Ölümsüz aşklardan küresel edebiyata edebiyat dizisi VBKY´de
Bu eserler içinde Türkçe´de ilk kez sunulan çalışmalar bulunuyor.
Tarih: 23.7.2019 12:47:49

VakıfBank Kültür Yayınları´nın yayımladığı ‘edebiyat dizisi´nde yer alan kitaplar okura Balzac´tan Fitzgerald´a, Melville´den Grigoroviç ve Oscar Wilde´a dek bir edebiyat okuması yaptırıyor. Bu eserler arasında edebiyat değerlendirmelerinin yanı sıra birçoğu Türkçe´de ilk kez sunulan çalışmalar bulunuyor.

/resimler/2019-7/23/1253526642524.jpg

VakıfBank Kültür Yayınları´nın (VBKY) ‘edebiyat dizisi´ndeki kitaplarda mutsuz beyaz yakalılar hicvediliyor, ölümsüz aşklar anlatılıyor, ulusal edebiyat ile küresel edebiyat arasındaki farklar enine boyuna ortaya koyuluyor… Birçoğu Türkiye´de ilk kez okurla buluşan eserler özellikle ‘Balıkçılar´ ve ‘Veranda Öyküleri´ isimli kitaplardaki gibi konu edindikleri dönemi tüm detaylarıyla ortaya koymaları açısından önem taşıyor./resimler/2019-7/23/1321100111980.jpg

Düşünce, edebiyat, sanat, şiir

Eleştirmen, şair ve çevirmen Osman Çakmakçı´nın “Radikal Kitaplar” isimli çalışması, yazarın Radikal gazetesinde köşesine taşıdığı incelemelerle birlikte değerlendirmelerini içeren metinlerden oluşuyor. Çakmakçı düşünce, edebiyat, sanat ve şiir olmak üzere dört kısma ayırdığı kitabında Foucault, Nietzsche, Sartre gibi düşünürlerin yanı sıra Beckett, Oğuz Atay, Kafka, Jack Kerouac, Albert Camus, Lorca, Yahya Kemal gibi edebiyatçılar ile şairlerin kitaplarını analiz ediyor. Çakmakçı Türk şiiri üzerine detaylı bir değerlendirme yaparken edebiyat tarihine damgasını vuran önemli eserleri sıralıyor.

/resimler/2019-7/23/1257125083605.jpg

108 senede resmedilen ölümsüz aşk

Sir Philip Sidney, 16. yüzyılda yaşadı. Zekâsı ve yetenekleriyle saray mensuplarının beğenisini kazandı. Eserleri yayımlandığı dönem dokuz, William Shakespeare´inkiler dört baskı yapıyordu. İngiliz edebiyatının Shakespeare ve Christopher Marlowe´la birlikte üç büyük kurucusundan biri sayılan Sidney´in “Astrophil ile Stella Soneler” adındaki eserinde, soylu bir gencin büyük bir tutkuyla bağlandığı kadına karşı tükenmek bilmeyen aşkı 108 sonede Türkçe ve İngiliz olarak anlatılıyor.

/resimler/2019-7/23/1258040084744.jpg

Balzac´ın gözünden mutsuz beyaz yakalılar

Kimi edebiyat eleştirmenleri tarafından “romanın Shakespeare´i” olarak tanımlanan Balzac´ın kitaplarında 19´uncu yüzyıl Fransız burjuvazisine, sefalete ve modernleşmeye çalışırken arada kalan insanların yaşamına tanıklık etmek mümkün. Türkiye´de ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları´nın (VBKY) okura sunduğu “Çalışanın Fizyolojisi” de böyle bir eser. Fakat Balzac´ın bu kez hedef tahtasında 1800´lü yılların beyaz yakalıları bulunuyor. Kitapta dönemin tozdan geçilmeyen, stresli ofis hayatının detayları ve çalışanların karşılaştığı durumlar mizahi bir dille eleştiriliyor.

/resimler/2019-7/23/1302154308327.jpg

Filmlere konu edilen trajik bir yolculuk

Sinema, dizi ve müzik alanındaki birçok yapıma ilham veren “Enoch Arden” Türkçe olarak ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) tarafından yayımlanıyor. Viktorya Çağı´nın önemli yazarlarından Kraliyet Şairi unvanlı Alfred Lord Tennyson´ın kaleme aldığı bu anlatı şiir türündeki eserde, gemi kazası sonucu ıssız adaya düşen bir gemicinin hayatı ve aşkı sayfalarda Türkçe ve İngilizce olarak yer edinirken, kitaba da adını veren Enoch Arden karakterinin trajik yolculuğu okura ulaşıyor.

/resimler/2019-7/23/1302569621618.jpg

50´ler edebiyatı ve dergiler

Edebiyat dergileri, Türkiye´de modernleşme hareketinin başlangıcı sayılan Tanzimat döneminden bu yana edebî tür ve tekniklerin gelişiminde önemli rol oynuyor. 1950´ler ise edebiyat dergilerinin altın yılları olarak kayıtlara geçiyor. Aslı Uçar´ın kaleme aldığı “1950´ler Türkiye´sinde Edebiyat Dergileri” bu konuyu derinlemesine analiz ediyor. Kitabında edebiyatımızın en ateşli yıllarındaki yayınları ve tartışmaları kaynak göstererek değerlendiren Uçar; Hisar, Mavi, Pazar Postası, Varlık ve Yeditepe dergilerinin yazınsal anlayışlarını ve birbirleriyle ilişkilerini inceliyor. Can Yücel´den Nurullah Ataç´a, Orhan Kemal´den Attilâ İlhan, Yaşar Kemal ve Peyami Safa´ya kadar bu dergilerden hangi usta kalemler geçti ve iz bıraktı?

/resimler/2019-7/23/1304169310808.jpg

Çöküşün ayak seslerini duyuruyor

ABD´de 1919 ile 1929 arasında yaşanan döneme Caz Çağı adı veriliyor. O yıllarda caz müziği tüm ülkeyi etkisi altın alırken lüks tüketim sınırları aşıyor. Hemen ardından ise Büyük Buhran, başka bir değişle Dünya Ekonomik Bunalımı geliyor. Bu dönem için “Mucizelerin çağıydı, sanatın çağıydı, aşırıya kaçmanın, hicvin çağıydı” diyen F. Scott Fitzgerald, “Caz Çağı Öyküleri” adındaki kitapta, ihtişamı ve aşırıya kaçmayı resmediyor, karakterleriyle çöküşün ayak seslerini duyuruyor. Kitapta 11 öykü yer alıyor. Bunlar arasında “Benjamin Button´ın Tuhaf Hikâyesi” de bulunuyor.

/resimler/2019-7/23/1305095249283.jpg

Altı hikâyede Melville

Bu yıl doğumunun 200´üncü senesi kutlanan ABD´li yazar Herman Melville, gençlik yıllarında denizlere açıldı, birçok ülkeyi bu sayede gördü, kişileri ve doğayı gözlemledi. Balina avcılığıyla uğraştığı deniz seferlerinin birinde yamyam kabilesine esir düşen Melville, ülkesine döndüğünde önce öğretmenlik yaptı, ardından gümrük müşaviri olarak çalıştı. Yazarın “Veranda Öyküleri”nde ise yaşamından büyük izler taşıyan altı hikâye yer alıyor. Okur tıpkı Melville gibi yeri geldiğinde tehlikeli vadileri aşıyor, yeri geldiğinde de gizemli adalarda yolculuğa çıkıyor.

/resimler/2019-7/23/1307322752345.jpg

Wilde´ın tek romanı

İrlandalı oyun yazarı, öykücü ve romancı Oscar Wilde, 1854 ile 1900 yılları arasında yaşadı. Yaşadığı dönem adı en başarılı yazarlar arasındaydı. Arkasında onlarca çalışma bıraktı. “Dorian Gray´in Portresi” ise onun tek romanı. Wilde bu eserinde, gençlik güzelliğine hayran bir genç adamın, hayat yolculuğunda sırtladığı deneyimi hazlarıyla doldurma serüvenini anlatıyor. “Dorian Gray´in Portresi”, ruh ve beden ikiliğini, edebi ifadeyle okura ulaştıran bir başyapıt.

 /resimler/2019-7/23/1309047597780.jpg

Kentten kırsala dönüş

Sanayi Devrimi ile birlikte her alanda değişim başladı. Kentlere göç edildi, beklentiler farklılaşınca aile üyeleri birbirinden uzaklaştı. Aile içi iş bölümleri bu yaşananlardan fazlaca etkilendi. Romanlarında Rusya´nın kırsal kesimindeki sosyal dokuyu gerçekçi bir üslupla anlatan Dimitri Vasilyeviç Grigoroviç´in “Balıkçılar”ı bu atmosferi yansıtan bir Rus klasiği. Romanda bir balıkçı ailesinin dayanışmayla örülü samimi öyküsü okura ulaşıyor. Rus edebiyatının altın çağında yayımlanan “Balıkçılar”, 19´uncu yüzyılda değişen kırsal yaşamı gözler önüne seriyor.

/resimler/2019-7/23/1311430413170.jpg

Pamuk, Murakami, Atwood…

Dünyaca ünlü yazarlar eserlerini ulusal değil de evrensel olana yönelerek kaleme alıyor. Temalar, kurgular, karakterler ve altı çizilmek istenen öğeler herkese hitap edince çalışmalar hızlıca birçok dile çevrilebiliyor, böylece geniş kitlelere ulaşılıyor. The New York Times´ın edebiyat eleştirmeni ve editörü Adam Kirsch “Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” adlı kitabında bu olguyu değerlendiriyor. Orhan Pamuk, Haruki Murakami ve Margaret Atwood gibi dünyaca ünlü yazarların çalışmalarını inceleyen Kirsch, “Yerel olan, dünya çapında bir fenomenin parçası olarak görülebildiği oranda saygınlık ve anlam kazanır” diyor.

/resimler/2019-7/23/1312564477193.jpg

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) hakkında

Milli sanat yaşamımızı evrensel açıdan zenginleştirmek, kültürel değerlerimizi de yaygınlaştırarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan VakıfBank Kültür Yayınları, nesillerdir büyük, güçlü ve köklü bir aile olarak yoluna devam eden, vakıf kültürünün bugünkü emanetçisi VakıfBank´ın bünyesinde 2018 yılında kuruldu. “Ve Benzersiz Kitap” ilkesiyle hareket eden VBKY, kitapseverlere beşeri bilimler ile klasikler ağırlıklı altyapısı güçlü ve edebi eserler sunuyor.

Bilgi için:

MPR İletişim Danışmanlığı

Erkut Tezerdi, (212) 438 63 50 etezerdi@mpr.com.tr

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kulakların pası silindi
Kulakların pası silindi
Çınarlı Çağdaş Gençlik´ten Klasik Müzik Trio konseri
SAMDER´den film okuma etkinliği
SAMDER´den film okuma etkinliği
Sinema Amatörleri Derneği, Fransız Yönetmen Jacques Tati´nin 1967 yapımı Play Time filmini izleyici ile buluşturdu.
Tolga Çandar sahne alacak
Tolga Çandar sahne alacak
CHP´nin 29 Ekim Cumhuriyet yemeğinde Türk Halk Müziğinin güçlü sesi Tolga Çandar sahne alacak.
Film okumaları başladı
Film okumaları başladı
Polonyalı Yönetmen Krzysztof Kieslowski´nin ‘Aşk Üzerine Kısa Bir Film / A Short Film About Love´ filminin okuması gerçekleştirildi.
Giritlilerin festival coşkusu
Giritlilerin festival coşkusu
Geleneksel 10. Uluslararası Giritliler festivali üç ayrı kentte, üç ayrı günde yapıldı.
Geleceğin edebiyatçısı
Geleceğin edebiyatçısı
Ortaokul öğrencisi Dilara´dan çocuk kitabı
Kırmızı Minibüs
Kırmızı Minibüs
Ödüllü yazar Salim Nizam´dan yeni bir kitap
“Kitap Günleri” 30 Eylül-6 Ekim arasında
“Kitap Günleri” 30 Eylül-6 Ekim arasında
Bandırma´da “Kitap Günleri” 30 Eylül-6 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Çocuklarla buluşma
Çocuklarla buluşma
“LA FONTAİNE ORMAN MAHKEMESİ´NDE” ADLI OYUN ÇOCUKLARLA BULUŞTU
“ÜÇÜ BİR ARADA”
“ÜÇÜ BİR ARADA”
30.Festival kapsamında “Üçü bir arada” adlı tiyatro oyunu Bandırmalılarla buluştu.
Esti geçti
Esti geçti
Merve Özbey, Cumhuriyet alanını yıktı geçti
MANUŞ-U ALA´DAN KEYİFLİ BİR CAZ KONSERİ
MANUŞ-U ALA´DAN KEYİFLİ BİR CAZ KONSERİ
Salonu dolduran müzik severler grubun konseriyle keyifli bir caz gecesi yaşadı.
"CURT KOSSWİNG” PANELİ
"CURT KOSSWİNG” PANELİ
30.FESTİVAL´DE “KUŞGÖLÜ´NÜN BİLİM DÜNYASINA TANITIMI AÇISINDAN CURT KOSSWİNG” PANELİ…
Yılmaz´dan şaşırtıcı sözler
Yılmaz´dan şaşırtıcı sözler
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz: “Ülkemizde önemli makamlara gelmek için ya imam hatip mezunu, ya da Karadenizli olmak gerekiyor”
GRUP ESKİ MODA BANDIRMALILARLA BULUŞTU
GRUP ESKİ MODA BANDIRMALILARLA BULUŞTU
17 EYLÜL KURTULUŞ GÜNÜNDE GRUP ESKİ MODA BANDIRMALILARLA BULUŞTU
Festival başladı
Festival başladı
Bandırma´da kurtuluş coşkusu, festival ile buluştu
Şenlikler sona erdi
Şenlikler sona erdi
10-16 Eylül Bandırma Sahil Şenlikleri son buldu
Mekin´e “Onur Ödülü”
Mekin´e “Onur Ödülü”
Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin onur ödülleri Ahmet Mekin ve Selma Güneri´ye verildi
Çağlar Çocuk Orkestrasına tam not
Çağlar Çocuk Orkestrasına tam not
Çağlar Çocuk Orkestrası izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.
FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI
FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI
“Bandırma Kuşgölü ve Çevresi” konulu fotoğraf yarışması sonuçlandı.
KESTİVAL´e doğru
KESTİVAL´e doğru
Ormanlı´daki Kestival 28-29 Eylül´de
Festival günleri
Festival günleri
10-21 Eylül 30. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve turizm festivali başladı.
GÜZ DÖNEMİ KURS KAYITLARI BAŞLADI
GÜZ DÖNEMİ KURS KAYITLARI BAŞLADI
HARUN KARACAN GENÇLİK VE SPOR MERKEZİ GÜZ DÖNEMİ KURS KAYITLARI BAŞLADI
Gönen´de Coşkulu final
Gönen´de Coşkulu final
Genç sanatçı Aleyna Tilki, Gönen´de izdihama neden oldu.
Açık Havada Nostalji Film Gecesi
Açık Havada Nostalji Film Gecesi
‘Selvi Boylum Al Yazmalım´ filmini General Balcı Çamlığında izleyici ile buluştu
Gönen festivale kilitlendi.
Gönen festivale kilitlendi.
12. Gönen Ulusal Oya ve Çeyiz festivali 3 gün sürecek
Festival programı açıklandı
Festival programı açıklandı
Manyas´ta geleneksel olarak düzenlenen Sütü Ürünleri Festivalinin hazırlıkları sürüyor.
14 yıldır sürüyor
14 yıldır sürüyor
Kyzikos´ta dönem kazıları sona erdi
30. Kuşcenneti Festivali eylülde
30. Kuşcenneti Festivali eylülde
Bandırma´daki festivalde Haluk Levent ve Edis konserleri de var
SAMDER´DEN YAZLIK SİNEMA NOSTALJİSİ
SAMDER´DEN YAZLIK SİNEMA NOSTALJİSİ
SAMDER; “Uçurtmayı Vurmasınlar” filmini sinemaseverler ile buluşturdu.
Dökmen´den imza günü
Dökmen´den imza günü
Akademisyen-yazar Üstün Dökmen, Erdek´te kitaplarını imzaladı
Bakan´dan davet
Bakan´dan davet
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bandırmalı yazar Pakize Başaran´ı davet etti
Artık Erdek´te yaşıyor
Artık Erdek´te yaşıyor
Fotoğraf sanatçısı İbrahim Yıldız: “Fotoğraf doğrudan insanla ilgilidir”
Çalışkan, Erdek´te değerlendirmelerde bulundu
Çalışkan, Erdek´te değerlendirmelerde bulundu
Yazar İncilâ Çalışkan: “İki önemli hedefime ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum”
Kyzikos kazıları başladı
Kyzikos kazıları başladı
Kazılar, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi´ne geçti
Müziğin Kalbi Yine Ayvalık´ta Atacak
Müziğin Kalbi Yine Ayvalık´ta Atacak
6. Ayvalık AIMA Müzik Festivali 23 Temmuz´da başlıyor
3. Orhanlı Uluslararası Kafkas Festivali Coşkusu  10 Burda AVM´de Yaşandı!
3. Orhanlı Uluslararası Kafkas Festivali Coşkusu 10 Burda AVM´de Yaşandı!
Balıkesir´de, gerçekleşen festival kapsamında 10 Burda AVM, ziyaretçilerine keyifli anlar yaşattı.
Kitabını armağan etti
Kitabını armağan etti
Harun Sağlam ilk romanı Kayadibi Mahallesini Başkan Tolga Tosun´a takdim etti
“Kiraz Şenliği” canlandı
“Kiraz Şenliği” canlandı
Yukarı Yapıcı´da yıllar sonra yeniden şenlik düzenlendi
Tire, Turgutlu´da festival
Tire, Turgutlu´da festival
Giritlilerin festivalinde Erdek de temsil edildi
Erdek Halk Eğitim´den yılsonu sergileri
Erdek Halk Eğitim´den yılsonu sergileri
Erdek Halk Eğitim Müdürlüğü Karşıyaka ve Turan´da el sanatları yılsonu sergisi açıyor.
Erdek Halk Eğitim´den Yıl Sonu Sergisi
Erdek Halk Eğitim´den Yıl Sonu Sergisi
Erdek Halk Eğitim Bünyesinde Açılan El sanatları kursları genel bir sergi ile dönemi tamamladılar
‘KAYADİBİ MAHALLESİ´ ÇIKTI
‘KAYADİBİ MAHALLESİ´ ÇIKTI
Bandırmalı Beden Eğitimi Öğretmeni Harun Sağlam´ın ilk kitabı ‘Kayadibi Mahallesi´ Kerasus Kitap yayınlarından çıktı.
‘LOCMAN´ FİLMİNE BANDIRMA´DAN TAM NOT
‘LOCMAN´ FİLMİNE BANDIRMA´DAN TAM NOT
Şükrü Alaçam´ın ‘Locman´ filmi oldu. Film, izleyenler tarafından büyük beğeni kazandı.
Eski vekil Kırlı´dan yeni kitap
Eski vekil Kırlı´dan yeni kitap
CHP Eski Milletvekili Önder Kırlı´nın, “Balıkesir milletvekilleri” kitabı basıldı
STEM sergisi açıldı
STEM sergisi açıldı
Erdek´teki sergi ilgi gördü
BANDIRMA´NIN KAYIP EZGİLERİ ABD´DE ÇIKTI
BANDIRMA´NIN KAYIP EZGİLERİ ABD´DE ÇIKTI
Can Çinte Bandırma´nın tarihi ile ilgili önemli gelişmeler olduğunu belirtti.
Bayhan, BANFAD´ın konuğuydu
Bayhan, BANFAD´ın konuğuydu
Prof. Dr. Mehmet Bayhan, fotoğrafın tarihsel gelişimini anlattı
Kuldaş´a plâket
Kuldaş´a plâket
TESUD, bestekâr-sanatçı Zekiye Kuldaş´a plâket verdi
URUMÇİ-KAZAN HATTI: TOPLAMA KAMPLARINDAKİ TATARLAR
URUMÇİ-KAZAN HATTI: TOPLAMA KAMPLARINDAKİ TATARLAR
Çin Baskısı, Doğu Türkistan ve Kazan Tatarları
Farkıdalık oluşturdular
Farkıdalık oluşturdular
Bandırma Engelli ve Engelli Aileleri derneği farkındalık zengini
9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali
9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali
Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali komitesi, 2019 yılı festival organizasyonunda ödüllü "Ulusal Altın Terazi Kısa Film Proje Yarışması" düzenleneceğini açıkladı.
Şair Ahmet Şakir Batu´dan çocuksu söyleşi
Şair Ahmet Şakir Batu´dan çocuksu söyleşi
Şair Ahmet Şakir Batu, söyleşi yaptığı İstiklal ilköğretim´de çocuksu yıllarını anlattı
Yersiz Yurtsuzlar´dan "İNSANLAR ALEMİ"
Yersiz Yurtsuzlar´dan "İNSANLAR ALEMİ"
Petrol İş Sendikasının Kültürel etkinlikler kapsamında sponse ettiği Yersiz Yurtsuzlar Tiyatrosu, "İnsanlar alemi" ile övgü aldı.
Hayat Birlikte Güzel
Hayat Birlikte Güzel
“Duy Sesimi Ben´de Varım” Bahar etkinliği Barış Manço Kültür Merkezi´nde gerçekleşti.
SEZON FİNALİ: ‘SON ÇIKIŞ´
SEZON FİNALİ: ‘SON ÇIKIŞ´
TUNÇ BAŞARAN´DAN, RAMİN MATİN´E ÖVGÜ
Erçetin´den Dünya Dans günü
Erçetin´den Dünya Dans günü
Sesi ve Dansı ile büyüleyen Candar Erçetin, 29 Nisan Dünya Dans gününde geleneği bozmadı yalın ayak dans etti.
DOLAR
5.7712
EURO
6.4158
Reklamlar

 /resimler/2019-8/30/0133327978785.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin?

Hz. Muhammed
1945 Birleşmiş Milletler (BM) kuruldu.
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3