Üniversite’de kısa film günü

Bandırma Sinema Amatörleri Derneği kendi imkanlarıyla film çeken dört yönetmeni misafir etti.

Bandırma Sinema Amatörleri Derneği, Bandırma Gazeteciler Cemiyeti ve Onyedi Eylül Üniversitesi Medya İletişim Topluğu, Bandırma ve Susurluk’ta kendi imkânlarıyla film çeken dört yönetmeni misafir etti.

Bandırma Sinema Amatörleri Derneği, Bandırma Gazeteciler Cemiyeti ve Onyedi Eylül Üniversitesi Medya İletişim Topluğu ortaklaşa, üniversitede ‘Kısa Film Günü’ düzenledi. Bandırma ve Susurluk’ta kendi imkânlarıyla film çeken dört yönetmenin konuk olduğu etkinlikte Bedel, Hayat, Az, Dünya’nın Son Günü ve Sirk filmlerinin gösterimi yapıldı.  Gösterim sonrasında Bedel ve Hayat filmlerin yönetmeni Harun Sağlam, Sirk filminin yönetmeni Ali Altınöz, Az filminin yönetmeni Cihat Furkan Şendil ve Dünya’nın Son Günü filminin yönetmeni Ceyhun Bıyıklıoğlu’yla öğrenciler söyleşi gerçekleştirdi.

“İMKÂNSIZLIKLAR MAZERET DEĞİL”

Birçok ödüllü kısa filmin yönetmenliğini üstlenen Harun Sağlam, “İmkânsızlıklar mazeret, imkanlarda avantaj değil. Önemli olan fikir ve fikri hayata geçirecek iradeye sahip olmak” diye konuştu. Susurluk gibi küçük bir ilçede 20 kısa ve orta metrajlı film çekme başarısı gösteren ekibe önderlik eden isimlerden olan Yönetmen Cihat Furkan Şendil, film çekme hikâyelerini öğrencilerle paylaştı. Şendil, “Benim hala kameram, ışığım, mikrafonum yok. Buna rağmen yönetmenliğini yaptığım dört filmim var. Diğer arkadaşlarımızın da durumu çok farklı değil. Birbirimize sürekli destek oluyoruz. 30 kişilik bir temel bir ekibimiz var. Ancak öğrencilerimizle birlikte bu sayı 50’yi buluyor” diye konuştu. 6 ay önce Susurluk’ta Belki Kültür Derneği’ni kurduklarının altını çizen Şendil, “Kodlamadan satranca, bass gitardan akustik gitara, bateriden klarnete, fotoğraftan sinemaya hemen hemen her dalda eğitim veriyoruz. Gençleri kültür ve sanatın her dalına dokunmalarına imkân sağlamak istiyoruz” dedi.
Anahtar Kelimeler: Üniversite’
  • Salı 33.9 ° / 17.9 ° Açık hava
  • Çarşamba 35.2 ° / 17.8 ° Açık hava
  • Perşembe 36 ° / 18.7 ° Açık hava