Süt fiyatlarında önemli değişiklik
Bakan, Pakdemirli, "Süt fiyatının belirlenmesinde, sütün vasıflarını gözeten, yağ ve protein değerlerinin üzerinde duruyoruz."
Tarih: 23.9.2019 15:05:15

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Süt fiyatının belirlenmesinde, tek fiyat uygulamasından, sütün vasıflarını gözeten, özellikle yağ ve protein değerlerini önceleyen bir fiyatlama sistemine geçme fikri üzerinde duruyoruz." dedi.

/resimler/2019-9/23/1516163244510.jpg

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, sektörün aciliyet arz eden yapısal problemlerini çözecek bir reformun, çiğ sütün sınıflandırılması çalışmalarının sonuna yaklaştıklarını belirterek, "Süt fiyatı belirlemede, tek fiyat uygulamasından yağ ve protein değerlerini önceleyen bir fiyatlama sistemine geçme üzerinde duruyoruz." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Süt fiyatının belirlenmesinde, tek fiyat uygulamasından, sütün vasıflarını gözeten, özellikle yağ ve protein değerlerini önceleyen bir fiyatlama sistemine geçme fikri üzerinde duruyoruz." dedi.

Pakdemirli, Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) tarafından İstanbul´da düzenlenen "IDF Dünya Süt Zirvesi"ndeki konuşmasında Bakanlık bünyesinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi vererek, hem çiftçilere hem de yatırımcılara seslendi.

Türkiye´nin potansiyelini katlayacak kritik birkaç politikayı, önümüzdeki günlerde hayata geçirmek için istişare ettiklerini bildiren Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Öncelikle, büyükbaş hayvancılıkta genetik potansiyelimizi artıracak şekilde ıslah politikalarını destekleyeceğiz. Bunu yaparken de, ülkemizin bölgesel dinamiklerini de gözeterek, et ve sütte, bölgesel teşviklere geçme fikrini değerlendiriyoruz. Bu sayede, hem ette hem sütte verimliliğimizi artırmayı planlıyoruz.

Yine, sektörün aciliyet arz eden yapısal problemlerini, silsile yoluyla çözecek bir reformun, çiğ sütün sınıflandırılması çalışmalarının da sonuna yaklaştığımızı müjdelemek istiyorum."

Pakdemirli, süt fiyatlarının belirlenmesine ilişkin de, "Süt fiyatının belirlenmesinde, tek fiyat uygulamasından, sütün vasıflarını gözeten, özellikle yağ ve protein değerlerini önceleyen bir fiyatlama sistemine geçme fikri üzerinde duruyoruz." ifadelerini kullandı.

/resimler/2019-9/23/1516392620797.jpg

Süt ürünlerinin dünyadaki bilinirliğine işaret eden Pakdemirli, şu bilgileri paylaştı:

"Dış piyasada, Türk süt ürünlerinin bilinirliği her geçen gün artmakta, özellikle, labne peyniri dünyada Turkish Labne ismiyle tercih edilmektedir. Başta Orta Doğu´ya yapmış olduğumuz ihracatı, Uzak Doğu pazarına yaymayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Çin´e Süt ihracatı yapmak amacıyla, Veteriner Sağlık Sertifikası üzerinde anlaşmayı sağladık."

Bakan Pakdemirli, 67 adet işletmenin, Çin´in gıda ithalatı ile ilgili sistemi CIFER´e kaydının yapıldığını dile getirerek, "Çin tarafının onaylamasına takiben, düşük riskli süt ürünleri için ihracat başlayacak. Ayrıca, İran ve Özbekistan ile Sağlık Sertifikası konusunda, son bir yıl için anlaştığımızın da müjdesini vermek isterim." diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Sütten en iyi yararlanma şeklinin, sütü içerek tüketmek olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde içme sütü tüketimi kişi başına 41 kilogram, AB´de ise 65 kilogram. Sağlıklı ve dengeli bir gelişim için içme sütü tüketiminin daha da arttırılması gerektiğinin farkındayız." dedi.

Türkiye´nin tarımsal hasıla bakımından dünyada yedinci, Avrupa´da birinci sırada yer aldığını belirten Pakdemirli, Avrupa´da küçükbaş hayvan varlığında birinci, büyükbaş hayvan varlığında ikinci sırada yer alan ülkenin, süt üretiminde ise dünyada sekizinci, Avrupa´da üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

/resimler/2019-9/23/1517093558004.jpg

Pakdemirli, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2017 verilerine göre, Türkiye´de 16,1 milyon büyükbaş, 44,3 milyon küçükbaş hayvan varlığı bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu hayvan varlığı, dünya büyükbaş hayvan varlığının yüzde 1´i, küçükbaş hayvan varlığının yüzde 2´sine tekabül etmekle birlikte dünya çiğ süt üretiminin yüzde 2,5´i, kırmızı et üretiminin yüzde 1,2´si ülkemizde gerçekleşmiştir. Bu yılın haziran sonu itibarıyla büyükbaş hayvan varlığımız 18,2 milyon başa, küçükbaş hayvan varlığımız 50 milyon başa ulaşmıştır. Ancak bu oranlarla ve bu mevcut sıralamayla yetinmediğimizi her fırsatta dile getiriyorum.

Hükümet olarak, verdiğimiz destek ve teşviklerle ülkemiz hayvancılığında son 17 yılda önemli gelişmeler yaşanmıştır. 2002 yılına göre büyükbaş hayvan sayısında yüzde 74, küçükbaş hayvan sayısında yüzde 44, süt üretiminde yüzde 163, kırmızı et üretiminde yüzde 166 artış sağlanmıştır. Türk tarımı, bin 730 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir sektör konumuna gelmiştir. Ülkemiz, tarım ürünlerinde 2018 yılında 12,8 milyar dolar ithalata karşılık 17,7 milyar dolar ihracat yaparak yaklaşık 4,9 milyar dolar fazla vermiştir."

"Sütün katma değeri yüksek bir ürün olduğunun farkında olarak politikalarımıza buna göre yön veriyoruz"

/resimler/2019-9/23/1517361683815.jpg

Bekir Pakdemirli, 2019 yılının 7 ayında hayvan ve hayvansal ürün ihracatının 803,5 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam ihracatta yüzde 2,5´lik artış sağlandığını aktardı.

Aynı dönemde süt ve süt ürünleri ihracatının ise yüzde 20 artış göstererek 227,9 milyon dolara yükseldiğini belirten Pakdemirli, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sütün katma değeri yüksek bir ürün olduğunun farkında olarak politikalarımıza buna göre yön veriyoruz. Son 17 yılda hayvancılığımızın gelişmesi için hayvancılık desteklemelerimizi 4 kalemden 10 kaleme çıkartarak 32,7 milyar lira hayvancılık hibe desteği ödemesi yaptık. Kırsal kalkınma yatırımları ve Avrupa Birliği fonları olan IPARD kapsamında 2 bin 985 projeye 2,7 milyar lira hibe verdik. Orman köylerimizde çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla 4 bin aileye 110 milyon lira süt sığırcılığı ve koyunculuğu desteği verdik. Organik ve iyi tarım uygulamaları kapsamında yetiştiricilerimizi destekliyoruz. 48 bin 258 baş hayvanımız bu kapsamda desteklenmektedir."

"Yaptığımız işlerde dedikoduya değil, rakamlara bakıyoruz"

/resimler/2019-9/23/1517518403035.jpg

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, hayvancılığı geliştirmek adına verdikleri diğer destek ve yürütülen projeler hakkında bilgi verirken, önümüzdeki günlerde Küçük Aile İşletmelerinin Optimizasyonu Projesi, İşletmelerin Sınıflandırılması ve Üretimin Planlanması Projesi, Küçükbaş Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği ile Sığırlarda Üreme Verimliliğinin Arttırılması projelerinin de yürütüleceğini bildirdi.

Sütün önemine dikkati çeken Pakdemirli, Türkiye´nin süt üretiminde, yüzde 102 ile kendi kendine yeterli bir ülke konumunda olduğunu vurguladı. Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Yaptığımız işlerde dedikoduya değil, rakamlara bakıyoruz. 2002 yılında 122 kilogram olan kişi başına düşen süt üretim miktarı, 2017 yılında 256 kilograma, 2018 yılında ise 270 kilograma yükselmiştir. Bu rakam dünyada 109 kilogram, AB´de ise 330 kilogramdır. Dolayısıyla son 17 yılda yüzde 130´u bulan bu artış, yetiştiricilerimizin gayreti ve hükümetlerimizin destekleri ile gerçekleşmiştir.

Bakanlık olarak, sütten en iyi yararlanma şeklinin, sütü içerek tüketmek olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde içme sütü tüketimi kişi başına 41 kilogram, AB´de ise 65 kilogram. Sağlıklı ve dengeli bir gelişim için içme sütü tüketiminin daha da arttırılması gerektiğinin farkındayız. Süte dikkat çekmek, sütün tüketilmesinin ilk ayağı... Bakanlık olarak, 1991 yılında Süt Tüketimini Artırma Kampanyası ile başladık ve Dünya Süt Günü´nde çeşitli etkinliklerle ilgi toplamayı başardık. İyi gidiyoruz ama daha da iyi olacağız."

"Ülkemiz, istisnai dönemler haricinde et ve sütte kendine yeterli bir ülke"

/resimler/2019-9/23/1518117778005.jpg

Bekir Pakdemirli, sektörden, karkas et sınıflandırması çalışması için destek istedi. Karkas etin standartlarının belirlenmesinin hem et hem de süt sektörüne doğrudan ve dolaylı katkıları olacağına inancının tam olduğunu belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, istisnai dönemler haricinde et ve sütte kendine yeterli bir ülke. Ancak bizi çevreleyen coğrafyalardaki pazarlara, ülkemizi lojistik üs olarak kullanarak, hem et hem süt tedariki yapmak mümkün. Türkiye´de 2 bin 242 adet süt ve süt ürünleri işleyen gıda işletmesi var. İşletmelerimizin verimliliği açısından nitelikli çiğ süt tedariki kritik öneme haiz. Bakanlık olarak, süt sektörünü stratejik bir sektör olarak değerlendiriyor, sağlıklı yaşam için hayati bir alan olarak telakki ediyoruz. Buna bağlı olarak iç piyasada yerli ve yeterli üretimi, dış piyasada ise ihracat bazlı büyümeyi hedefliyoruz. İnşallah sağlıklı gıda tedarikinde öncü ülkelerden birisi de Türkiye olacak."

Pakdemirli, sanayicilerin finansmana erişim konusundaki sorunlarının farkında olduklarını ifade ederek, Ziraat Bankası ile görüşüp çözüm için gayret göstereceklerini bildirdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: fiyatlarında önemli değişiklik
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BASKİ´den şikâyetler sürüyor
BASKİ´den şikâyetler sürüyor
Şimdi de su sayaçları vatandaştan izinsiz değiştiriliyor
Hastane personeline yerinde uyarı
Hastane personeline yerinde uyarı
Bandırma Devlet Hastanesi personeli hasta varken cep telefonuyla ilgilenmeyecek
5 Günde 54 Ülkeden 221 Bin 889 Kişi Ziyaret Etti
5 Günde 54 Ülkeden 221 Bin 889 Kişi Ziyaret Etti
BURTARIM 2019 Bursa 17. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile BURSA 12. Uluslararası Hayvancılık Ekipmanları Fuarı sona erdi
Ordu caddesinde silah sesleri
Ordu caddesinde silah sesleri
Gecenin karanlığını yırtan 7 el silahla ateş eden maganda aranıyor
Avans fiyat; tavan 12.60 TL, taban 5.20 TL
Avans fiyat; tavan 12.60 TL, taban 5.20 TL
Marmarabirlik kampanya döneminde 42 bin 500 ton ürün alımı hedefliyor
Fuar gezisi azap oldu
Fuar gezisi azap oldu
Rakip firma şikayeti, Tarım fuarına giden Bandırmalı çiftçileri yollara döktü
Lezzet Döner, Kebap, Pide salonu açıldı
Lezzet Döner, Kebap, Pide salonu açıldı
Atatürk caddesindeki yeni iş yerinin açılışını Kaymakam Günhan Yazar yaptı.
Karabiga´yı karartan kaza
Karabiga´yı karartan kaza
Alkollü sürücü otobüs durağına girdi 3 kadın hayatını kaybetti.
Kestane gribe karşı koruyor
Kestane gribe karşı koruyor
“Kestane stresi azaltır, kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir ve kalbi korur”
Kasko deyip geçme!...
Kasko deyip geçme!...
Kasko sigortası hakkında doğru bilinen yanlışlar
BEL AĞRISI MI YOKSA BEL FITIĞI MI?
BEL AĞRISI MI YOKSA BEL FITIĞI MI?
Birkaç günde geçiyor mu? Yoksa giderek şiddetleniyor mu?
İstanbul´da Erdek toplantısı
İstanbul´da Erdek toplantısı
Toplantıta ETO Başkanı Özlem Sarı da katıldı.
“C40 Belediye Başkanları Zirvesi”nde konuştu
“C40 Belediye Başkanları Zirvesi”nde konuştu
BAŞKAN İMAMOĞLU: “2050 VİZYONUMUZDA, İSTANBUL´U YEŞİL VE ADİL BİR KENT YAPMAK VAR”
Azı yarar, çoğu zarar
Azı yarar, çoğu zarar
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Evlilikte kıskançlığın azı, tutkal etkisi yapıyor”
Atatürk anıtı özen bekliyor
Atatürk anıtı özen bekliyor
Palmiyelerin durumu eleştirilere yol açıyor
Martılar irtifa kaybetti!
Martılar irtifa kaybetti!
“Yükselen Şehir Bandırma”ya da bu yakışır!
Mermer´de el emeği
Mermer´de el emeği
Amerika ve Kanada´nın mutfak ve banyolarını Marmara Mermeri´nden imal edilen mozaik mermer süsleyece
“Sıfır atık” projesi
“Sıfır atık” projesi
Erdek Belediyesi´nden öğrencilere çevre eğitimi
İlgi yüksek
İlgi yüksek
Okullar açıldı, Halk Kütüphanesi´nde okuyucu sayısı arttı
Tosun´dan değerlendirmeler
Tosun´dan değerlendirmeler
Bandırmalı iş adamı Ruşen Tosun: “Bandırmalılık, çağdaşlık, özgürlük, cumhuriyetçilik ve Atatürkçülük demektir”
TGC´den gazetecilere “geçmiş olsun” mesajı
TGC´den gazetecilere “geçmiş olsun” mesajı
Mardin Nusaybin´de, “Harekâtı” izleyen gazetecilere yönelik açılan ateşle ilgili açıklama yaptı.
Estetiğe önem veriliyor
Estetiğe önem veriliyor
Kış bastırmadan, Asfaltlama çalışmalarına hız verildi.
Edremit Belediyesi´nde silah sesleri!
Edremit Belediyesi´nde silah sesleri!
Başkanlık katında iki el ateş açıldı
KADINA KARŞI ŞİDDETE HAYIR!
KADINA KARŞI ŞİDDETE HAYIR!
Edremit´te, eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Işıl Çetkin´in ardından Edremit´li hanımlar meydana sığmadı
Çınarlı Çağdaş Yaşam´da yeni hedefler
Çınarlı Çağdaş Yaşam´da yeni hedefler
Çınarlı Çağdaş Yaşam´da yeni hedefler
1924 YILINDA KUR´ÂN-I KERİM, TEFSİR´İ KONUSUNDA Kİ ÇALIŞMALAR…
1924 YILINDA KUR´ÂN-I KERİM, TEFSİR´İ KONUSUNDA Kİ ÇALIŞMALAR…
1924 Yılında Kur´ân tefsir tercümesi konusundaki çalışmalar hızlanmıştır.
Erdek Ziraat Odası Tarım Fuarında
Erdek Ziraat Odası Tarım Fuarında
Erdekli hanımlardan 8-12 Ekim Bursa 17. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi fuarına büyük ilgi.
Tarım ve Hayvancılık Sektörüne Türk İmzası
Tarım ve Hayvancılık Sektörüne Türk İmzası
Türkiye, tarım ve hayvancılık sektörünün güçlü ülkelerinin başında yer alıyor.
"Unutmadık !... Unutturmayacağız !"...
"Unutmadık !... Unutturmayacağız !"...
10 Ekim Ankara GAR Katliamını andılar
Kalkan emekliye ayrılıyor
Kalkan emekliye ayrılıyor
Erdek Garnizon Komutanı Ateş Kalkan, Kaymakam Ekrem Çalık´a veda etti
Okullara destek sürüyor
Okullara destek sürüyor
Okullar, Belediye Destek Hizmetleri ve Fen İşleri Müdürlüğü´ne bağlı ekiplerin programında
BGC´den Duran´a ziyaret
BGC´den Duran´a ziyaret
Bandırma Gazeteciler Cemiyeti´nden nezaket ziyareti.
Gazilerden Barış Pınarına tam destek
Gazilerden Barış Pınarına tam destek
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Deneği Genel Merkezi yaptığı basın açıklamasıyla Barış Pınarı operasyonuna tam destek verdiler.
Hayvanların tepkisi depremin habercisi olabilir mi?
Hayvanların tepkisi depremin habercisi olabilir mi?
Deprem tahmin merkezlerinde hayvan davranışlarından nasıl faydalanılıyor
10 Ekim Ruh Sağlığı Günü
10 Ekim Ruh Sağlığı Günü
Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Yıldız ve Psikolog Melda Dönmez, Bandırma Gazeteciler Cemiyetinin konuğu oldular.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan´dan geleceğin doktorlarına tavsiyeler
Prof. Dr. Nevzat Tarhan´dan geleceğin doktorlarına tavsiyeler
Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi, düzenlenen törenle 2019-2020 akademik yılına başladı.
BAŞKAN ARSLAN´DAN MİTİNG DAVETİ
BAŞKAN ARSLAN´DAN MİTİNG DAVETİ
KAZDAĞLARI´NA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM SU VE VİCDAN MİTİNGİNE DAVET
GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 12 YANLIŞ
GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 12 YANLIŞ
Göz sağlığı çoğu zaman ihmal ediliyor, bu dikkatsizlik, ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabiliyor.
Tarım Fuarında 2.5 Milyon TL´ye Traktör
Tarım Fuarında 2.5 Milyon TL´ye Traktör
Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi´nde 250 bin ziyaretçi hedefi ile kapılarını açtı.
Dünya Posta Birliğinin 145. Yılı
Dünya Posta Birliğinin 145. Yılı
9 Ekim Dünya Posta Günü ve Dünya Posta Birliğinin 145. Yaşı kutladı
(10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü)
(10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü)
Takıntılarınız Hayatınızı Zorlaştırmasın!
Modern Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Modern Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Paşabayır´da yeni diş sağlığı merkezi açılış törenine yüksek katılım
Bandırma Kaymakamlığında "Açık Kapı"
Bandırma Kaymakamlığında "Açık Kapı"
Kaymakam Günhan Yazar: "Çok yararlı bir sistem"
BTO´ya eleştiriler sürüyor
BTO´ya eleştiriler sürüyor
Oda başkanı Kılkışlı´yı bayram ve törenlerde gören var mı?
Bandırma´ya yeni yurtlar geliyor
Bandırma´ya yeni yurtlar geliyor
Bin yüz kişilik yurdun yapımı sürüyor
CANIM KARDEŞİM DERS EVİNDE  DERS ZİLİ ÇALDI
CANIM KARDEŞİM DERS EVİNDE DERS ZİLİ ÇALDI
LÖSEV Canım Kardeşim Etüt evinde ders zili çaldı.
Aileler çatıştı 5 yaralı
Aileler çatıştı 5 yaralı
"Bir daha bu sokaktan geçersen" çatışması
TARIMSAL SULAMAYA İYİ PARTİ DESTEĞİ
TARIMSAL SULAMAYA İYİ PARTİ DESTEĞİ
OK; "60 MİLYON DOLARLIK KAYNAK YABANCILARA UÇTU"
AKTAŞ, “ZEYTİN AĞACININ HER ŞEYİ ŞİFADIR”
AKTAŞ, “ZEYTİN AĞACININ HER ŞEYİ ŞİFADIR”
Dr. Ümit Aktaş, Gömeç´te zeytin hasadında zeytinyağının faydalarını anlattı.
GRİP OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ
GRİP OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ
Grip nezleden daha ağır seyreder,
Erdek´te telsiz eğitimi
Erdek´te telsiz eğitimi
Turistik tekneler de yararlanacak
Marmarabirlik  Anuga fuarında
Marmarabirlik Anuga fuarında
Anuga fuarına katılan Marmarabirlik ihracatta hedefe koşuyor
Proje hazırlanıyor
Proje hazırlanıyor
Erdek´e güneş enerji santrali hazırlığı
Bandırma´yı ahtapot gibi sardı
Bandırma´yı ahtapot gibi sardı
Belediye yargı kararı gereği BALPARK´a “dur” demeli!
Programa hava koşulları engeli
Programa hava koşulları engeli
Atatürk´ün Bandırma´ya gelişinin eski iskeledeki bölümü iptal edildi
Bu Oda kimin?
Bu Oda kimin?
Bandırma Ticaret Odası´ndan yakınmalar sürüyor
ÇOCUKLARI SONBAHAR HASTALIKLARINDAN KORUMANIN YOLLARI
ÇOCUKLARI SONBAHAR HASTALIKLARINDAN KORUMANIN YOLLARI
Sonbaharda en sık görülen çocuk hastalıkları ve hastalıklar karşısında neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verdi
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Reklamlar

 /resimler/2019-8/30/0133327978785.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

1092 Nizamü`l-mülkün şehadeti
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4