Anahtar Kelimeler: Mermer' Hayat Verilecek
  • Cuma 13 ° / 1 ° Güneşli
  • Cumartesi 14 ° / 0 ° Güneşli
  • Pazar 15 ° / -1 ° Bulutlu

Mermer'e Hayat Verilecek

"20. Uluslararası Prokonessos Heykel Sempozyumu" başladı.

20. Uluslararası Prokonessos Heykel Sempozyumunun Marmara Adası'nda başladı.

Yontu malzemesi olarak yaklaşık 3 metreküp Marmara mermerinin kullanılacağı ve "Ada değerleri" temalı insan ve kentle ilişkili fonksiyonel heykellerin işlenileceği sempozyum, Marmara adası Saraylar’da başladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Esit Enerji sponsorluğunda 20'ncisi düzenlenen sempozyumda, küratör Hakan Şengönül, sanatçılar Tamila Mamatova, Kirill Grekov, Anna Sosenkia, Esin Kayhan, Figen Tek Altun, Mehmet Umut Çetiz ve asistanlar Abdullah Sıtkı Eryılmaz ve Roben Divarcı'nın, Marmara mermerini bir oya gibi işleyerek can verecek.

Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “sempozyumdan önce heykeltıraşların başvuru yapabilmeleri için ilana çıkıldığını belirterek "Belirlenen süre sonunda Marmara Adalar Belediyesi tarafından oluşturulan jüri tarafından yapılan başvurular içerisinden seçim yapılacak.” Dedi.

Yaklaşık 1 ay boyunca yerli ve yabancı sanatçılar tarafından yapılan özgün eserlerin her sene belirlenen konuları mermere işlediğini açıklayan Başkan Aksoy, "Belirlenen süre sonunda yerli ve yabancı sanatçılarımız tarafından tamamlanan heykeller sergi alanına alınarak vatandaşların beğenisine sunuluyor. 1 ay süren bir maceranın sonunda zengin mermer rezervine sahip Saraylar Mahallemizden çıkarılan ünlü Marmara mermerinin işlenmesiyle oluşturulan heykeller bulundukları alana değer katmaya başlayacak.” Dedi.

Sempozyumda elde edilecek Mermer Heykeller Avşa Adası'nda sergilenecek