Şenyuva konuştu
Belediye Başkanı Sarı´yı şikayet eden Hür Şenyuva: “Kullanıldım, vicdan azabı çekiyorum”
Tarih: 8.6.2018 21:21:12

Önce sosyal medya hesabımıza, “Aylardır adım, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´yı savcılığa şikayet eden kişi olarak geçiyor. Benim söz hakkım yok mu? Ben de konuşmak ve yaşananları anlatmak istiyorum” mesajı geldi.

Gazetecilik meslek ilkeleri ve ahlakı gereği, kendisine, “Tabii ki kendinizi ifade etme hakkınız var. Sizi dinleyeceğiz” diye yanıt verip, telefon numaramızı yine mesajla bildirdik. Kısa süre içinde telefonumuz çaldı ve kendisiyle randevulaşıp buluştuk.

/resimler/2018-6/8/2152064629916.jpg

İsmi, HÜR ŞENYUVA.

“Buyurun, anlatacaklarınız varmış ve bizi aradınız” dedik.

SABAHATTİN ALİ´NİN YEĞENİ

Böylece, kendisinin isteği üzerine ilk kez yüz yüze geldiğimiz Şenyuva, önce kısa bir yaşam öyküsünü şöyle anlattı:

“Erdek´te doğdum. Ünlü yazar Sabahattin Ali´nin yeğeniyim. Erdek´in eski kaymakamı Reşit Mazhar Ertüzün, babamın teyzesinin oğlu, yani dayımdır. Babam Fikret Şenyuva, Memduh Arslan ve Ali Haydar Sarı´nın belediye başkanlıkları döneminde, Erdek Belediyesi´nde fen memuru olarak görev yapmıştı ve çok değerli bir ustaydı. 70 yaşındayım. İstanbul´da doğdum. Gençlik yıllarım Kasımpaşa´da geçti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ı, gençlik yıllarımın geçtiği Kasımpaşa günlerinden tanır ve severim. 1960 darbesini çocukluk yıllarımda yaşadım. 12 Mart´ta ailece sıkıntı çektik. Askeri darbelere karşıyım. Elektrik teknisyeniyim. Birçok kalfa yetiştirdim. Erdek´te bir süre çalıştıktan sonra Romanya´ya giderek orada uzun yıllar kaldım. 2005 yılında yeniden Erdek´e döndüm.”

/resimler/2018-6/8/2143432634447.jpg

                             "2009´DA SİYASETE GİRDİM"

2009 yılında, AK Parti´de siyasete girdiğini, ailesinin Cumhuriyet Halk Partili olması nedeniyle kendisini “sosyal demokrat AK Partili” olarak gördüğünü vurgulayan Hüryuva, şunları söyledi:

“Murat Sever´in başkanlığındaki 2014 yılı AK Parti Erdek ilçe yönetiminde görev aldım. 15 Temmuz darbe girişiminden önce ilçe teşkilatımızda anlaşmazlıklar çıktı. Hatta İl Başkan Yardımcısı, koordinatör Turgay Bey, Erdek´e gelerek bilgi aldı. O günlerde, aralarında Hikmet Onay ve Adem Kan´ın da bulunduğu bir grup, bir dönem Erdek Belediye Başkanlığını yürüten Hüseyin Aysan´a muhalif oldukları için partiye gelmiyorlardı. Murat Sever, bu duruma büyük tepki gösteriyordu. Hatta bir gün kızarak, ‘Bu partide, FETÖ´yle ilişkisi olanlar var. Parti onlardan temizlenmezse bu görevi bırakırım´ dedi. Bir hafta sonra partimizin Balıkesir milletvekili Sema Kırcı, bizi görevden aldırdı. Oysa biz, başta Murat Sever ve Hüseyin Aysan olmak üzere Sema Kırcı´yı milletvekili yapmak  için büyük çaba harcamıştık. Ardından, Kemal Kayan´ın başkanlığındaki yeni ilçe yönetim kurulu göreve atandı. Bu yönetim, bizim dönemimizde göreve başlayan parti personelimizi görevden alınca kendileriyle ters düşmeye başladık. Başta Ceyhun Mırız, Halil Aydöner, İbrahim Kutas ve Ali Ertek olmak üzere bize, ‘Bu partiye artık girmeyin´ denildi. Dışlanan bu kişiler, 250-300 kişiyi buluyordu. Partimizin kongrelerine bile çağrılmıyorduk. Delege yapılmıyorduk. Kendilerine, ‘Cumhurbaşkanımıza hakaret edenleri bile delege yapıyorsunuz, başta eski belediye başkanımız Hüseyin Aysan olmak üzere neden bizi delege yapmıyorsunuz?” diye sorduğumuzda cevap alamıyorduk. O günlerde, durumu anlatmak için Ceyhun Mırız´la görüşmek istediysem de kabul etmedi.”

/resimler/2018-6/8/2144148288605.jpg

  "SARI´YI BANA ŞİKAYET ETTİRDİLER, KENDİLERİ GERİ ÇEKİLDİLER"

Şenyuva, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´yı, sosyal medyadaki “TRT´de işlem tamam” mesajı nedeniyle savcılığa şikayet olayını da şöyle anlattı:

“15 Temmuz darbe girişimi akşamı, Hüseyin Aysan ve Cemal Öztaylan da aramızda olmak üzere toplandık. Bu arada AKP ilçe başkanı Kemal Kayan arandı. Ertesi gün, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´nın, sosyal medyada yer alan ‘TRT´de işlem tamam” mesajı nedeniyle beni aradılar. Ceyhun Mırız, Kemal Kayan ve Mustafa İlgen, bana, bilgisayar çıktısını aldıkları bu mesajı ile birlikte hazırladıkları savcılığa suç duyurusu metnini imzalatarak, bu şikayeti benim yapmamı istediler. Kendilerine, ‘Ben, niye yapacağım? Parti olarak siz bildirin´ dediysem de, tabiri caizse bana gaz vererek, ‘Sen, büyüğümüzsün, sen yaparsın. Hüseyin Sarı, cezaevine girer´ dediler. Oysa benim Hüseyin Sarı ile hiçbir alıp veremediğim yoktu. Sadece kendisine, 2009 yılında, AK Parti´den, CHP´ye geçtiği için kızgındım, o kadar. Neyse, bu baskıya dayanamayarak, suç duyurusunu imzalayıp savcılığa verdim. Ancak, o günden sonra mahkeme aşamasında tek başıma bırakıldım. İlk duruşmaya, Mersin´de olduğum için katılamadım. Ancak daha sonra duruşmaya katılmam için çağrı aldım. O zaman, partimizin ilçe yöneticilerine, ‘Mahkemeye, parti olarak siz de müdahil olun´ dediğimde dinletemedim. İlk girdiğim mahkemede, hakime, yalnız bırakılan vatandaşın durumunu yansıtan Nasrettin Hoca´nın meşhur bir fil hikayesini anlattıktan sonra ‘Ben, şikayetimden vazgeçiyorum´ dediysem de, hakim, ‘Artık vazgeçilemez, kamu davasına dönüştü´ yanıtını verdi. Sonunda mahkeme, Hüseyin Sarı´ya 12 ay ceza verdi, ancak karar, istinaf mahkemesine gidecek. Dilerim, orada bozulur. Hüseyin Sarı´nın, bugüne kadar ne darbeci, ne de FETÖ´cü yapısını gördüm. Bu nedenle vicdan azabı çekiyorum. Bugün olsa asla böyle bir şey yapmam. Kaldı ki, her karşılaştığımızda Hüseyin Sarı, bana hiçbir zaman bu konuyu açmadı ve her zaman, “Nasılsın Hür ağabey?” diye hatırımı sordu. Bir onun davranışına bakın, bir de bizim AK Partililerin davranışlarına.”

/resimler/2018-6/8/2144343601334.jpg

                     ETO SEÇİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Şenyuva, Ceyhun Mırız´ın da aday olduğu Erdek Ticaret Odası (ETO) seçiminde üye olarak oyunu Mimar Özlem Sarı´nın başkanlığı için kullandığına işaret ederken, şöyle konuştu:

“Bu seçimde Ceyhun Bey´e oy vermememin nedeni, bu görevin liyakat, birikim, tahsil ve tecrübe gerektirdiği düşüncemdir. Yani ben, paranın gücüyle bu görevlerinin layıkıyla yapılabileceğini düşünmüyorum. Bu seçimde Mırız, particilik yapmasına rağmen kaybetti. Özlem Sarı´nın başkanlığındaki listenin, seçimi kazanmasından bir süre sonra Ceyhun Mırız´la bir yerde karşılaştım. Yanında koruması da vardı. Bana, ‘Hüseyin Sarı davasını da geri çekmişsin. Şerefsiz!´ diye hakaret etti. Mahkemeye başvurdum. Sanıyorum, eylül ayında mahkememiz var. Bazı kişileri araya sokarak davamı geri aldırmaya çalışıyor. Sosyal medya hesabımda yazdıklarım nedeniyle o da benim için suç duyurusunda bulundu. Oysa benim sosyal medyada, kimseye en küçük bir hakaretim olmamıştır. Buna rağmen başıma bir iş gelmesinden korkuyorum.”

/resimler/2018-6/8/2144540945532.jpg

                         AK PARTİ´Yİ ERDEK´TE BİTİRDİLER

Kemal Kayan yönetiminin, birlik ve beraberlikten uzaklaştırarak Erdek´te AK Parti´yi bitirdiğini öne süren Hür Şenyuva, şunları söyledi:

“İlçe başkanımız, vatandaşa selam bile vermeyen bir kişi. Partiyi param parça ettiler. 24 Haziran seçiminde, cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan´a oyumu vereceğim. Ancak bu ilçe yönetimi nedeniyle kesinlikle AK Parti´ye oy vermeyeceğim.”

                         SÜTUNLARIMIZ İSTEYENLERE AÇIK

Evet, Hür Şenyuva´nın anlattıkları özet olarak böyle.

“Bandırma Manşet” olarak, sorumlu gazetecilik anlayışımız gereğince, yazıda ismi geçenlere, ya da açıklama yapmak isteyenlere, yanıt haklarını kullandırmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şenyuva konuştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ocaklar yolunda motor kazası
Ocaklar yolunda motor kazası
Özel otomobile çarparak ağır yaralanan iki genç Bandırma Devlet hastanesine kaldırıldı.
Erdek´te 30 Ağustos programı açıklandı
Erdek´te 30 Ağustos programı açıklandı
30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Erdek´te uygulanacak kutlama programı belli oldu.
Küçük esnafın sicil affı beklentisi
Küçük esnafın sicil affı beklentisi
Bandırma Tuhafiyeciler ve Kırtasiyeciler Odası Başkanı Adnan Gemici son yaşanan ekonomik gelişmelerin ardından esnafın sicil affı beklentisinin arttığını ifade etti.
3. Kuşak lezzet durağı
3. Kuşak lezzet durağı
Edincik altı "Gün batımı et" lokantası açıldı.
68 bin dekar alana ilaçlama
68 bin dekar alana ilaçlama
Güney Marmara´da “zeytin sineği” ilaçlaması sona erdi.
Kapıdağ´a yeni proje
Kapıdağ´a yeni proje
Kafaoğlu´nun danışmanı Aydın Özen: “Bölgenin ruhuna en uygun kent Kyzikos”
Kurban derileri THK´na
Kurban derileri THK´na
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık: “Kurban derilerinizi Türk Hava Kurumu´na verin”
Fitre teşekkürü
Fitre teşekkürü
THK Genel Merkezi, Balıklı Mahallesi Muhtarı Nihat Karışık´a plaket gönderdi
Gaziler´den Mirza´ya ziyaret
Gaziler´den Mirza´ya ziyaret
Gaziler katkıları nedeni ile Başkan Mirza´ya teşekkür ziyaretinde bulundu.
Dünya gözü ile Cennet görmek isteyenlere
Dünya gözü ile Cennet görmek isteyenlere
Bandırma belediyesinden Kuşcenneti turları için rezervasyon başladı
Satıcılar ve vatandaşlar arasında
Satıcılar ve vatandaşlar arasında
Kaymakam Çalık, kurban pazarında
Bisikletle Kapıdağ turu
Bisikletle Kapıdağ turu
İstanbul´dan gelen dört bisikletçi, Kapıdağ´ı dolaşıyor.
Avşa doldu taştı
Avşa doldu taştı
Adadaki otel, motel ve pansiyonlar tamamen doldu.
Şarabıyla ünlü
Şarabıyla ünlü
Avşa´da üzüm salkımı heykeli
Toplantıya Sezgin ve Sarı da katıldı
Toplantıya Sezgin ve Sarı da katıldı
Marmara Bölgesi oda/borsa başkanları TOBB´da buluştu
Tertemiz koyu var
Tertemiz koyu var
Ormanlı´ya tatilci akını
Ballıpınarlıların servis isteği
Ballıpınarlıların servis isteği
Kaymakam Çalık, her iki isteği de yerine getirme sözü verdi.
Taşdemir de sessizliğini bozdu
Taşdemir de sessizliğini bozdu
Aksakal Eski Belediye Başkanı Taşdemir: “Çocuklarıma bırakacağım en büyük miras ülkücülüğüm ve MHP´liliğimdir.“
17 Ağustos gerçeği
17 Ağustos gerçeği
Jeoloji Mühendislerinden 17 Ağustos hatırlatması
17 Ağustos gündemi
17 Ağustos gündemi
Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Engin Er Belediye Başkanı Dursun Mirza´yı ziyaret etti.
MOR soğan tescillendi
MOR soğan tescillendi
Kapıdağ mor soğanına “coğrafi işaret” törenle verildi
Edremit´in fahri hemşehrisi oldu
Edremit´in fahri hemşehrisi oldu
Edremit Belediyesi usta Gazeteci-Yazar, Sözcü Gazetesi Yayın Konseyi Başkanı Uğur Dündar´ı fahri hemşehri ilan etti.
Gezi ve eğlencenin adresi
Gezi ve eğlencenin adresi
Poseidon Yatı´nda eğlenceli saatler
Ayçiçeğinde hasat başladı.
Ayçiçeğinde hasat başladı.
2018 hasat sezonunun ilk ayçiçeği, borsada elektronik satış salonunda satıldı.
Kurban yerleri belirlendi
Kurban yerleri belirlendi
Bandırma´da Kurban kesim yerleri belli oldu.
Festival stantları satışa çıktı
Festival stantları satışa çıktı
Festival alışveriş stantları, 1-31 Eylül tarihleri arasında hizmet verecek.
Denetin temiz çıktı
Denetin temiz çıktı
Bandırma Zabıtası Bayram denetimlerini gerçekleştirdi
Nöbetçi fırınlar açıklandı
Nöbetçi fırınlar açıklandı
Bandırma´da Bayram süresince ekmek üretecek fırınlar belli oldu.
Tatili götür, Çöpü bırak
Tatili götür, Çöpü bırak
Narlı´da Günlük tatilcilere "Çöpünü alda, git" kampanyası
Narlı-Paşalimanı arası yüzen köprü
Narlı-Paşalimanı arası yüzen köprü
Genç Denizciler Mini Feribotları "Kont Yaşar Kaptan" ile Narlı-Paşalimanı arasında ring seferi başlattı.
Erdek ADD´den kültür hizmeti
Erdek ADD´den kültür hizmeti
İlk Okul Öğrencileri için "ATATÜRK" boyama kitabı hazırlandı
Deniz´in piyangosu Narlı´lı balıkçılara vurdu.
Deniz´in piyangosu Narlı´lı balıkçılara vurdu.
Narlı´lı küçük ağ balıkçıları 2 günde 100 çift Palamut yakaladı.
Sağlık teşkilatı ayakta
Sağlık teşkilatı ayakta
Çirkin saldırının faili göz altında
Zeytin´de ilaçlama
Zeytin´de ilaçlama
Tarım İlçe Müdürlüğü uyardı
Onlar da turizmin hizmetinde
Onlar da turizmin hizmetinde
Erdek´te beyaz tenteli tekneler görev başında
Bağ ağası oldu
Bağ ağası oldu
Bandırma´nın ünlü restaurant işletmecisi bağcılıkta Ağa oldu.
Temiz denizin işareti
Temiz denizin işareti
Erdek´te üç “Mavi Bayrak”
Özen´den adaylık değerlendirmesi
Özen´den adaylık değerlendirmesi
AKP´den Bandırma belediye başkan adayı olacağı öne sürülen Aydın Özen: “Adaylık süreci henüz başlamadı”
Yurttaş Bakkal´a cevap
Yurttaş Bakkal´a cevap
Enver Çangal: “MHP´den ihraç edildiğimi öne süren Yurttaş Bey herhalde şaka yapıyor”
Ölüsü bulundu
Ölüsü bulundu
Bandırma liman başkanı evince ölü bulundu
Turizmde hareketli günler
Turizmde hareketli günler
Erdek´e bir ayda 400 binin üzerinde araç girdi
“Retrobüs” konser verecek
“Retrobüs” konser verecek
“Zeytin Güzeli” yarışmasına “Grup Retrobüs” de renk katacak.
Zeytinliada´ya kültür gezileri düzenlenecek
Zeytinliada´ya kültür gezileri düzenlenecek
Erdek Kültür ve İnanç Festivali kapsamında Zeytinliada´ya da kültür gezileri düzenlenecek.
Erdek´te Bayram beklentisi
Erdek´te Bayram beklentisi
Başkan vekili Tetik: “Bayramda Erdek´te yüksek bir doluluk oranı bekliyoruz”
Ceylan Erdek´teydi
Ceylan Erdek´teydi
Sualtı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan: “Erdek Körfezi, PİNA açısından çok zengin”
Dereceye girdi
Dereceye girdi
Erdek´teki yarışmaya Güney Koreli Yun da katıldı
Bir efsane daha kayboldu
Bir efsane daha kayboldu
Büyükşehir "Millet Meydanı" düzenlemesi ile "Sarı Kız" efsanesini depoya hapsetti.
Ceza evinden izinli çıkmıştı
Ceza evinden izinli çıkmıştı
Firarı verilen mahkûm nakliye kamyonu kasasında ölü bulundu.
Kime yasak?
Kime yasak?
Zıpkını alan denize dalıyor
TY-STORE Erdek´te
TY-STORE Erdek´te
“Türk Yıldızları Resmi Ürün Satış Yeri” olan TY-STORE´ye Erdekliler ilgi gösteriyor.
Gençlere önem arttı
Gençlere önem arttı
Bandırma Belediyesi geleceğin teminatı gençlere önem veriyor
Ek bina alev, alev
Ek bina alev, alev
Bandırma Devlet hastanesi ek binasında yangın
ADD Kurban Bayramı için bağışları bekliyor.
ADD Kurban Bayramı için bağışları bekliyor.
Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Kurban Bayramı dolayısıyla bağış yapmak isteyenlere çağrıda bulundu.
ADD´DE SERDAR POLAT DÖNEMİ
ADD´DE SERDAR POLAT DÖNEMİ
Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şubesinin yeni başkanı Serdar Polat oldu.
Yeşil alanlara ilgi
Yeşil alanlara ilgi
Bandırma Belediyesi yeşil alanları susuz bırakmıyor.
“Ellerini kollarını bağlayan mı var?”
“Ellerini kollarını bağlayan mı var?”
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Tarihle dalga geçilmez”
İDO dan Bayram seferi
İDO dan Bayram seferi
Bayram´da İstanbul, Bandırma´ya akacak
Reklamlar

 /resimler/2018-8/15/1602061958946.jpg

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar