• Salı 17 ° / 5 ° Güneşli
  • Çarşamba 18 ° / 2 ° Güneşli
  • Perşembe 14 ° / 4 ° Bulutlu

Balıkesir

25.02.2020

  • İMSAK 06:19
  • GÜNEŞ 07:42
  • ÖĞLE 13:27
  • İKİNDİ 16:31
  • AKŞAM 19:02
  • YATSI 20:19

SAMDER´DEN YAZLIK SİNEMA NOSTALJİSİ

SAMDER; ?Uçurtmayı Vurmasınlar? filmini sinemaseverler ile buluşturdu.

Bandırma Sinema Amatörleri Derneği (SAMDER) General Balcı Çamlığında Türk sinemasının unutulmaz filmi ?Uçurtmayı Vurmasınlar? filmini sinemaseverler ile buluşturdu. Yoğun katılımın olduğu etkinliğe filmin yönetmeni Tunç Başaran da katıldı.

/resimler/2019-8/21/1954219532832.jpg

Bandırma Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında Bandırma Sinema Amatörleri Derneği iş birliği ile düzenlenen film etkinliklerine bir yenisi daha eklendi. Açık hava Sineması etkinliği ile General Balcı Çamlığında ilk kez film gösterimi etkinliği gerçekleştirildi. Kalabalık bir izleyici topluluğunun katıldığı etkinlikte vatandaşlar sandalyeleri ve minderleri ile General Balcı Çamlığına gelerek hem açık havada film izlemeye keyfini yaşadı hem de eski günlerini yâd etti.

Etkinliğe Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Belediye Meclis Üyeleri Nüvit Erten ve Merve Polat, önceki dönem Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza´nın yanı sıra filmin yönetmeni Tunç Başaran da katıldı.

Etkinliği sürekli hale getirmek istediklerini belirten SAMDER Başkanı Ozan Ertuğrul "Eylül ayında dördüncü sezonumuzu açıyoruz. Geçtiğimiz 3 sezonda 26 film ve 27 yönetmeni Bandırma´da ağırladık ve sizlerle buluşturduk. Sinema salonlarında izleme fırsatı bulamadığımız bağımsız filmleri Bandırma Belediyesinin desteği ile Barış Manço Kültür Merkezinde izleme fırsatı bulduk. Bu akşam da uzun zamandır gerçekleştirmek istediğimiz açık hava film gösterimlerinin ilkini gerçekleştirmenin heyecanı ve mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. Bu etkinliği havalar uygun oldukça bu yıl devam ettirmek istiyoruz ve geleneksel hale getirmek istiyoruz" dedi. 

Filmin sonunda duygularını paylaşan Yönetmen Tunç Başaran "Şöyle bir baktım da tam 30 sene geçmiş ama sanki dün gibi. Burada bugün bu filmi görmek için gelen herkese çok teşekkür ederim. Sinema çok büyük bir sanat, tüm sanat dallarını içinde barındıran bir sanat dalı. Ben sinema ile doğdum ve inşallah sinema ile ölürüm" dedi. 

/resimler/2019-8/21/1954398752000.jpg

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun da SAMDER´ e teşekkür ederek "Ailelerimizin bizlere anlattığı o eski yazlık sinemaları yeniden canlandırmak için Bandırma Belediyesi olarak bizler de gereken desteği sağlayarak bu kültürün yaşamasını sağlamak istiyoruz. Katılan herkese çok teşekkür ederim" dedi. 

Feride Çiçekoğlu´nun aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan film ilk kez 1989 yılında gösterildi. Çekimleri Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi´nde gerçekleşti. Film, 62. Akademi Ödülleri´nde Türkiye´nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmişti.