Şenyuva konuştu
Belediye Başkanı Sarı´yı şikayet eden Hür Şenyuva: “Kullanıldım, vicdan azabı çekiyorum”
Tarih: 8.6.2018 21:21:12

Önce sosyal medya hesabımıza, “Aylardır adım, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´yı savcılığa şikayet eden kişi olarak geçiyor. Benim söz hakkım yok mu? Ben de konuşmak ve yaşananları anlatmak istiyorum” mesajı geldi.

Gazetecilik meslek ilkeleri ve ahlakı gereği, kendisine, “Tabii ki kendinizi ifade etme hakkınız var. Sizi dinleyeceğiz” diye yanıt verip, telefon numaramızı yine mesajla bildirdik. Kısa süre içinde telefonumuz çaldı ve kendisiyle randevulaşıp buluştuk.

/resimler/2018-6/8/2152064629916.jpg

İsmi, HÜR ŞENYUVA.

“Buyurun, anlatacaklarınız varmış ve bizi aradınız” dedik.

SABAHATTİN ALİ´NİN YEĞENİ

Böylece, kendisinin isteği üzerine ilk kez yüz yüze geldiğimiz Şenyuva, önce kısa bir yaşam öyküsünü şöyle anlattı:

“Erdek´te doğdum. Ünlü yazar Sabahattin Ali´nin yeğeniyim. Erdek´in eski kaymakamı Reşit Mazhar Ertüzün, babamın teyzesinin oğlu, yani dayımdır. Babam Fikret Şenyuva, Memduh Arslan ve Ali Haydar Sarı´nın belediye başkanlıkları döneminde, Erdek Belediyesi´nde fen memuru olarak görev yapmıştı ve çok değerli bir ustaydı. 70 yaşındayım. İstanbul´da doğdum. Gençlik yıllarım Kasımpaşa´da geçti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ı, gençlik yıllarımın geçtiği Kasımpaşa günlerinden tanır ve severim. 1960 darbesini çocukluk yıllarımda yaşadım. 12 Mart´ta ailece sıkıntı çektik. Askeri darbelere karşıyım. Elektrik teknisyeniyim. Birçok kalfa yetiştirdim. Erdek´te bir süre çalıştıktan sonra Romanya´ya giderek orada uzun yıllar kaldım. 2005 yılında yeniden Erdek´e döndüm.”

/resimler/2018-6/8/2143432634447.jpg

                             "2009´DA SİYASETE GİRDİM"

2009 yılında, AK Parti´de siyasete girdiğini, ailesinin Cumhuriyet Halk Partili olması nedeniyle kendisini “sosyal demokrat AK Partili” olarak gördüğünü vurgulayan Hüryuva, şunları söyledi:

“Murat Sever´in başkanlığındaki 2014 yılı AK Parti Erdek ilçe yönetiminde görev aldım. 15 Temmuz darbe girişiminden önce ilçe teşkilatımızda anlaşmazlıklar çıktı. Hatta İl Başkan Yardımcısı, koordinatör Turgay Bey, Erdek´e gelerek bilgi aldı. O günlerde, aralarında Hikmet Onay ve Adem Kan´ın da bulunduğu bir grup, bir dönem Erdek Belediye Başkanlığını yürüten Hüseyin Aysan´a muhalif oldukları için partiye gelmiyorlardı. Murat Sever, bu duruma büyük tepki gösteriyordu. Hatta bir gün kızarak, ‘Bu partide, FETÖ´yle ilişkisi olanlar var. Parti onlardan temizlenmezse bu görevi bırakırım´ dedi. Bir hafta sonra partimizin Balıkesir milletvekili Sema Kırcı, bizi görevden aldırdı. Oysa biz, başta Murat Sever ve Hüseyin Aysan olmak üzere Sema Kırcı´yı milletvekili yapmak  için büyük çaba harcamıştık. Ardından, Kemal Kayan´ın başkanlığındaki yeni ilçe yönetim kurulu göreve atandı. Bu yönetim, bizim dönemimizde göreve başlayan parti personelimizi görevden alınca kendileriyle ters düşmeye başladık. Başta Ceyhun Mırız, Halil Aydöner, İbrahim Kutas ve Ali Ertek olmak üzere bize, ‘Bu partiye artık girmeyin´ denildi. Dışlanan bu kişiler, 250-300 kişiyi buluyordu. Partimizin kongrelerine bile çağrılmıyorduk. Delege yapılmıyorduk. Kendilerine, ‘Cumhurbaşkanımıza hakaret edenleri bile delege yapıyorsunuz, başta eski belediye başkanımız Hüseyin Aysan olmak üzere neden bizi delege yapmıyorsunuz?” diye sorduğumuzda cevap alamıyorduk. O günlerde, durumu anlatmak için Ceyhun Mırız´la görüşmek istediysem de kabul etmedi.”

/resimler/2018-6/8/2144148288605.jpg

  "SARI´YI BANA ŞİKAYET ETTİRDİLER, KENDİLERİ GERİ ÇEKİLDİLER"

Şenyuva, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´yı, sosyal medyadaki “TRT´de işlem tamam” mesajı nedeniyle savcılığa şikayet olayını da şöyle anlattı:

“15 Temmuz darbe girişimi akşamı, Hüseyin Aysan ve Cemal Öztaylan da aramızda olmak üzere toplandık. Bu arada AKP ilçe başkanı Kemal Kayan arandı. Ertesi gün, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´nın, sosyal medyada yer alan ‘TRT´de işlem tamam” mesajı nedeniyle beni aradılar. Ceyhun Mırız, Kemal Kayan ve Mustafa İlgen, bana, bilgisayar çıktısını aldıkları bu mesajı ile birlikte hazırladıkları savcılığa suç duyurusu metnini imzalatarak, bu şikayeti benim yapmamı istediler. Kendilerine, ‘Ben, niye yapacağım? Parti olarak siz bildirin´ dediysem de, tabiri caizse bana gaz vererek, ‘Sen, büyüğümüzsün, sen yaparsın. Hüseyin Sarı, cezaevine girer´ dediler. Oysa benim Hüseyin Sarı ile hiçbir alıp veremediğim yoktu. Sadece kendisine, 2009 yılında, AK Parti´den, CHP´ye geçtiği için kızgındım, o kadar. Neyse, bu baskıya dayanamayarak, suç duyurusunu imzalayıp savcılığa verdim. Ancak, o günden sonra mahkeme aşamasında tek başıma bırakıldım. İlk duruşmaya, Mersin´de olduğum için katılamadım. Ancak daha sonra duruşmaya katılmam için çağrı aldım. O zaman, partimizin ilçe yöneticilerine, ‘Mahkemeye, parti olarak siz de müdahil olun´ dediğimde dinletemedim. İlk girdiğim mahkemede, hakime, yalnız bırakılan vatandaşın durumunu yansıtan Nasrettin Hoca´nın meşhur bir fil hikayesini anlattıktan sonra ‘Ben, şikayetimden vazgeçiyorum´ dediysem de, hakim, ‘Artık vazgeçilemez, kamu davasına dönüştü´ yanıtını verdi. Sonunda mahkeme, Hüseyin Sarı´ya 12 ay ceza verdi, ancak karar, istinaf mahkemesine gidecek. Dilerim, orada bozulur. Hüseyin Sarı´nın, bugüne kadar ne darbeci, ne de FETÖ´cü yapısını gördüm. Bu nedenle vicdan azabı çekiyorum. Bugün olsa asla böyle bir şey yapmam. Kaldı ki, her karşılaştığımızda Hüseyin Sarı, bana hiçbir zaman bu konuyu açmadı ve her zaman, “Nasılsın Hür ağabey?” diye hatırımı sordu. Bir onun davranışına bakın, bir de bizim AK Partililerin davranışlarına.”

/resimler/2018-6/8/2144343601334.jpg

                     ETO SEÇİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Şenyuva, Ceyhun Mırız´ın da aday olduğu Erdek Ticaret Odası (ETO) seçiminde üye olarak oyunu Mimar Özlem Sarı´nın başkanlığı için kullandığına işaret ederken, şöyle konuştu:

“Bu seçimde Ceyhun Bey´e oy vermememin nedeni, bu görevin liyakat, birikim, tahsil ve tecrübe gerektirdiği düşüncemdir. Yani ben, paranın gücüyle bu görevlerinin layıkıyla yapılabileceğini düşünmüyorum. Bu seçimde Mırız, particilik yapmasına rağmen kaybetti. Özlem Sarı´nın başkanlığındaki listenin, seçimi kazanmasından bir süre sonra Ceyhun Mırız´la bir yerde karşılaştım. Yanında koruması da vardı. Bana, ‘Hüseyin Sarı davasını da geri çekmişsin. Şerefsiz!´ diye hakaret etti. Mahkemeye başvurdum. Sanıyorum, eylül ayında mahkememiz var. Bazı kişileri araya sokarak davamı geri aldırmaya çalışıyor. Sosyal medya hesabımda yazdıklarım nedeniyle o da benim için suç duyurusunda bulundu. Oysa benim sosyal medyada, kimseye en küçük bir hakaretim olmamıştır. Buna rağmen başıma bir iş gelmesinden korkuyorum.”

/resimler/2018-6/8/2144540945532.jpg

                         AK PARTİ´Yİ ERDEK´TE BİTİRDİLER

Kemal Kayan yönetiminin, birlik ve beraberlikten uzaklaştırarak Erdek´te AK Parti´yi bitirdiğini öne süren Hür Şenyuva, şunları söyledi:

“İlçe başkanımız, vatandaşa selam bile vermeyen bir kişi. Partiyi param parça ettiler. 24 Haziran seçiminde, cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan´a oyumu vereceğim. Ancak bu ilçe yönetimi nedeniyle kesinlikle AK Parti´ye oy vermeyeceğim.”

                         SÜTUNLARIMIZ İSTEYENLERE AÇIK

Evet, Hür Şenyuva´nın anlattıkları özet olarak böyle.

“Bandırma Manşet” olarak, sorumlu gazetecilik anlayışımız gereğince, yazıda ismi geçenlere, ya da açıklama yapmak isteyenlere, yanıt haklarını kullandırmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şenyuva konuştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bandırma Muhtarlarından "Vefa" örneği
Bandırma Muhtarlarından "Vefa" örneği
Hizmete kayıtsız kalmadılar, Ankara´ya gidip Kılıçdaroğlu´ndan Dursun Mirza için adaylık istediler
Manyas´a yeni kaymakam ataması
Manyas´a yeni kaymakam ataması
Manyas´a 27 ay sonra asıl kaymakam atamasın yapıldı.
Bandırma´da Cumhuriyet Bayramı etkinliği
Bandırma´da Cumhuriyet Bayramı etkinliği
Bandırma Beleldiyesi Cumhuriyet Bayramı etkinliklerini ADD ile birlikte hazırladı.
KEV´den örnek davranış
KEV´den örnek davranış
KEV 44 lise, 21 Üniversite öğrencisine burs verdi.
Eşiyle telefonda konuşurken intihar etti
Eşiyle telefonda konuşurken intihar etti
Gönen´de bir kişi tabancayla intihar etti.
MHP´de önemli değişiklik
MHP´de önemli değişiklik
İl Başkanı Suat Par´ın yerine Orhan Dereli il başkanlığına getirildi.
Bolu merkezli fetö operasyonu 13 gözaltı
Bolu merkezli fetö operasyonu 13 gözaltı
Ak Parti Karesi İlçe Başkanı Mesut Baytekin fetö operasyonu kapsamında gözaltına alındı!
Dört yapraklı yonca gripten koruyor
Dört yapraklı yonca gripten koruyor
GRİBE MEYDAN OKUYAN 10 ÖNERİ!
Aman dikkat!
Aman dikkat!
Trafik cezaları cep yakacak
ÇALIŞAN ANNELERE TAVSİYELER
ÇALIŞAN ANNELERE TAVSİYELER
Hamilelik ve doğum sürecini sağlıklı mutlu bir şekilde geçirdiniz ve yavrunuzu kucağınıza aldınız.
Nasıl tüketilmesi gerekir
Nasıl tüketilmesi gerekir
Sabri Ülker Vakfı Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığının geleceği için çalışıyor
2018 Sürdürülebilir İş Ödülleri Sahiplerini Buldu
2018 Sürdürülebilir İş Ödülleri Sahiplerini Buldu
Anadolu Etap´ın MİÇO Projesi´ne ‘Sosyal Etki Ödülü´
Ek gündem maddeleri oy birliği ile geçti.
Ek gündem maddeleri oy birliği ile geçti.
ERDEK BELEDİYESİ EKİM AYI OLAĞAN BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI 2. OTURUMU YAPILDI
Bandırma´ya niyet, Erdek´e kısmet
Bandırma´ya niyet, Erdek´e kısmet
Av. Yüksel Değirmenci Erdek Belediye Başkanlığı için CHP´den aday adayı oldu.
İDO´dan 24 ek sefer
İDO´dan 24 ek sefer
İDO 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatil döneminde misafirlerine 24 ek sefer sunuyor!
ADD imaj yeniledi
ADD imaj yeniledi
ADD Bandırma Şubesi Atatürk Fotoğraflarını yeniledi.
Sarı´dan adaylık açıklaması
Sarı´dan adaylık açıklaması
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Aday adayı başvurusu yapmadım ama başkan adayıyım”
Muhtarlara yemek verdi
Muhtarlara yemek verdi
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Atatürk´e dil uzatanın dili kopsun!”
Yaz bitti, su sıkıntısı bitmedi...
Yaz bitti, su sıkıntısı bitmedi...
Erdek´li Baski duasına çıkacak...
7 kişi yaralandı
7 kişi yaralandı
İki aracın karıştığı kazada sıkışan bir kişiyi itfaiye kurtardı
Organları ile 4 hastaya umut oldu
Organları ile 4 hastaya umut oldu
Ersoy Kınay´un bağışlanan organları 4 hastaya umut oldu
Sarı´dan düzeltme
Sarı´dan düzeltme
“BAGFAŞ´ın ruhsatsız eski fabrikalarına ceza verdik”
“3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” Gerçekleşti
“3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” Gerçekleşti
Üniversitemizin Özbekistan´ın Buhara Kentinde Düzenlediği “3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” Gerçekleşti
Erdek´te “ÖzDe” açıldı
Erdek´te “ÖzDe” açıldı
Açılış kurdelasını Belediye Başkanı Hüseyin Sarı kesti
Aday Adaylığını açıkladı
Aday Adaylığını açıkladı
Başkan Dursun Mirza "Projelerimiz devamı için bir dönem daha istiyorum"
Kızıksa´da ev yangını
Kızıksa´da ev yangını
Gaz kaçağı Elektrik´ten alev aldı, ev yandı 1 kişi öldü, 1 kişi yaralı
"KARARINA DERHAL UYMALIDIR!"
"KARARINA DERHAL UYMALIDIR!"
EĞİTİM-İŞ, MEB, DANIŞTAY´IN ‘ANDIMIZ´ KARARINA DERHAL UYMALIDIR!
Mirza´dan adaylık açıklaması
Mirza´dan adaylık açıklaması
Başkan bugün saat 15.oo de aday adaylığını açıklayacak
Sarı´dan BAGFAŞ açıklaması “1975 yılından beri ruhsatları yok”
Sarı´dan BAGFAŞ açıklaması “1975 yılından beri ruhsatları yok”
Sarı, Bağfaş´ın ruhsatsız yapı inşası nedeniyle verdiği idari para cezasının temyizden döndüğünü doğruladı.
Çöp´te yeni düzenleme
Çöp´te yeni düzenleme
Erdek Belediye Başkanı Sarı: “Her atığı sokağa atma özgürlüğü yok”
Doğalgaza ramak kaldı
Doğalgaza ramak kaldı
Erdek´te doğalgaz konusunda ilk test ateşi 9 Kasım´da yanacak
Erdek´te sel hasarları belirlendi
Erdek´te sel hasarları belirlendi
Sayıları ve zarar gören ev eşyaları kalem kalem belirlendi.
VATANDAŞ YERLİ ÜRETİM ETİKETİN´DEN MEMNUN
VATANDAŞ YERLİ ÜRETİM ETİKETİN´DEN MEMNUN
Yerli üretim logosu kullanma zorunluluğu başladı.
Muhtarlar günü törenle kutlandı
Muhtarlar günü törenle kutlandı
“19 Ekim Muhtarlar Günü” Cumhuriyet Meydanı´nda törenle kutlandı.
Marmara´da aday adayı enflasyonu
Marmara´da aday adayı enflasyonu
31 Mart yerel seçimleri için beş isim aday adaylığı başvurusunda bulundu.
Kutlamalar gün boyu sürdü
Kutlamalar gün boyu sürdü
Muhtarlar derneği Başkanı Nur Demir Hancıoğlu kutlamaları kabul etti.
20 Ekim Dünya Osteoporoz günü
20 Ekim Dünya Osteoporoz günü
20 Ekim Dünya Osteoporoz (Kemik Erimesi) Günü/Kemik Erimesini Önlemek veya İlerlemesini Yavaşlatmak Mümkün!
ATV kazası can aldı.
ATV kazası can aldı.
Geçirdiği ATV kazası sonucu ağır yaralanan Tatlısu´lu genç vefat etti.
Kaymakam Çalık, Muhtarları kutladı
Kaymakam Çalık, Muhtarları kutladı
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık: “Muhtarlar, devletin ve vatandaşın ulaşacağı ilk kapı”
Erdek´te “yılın muhtarı" Semra Baycan
Erdek´te “yılın muhtarı" Semra Baycan
Erdek´te “yılın muhtarı” olarak Sahil Mahallesi Muhtarı ve Erdek Muhtarlar Derneği Başkanı Semra Baycan seçildi.
Başkan Muhtarları ateşledi.
Başkan Muhtarları ateşledi.
Erdek Belediye Başkanı Sarı: “Muhtarlar olmazsa olmazımızdır”
Erdek´te “Muhtarlar Günü” kutlandı
Erdek´te “Muhtarlar Günü” kutlandı
Erdek Muhtarlar Derneği Başkanı Semra Baycan: “Biz muhtarlar, bu ülkenin hizmetkârlarıyız”
Manyas´ta Muhtarlar Günü kutlaması
Manyas´ta Muhtarlar Günü kutlaması
19 Ekim Muhtarlar Günü Manyas´ta da törenle kutlandı.
Muhtarlar günü kutlandı
Muhtarlar günü kutlandı
Cumhuriyet alanında başlayan 19 Ekim Muhtarlar günü, Kaymakamlık Makamı ve Başkan Dursun Mirza´nın kahvaltı resepsiyonu ile devam etti.
Barçin´den aday adaylığı başvurusu
Barçin´den aday adaylığı başvurusu
Manyas Belediye Başkanı Tancan Barçin, Partisi CHP´ye aday adaylığı başvurusunda bulundu
Cumhuriyet Bayramı Erdek kutlama programı açıklandı
Cumhuriyet Bayramı Erdek kutlama programı açıklandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yılı Erdek kutlama programı belli oldu.
Muhtarlar Gününü Kutladı
Muhtarlar Gününü Kutladı
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, "19 Ekim Muhtarlar Günü" nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Genel kurul yapıldı
Genel kurul yapıldı
Erdek Turizm Tanıtma Vakfı başkanlığına Belediye Başkanı Hüseyin Sarı seçildi
Barçın yeniden aday
Barçın yeniden aday
Manyas Belediye Başkanı Barçın: “Seçim öncesi verdiğim sözleri yerine getirdim”
Destek güçlü
Destek güçlü
Bandırma Kaymakamı Yazar: “Kurum ve kuruluşların eğitim-öğretime desteği memnuniyet verici”
Sutaş´tan adaylık açıklaması
Sutaş´tan adaylık açıklaması
Ocaklar Mahallesi Muhtarı Şener Sutaş: “Yol biter, muhtarlık bitmez”
Kaymakam Çalık, TEMAD´da
Kaymakam Çalık, TEMAD´da
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık: “Astsubaylar, ordumuzun bel kemiğini oluşturuyor”
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR
Cumhuriyet Meydanı´nda ücretsiz kanser taraması yapılıyor
Aday, Adaylık başvurusunda bulundu
Aday, Adaylık başvurusunda bulundu
Bandırma belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur, 31 Mart yerel seçimleri için aday adayı oldu.
Nur içinde yat "PAŞAM"
Nur içinde yat "PAŞAM"
Trafik canavarı kurbanı Hamdi Güvenen vefatının seneyi devriyesi münasebeti ile Kuran´i Kerim tilaveti ve mevlit-i şerif okunarak anıldı.
TEMAD´ın da 34. kuruluş yılı
TEMAD´ın da 34. kuruluş yılı
“Dünya Astsubaylar Günü” Erdek´te de kutlandı
İSTİŞARE KURULU TOPLANDI
İSTİŞARE KURULU TOPLANDI
BANDIRMA TİCARET ODASI YÜKSEK İSTİŞARE KURULU ÜYELERİ TOPLANDI
DOLAR
5.7710
EURO
6.6206
Reklamlar

 /resimler/2018-9/26/1034213116671.jpg

/resimler/2018-9/26/1626050405990.gif

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
20°
12°
Çarşamba
Bulutlu
19°
12°
Perşembe
Sağanak
12°
Cuma
Güneşli
17°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
1840 PTT`nin kurulması
1853 Kırım Harbi`nin başlaması
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları