VALİDEN, GAZİLER GÜNÜ MESAJI

Balıkesir Valisi hasan Şıldak 19 Ekim Gaziler günü dolayısı ile yazılı bir mesaj yayımladı.

Şanlı tarihimiz boyunca; vatanı, bayrağı, bağımsızlığı ve kutsal saydığı değerleri uğruna istiklal ve istikbalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve şeref saymıştır. Kahramanlık destanlarımızın zaferle neticelenmesinin temelinde de bu fedakârlık ve bu inanç yatmaktadır.

Kahraman Gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlamaktayız.

Vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğrunda destanlar уazan şehit ve gaziler milletimizin gönlünde ölümsüzleşmişlerdir. Vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin medarıiftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. 

İnsanlar hayatları boyunca çalışarak pek çok rütbe ve unvan elde edebilirler. Ancak şehitlik ve gazilik unvanının diğerlerinden önemli bir farkı vardır. Şehitlik ya da gazilik unvanını elde eden kişi hayatını ortaya koymuştur. Bu rütbeler hayat karşılığında elde edilir. İnançla kazanılır. Hem hakkın hem de halkın nezdinde şehitlik ve gaziliken büyük mertebedir.

Milletimizin bekası,vatan uğrunda “Ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz” şuuruna sahip nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için geleceğimizin teminatı olan gençlerimize; Malazgirt’te, Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemiz başta olmak üzere yıllardır terör örgütlerine karşı verilen mücadeleyi, 15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimizin demokrasisine sahip çıkışınıve bu aziz vatan uğrunda gösterilen fedakârlıkları çok iyi anlatmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürkve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğrunda hiç düşünmeden canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, bu toprakları bize vatan kılan kahraman gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyorum.

                          Hasan ŞILDAK

                          Balıkesir Valisi
Anahtar Kelimeler: VALİDEN GAZİLER MESAJI
  • Pazartesi 17.3 ° / 10.4 ° kırık bulutlar
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur
  • Çarşamba 11.2 ° / 4.7 ° bulutlu bulutlar