Şenyuva konuştu
Belediye Başkanı Sarı´yı şikayet eden Hür Şenyuva: “Kullanıldım, vicdan azabı çekiyorum”
Tarih: 8.6.2018 21:21:12

Önce sosyal medya hesabımıza, “Aylardır adım, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´yı savcılığa şikayet eden kişi olarak geçiyor. Benim söz hakkım yok mu? Ben de konuşmak ve yaşananları anlatmak istiyorum” mesajı geldi.

Gazetecilik meslek ilkeleri ve ahlakı gereği, kendisine, “Tabii ki kendinizi ifade etme hakkınız var. Sizi dinleyeceğiz” diye yanıt verip, telefon numaramızı yine mesajla bildirdik. Kısa süre içinde telefonumuz çaldı ve kendisiyle randevulaşıp buluştuk.

/resimler/2018-6/8/2152064629916.jpg

İsmi, HÜR ŞENYUVA.

“Buyurun, anlatacaklarınız varmış ve bizi aradınız” dedik.

SABAHATTİN ALİ´NİN YEĞENİ

Böylece, kendisinin isteği üzerine ilk kez yüz yüze geldiğimiz Şenyuva, önce kısa bir yaşam öyküsünü şöyle anlattı:

“Erdek´te doğdum. Ünlü yazar Sabahattin Ali´nin yeğeniyim. Erdek´in eski kaymakamı Reşit Mazhar Ertüzün, babamın teyzesinin oğlu, yani dayımdır. Babam Fikret Şenyuva, Memduh Arslan ve Ali Haydar Sarı´nın belediye başkanlıkları döneminde, Erdek Belediyesi´nde fen memuru olarak görev yapmıştı ve çok değerli bir ustaydı. 70 yaşındayım. İstanbul´da doğdum. Gençlik yıllarım Kasımpaşa´da geçti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ı, gençlik yıllarımın geçtiği Kasımpaşa günlerinden tanır ve severim. 1960 darbesini çocukluk yıllarımda yaşadım. 12 Mart´ta ailece sıkıntı çektik. Askeri darbelere karşıyım. Elektrik teknisyeniyim. Birçok kalfa yetiştirdim. Erdek´te bir süre çalıştıktan sonra Romanya´ya giderek orada uzun yıllar kaldım. 2005 yılında yeniden Erdek´e döndüm.”

/resimler/2018-6/8/2143432634447.jpg

                             "2009´DA SİYASETE GİRDİM"

2009 yılında, AK Parti´de siyasete girdiğini, ailesinin Cumhuriyet Halk Partili olması nedeniyle kendisini “sosyal demokrat AK Partili” olarak gördüğünü vurgulayan Hüryuva, şunları söyledi:

“Murat Sever´in başkanlığındaki 2014 yılı AK Parti Erdek ilçe yönetiminde görev aldım. 15 Temmuz darbe girişiminden önce ilçe teşkilatımızda anlaşmazlıklar çıktı. Hatta İl Başkan Yardımcısı, koordinatör Turgay Bey, Erdek´e gelerek bilgi aldı. O günlerde, aralarında Hikmet Onay ve Adem Kan´ın da bulunduğu bir grup, bir dönem Erdek Belediye Başkanlığını yürüten Hüseyin Aysan´a muhalif oldukları için partiye gelmiyorlardı. Murat Sever, bu duruma büyük tepki gösteriyordu. Hatta bir gün kızarak, ‘Bu partide, FETÖ´yle ilişkisi olanlar var. Parti onlardan temizlenmezse bu görevi bırakırım´ dedi. Bir hafta sonra partimizin Balıkesir milletvekili Sema Kırcı, bizi görevden aldırdı. Oysa biz, başta Murat Sever ve Hüseyin Aysan olmak üzere Sema Kırcı´yı milletvekili yapmak  için büyük çaba harcamıştık. Ardından, Kemal Kayan´ın başkanlığındaki yeni ilçe yönetim kurulu göreve atandı. Bu yönetim, bizim dönemimizde göreve başlayan parti personelimizi görevden alınca kendileriyle ters düşmeye başladık. Başta Ceyhun Mırız, Halil Aydöner, İbrahim Kutas ve Ali Ertek olmak üzere bize, ‘Bu partiye artık girmeyin´ denildi. Dışlanan bu kişiler, 250-300 kişiyi buluyordu. Partimizin kongrelerine bile çağrılmıyorduk. Delege yapılmıyorduk. Kendilerine, ‘Cumhurbaşkanımıza hakaret edenleri bile delege yapıyorsunuz, başta eski belediye başkanımız Hüseyin Aysan olmak üzere neden bizi delege yapmıyorsunuz?” diye sorduğumuzda cevap alamıyorduk. O günlerde, durumu anlatmak için Ceyhun Mırız´la görüşmek istediysem de kabul etmedi.”

/resimler/2018-6/8/2144148288605.jpg

  "SARI´YI BANA ŞİKAYET ETTİRDİLER, KENDİLERİ GERİ ÇEKİLDİLER"

Şenyuva, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´yı, sosyal medyadaki “TRT´de işlem tamam” mesajı nedeniyle savcılığa şikayet olayını da şöyle anlattı:

“15 Temmuz darbe girişimi akşamı, Hüseyin Aysan ve Cemal Öztaylan da aramızda olmak üzere toplandık. Bu arada AKP ilçe başkanı Kemal Kayan arandı. Ertesi gün, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı´nın, sosyal medyada yer alan ‘TRT´de işlem tamam” mesajı nedeniyle beni aradılar. Ceyhun Mırız, Kemal Kayan ve Mustafa İlgen, bana, bilgisayar çıktısını aldıkları bu mesajı ile birlikte hazırladıkları savcılığa suç duyurusu metnini imzalatarak, bu şikayeti benim yapmamı istediler. Kendilerine, ‘Ben, niye yapacağım? Parti olarak siz bildirin´ dediysem de, tabiri caizse bana gaz vererek, ‘Sen, büyüğümüzsün, sen yaparsın. Hüseyin Sarı, cezaevine girer´ dediler. Oysa benim Hüseyin Sarı ile hiçbir alıp veremediğim yoktu. Sadece kendisine, 2009 yılında, AK Parti´den, CHP´ye geçtiği için kızgındım, o kadar. Neyse, bu baskıya dayanamayarak, suç duyurusunu imzalayıp savcılığa verdim. Ancak, o günden sonra mahkeme aşamasında tek başıma bırakıldım. İlk duruşmaya, Mersin´de olduğum için katılamadım. Ancak daha sonra duruşmaya katılmam için çağrı aldım. O zaman, partimizin ilçe yöneticilerine, ‘Mahkemeye, parti olarak siz de müdahil olun´ dediğimde dinletemedim. İlk girdiğim mahkemede, hakime, yalnız bırakılan vatandaşın durumunu yansıtan Nasrettin Hoca´nın meşhur bir fil hikayesini anlattıktan sonra ‘Ben, şikayetimden vazgeçiyorum´ dediysem de, hakim, ‘Artık vazgeçilemez, kamu davasına dönüştü´ yanıtını verdi. Sonunda mahkeme, Hüseyin Sarı´ya 12 ay ceza verdi, ancak karar, istinaf mahkemesine gidecek. Dilerim, orada bozulur. Hüseyin Sarı´nın, bugüne kadar ne darbeci, ne de FETÖ´cü yapısını gördüm. Bu nedenle vicdan azabı çekiyorum. Bugün olsa asla böyle bir şey yapmam. Kaldı ki, her karşılaştığımızda Hüseyin Sarı, bana hiçbir zaman bu konuyu açmadı ve her zaman, “Nasılsın Hür ağabey?” diye hatırımı sordu. Bir onun davranışına bakın, bir de bizim AK Partililerin davranışlarına.”

/resimler/2018-6/8/2144343601334.jpg

                     ETO SEÇİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Şenyuva, Ceyhun Mırız´ın da aday olduğu Erdek Ticaret Odası (ETO) seçiminde üye olarak oyunu Mimar Özlem Sarı´nın başkanlığı için kullandığına işaret ederken, şöyle konuştu:

“Bu seçimde Ceyhun Bey´e oy vermememin nedeni, bu görevin liyakat, birikim, tahsil ve tecrübe gerektirdiği düşüncemdir. Yani ben, paranın gücüyle bu görevlerinin layıkıyla yapılabileceğini düşünmüyorum. Bu seçimde Mırız, particilik yapmasına rağmen kaybetti. Özlem Sarı´nın başkanlığındaki listenin, seçimi kazanmasından bir süre sonra Ceyhun Mırız´la bir yerde karşılaştım. Yanında koruması da vardı. Bana, ‘Hüseyin Sarı davasını da geri çekmişsin. Şerefsiz!´ diye hakaret etti. Mahkemeye başvurdum. Sanıyorum, eylül ayında mahkememiz var. Bazı kişileri araya sokarak davamı geri aldırmaya çalışıyor. Sosyal medya hesabımda yazdıklarım nedeniyle o da benim için suç duyurusunda bulundu. Oysa benim sosyal medyada, kimseye en küçük bir hakaretim olmamıştır. Buna rağmen başıma bir iş gelmesinden korkuyorum.”

/resimler/2018-6/8/2144540945532.jpg

                         AK PARTİ´Yİ ERDEK´TE BİTİRDİLER

Kemal Kayan yönetiminin, birlik ve beraberlikten uzaklaştırarak Erdek´te AK Parti´yi bitirdiğini öne süren Hür Şenyuva, şunları söyledi:

“İlçe başkanımız, vatandaşa selam bile vermeyen bir kişi. Partiyi param parça ettiler. 24 Haziran seçiminde, cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan´a oyumu vereceğim. Ancak bu ilçe yönetimi nedeniyle kesinlikle AK Parti´ye oy vermeyeceğim.”

                         SÜTUNLARIMIZ İSTEYENLERE AÇIK

Evet, Hür Şenyuva´nın anlattıkları özet olarak böyle.

“Bandırma Manşet” olarak, sorumlu gazetecilik anlayışımız gereğince, yazıda ismi geçenlere, ya da açıklama yapmak isteyenlere, yanıt haklarını kullandırmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şenyuva konuştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ölümden döndü
Ölümden döndü
Bölünmüş yolda takla attı. Bir kişi yaralandı.
"Yarın bambaşka bir Türkiye olacak"
"Yarın bambaşka bir Türkiye olacak"
Cumhurbaşkanı adayı İnce mitinge beş milyon kişinin katılım gösterdiğini söyledi..
Belediye Başkanı Mirza: "Türkiye umut ışığına yürüyor"
Belediye Başkanı Mirza: "Türkiye umut ışığına yürüyor"
Mirza, 24 Haziran´da yapılacak seçim hakkında düşüncelerini açıklarken, "Türkiye için umut ışığı yandı
Atatürk, Erdek´te
Atatürk, Erdek´te
Son yurt içi gezisini Erdek´e yapmıştı
"100 LİRA ZAM YAPACAĞIM”
"100 LİRA ZAM YAPACAĞIM”
MUHARREM İNCE: “TÜM YARDIMLARA TEMMUZ AYINDA 100 LİRA ZAM YAPACAĞIM”
Gece yarısı yanma tehlikesi
Gece yarısı yanma tehlikesi
Vatandaşların erken görmesi son model aracı yanmaktan kurtardı
Soğan 6, Patates 5 tl.
Soğan 6, Patates 5 tl.
"Haram helal ver Allah´ım, fakir fukara yer Allah´ım..."
Erdek´te, YAT-TUR keyfi
Erdek´te, YAT-TUR keyfi
Erdek-Adalar YAT turu büyük ilgi görüyor
Erdek´te balık mezattan alınır
Erdek´te balık mezattan alınır
Erdek´te, Amatör Balıkçıların ürün değerini belirlediği açık arttırma
Burnu kanamadı
Burnu kanamadı
Erdek-Bandırma karayolu kazaların adresi oldu
Üçkılınç´tan ilk kitap
Üçkılınç´tan ilk kitap
Sait Üçkılınç´ın "Zaleyli"si okurlarla buluştu
103. Mitingi için Çorlu´daydı.
103. Mitingi için Çorlu´daydı.
MUHARREM İNCE: “TÜM YARDIMLARA GELİR GELMEZ ZAM YAPACAĞIZ”
Tezcan “Satacak ne bıraktınız?”
Tezcan “Satacak ne bıraktınız?”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhuriyet Meydanı´nı dolduran Bandırmalılara seslendi.
İstanbul mitingine katılacaklar
İstanbul mitingine katılacaklar
CHP Erdek ilçe teşkilatı, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce´nin 23 Haziran İstanbul mitingine katılacak
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DÖNEM
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DÖNEM
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRÜ OP. DR. ORHAN KOÇ: “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE ERKEN UYARI SİSTEMİ KURACAĞIZ” “RİSKLİ OLAN İŞYERLERİ VE BÖLGELER ORTAYA ÇIKACAK”
Meme kanserine erken teşhis
Meme kanserine erken teşhis
Mobil Sağlık Tırı Erdek´te kadınlarda meme kanseri araştırması yapacak
Örnek davranış
Örnek davranış
Balıklı´dan THK´ya 1805 lira fitre-zekat
Şoför hastaneye kaldırıldı
Şoför hastaneye kaldırıldı
Erdek Şoförler Odası Başkanı Aydın Tekin´in ticari taksisi kaza yaptı
Denizcilik Bayramı kutlama programı açıklandı
Denizcilik Bayramı kutlama programı açıklandı
Erdek´te kutlanacak "1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı´nın 92. yıldönümü kutlama programı açıklandı.
Okullara sıkı denetim, okullar taşınacak
Okullara sıkı denetim, okullar taşınacak
Bazı okullarında yerleri değiştirilecek, okul yapımına ise devam ediliyor.
Onur´un sağlık durumu iyi
Onur´un sağlık durumu iyi
Ameliyattan çıkan Ozan Onur´un yakınları ziyaretine alındı
Karar kesinleşti
Karar kesinleşti
BASKİ´nin, katı atık bedelinden kestiği % 5´lik komisyon kaldırıldı
İYİ Parti standına saldırı iddiası
İYİ Parti standına saldırı iddiası
Milletvekili İsmail Ok “Adalet ve liyakat olacak”
Gerçek ihtiyaç sahipleri seçiliyor
Gerçek ihtiyaç sahipleri seçiliyor
Vakıf, geçen yıl 3 milyon 636 bin lira yardım yaptı.
Böbrekleriniz için su için!
Böbrekleriniz için su için!
Erdek Devlet Hastanesi Başhekimi Yalçın Düker: “Günde en az 2 litre su içilmeli”
Hükümlülere 188 bin liralık proje
Hükümlülere 188 bin liralık proje
Geçen yıl 8 proje ile hükümlülerin iş sahibi yapıldığı proje sayısı bu yıl 9´a yükseltildi.
Av´a karşı
Av´a karşı
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık: “Her canlının yaşama hakkı vardır”
Yeni dahiliye uzmanı geldi
Yeni dahiliye uzmanı geldi
Erdek Devlet Hastanesi´nde 8 doktor var
“KÖRFEZ YILSONUNDA  DOĞALGAZA KAVUŞACAK”
“KÖRFEZ YILSONUNDA DOĞALGAZA KAVUŞACAK”
AK Parti Balıkesir İl Başkanı Av.Hasan Demiraslan, Edremit Körfezi´nin doğalgaz hasretinin 2018 yılı sonunda biteceğini müjdeledi.
"Çiller´den medet umuyorlar”
"Çiller´den medet umuyorlar”
Muharrem İnce: “AKP zorda, 90´ların simgesi Tansu Çiller´den medet umuyorlar”
-Toprak Bayramı, Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü…
-Toprak Bayramı, Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü…
-TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -“Binlerce yılda oluşan toprağın gelecek nesillere sağlıklı ve temiz bir şekilde bırakılması herkesin görevidir”
HAYVANCILIK İTHALATINDA REKOR ARTIŞ YAŞANDI
HAYVANCILIK İTHALATINDA REKOR ARTIŞ YAŞANDI
Sadece küçükbaş hayvan ithalatının ise yüzde 4 bin 581 artış gösterdiği belirlendi.
4. Geleneksel tek kurşun atış yarışması yapıldı.
4. Geleneksel tek kurşun atış yarışması yapıldı.
Kapıdağ´ın doruklarındaki yarışmaya 180 avcı katıldı.
Yağış zeytini etkilemedi.
Yağış zeytini etkilemedi.
Erdek Zeytin Kooperatifi Başkanı Abdullah Şenol: “Bu yılki zeytin rekolte tahmini için erken”
Cezasız olmaz
Cezasız olmaz
Çöp atılan bazı bölgelere kamera isteniyor
CHP´de bayramlaşma
CHP´de bayramlaşma
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Halk, Muharrem İnce´yi gönülden destekliyor”
Muharrem İnce: Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız
Muharrem İnce: Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız
İnce, seçildiği takdirde kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağını, milletvekili sayısını azaltacağını söyledi.
Marmarabirlik´te bayramlaşma
Marmarabirlik´te bayramlaşma
Erdek zeytin kooperatifindeki bayramlaşmaya üyeler ilgi gösterdi
Erdek Belediyesi´nde bayramlaşma
Erdek Belediyesi´nde bayramlaşma
Erdek Belediyesindeki bayramlaşma hareketliydi
İnsanlığın bittiği yer
İnsanlığın bittiği yer
Bacakları kesilen yavru köpeğin ölümüyle ilgili soruşturma
Bandırma´da Bayramlaşma programı
Bandırma´da Bayramlaşma programı
Belediye Nikah Salonundaki Bayramlaşmada, Kamu kurum ve kuruluşları yanı sıra STK temsilcileri hazır bulundu.
İYİ Parti ilgiden memnun
İYİ Parti ilgiden memnun
İYİ Parti Erdek İlçe Başkanı Arif Demir: “Üye sayımız 300´ü aştı”
“Cumhurbaşkanımıza en güzel  hediyeyi Balıkesir verecek”
“Cumhurbaşkanımıza en güzel hediyeyi Balıkesir verecek”
İl Başkanı Av.Hasan Demiraslan, “Balıkesirliler ve tüm AK Parti Teşkilatları, 24 Haziran´da Cumhurbaşkanımıza en güzel hediyeyi vermek için hazır” dedi.
"Geleceğe umutla bakan bir Türkiye"
"Geleceğe umutla bakan bir Türkiye"
Muharrem İnce´den bayram mesajı: Özlemimiz, geleceğe umutla bakan bir Türkiye
Hastane kavşağında can pazarı
Hastane kavşağında can pazarı
Hastane kavşağındaki kazada bir kişi hayatını kaybetti 4 kişi yaralandı
İlk kez 14 Haziran´da full tıme
İlk kez 14 Haziran´da full tıme
Erdek´te erken sezon, her taraf doldu, park ve su sorunu var
Kamyon üzerinden geçti
Kamyon üzerinden geçti
Kamyon altında kalan Elektrikli Motor sürücüsü feci şekilde hayatını kaybetti.
Başkan Aydın Tekin kooperatifte güven tazeledi.
Başkan Aydın Tekin kooperatifte güven tazeledi.
Kooperatifi´te güven tazeleyen Aydın Tekin ve ekibi 3 yıl görev yapacak
Kılıçdaroğlu: Uçak alıyorsan, hayat kurtaran ilacı da alacaksın
Kılıçdaroğlu: Uçak alıyorsan, hayat kurtaran ilacı da alacaksın
"Pahalı diye bir ilacı almamak gibi bir keyfiyet söz konusu olamaz, insan haklarına aykırıdır. Yaşam hakkı en temel haktır"
818 Bin Öğrenciye Geri Kazanım Eğitimi
818 Bin Öğrenciye Geri Kazanım Eğitimi
ÇEVKO Vakfı´ndan 8 Bin Öğretmene Eğitici Sertifikası,
Başkan Sarı´dan Bayram mesajı
Başkan Sarı´dan Bayram mesajı
"Ramazan Bayramının tüm ülkemize huzur, barış ve adalet getirmesi temenni ediyorum."
BAĞIMLILIK ile  MÜCADELE SEMPOZYUMU
BAĞIMLILIK ile MÜCADELE SEMPOZYUMU
ÇALIŞMA HAYATINDA BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEMPOZYUMU´NDA TARAFLAR BULUŞTU
Tetik vekalet ediyor
Tetik vekalet ediyor
Erdek Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Tetik: “Temizlik, bu kentte yaşayan herkesin ortak sorumluluğu olmalı”
Başkan Mirza´dan Bayram mesajı
Başkan Mirza´dan Bayram mesajı
Belediye Başkanı Dursun Mirza, Ramazan Bayramının kırgınlıkların ortadan kalktığı, dargınlıkların bittiği bayram olması dileğinde bulundu
Esnafa özel ilgi
Esnafa özel ilgi
Kılıçdaroğlu: Esnaf Bakanlığı kuracağız, esnafı ve sanatkarı koruyacağız
Avşa dolacak
Avşa dolacak
Ramazan Bayramı´nda Avşa Adası´nda yüksek bir doluluk oranı bekleniyor.
Çalık´tan bayram kutlaması
Çalık´tan bayram kutlaması
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Erdekliler ve ilçemizde konaklayan vatandaşların Ramazan Bayramı´nı kutladı.
Reklamlar

/resimler/2018-6/14/1651406952052.gif

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar