Siyez tohumu dağıtıldı

5 çiftçiye 10 ton siyez buğday tohumu dağıtıldı

Bursa Ekmek ve Besin Sanayi A.Ş. (BESAŞ) siyez buğdağının Bursa´da üretilmesi için çiftçilere siyez tohumu dağıttı.

BESAŞ, 37 yılı aşkın süredir halkın en temel gıda maddesi olan ekmek ve ekmek çeşitlerini sağlıklı, kaliteli ve ekonomik sunarken, tarımsal yatırım ve desteklemelerle çiftçiye can suyu oluyor.

65 çiftçiye 10 ton siyez tohumu dağıtıldı

Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi´nin de destekleriyle şifa kaynağı karabuğday üretiminin desteklenmesi için 195 çiftçiye karabuğday tohumu dağıtıldı. BESAŞ, şimdi de buğdayın atası olarak kabul edilen ve bazı kaynaklara göre 12 bin yıl önce kültüre alındığı sanılan siyez buğdayının Bursa´da da üretimi için çalışmalara başladı

400 dönüm alanda üretim yapacak 65 çiftçiye 10 ton siyez tohumu dağıtan Büyükşehir Belediyesi tohum bedellerinin sadece yüzde 25´i çiftçiler tarafından karşılanacağını belirtti. Hasat sonrası elde edilecek buğday ise BESAŞ tarafından işlenerek ekmek olarak Bursalıların sofralarına ulaştırılacak.

İki kat daha fazla A vitamini içeriyor

Gluten oranı düşük olan siyez buğdayı, modern buğdaya göre iki kat daha fazla A vitamini içeriyor. Genetik yapısında herhangi bir değişim olmadığı için sağlık açısından da bir risk taşımıyor. İçeriğinde folik asit olması, çinko değerinin de diğer buğdaylara göre daha fazla olması nedeniye sindirim kolaylığı sağlıyor ve tercih edilmesine neden oluyor.
Anahtar Kelimeler: Siyez tohumu dağıtıldı
  • Cumartesi 22.5 ° / 10.9 ° Bulutlar
  • Pazar 18.7 ° / 11 ° kırık bulutlar
  • Pazartesi 15.9 ° / 6 ° kırık bulutlar