TGC’den muhabirler için aşılama talebi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan basın mensupları için Covid-19’a karşı aşılanma talep etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, kalabalıklarda zor koşullarda haber için koşturan, muhabir, foto muhabiri ve kameramanların Covid-19’a karşı aşılanmalarını talep eden bir yazı gönderdi. TGC’nin kamuya yararlı bir dernek olduğunu belirten Başkan Olcayto’nun mektubunda şu görüşler yer aldı:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye çapında 3 bin 786 üyeye sahip, kamu yararına görev yapan bir kuruluştur. Bugüne dek aşı konusunda meslektaşlarımız için meslek örgütü olarak sizlerden herhangi bir talepte bulunmadık. Çünkü başkan olarak ben ve yönetim kurulu üyelerimiz, pandeminin ıztırabını yaşayan ülkemizde gazeteciye imtiyaz istemeyi son derece yanlış buluyoruz.

Ancak İstanbul’da, yaygın basında ve çeşitli kentlerdeki yerel basından, sahada görev yapan muhabirler ve foto muhabirleri ve kameramanlar, her an muhataplarıyla yüz yüze bulunmak durumunda kalıyorlar. Hastanelerde, yoğun bakımlarda hastalar ve sağlık personeliyle röportaj yapıyorlar.

Olayları izlerken çoğunlukla kalabalıklar arasına girerek haber yapmak, fotoğraf çekmek, görüntü almak amacıyla yoğun bir mesai içinde oluyorlar. Bu meslektaşlarımızı Covid-19’dan korumanın bizim olduğu kadar, sizlerin de görevi olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle öğretmenler örneğinde olduğu gibi yalnızca sahada çalışan meslektaşlarımızın aşılanmasını istiyoruz.

Sayın Bakan, umuyorum ki durumu incelediğinizde bize hak vereceksiniz. Sahada çalışan arkadaşlarımızın Covid-19’dan korunmaları için bir çare üreteceksiniz.”ÖNDER BALIKÇI
Selim Panç
26.02.2021 21:31:10
Basın emekçileri, hastaneden, hapishaneye toplumun tüm kesimleriyle temas içinde olan yüksek risk grubu taşıyan meslek grubudur. Bundan dolayı kendileriyle beraber, taşıyıcı riskleri nedeniyle toplum içinde risk taşımaktadırlar.Aşılamada öncelikli olmaları doğru olacaktır.

Anahtar Kelimeler: muhabirler aşılama talebi
  • Cumartesi 17 ° / 6 ° Bulutlu
  • Pazar 23 ° / 7 ° Sağanak
  • Pazartesi 18 ° / 10 ° Bulutlu