanlara yönelik cezasızlık uygulamasının son bulmasını talep ediyoruz.”

Ekmek ve Gül’e konuşan TMMOB Maden Mühendisleri Odasından Banu Kekeç Saçın, Canan Tosun’un yaşadığı saldırıya karşı “Biz oda olarak Canan’la iletişim halindeyiz. Oda, şube ve kadın çalışma grubu olarak Canan’ın her şartta yanındayız, yalnız bırakmayacağız. Hiçbir şekilde kadına şiddet onaylanamaz” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin iş yerinde şiddete karşı da yükümlülükler taşıdığını hatırlatan Saçın, İstanbul Sözleşmesi’nin hedefe konması ve kaldırılmak istenmesi değil, iş yerindeki şiddeti önlemesi ve iş yerinde şiddete uğrayan kadınların korunması için de maddelerinin uygulanması gerektiğini belirtti. Saçın, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanıyor olması halinde Fatih Uygun’un serbest bırakılmayacağını ve Canan Tosun için koruma mekanizmalarının devreye sokulacağını ifade ederek şunları söyledi: “Bu kabul edilebilir bir durum değil, İstanbul Sözleşmesi gerçek anlamda hayata geçirilmeli. İş yerinde de hayatın her alanında da şiddetin önüne geçilmesi için İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı”

Daha çok erkeklerin yoğun olduğu iş alanlarında çalışan maden mühendisi kadınların, kadın olmaktan kaynaklı birçok sorunla karşılaştığını, Canan Tosun’un yaşadıklarının ne ilk ne de tek olduğunu vurgulayan Banu Kekeç Saçın; “Biz kadın mühendisler olarak zaten ilk işe başladığımızda erkek egemen bir alanda çalıştığımız için öncelikle mühendis olarak hem işveren hem çalışanlar tarafından dikkate alınmıyoruz. O otoriteyi kurmak erkeklerinki kadar kolay olmuyor. Bir kadın mühendis işe alındığı zaman erkek mühendisten daha düşük ücretlerle işe başlıyor. Onun dışında erkeklerin saygısızlarına maruz kalıyoruz. Tacize maruz kaldığımız zamanlar oluyor. İşyerinde yaşanan bu tarz şeyler pek dillendirilemiyor da, o yüzden daha çok çevremizde bunları yaşayan kadınlardan dönüşler, bildirimler alabiliyoruz. Maden, erkek egemenliği kültürüyle gelişmiş bir alan ve maden mühendisi kadın olunca çok fazla zorlukla karşılaşıyor. Mesleğimizi yapmakta zorlanıyoruz. Erkek çalışan üstlerimiz tarafından pasif işlere yönlendiriliyoruz. Ofiste evrak işinde çalıştırılıyoruz şantiyede bile olsak. Kadın mühendis sayısı artıyor ama hâlâ yeterli değil erkek mühendislerin çok gerisindeyiz” dedi. Saçın kadın mühendislere fırsat yaratılmadığı gibi bir de şantiyelerde yaşadıkları şiddet karşısında korumasız bırakıldıklarını daha da eşitsizliğe mahkum edilmeye çalışıldıklarının altını çizerek şunları söyledi; “Buna karşı kadın mühendisleri örgütlemeye çağırıyoruz. Odamızla güçlüyüz” dedi.
Hüsamettin Oral
16.02.2021 11:01:29
Böyle adalet mi olur ? salıyorsunuz tepkilerden sonra alıyorsunuz

  • Pazartesi 17.3 ° / 10.4 ° kırık bulutlar
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur
  • Çarşamba 11.2 ° / 4.7 ° bulutlu bulutlar