Şenyuva konuştu
Belediye Başkanı Sarı´yı şikayet eden Hür Şenyuva: “Kullanıldım, vicdan azabı çekiyorum”
Tarih: 8.6.2018 21:21:12

Önce sosyal medya hesabımıza, “Aylardır adım, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´yı savcılığa şikayet eden kişi olarak geçiyor. Benim söz hakkım yok mu? Ben de konuşmak ve yaşananları anlatmak istiyorum” mesajı geldi.

Gazetecilik meslek ilkeleri ve ahlakı gereği, kendisine, “Tabii ki kendinizi ifade etme hakkınız var. Sizi dinleyeceğiz” diye yanıt verip, telefon numaramızı yine mesajla bildirdik. Kısa süre içinde telefonumuz çaldı ve kendisiyle randevulaşıp buluştuk.

/resimler/2018-6/8/2152064629916.jpg

İsmi, HÜR ŞENYUVA.

“Buyurun, anlatacaklarınız varmış ve bizi aradınız” dedik.

SABAHATTİN ALİ´NİN YEĞENİ

Böylece, kendisinin isteği üzerine ilk kez yüz yüze geldiğimiz Şenyuva, önce kısa bir yaşam öyküsünü şöyle anlattı:

“Erdek´te doğdum. Ünlü yazar Sabahattin Ali´nin yeğeniyim. Erdek´in eski kaymakamı Reşit Mazhar Ertüzün, babamın teyzesinin oğlu, yani dayımdır. Babam Fikret Şenyuva, Memduh Arslan ve Ali Haydar Sarı´nın belediye başkanlıkları döneminde, Erdek Belediyesi´nde fen memuru olarak görev yapmıştı ve çok değerli bir ustaydı. 70 yaşındayım. İstanbul´da doğdum. Gençlik yıllarım Kasımpaşa´da geçti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ı, gençlik yıllarımın geçtiği Kasımpaşa günlerinden tanır ve severim. 1960 darbesini çocukluk yıllarımda yaşadım. 12 Mart´ta ailece sıkıntı çektik. Askeri darbelere karşıyım. Elektrik teknisyeniyim. Birçok kalfa yetiştirdim. Erdek´te bir süre çalıştıktan sonra Romanya´ya giderek orada uzun yıllar kaldım. 2005 yılında yeniden Erdek´e döndüm.”

/resimler/2018-6/8/2143432634447.jpg

                             "2009´DA SİYASETE GİRDİM"

2009 yılında, AK Parti´de siyasete girdiğini, ailesinin Cumhuriyet Halk Partili olması nedeniyle kendisini “sosyal demokrat AK Partili” olarak gördüğünü vurgulayan Hüryuva, şunları söyledi:

“Murat Sever´in başkanlığındaki 2014 yılı AK Parti Erdek ilçe yönetiminde görev aldım. 15 Temmuz darbe girişiminden önce ilçe teşkilatımızda anlaşmazlıklar çıktı. Hatta İl Başkan Yardımcısı, koordinatör Turgay Bey, Erdek´e gelerek bilgi aldı. O günlerde, aralarında Hikmet Onay ve Adem Kan´ın da bulunduğu bir grup, bir dönem Erdek Belediye Başkanlığını yürüten Hüseyin Aysan´a muhalif oldukları için partiye gelmiyorlardı. Murat Sever, bu duruma büyük tepki gösteriyordu. Hatta bir gün kızarak, ‘Bu partide, FETÖ´yle ilişkisi olanlar var. Parti onlardan temizlenmezse bu görevi bırakırım´ dedi. Bir hafta sonra partimizin Balıkesir milletvekili Sema Kırcı, bizi görevden aldırdı. Oysa biz, başta Murat Sever ve Hüseyin Aysan olmak üzere Sema Kırcı´yı milletvekili yapmak  için büyük çaba harcamıştık. Ardından, Kemal Kayan´ın başkanlığındaki yeni ilçe yönetim kurulu göreve atandı. Bu yönetim, bizim dönemimizde göreve başlayan parti personelimizi görevden alınca kendileriyle ters düşmeye başladık. Başta Ceyhun Mırız, Halil Aydöner, İbrahim Kutas ve Ali Ertek olmak üzere bize, ‘Bu partiye artık girmeyin´ denildi. Dışlanan bu kişiler, 250-300 kişiyi buluyordu. Partimizin kongrelerine bile çağrılmıyorduk. Delege yapılmıyorduk. Kendilerine, ‘Cumhurbaşkanımıza hakaret edenleri bile delege yapıyorsunuz, başta eski belediye başkanımız Hüseyin Aysan olmak üzere neden bizi delege yapmıyorsunuz?” diye sorduğumuzda cevap alamıyorduk. O günlerde, durumu anlatmak için Ceyhun Mırız´la görüşmek istediysem de kabul etmedi.”

/resimler/2018-6/8/2144148288605.jpg

  "SARI´YI BANA ŞİKAYET ETTİRDİLER, KENDİLERİ GERİ ÇEKİLDİLER"

Şenyuva, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´yı, sosyal medyadaki “TRT´de işlem tamam” mesajı nedeniyle savcılığa şikayet olayını da şöyle anlattı:

“15 Temmuz darbe girişimi akşamı, Hüseyin Aysan ve Cemal Öztaylan da aramızda olmak üzere toplandık. Bu arada AKP ilçe başkanı Kemal Kayan arandı. Ertesi gün, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´nın, sosyal medyada yer alan ‘TRT´de işlem tamam” mesajı nedeniyle beni aradılar. Ceyhun Mırız, Kemal Kayan ve Mustafa İlgen, bana, bilgisayar çıktısını aldıkları bu mesajı ile birlikte hazırladıkları savcılığa suç duyurusu metnini imzalatarak, bu şikayeti benim yapmamı istediler. Kendilerine, ‘Ben, niye yapacağım? Parti olarak siz bildirin´ dediysem de, tabiri caizse bana gaz vererek, ‘Sen, büyüğümüzsün, sen yaparsın. Hüseyin Sarı, cezaevine girer´ dediler. Oysa benim Hüseyin Sarı ile hiçbir alıp veremediğim yoktu. Sadece kendisine, 2009 yılında, AK Parti´den, CHP´ye geçtiği için kızgındım, o kadar. Neyse, bu baskıya dayanamayarak, suç duyurusunu imzalayıp savcılığa verdim. Ancak, o günden sonra mahkeme aşamasında tek başıma bırakıldım. İlk duruşmaya, Mersin´de olduğum için katılamadım. Ancak daha sonra duruşmaya katılmam için çağrı aldım. O zaman, partimizin ilçe yöneticilerine, ‘Mahkemeye, parti olarak siz de müdahil olun´ dediğimde dinletemedim. İlk girdiğim mahkemede, hakime, yalnız bırakılan vatandaşın durumunu yansıtan Nasrettin Hoca´nın meşhur bir fil hikayesini anlattıktan sonra ‘Ben, şikayetimden vazgeçiyorum´ dediysem de, hakim, ‘Artık vazgeçilemez, kamu davasına dönüştü´ yanıtını verdi. Sonunda mahkeme, Hüseyin Sarı´ya 12 ay ceza verdi, ancak karar, istinaf mahkemesine gidecek. Dilerim, orada bozulur. Hüseyin Sarı´nın, bugüne kadar ne darbeci, ne de FETÖ´cü yapısını gördüm. Bu nedenle vicdan azabı çekiyorum. Bugün olsa asla böyle bir şey yapmam. Kaldı ki, her karşılaştığımızda Hüseyin Sarı, bana hiçbir zaman bu konuyu açmadı ve her zaman, “Nasılsın Hür ağabey?” diye hatırımı sordu. Bir onun davranışına bakın, bir de bizim AK Partililerin davranışlarına.”

/resimler/2018-6/8/2144343601334.jpg

                     ETO SEÇİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Şenyuva, Ceyhun Mırız´ın da aday olduğu Erdek Ticaret Odası (ETO) seçiminde üye olarak oyunu Mimar Özlem Sarı´nın başkanlığı için kullandığına işaret ederken, şöyle konuştu:

“Bu seçimde Ceyhun Bey´e oy vermememin nedeni, bu görevin liyakat, birikim, tahsil ve tecrübe gerektirdiği düşüncemdir. Yani ben, paranın gücüyle bu görevlerinin layıkıyla yapılabileceğini düşünmüyorum. Bu seçimde Mırız, particilik yapmasına rağmen kaybetti. Özlem Sarı´nın başkanlığındaki listenin, seçimi kazanmasından bir süre sonra Ceyhun Mırız´la bir yerde karşılaştım. Yanında koruması da vardı. Bana, ‘Hüseyin Sarı davasını da geri çekmişsin. Şerefsiz!´ diye hakaret etti. Mahkemeye başvurdum. Sanıyorum, eylül ayında mahkememiz var. Bazı kişileri araya sokarak davamı geri aldırmaya çalışıyor. Sosyal medya hesabımda yazdıklarım nedeniyle o da benim için suç duyurusunda bulundu. Oysa benim sosyal medyada, kimseye en küçük bir hakaretim olmamıştır. Buna rağmen başıma bir iş gelmesinden korkuyorum.”

/resimler/2018-6/8/2144540945532.jpg

                         AK PARTİ´Yİ ERDEK´TE BİTİRDİLER

Kemal Kayan yönetiminin, birlik ve beraberlikten uzaklaştırarak Erdek´te AK Parti´yi bitirdiğini öne süren Hür Şenyuva, şunları söyledi:

“İlçe başkanımız, vatandaşa selam bile vermeyen bir kişi. Partiyi param parça ettiler. 24 Haziran seçiminde, cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan´a oyumu vereceğim. Ancak bu ilçe yönetimi nedeniyle kesinlikle AK Parti´ye oy vermeyeceğim.”

                         SÜTUNLARIMIZ İSTEYENLERE AÇIK

Evet, Hür Şenyuva´nın anlattıkları özet olarak böyle.

“Bandırma Manşet” olarak, sorumlu gazetecilik anlayışımız gereğince, yazıda ismi geçenlere, ya da açıklama yapmak isteyenlere, yanıt haklarını kullandırmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şenyuva konuştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rotary ve Rotaract´tan kan bağışı
Rotary ve Rotaract´tan kan bağışı
Kan bağışı kampanyası ile Kızılay Kan bankasına destek verdiler
MS´İN 3 ÖNEMLİ SİNYALİ
MS´İN 3 ÖNEMLİ SİNYALİ
Dikkat! Bu hastalığın görülme sıklığı artıyor!
Başkan Karne dağıttı.
Başkan Karne dağıttı.
AYVALIK BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ BAŞKAN GENÇER KARNE TÖRENİNE KATILDI
Karne Heyecanı
Karne Heyecanı
Ali Fahri İşeri´de 3 Kuşak karne heyecanı
Haftaya bakış
Haftaya bakış
Gazeteci Ozan Ertuğrul ile Önder balıkçı yorumladı.
Her şey küçük Öykü için
Her şey küçük Öykü için
Bandırmalılar Küçük Öykü´yü yaşatmak için Kök-Hücre sırasında
Yolculukta Bir Yazı Okurken Midemiz Neden Bulanır?
Yolculukta Bir Yazı Okurken Midemiz Neden Bulanır?
Doç. Dr. Levent Akçay “Göz vücuttaki en önemli denge reseptörlerindendir."
Yaman Egeli´nin gurur tablosu
Yaman Egeli´nin gurur tablosu
Yaman Egeli İlkokulu 1/c İlk karnelerini aldı.
Taylan, "En düşük maaş öğretmenlerin"
Taylan, "En düşük maaş öğretmenlerin"
Taylan, "Tüm meslektaşlarıma ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum."
Başhekim Karpuz, görevine başladı
Başhekim Karpuz, görevine başladı
Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Ethem Karpuz: “Amacımız sağlık hizmetlerimizdeki kaliteyi artırmaktır”
Talih yüzüne güldü adı “AŞK” oldu
Talih yüzüne güldü adı “AŞK” oldu
Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evine teslim edildi.
Yurt arsası için ağaç katliamı  yapılmıştı
Yurt arsası için ağaç katliamı yapılmıştı
Yurt inşaatına arsa oluşturmak için yapılan ağaç katliamından 119 ster odun çıktı.
Yarı yıl karneleri verildi
Yarı yıl karneleri verildi
Okullar 4 Şubat´a dek tatil oldu.
Kötü Karne Çocuğu Tüm Alanlarda Başarısız Yapmaz!
Kötü Karne Çocuğu Tüm Alanlarda Başarısız Yapmaz!
Çocuğun Gerçek Yeteneği ile Okul Başarısı Farklılık Gösterebilir
İYİ Parti´den Bandırma´da dayanışma gecesi
İYİ Parti´den Bandırma´da dayanışma gecesi
İYİ Parti Bandırma ilçe örgütünün birlik ve dayanışma gecesi ilgi gördü.
 YARIYIL TATİLİNİ VERİMLİ GEÇİRMEK İÇİN 7 ÖNERİ
YARIYIL TATİLİNİ VERİMLİ GEÇİRMEK İÇİN 7 ÖNERİ
Çocuğunuzu yarıyıl tatilinde gelecek döneme hazırlayın
MİLLET İTTİFAKI BANDIRMA VAPURUYLA YOLA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI BANDIRMA VAPURUYLA YOLA ÇIKTI
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Ok, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza´ya ziyaret gerçekleşti.
Karnede ödül ve cezanın ölçüsü ne olmalıdır?
Karnede ödül ve cezanın ölçüsü ne olmalıdır?
Onay ihtiyacı duyan çocuğun fikirleri oluşmuyor!
Ok, BGC´de
Ok, BGC´de
İYİ Parti Büyükşehir belediye başkan adayı Ok: “31 Mart´tan sonra tüm Balıkesir´i kucaklayacağız”
SP´nin Erdek adayı Mustafa Köse
SP´nin Erdek adayı Mustafa Köse
Saadet Partisi(SP), Mustafa Köse´yi Erdek belediye başkan adaylığına aday gösterdi.
Dr. Karpuz görevde
Dr. Karpuz görevde
Eski Baş Hekim Dr. Ethem Karpuz Bandırma Devlet Hastanesi Baş Hekimliğine getirildi.
Emekçi kadınlardan ulvi dayanışma
Emekçi kadınlardan ulvi dayanışma
Bandırma ve Erdek´te, Küçük Öykü´yü hayata bağlayacak Kök hücre bağışı için kampanya başlatıldı.
Bandırma ve Erdek haftaya
Bandırma ve Erdek haftaya
CHP´nin Marmara adayı Yakup Aksu, Edremit Adayı Selman Hasan Arslan
Ağır egzersizlerden kaçının
Ağır egzersizlerden kaçının
GENÇLERDE ANİ KALP ÖLÜMLERİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI
Dadan, ”Çevre Erdek Körfezinin önceliği”
Dadan, ”Çevre Erdek Körfezinin önceliği”
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü Dr. Kadir Dadan: “Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi çok önemli”
Sanki dağ başı
Sanki dağ başı
Bandırma´da meydana gelen silahlı olayda bir kişi yaralandı.
KAYMAKAMLIK YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ GÖREVE BAŞLADI
KAYMAKAMLIK YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ GÖREVE BAŞLADI
Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğüne atanan Kadir Demiröz görevine başladı.
Kaymakam halk toplantısı yaptı.
Kaymakam halk toplantısı yaptı.
Balıkesir´in Manyas Kaymakamı Muhammed Kaya halk toplantısı düzenledi.
Öğrencilere gün boyu eğitim
Öğrencilere gün boyu eğitim
Narkotik eğitim tırı Bandırma´da
Edincik´te tanıtım ve sertifika töreni
Edincik´te tanıtım ve sertifika töreni
“Memleket meselesinin tek çözümü istihdam ve kalifiye eleman”
BENGİ´den yeni etkinlik
BENGİ´den yeni etkinlik
17 Eylül İlkokulu´nda “Matematik Sokağı”
Stres, bağışıklık sisteminin çalışmasını engelliyor
Stres, bağışıklık sisteminin çalışmasını engelliyor
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler, gerçekten faydalı mı?
Teksüt´ten ekonomiye istihdam katkısı
Teksüt´ten ekonomiye istihdam katkısı
Teksüt, 2018´de personel sayısını arttırdı
SÖMESTRE ÖZEL 9 ÖNERİ
SÖMESTRE ÖZEL 9 ÖNERİ
Yarıyıl tatilinde çocuğunuzu etkinliklere boğmayın!
Çalışkan tempo yükseltti.
Çalışkan tempo yükseltti.
Günaydın Mahallesi Muhtar Adayı Yaşar Çalışkan ön önemli sorunun çözümü için şans topu oynadı.
Spekülasyonlara yanıt
Spekülasyonlara yanıt
Etimaden Genel Müdürlüğü Personel alımı için yapılacak sınavların Noter huzurunda yapılacağını açıkladı.
TMO Ürünleri PTT ile Tüketiciye Ulaşacak
TMO Ürünleri PTT ile Tüketiciye Ulaşacak
Başta nohut ve yeşil mercimek olmak üzere TMO ürünleri, PTT´nin e-ticaret sitesi ePttAVM.com üzerinden satışa sunulacak.
GEÇEN YIL 3 BİN 218 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ
GEÇEN YIL 3 BİN 218 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ
Alınan önlemler ve cezaların ise kazaların azalmasında büyük bir etkene sahip olduğu belirlendi.
Dünya´nın 4/1 i veremli
Dünya´nın 4/1 i veremli
Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Verem Mikrobunu Taşıyor!
Soğan´da spekülatif fiyat hareketi
Soğan´da spekülatif fiyat hareketi
Kuru soğanda gümrük vergisi geçici olarak sıfırlandı!
Memişler BGC´de
Memişler BGC´de
Varol Memişler, Bandırma Gazeteciler Cemiyeti´ni (BGC) ziyaret etti.
Yalçın Çakar toprağa verildi.
Yalçın Çakar toprağa verildi.
Bandırma´daki evinde geçirdiği kalp krizinin ardından yaşamını yitirdi.
Kaymakam kitap dağıttı.
Kaymakam kitap dağıttı.
Manyas´ta Birinci sınıf öğrencilerine kitap armağan edildi.
Roket kursu verildi
Roket kursu verildi
Bandırma´da 1957 yılında kurulan ve ülkemizde ilk füze denemelerini başarılı bir şekilde gerçekleşti
Balıkçı ve Ertuğrul, gündemi yorumladılar
Balıkçı ve Ertuğrul, gündemi yorumladılar
Gazeteci-Yazar Önder Balıkçı ve Ozan Ertuğrul, haftanın olaylarını “Bandırma Manşet”e değerlendirdiler.
Gazetecilerle bir araya geldi
Gazetecilerle bir araya geldi
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, gazetecilerle bir araya geldi
CHP gelişmelere açıklama yaptı
CHP gelişmelere açıklama yaptı
Aday belirleme sürecindeki süre uzayınca, İlçe başkanlığında aydınlatıcı bilgi geldi.
Kansızlığa gözden teşhis
Kansızlığa gözden teşhis
İşte kansızlığınız olup olmadığını anlamanın en kolay yolu…
Hande Erçel´in acı günü...
Hande Erçel´in acı günü...
Annesi Aylin Erçel kansere yenik düştü.
BELEDİYE İŞÇİLERİNE YÜZDE OTUZ ZAM
BELEDİYE İŞÇİLERİNE YÜZDE OTUZ ZAM
Bandırma Belediyesi ile Genel İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Kyzikos sanal ortamda
Kyzikos sanal ortamda
Kyzikos ve Erdek´in tarihi yerleri 3D gözlüklerle gezilebilecek
Diyabette tehlike çanları çalıyor!
Diyabette tehlike çanları çalıyor!
DİYABETTE 3 NEDEN, 3 ÖNLEM!
Marmarabirlik´ten gübre desteği
Marmarabirlik´ten gübre desteği
Verimi artırmak, kompoze gübre ve bakırlı ilaçları uygun koşullarda verebilmek
İstinaf Mahkemesi şaşırttı
İstinaf Mahkemesi şaşırttı
Balpark´a “yeşil ışık” yaktı
ADD Bandırma şubesinden BGC´ye kutlama
ADD Bandırma şubesinden BGC´ye kutlama
ADD Bandırma Şube Başkanı Polat: “2019, ‘Atatürk Yılı´ ilan edilmeli”
Yüreğimiz buruk, umutlarımız canlı
Yüreğimiz buruk, umutlarımız canlı
“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü bu yıl da buruk bir şekilde kutluyoruz.
GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ
GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle Bandırmalı yerel gazeteciler için yemek organizasyonu düzenledi.
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
Reklamlar

/resimler/2018-9/26/1034213116671.jpg

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus
1910 Çırağan Sarayı yandı
1990 SSCB askerlerinin Bakü`yü işgali
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5