Tezman Seljel Almanlarla iş ortağı oldu

Tezman Holding, Seljel Jelatin’de Alman Gelita AG ile ortaklığa gitti

Gönen'de faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk jelatin üreticisi Seljel’e, dünya devi Gelita ortak oldu.

Tezman Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tezman, Seljel’e, dünya devi Alman Gelita’yı ortak aldı. Yüzde 65 oranında hisseyi satın alan Gelita İnternational, dünyada artan “Helal Et” jelatini talebini Türkiye üzerinden karşılayacak.

Jelatin ve kolajende dünya devi olan Gelita İnternational’in, Geselischaft Gelatine mblt hisselerinin yüzde 65’ini satın almasına, Rekabet Kurulu da onay verdi.

Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaları ile Türk iş yaşamının önde gelen kuruluşlarından Tezman Holding, Sel Sanayi’yi, sığır derilerinden tutkal/teknik jelatin üretmek için 1961 yılında kurdu.

Gönen’de bulunan fabrikası ile Avrupa’nın en büyük tutkal/jelatin üreticisi durumuna gelen şirket, 2020 yılı itibariyle aynı faaliyetine Seljel Jelatin ve Ticaret A.Ş. olarak sürdürme kararı aldı.

İLK HELAL KOLAJENİ ÜRETTİ

2012 yılında FARMASEL markası ile fermasötik jelatin sektörüne giren şirket, geçen yıl yeni fabrika yatırımı ile ilk “helal” kolajeni üretip, dünyaya satmaya başladı.

Gıda, ilaç, sağlık ve beslenme amaçlarına yönelik jelatin ve kolajen peptitlerinin önde gelen üreticilerinden Alman Gelita İnternational, bu satın alma operasyonuyla küresel liderlik konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Dünyada 23 lokasyonda ağı bulunan şirket, dünyada artan “helal sığır jelatini” talebini Türkiye üzerinden karşılayacak.

Ortaklar, sadece İslâm devletlerinde değil, aynı zamanda Asya’nın büyük kesiminde de bu ürünün pazar payını genişletmeyi amaçlıyor.
Anahtar Kelimeler: Tezman Seljel Almanlarla ortağı
  • Salı 22 ° / 2 ° Güneşli
  • Çarşamba 22 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 16 ° / 7 ° Parçalı bulutlu