Anahtar Kelimeler: Unutmadık Unutturmayacağız
  • Çarşamba 28 ° / 17 ° Güneşli
  • Perşembe 29 ° / 15 ° Güneşli
  • Cuma 30 ° / 15 ° Güneşli

Balıkesir

15.07.2020

  • İMSAK 03:58
  • GÜNEŞ 05:46
  • ÖĞLE 13:20
  • İKİNDİ 17:15
  • AKŞAM 20:43
  • YATSI 22:23

"Unutmadık !... Unutturmayacağız !"...

10 Ekim Ankara GAR Katliamını andılar

Dört yıl önce, ülkeyi yaşanmaz hale getiren çatışma ortamının sona erdirilmesi ve barışın tesis edilmesi için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından tüm yurttaşlara yapılan ?Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi´çağrısı ile Ankara´ya gelen binlerce emekçinin kol kola yürüdüğü Ankara Gar´ı önünde meydana gelen canlı bomba saldırısı ile 103 kişinin hayatını kaybetmesi, bir çoğu sakat kalan 500 dolayındaki yaralıların ardından başlatılan hukuki süreçi suç ve suçluların  adalet önünde hesap vermeleri istenirken, bugün Bandırma Cumhuriyet alanında bir araya gelen EMEK platformu 10 Ekim 2015 Ankara Gar katliamının unutulmuyacağı, unutturulmuyacağı haykırıldı.

Cumhuriyet alanındaki anma ve kınama buluşmasında "Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor." 

"Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 10 Ekim Davası karar bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Dosyaları ayrılan 16 firari sanık hakkındaki davanın üçüncü duruşması 21 Kasım´da görülecek.

Katliama ilişkin dava iddianamesi mahkemeye sunulduğu günden itibaren yürütülen soruşturmanın, olayı tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmaktan uzak olduğunu ifade ettik.

3 yıldır  her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki mahkeme bu doğrultuda cesur bir adım atmadı ve bu eksik karar sonucunda kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.

Saldırı sonrasında yaptığı ?patlama sonrasında oylarımız yükseliyor? sözleriyle hafızalarımızda yer eden dönemin Başbakanı, geçtiğimiz aylarda ?7 Haziran-1 Kasım seçimleri arası dönemdeki defterler açılırsa birçok siyasetçi insan içine çıkamaz? açıklamasında bulundu.

Bu sözler,katliamın siyasal boyutları konusundaki endişe ve iddialarımızın haklılığını göstermiştir.Buradan davanın görülmekte olduğu mahkeme heyetini bir kez daha göreve çağırıyoruz: Bu açıklama hem bir ihbar, hem de itiraf kabul edilmelidir. Başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasilerini davaya dâhiledilmelidir.

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi, yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Katliamın dördüncü yılında, bir kez daha sesleniyoruz:

Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız!

Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz!

Yaşasın Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelemiz.." dendi.