Ölümsüz aşklardan küresel edebiyata edebiyat dizisi VBKY´de
Bu eserler içinde Türkçe´de ilk kez sunulan çalışmalar bulunuyor.
Tarih: 23.7.2019 12:47:49

VakıfBank Kültür Yayınları´nın yayımladığı ‘edebiyat dizisi´nde yer alan kitaplar okura Balzac´tan Fitzgerald´a, Melville´den Grigoroviç ve Oscar Wilde´a dek bir edebiyat okuması yaptırıyor. Bu eserler arasında edebiyat değerlendirmelerinin yanı sıra birçoğu Türkçe´de ilk kez sunulan çalışmalar bulunuyor.

/resimler/2019-7/23/1253526642524.jpg

VakıfBank Kültür Yayınları´nın (VBKY) ‘edebiyat dizisi´ndeki kitaplarda mutsuz beyaz yakalılar hicvediliyor, ölümsüz aşklar anlatılıyor, ulusal edebiyat ile küresel edebiyat arasındaki farklar enine boyuna ortaya koyuluyor… Birçoğu Türkiye´de ilk kez okurla buluşan eserler özellikle ‘Balıkçılar´ ve ‘Veranda Öyküleri´ isimli kitaplardaki gibi konu edindikleri dönemi tüm detaylarıyla ortaya koymaları açısından önem taşıyor./resimler/2019-7/23/1321100111980.jpg

Düşünce, edebiyat, sanat, şiir

Eleştirmen, şair ve çevirmen Osman Çakmakçı´nın “Radikal Kitaplar” isimli çalışması, yazarın Radikal gazetesinde köşesine taşıdığı incelemelerle birlikte değerlendirmelerini içeren metinlerden oluşuyor. Çakmakçı düşünce, edebiyat, sanat ve şiir olmak üzere dört kısma ayırdığı kitabında Foucault, Nietzsche, Sartre gibi düşünürlerin yanı sıra Beckett, Oğuz Atay, Kafka, Jack Kerouac, Albert Camus, Lorca, Yahya Kemal gibi edebiyatçılar ile şairlerin kitaplarını analiz ediyor. Çakmakçı Türk şiiri üzerine detaylı bir değerlendirme yaparken edebiyat tarihine damgasını vuran önemli eserleri sıralıyor.

/resimler/2019-7/23/1257125083605.jpg

108 senede resmedilen ölümsüz aşk

Sir Philip Sidney, 16. yüzyılda yaşadı. Zekâsı ve yetenekleriyle saray mensuplarının beğenisini kazandı. Eserleri yayımlandığı dönem dokuz, William Shakespeare´inkiler dört baskı yapıyordu. İngiliz edebiyatının Shakespeare ve Christopher Marlowe´la birlikte üç büyük kurucusundan biri sayılan Sidney´in “Astrophil ile Stella Soneler” adındaki eserinde, soylu bir gencin büyük bir tutkuyla bağlandığı kadına karşı tükenmek bilmeyen aşkı 108 sonede Türkçe ve İngiliz olarak anlatılıyor.

/resimler/2019-7/23/1258040084744.jpg

Balzac´ın gözünden mutsuz beyaz yakalılar

Kimi edebiyat eleştirmenleri tarafından “romanın Shakespeare´i” olarak tanımlanan Balzac´ın kitaplarında 19´uncu yüzyıl Fransız burjuvazisine, sefalete ve modernleşmeye çalışırken arada kalan insanların yaşamına tanıklık etmek mümkün. Türkiye´de ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları´nın (VBKY) okura sunduğu “Çalışanın Fizyolojisi” de böyle bir eser. Fakat Balzac´ın bu kez hedef tahtasında 1800´lü yılların beyaz yakalıları bulunuyor. Kitapta dönemin tozdan geçilmeyen, stresli ofis hayatının detayları ve çalışanların karşılaştığı durumlar mizahi bir dille eleştiriliyor.

/resimler/2019-7/23/1302154308327.jpg

Filmlere konu edilen trajik bir yolculuk

Sinema, dizi ve müzik alanındaki birçok yapıma ilham veren “Enoch Arden” Türkçe olarak ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) tarafından yayımlanıyor. Viktorya Çağı´nın önemli yazarlarından Kraliyet Şairi unvanlı Alfred Lord Tennyson´ın kaleme aldığı bu anlatı şiir türündeki eserde, gemi kazası sonucu ıssız adaya düşen bir gemicinin hayatı ve aşkı sayfalarda Türkçe ve İngilizce olarak yer edinirken, kitaba da adını veren Enoch Arden karakterinin trajik yolculuğu okura ulaşıyor.

/resimler/2019-7/23/1302569621618.jpg

50´ler edebiyatı ve dergiler

Edebiyat dergileri, Türkiye´de modernleşme hareketinin başlangıcı sayılan Tanzimat döneminden bu yana edebî tür ve tekniklerin gelişiminde önemli rol oynuyor. 1950´ler ise edebiyat dergilerinin altın yılları olarak kayıtlara geçiyor. Aslı Uçar´ın kaleme aldığı “1950´ler Türkiye´sinde Edebiyat Dergileri” bu konuyu derinlemesine analiz ediyor. Kitabında edebiyatımızın en ateşli yıllarındaki yayınları ve tartışmaları kaynak göstererek değerlendiren Uçar; Hisar, Mavi, Pazar Postası, Varlık ve Yeditepe dergilerinin yazınsal anlayışlarını ve birbirleriyle ilişkilerini inceliyor. Can Yücel´den Nurullah Ataç´a, Orhan Kemal´den Attilâ İlhan, Yaşar Kemal ve Peyami Safa´ya kadar bu dergilerden hangi usta kalemler geçti ve iz bıraktı?

/resimler/2019-7/23/1304169310808.jpg

Çöküşün ayak seslerini duyuruyor

ABD´de 1919 ile 1929 arasında yaşanan döneme Caz Çağı adı veriliyor. O yıllarda caz müziği tüm ülkeyi etkisi altın alırken lüks tüketim sınırları aşıyor. Hemen ardından ise Büyük Buhran, başka bir değişle Dünya Ekonomik Bunalımı geliyor. Bu dönem için “Mucizelerin çağıydı, sanatın çağıydı, aşırıya kaçmanın, hicvin çağıydı” diyen F. Scott Fitzgerald, “Caz Çağı Öyküleri” adındaki kitapta, ihtişamı ve aşırıya kaçmayı resmediyor, karakterleriyle çöküşün ayak seslerini duyuruyor. Kitapta 11 öykü yer alıyor. Bunlar arasında “Benjamin Button´ın Tuhaf Hikâyesi” de bulunuyor.

/resimler/2019-7/23/1305095249283.jpg

Altı hikâyede Melville

Bu yıl doğumunun 200´üncü senesi kutlanan ABD´li yazar Herman Melville, gençlik yıllarında denizlere açıldı, birçok ülkeyi bu sayede gördü, kişileri ve doğayı gözlemledi. Balina avcılığıyla uğraştığı deniz seferlerinin birinde yamyam kabilesine esir düşen Melville, ülkesine döndüğünde önce öğretmenlik yaptı, ardından gümrük müşaviri olarak çalıştı. Yazarın “Veranda Öyküleri”nde ise yaşamından büyük izler taşıyan altı hikâye yer alıyor. Okur tıpkı Melville gibi yeri geldiğinde tehlikeli vadileri aşıyor, yeri geldiğinde de gizemli adalarda yolculuğa çıkıyor.

/resimler/2019-7/23/1307322752345.jpg

Wilde´ın tek romanı

İrlandalı oyun yazarı, öykücü ve romancı Oscar Wilde, 1854 ile 1900 yılları arasında yaşadı. Yaşadığı dönem adı en başarılı yazarlar arasındaydı. Arkasında onlarca çalışma bıraktı. “Dorian Gray´in Portresi” ise onun tek romanı. Wilde bu eserinde, gençlik güzelliğine hayran bir genç adamın, hayat yolculuğunda sırtladığı deneyimi hazlarıyla doldurma serüvenini anlatıyor. “Dorian Gray´in Portresi”, ruh ve beden ikiliğini, edebi ifadeyle okura ulaştıran bir başyapıt.

 /resimler/2019-7/23/1309047597780.jpg

Kentten kırsala dönüş

Sanayi Devrimi ile birlikte her alanda değişim başladı. Kentlere göç edildi, beklentiler farklılaşınca aile üyeleri birbirinden uzaklaştı. Aile içi iş bölümleri bu yaşananlardan fazlaca etkilendi. Romanlarında Rusya´nın kırsal kesimindeki sosyal dokuyu gerçekçi bir üslupla anlatan Dimitri Vasilyeviç Grigoroviç´in “Balıkçılar”ı bu atmosferi yansıtan bir Rus klasiği. Romanda bir balıkçı ailesinin dayanışmayla örülü samimi öyküsü okura ulaşıyor. Rus edebiyatının altın çağında yayımlanan “Balıkçılar”, 19´uncu yüzyılda değişen kırsal yaşamı gözler önüne seriyor.

/resimler/2019-7/23/1311430413170.jpg

Pamuk, Murakami, Atwood…

Dünyaca ünlü yazarlar eserlerini ulusal değil de evrensel olana yönelerek kaleme alıyor. Temalar, kurgular, karakterler ve altı çizilmek istenen öğeler herkese hitap edince çalışmalar hızlıca birçok dile çevrilebiliyor, böylece geniş kitlelere ulaşılıyor. The New York Times´ın edebiyat eleştirmeni ve editörü Adam Kirsch “Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” adlı kitabında bu olguyu değerlendiriyor. Orhan Pamuk, Haruki Murakami ve Margaret Atwood gibi dünyaca ünlü yazarların çalışmalarını inceleyen Kirsch, “Yerel olan, dünya çapında bir fenomenin parçası olarak görülebildiği oranda saygınlık ve anlam kazanır” diyor.

/resimler/2019-7/23/1312564477193.jpg

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) hakkında

Milli sanat yaşamımızı evrensel açıdan zenginleştirmek, kültürel değerlerimizi de yaygınlaştırarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan VakıfBank Kültür Yayınları, nesillerdir büyük, güçlü ve köklü bir aile olarak yoluna devam eden, vakıf kültürünün bugünkü emanetçisi VakıfBank´ın bünyesinde 2018 yılında kuruldu. “Ve Benzersiz Kitap” ilkesiyle hareket eden VBKY, kitapseverlere beşeri bilimler ile klasikler ağırlıklı altyapısı güçlü ve edebi eserler sunuyor.

Bilgi için:

MPR İletişim Danışmanlığı

Erkut Tezerdi, (212) 438 63 50 etezerdi@mpr.com.tr

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SAMDER´DEN YAZLIK SİNEMA NOSTALJİSİ
SAMDER´DEN YAZLIK SİNEMA NOSTALJİSİ
SAMDER; “Uçurtmayı Vurmasınlar” filmini sinemaseverler ile buluşturdu.
Dökmen´den imza günü
Dökmen´den imza günü
Akademisyen-yazar Üstün Dökmen, Erdek´te kitaplarını imzaladı
Bakan´dan davet
Bakan´dan davet
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bandırmalı yazar Pakize Başaran´ı davet etti
Artık Erdek´te yaşıyor
Artık Erdek´te yaşıyor
Fotoğraf sanatçısı İbrahim Yıldız: “Fotoğraf doğrudan insanla ilgilidir”
Çalışkan, Erdek´te değerlendirmelerde bulundu
Çalışkan, Erdek´te değerlendirmelerde bulundu
Yazar İncilâ Çalışkan: “İki önemli hedefime ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum”
Kyzikos kazıları başladı
Kyzikos kazıları başladı
Kazılar, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi´ne geçti
Müziğin Kalbi Yine Ayvalık´ta Atacak
Müziğin Kalbi Yine Ayvalık´ta Atacak
6. Ayvalık AIMA Müzik Festivali 23 Temmuz´da başlıyor
3. Orhanlı Uluslararası Kafkas Festivali Coşkusu  10 Burda AVM´de Yaşandı!
3. Orhanlı Uluslararası Kafkas Festivali Coşkusu 10 Burda AVM´de Yaşandı!
Balıkesir´de, gerçekleşen festival kapsamında 10 Burda AVM, ziyaretçilerine keyifli anlar yaşattı.
Kitabını armağan etti
Kitabını armağan etti
Harun Sağlam ilk romanı Kayadibi Mahallesini Başkan Tolga Tosun´a takdim etti
“Kiraz Şenliği” canlandı
“Kiraz Şenliği” canlandı
Yukarı Yapıcı´da yıllar sonra yeniden şenlik düzenlendi
Tire, Turgutlu´da festival
Tire, Turgutlu´da festival
Giritlilerin festivalinde Erdek de temsil edildi
Erdek Halk Eğitim´den yılsonu sergileri
Erdek Halk Eğitim´den yılsonu sergileri
Erdek Halk Eğitim Müdürlüğü Karşıyaka ve Turan´da el sanatları yılsonu sergisi açıyor.
Erdek Halk Eğitim´den Yıl Sonu Sergisi
Erdek Halk Eğitim´den Yıl Sonu Sergisi
Erdek Halk Eğitim Bünyesinde Açılan El sanatları kursları genel bir sergi ile dönemi tamamladılar
‘KAYADİBİ MAHALLESİ´ ÇIKTI
‘KAYADİBİ MAHALLESİ´ ÇIKTI
Bandırmalı Beden Eğitimi Öğretmeni Harun Sağlam´ın ilk kitabı ‘Kayadibi Mahallesi´ Kerasus Kitap yayınlarından çıktı.
‘LOCMAN´ FİLMİNE BANDIRMA´DAN TAM NOT
‘LOCMAN´ FİLMİNE BANDIRMA´DAN TAM NOT
Şükrü Alaçam´ın ‘Locman´ filmi oldu. Film, izleyenler tarafından büyük beğeni kazandı.
Eski vekil Kırlı´dan yeni kitap
Eski vekil Kırlı´dan yeni kitap
CHP Eski Milletvekili Önder Kırlı´nın, “Balıkesir milletvekilleri” kitabı basıldı
STEM sergisi açıldı
STEM sergisi açıldı
Erdek´teki sergi ilgi gördü
BANDIRMA´NIN KAYIP EZGİLERİ ABD´DE ÇIKTI
BANDIRMA´NIN KAYIP EZGİLERİ ABD´DE ÇIKTI
Can Çinte Bandırma´nın tarihi ile ilgili önemli gelişmeler olduğunu belirtti.
Bayhan, BANFAD´ın konuğuydu
Bayhan, BANFAD´ın konuğuydu
Prof. Dr. Mehmet Bayhan, fotoğrafın tarihsel gelişimini anlattı
Kuldaş´a plâket
Kuldaş´a plâket
TESUD, bestekâr-sanatçı Zekiye Kuldaş´a plâket verdi
URUMÇİ-KAZAN HATTI: TOPLAMA KAMPLARINDAKİ TATARLAR
URUMÇİ-KAZAN HATTI: TOPLAMA KAMPLARINDAKİ TATARLAR
Çin Baskısı, Doğu Türkistan ve Kazan Tatarları
Farkıdalık oluşturdular
Farkıdalık oluşturdular
Bandırma Engelli ve Engelli Aileleri derneği farkındalık zengini
9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali
9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali
Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali komitesi, 2019 yılı festival organizasyonunda ödüllü "Ulusal Altın Terazi Kısa Film Proje Yarışması" düzenleneceğini açıkladı.
Şair Ahmet Şakir Batu´dan çocuksu söyleşi
Şair Ahmet Şakir Batu´dan çocuksu söyleşi
Şair Ahmet Şakir Batu, söyleşi yaptığı İstiklal ilköğretim´de çocuksu yıllarını anlattı
Yersiz Yurtsuzlar´dan "İNSANLAR ALEMİ"
Yersiz Yurtsuzlar´dan "İNSANLAR ALEMİ"
Petrol İş Sendikasının Kültürel etkinlikler kapsamında sponse ettiği Yersiz Yurtsuzlar Tiyatrosu, "İnsanlar alemi" ile övgü aldı.
Hayat Birlikte Güzel
Hayat Birlikte Güzel
“Duy Sesimi Ben´de Varım” Bahar etkinliği Barış Manço Kültür Merkezi´nde gerçekleşti.
SEZON FİNALİ: ‘SON ÇIKIŞ´
SEZON FİNALİ: ‘SON ÇIKIŞ´
TUNÇ BAŞARAN´DAN, RAMİN MATİN´E ÖVGÜ
Erçetin´den Dünya Dans günü
Erçetin´den Dünya Dans günü
Sesi ve Dansı ile büyüleyen Candar Erçetin, 29 Nisan Dünya Dans gününde geleneği bozmadı yalın ayak dans etti.
“DUMLUPINAR: VATAN SAĞ OLSUN”
“DUMLUPINAR: VATAN SAĞ OLSUN”
Tarihe Işık Tutan Filminden İlk Görüntüler Yayınlandı
Komedi Tiyatro oyunu
Komedi Tiyatro oyunu
“İYİ KÖTÜ ÇİRKİN” BANDIRMALI TİYATRO SEVERLERLE BULUŞACAK
Sinema ve Emek Bandırma´da buluştu
Sinema ve Emek Bandırma´da buluştu
‘Sinema ve Emek´ temalı film gösterimi ve söyleşi etkinliği Santral Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.
Memleket havası
Memleket havası
Bandırma Kırım Türkleri derneğinden geleneksel dayanışma gecesi
Muhteşem konser
Muhteşem konser
Kent Konseyi,Türk Halk Müziği Korusundan Bahar konseri
BİLİM DÜNYASINA ‘ACABA?´ SORUSU
BİLİM DÜNYASINA ‘ACABA?´ SORUSU
Ahmet Ayhan Saatçioğlu, ‘Acaba?´ isimli kitabını İnternet üzerinden yayımladı.
BALIKESİR´İ 14 LİSE TEMSİL ETTİ
BALIKESİR´İ 14 LİSE TEMSİL ETTİ
GELECEĞİN BALIKESİRLİ YILDIZLARINDAN İZMİR´DE MUHTEŞEM PERFORMANS
Başkan Palaz´dan sergi açılışı
Başkan Palaz´dan sergi açılışı
Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz Mustafa Uşdu Anadolu Lisesi Resim sergisini açtı.
Dönüşümlerden el sanatları
Dönüşümlerden el sanatları
Kent konseyi, geri dönüşüm el sanatları kursu, sergi ile noktalandı
BALIKESİRLİ LİSELİLERİN YARIŞMA HEYECANI BAŞLIYOR
BALIKESİRLİ LİSELİLERİN YARIŞMA HEYECANI BAŞLIYOR
24 ilden 228 okulun sahne alacağı ve 3 gün sürecek elemelerde Balıkesir´i, 15 lise temsil edecek.
Geleceğin şairleri
Geleceğin şairleri
Gönen´de küçük şairlere, büyük alkış
Belediyesi´nden 3 kitap tanıtımı
Belediyesi´nden 3 kitap tanıtımı
“Bandırma´da Sporun Nefesi”, “Ateş Parçası” ve “Dutliman”a imza günü
İZLEYİCİ İLE BULUŞTU
İZLEYİCİ İLE BULUŞTU
DÜNYA TİYATRO GÜNÜNE ÖZEL “KADIN KAFASI” TİYATRO OYUNU İZLEYİCİ İLE BULUŞTU
3 KİTAP BİR ARADA
3 KİTAP BİR ARADA
Bandırma Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor.
Ebru ve Kat-i sergisi
Ebru ve Kat-i sergisi
Halk eğitim Müdürlüğü el sanatlarını görücüye çıkarttı.
5. Kitabı çıktı
5. Kitabı çıktı
Şair Ahmet Şakir Batu´nun yeni kitabı "Maviye Özlem" yayımlandı.
Renklerle Çanakkale Mahşeri
Renklerle Çanakkale Mahşeri
Osman Şimşek´in “ Renklerle Çanakkale Mahşeri” isimli Ebru Sergisi Kültür Sanat Merkezinde ziyarete açıldı.
Konsere büyük ilgi
Konsere büyük ilgi
Halk Eğitim´in Türk Sanat Müziği konserinde “Yeşilçam” şarkıları
RENKLERLE ÇANAKKALE MAHŞERİ EBRU SERGİSİ SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR
RENKLERLE ÇANAKKALE MAHŞERİ EBRU SERGİSİ SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR
Bandırma Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında yeni bir sergi daha sanatseverlerle buluşuyor.
Bandırma basınının 100. yılı
Bandırma basınının 100. yılı
Geceye “Rubato” renk katacak
Ulusal yarışmalarda Balıkesir´i temsi edecekler
Ulusal yarışmalarda Balıkesir´i temsi edecekler
BANDIRMA BELEDİYESİ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU BİRİNCİ OLDU
Hastanede sahne
Hastanede sahne
Gönen Devlet Hastanesinde tiyatro gösterisi
Kaymakam Ebru yaptı
Kaymakam Ebru yaptı
Ebru sergisi açılışına katılan Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar, Ebru yaptı
Kazaziye ve Telkari takı sergisi
Kazaziye ve Telkari takı sergisi
Sanatçı Halime Çalışkaner´in eşsiz "Tanışma" sergisi Melih Çınar sergi salonunda ziyarete açıldı.
BANDIRMA ´da, “BİNBİR GECE MASALLARI”
BANDIRMA ´da, “BİNBİR GECE MASALLARI”
“BİNBİR GECE MASALLARI” TİYATRO OYUNU BÜYÜK ALKIŞ TOPLADI
4 cilt olacak
4 cilt olacak
“Bir Zamanlar Bandırma” albümünün birinci cildi basıma hazır duruma geliyor
Üçkılınç, kitabını Ankara´da imzalayacak
Üçkılınç, kitabını Ankara´da imzalayacak
Bandırmalı Sait Üçkılınç, “Zaleyli” isimli şiir kitabını Ankara´da imzalayacak.
Çağlar, Katar´da sergi açacak
Çağlar, Katar´da sergi açacak
“At Ressamı” Ayten Çağlar, “At, Türk´ün Kanadıdır” sergisini Katar´a taşıyacak
“Yol Kenarı” gösterildi
“Yol Kenarı” gösterildi
Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu ile söyleşi gerçekleşti
DOLAR
5.7538
EURO
6.3654
Reklamlar

 

/resimler/2019-6/27/1432221734917.jpg

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur?

Hacı Bektaşı Veli
1516 Yavuz sultan selim han?ın Haleb?i fethi.
1537 Korfu adasının fethi.
1916 Rus?ların Muş?u İşgali.
1949 NATO`nun Yürürlüğe Girmesi
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2