Yangın Tedbirlerinin Kapsamı Genişletildi

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Orman Yangınları ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

 Hava sıcaklıklarının içinde bulunduğumuz haftada daha da artış göstermesiyle birlikte geçtigimiz hafta orman yangınlarının önlenmesi amacıyla alınan kararlara bir yenisi eklendi. 

Balıkesir Valiliği tarafından orman yangınlarına yönelik riskleri azaltmak amacıyla İl genelindeki mesire ve piknik alanları, tabiat parkları ile milli parkların içindeki bütün alanlarda ateşli piknik yapılması, mangal, semaver ve kamp ateşi yakılması 1 Eylül 2021 tarihine kadar yasaklandı. 
Vali Hasan Şıldak, tüm vatandaşların tedbirlere riayet ederek, gerekli hassasiyetin gösterilmesini istediklerini belirtti.

Balıkesir Yangınlara Karşı Teyakkuza Geçti 

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Orman Yangınları ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Son günlerde birçok İlde yaşanan orman yangınları sebebiyle tedbirler ve olası yangınlara karşı hazırlıklar sıklaştırıldı. Havaların ısınmasıyla birlikte artan orman yangınlarıyla koordineli bir şekilde mücadele edilebilmesi için Vali Hasan Şıldak ilgili kurumların temsilcileriyle çalışmaları ve hazırlıkları değerlendirdi.

Vali Hasan Şıldak Balıkesir'de yapılan sıkı uygulamalar sayesinde yangınların ilk anda bastırıldığını ifade ettiği toplantıda karşılıklı fikir alışverişiyle, kurumların çalışmalarına hız kazandırılması hedeflendi. 

Vali Şıldak kurumların yangına karşı yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. Şıldak toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede yangınların ilk anda tespiti noktasında yangın kulelerine büyük görev düştüğünü belirtti. Yangınlara müdahalede bir dakikanın bile çok önemli olduğunu belirten Vali Şıldak, DSİ 25. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 141. Şube Şefliği, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin bünyelerinde bulunan kepçe, greyder, traktör gibi iş makinalarının hazır bulundurulması için gerekli koordinasyonun sağlanacağını ifade etti. Balıkesir Valiliği tarafından geçtiğimiz günlerde ormanlara girişlerin ve belirlenen yerler hariç ateş yakılmasının yasaklanmabıyla orman yangını riskinin oldukça düşürdüğünü belirten Şıldak, yasak olan bölgelere girildiğinde derhal yaptırım uygulanması talimatı verdi. 

Balıkesir Yangın Yönetim Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdür Vekili Yasin Demir, Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bayram Şahin, UEDAŞ İl Müdürü Musa Yılmaz, TEİAŞ Müdür Vekili Ahmet Turan Çelik ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Zeytin bahçeleri ve tarlalarda ateş yakılması yasak

Erdek ve Kapıdağ’daki zeytin bahçelerinde ve tarlalarda ateş yakılmasının yasaklandığı bildirildi.

Erdek Tarım ve Orman İşletme Müdiresi Dilek Işıktaş tarafından yapılan açıklamada, “Zeytin bahçelerinde ve tarlalarda, temizlik amaçlı da olsa ateş yakılması ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır. Tüm üreticilerimize duyurulur” denildi.
  • Pazartesi -1.2 ° / -8.9 ° kırık bulutlar
  • Salı -0 ° / -7.5 ° Hafif kar
  • Çarşamba -0.9 ° / -15 ° Kar