Anahtar Kelimeler: Kapıdağ buluştular
  • Perşembe 13 ° / 2 ° Bulutlu
  • Cuma 8 ° / 4 ° Bulutlu
  • Cumartesi 8 ° / 3 ° Bulutlu

Balıkesir

20.02.2020

  • İMSAK 06:26
  • GÜNEŞ 07:49
  • ÖĞLE 13:27
  • İKİNDİ 16:27
  • AKŞAM 18:56
  • YATSI 20:14

Kapıdağ´da buluştular

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Erdek teki tarihi Kirazlı Manastırı´nda ayin yönetti.

ABD, Romanya, Yunanistan, Almanya, İstanbul ve Gökçeada´dan gelen çok sayıda kişinin katıldığı ayin, yaklaşık iki saat sürdü.

/resimler/2019-8/23/1820545771164.jpg

Katılımcılara seslenerek Müslümanların geçmiş Kurban Bayramı´nı kutlayan Fener Rum Patriği, "Yüce Allah´ın sizlere ve sevdiklerinize uzun yıllar boyunca sıhhat ve afiyetler ihsan etmesini dileriz. Nice mutlu bayramlara. Bu temennilerimiz ve iyi dileklerimiz ardında bizden her zaman yardımlarını ve dostluğunu esirgemeyen, Erdek Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sarı beyefendiye başkanlığa yeniden seçilmiş olması münasebetiyle tebriklerimizi arz eder, Erdek halkının ona karşı olan sempatisini ve desteğini paylaşır, başarılar dileriz. Yüce Allah bir sene geçtikten sonra, bir sene aradan sonra, bu sene de Meryem Ana kutlamaları için yanınıza gelmemizi nasip etmiştir. Bize bu imkanı sağlayan  devlet ve yerel yönetim makamlarına  şükranlarımızı arz etmeyi bir borç bilirim. Gereken izinleri gecikme olmaksızın, kısa bir zamanda çıkardılar.

/resimler/2019-8/23/1821117177871.jpg

2017 yılında Kirazlı Manastırı´nda yaptıkları ayinin izin alınmadan gerçekleştirildiğine ilişkin o dönem bazı gazetelerde iddialar ortaya atıldığını hatırlattı.

Bu iddiaların doğru olmadığını söyleyen Bartholomeos, şöyle konuştu:

"Biz burada, Kapadokya´da, Efes´te, Trabzon´daki Sümela Manastırı´nda, her yerde her zaman ilgili makamlardan izin alarak hareket etmekteyiz, dualarımızı yapmaktayız. Hiçbir zaman kaçak ayinimiz olmadı, olmayacak. Bunları  yazan gazeteci arkadaşlar müsterih olsun. Bugün icra ettiğimiz ayinde  ABD´´dan ,Romanya´dan , Yunanistan´dan Almanya´dan, İstanbul´dan, Gökçeadadan,  katılımcı olmuştur. Özellikle yurt dışından gelenler biliyorlar ki, Türkiye´de bütün kolaylıkları ve büyük bir misafirperverlik bulacaklardır. Onun için geliyorlar, hoş gelsinler. Cumhurbaşkanı´mızın geçenlerde dedikleri gibi, ?Bizim burada gönüllerimiz ve kapılarımız her zaman açıktır´ Bugün dualarımıza ilaveten,  Almanya´da görev yapacak olan çok kültürlü genç Romen asıllı bir din adamını bir üst rütbeye çıkardık. Ve kutsadık. Stefan Toma kardeşimize hayırlı ve barılı mesailer dileriz.

Emin olunuz ki her sene bizimle beraber Kirazlı Manastırı´na gelenler, memleketimizden en iyi intibalarla ayrılıp Türkiye´nin birer elçisi olmaktadırlar. Sizleri bir kere daha sevgi ve hayır dualarımızla selamlıyor, hepinizi ve güzel memleketimizi Allah´a emanet ediyoruz." Ahmet PESEN

/resimler/2019-8/23/1821298896796.jpg