Vali Şıldak Yürütülen Projeleri Değerlendirdi

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Balıkesir’de yürütülen ve planlanan projeler değerlendirildi.

Toplantıda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Tülin Akgül tarafından projeler ile ilgili sunum yapıldı. Sunumda Uyuşturucu İle Mücadele Projesi, 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi, Sosyal Ve Kültürel Bütünleşme Projesi, Kadın Kooperatiflerinin Geliştirilmesi Ve Desteklenmesi Çalışması, Sokak Hayvanlarının Korunması Çalışması, Roman Vatandaşlar İyileştirme Çalışması ve Mavi Bayrak Çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verildi. 

Toplantıda ilk olarak bağımlılıkla mücadelede Balıkesir’de önemli gelişmelere imza atılan Uyuşturucuyla Mücadele Projesinin İl genelindeki uygulanmasında gelinen aşama ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Projenin başladığı 2020 yılı Kasım ayından bu yana Valilik ve Kaymakamlıkların Açık Kapı Birimlerine 293 bağımlının umuda kapı açmak içinebaşvuruda bulunduğu bildirildi. 

Daha sonra Balıkesir’de afetlere dirençli bir toplum oluşturulması için başlatılan Balıkesir 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi hakkında bilgilendirmede bulunuldu. 

Önümüzdeki haftalarda tanıtımı yapılarak hayata geçirilecek diğer bir proje olan Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi ile ilgili de bilgilendirme yapıldı. Projeyle sosyal devlet anlayışının etkili bir biçimde uygulamasının hedeflendiği belirtildi. 

Toplantıda Balıkesir’deki kadınların girişimcilik kabiliyetlerinin artırılması ve kooperatifler çatısı altında çalışmaların yürütülmesinin amaçlandığı Kadın Kooperatiflerinin Geliştirilmesi Ve Desteklenmesi Çalışması hakkında da bilgiler aktarıldı. Çalışmanın uygulanmaya başlandığı günden bu yana kadın kooperatifleri ile ilgili mevcut durumlarının tespitinin yapıldığı bildirildi. Sorunlar ve bunlara yönelik çalışmaların da raporlandığı ifade edildi. 

Toplantıda bilgi verilen diğer bir alan ise Sokak Hayvanlarının Korunması Çalışması. Vali Şıldak, sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve aşılama gibi süreçlerle ilgili çalışmaların tüm ilçelerde hassasiyetle yürütülmesi gerektiğini vurguladı. 

Ayrıca Roman Vatandaşlar İyileştirme Çalışmasıyla da roman vatandaşların eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetler, sosyal yardım gibi ihtiyaçlarının bir plan dahilinde giderilmesinin amaçlandığı bildirildi. 

Planlanan ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgilerin verildiği toplantıda son olarak Mavi Bayrak Çalışması hakkında bilgi verildi. Söz konusu çalışma ile Balıkesir’deki Mavi Bayrak sahibi plajların sayısının artırılması ın amaçlandığı açıklandı. 

Yürütülen projelerin değerlendirildiği toplantıda konuşan Vali Şıldak, “Bunlarla birlikte birçok çalışmamız var; fakat en acil olan, hızlı bir şekilde ele almamız  ve ilerleme katetmemiz gereken çalışmalarımız bunlar. İşbirliği ve koordinasyon içerisinde projelerimizde başarılı sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Bu çalışmaların faydalı olduğunu düşünüyorum. Kurumları tek bir çatı altında toplayarak, sizlerin de İlçelerde yapacağı liderlikle, koordinasyonla İlimizin tamamında çalışmalarımızı, projelerimizi güzel bir seviyeye getirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Şıldak başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcıları Mustafa Çek ve İrfan Demiröz ile Kaymakamlar katıldı.
  • Pazartesi 17.3 ° / 10.4 ° kırık bulutlar
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur
  • Çarşamba 11.2 ° / 4.7 ° bulutlu bulutlar