Yapakçı’dan Erdek’e bakış

Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı: “2021 yılında, Erdek’in her yerinde doğalgaz olacak”

Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı:

 “Erdek’in kültür sarayını Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tamamlayacak”

Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı, ilçeyle ilgili çeşitli konular hakkında bilgi verdi.

Erdek Belediye personelinin Covid-19 önlemlerine dikkatle uyduğunu belirten Yapakçı, “Ancak bu uzun bir süreç. Hep dikkatli olmak zorundayız” dedi.

YILMAZ’DAN KÜLTÜR SARAYI’NI YAPMA SÖZÜ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Yapakçı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, birkaç gün önce, Balıkesir’de belediye başkanları ile gerçekleştirdiği toplantıda, Erdek’te yarım kalan kültür sarayını tamamlama sözü verdiğini vurgulayan Yapakçı, şunları söyledi:

“Artık aramızda olmayan hayırsever Nerime Yüksel, kültür sarayı yapılması koşuluyla, belediyemize arsasını bağışlamıştı. Belediyemiz, kültür sarayı yapımını başlattı ama ekonomik yetersizlikler nedeniyle tamamlayamayınca Nerime Yüksel’in varisleri, arsayı geri almak için belediyemiz aleyhine dava açtılar ama mahkeme, belediyemiz lehine karar verdi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a durumu anlattığımda, ‘Büyükşehir olarak daha önce Manyas’a bir kültür sarayı yapmıştık. Erdek’in kültür sarayını da biz tamamlayalım’ dedi. Sayın Yılmaz’a teşekkür ediyorum.”

KAPIDAĞ RES’LERİ

Kapıdağ’a bundan sonra Rüzgâr Enerji Santrali(RES) kurulmaması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Yapakçı, “RES’lerin, bundan sonra kesinlikle ormanlık alanlara yapılmaması gerekir. Biz enerjiye karşı değiliz. Enerji üreten tesislerin, ormanlık bölgelere kurulmasına karşıyız. Yalnız Erdek için değil, Gönen ve Manyas da dahil tüm Güney Marmara’ya oksijen depolayan Kapıdağ’a, RES kurmak, bu doğa cennetini hançerlemekten farksızdır” dedi.

ERDEK’E ÇÖP TOPLAMA MERKEZİ

Erdek ilçesinin tüm çöplerini, Balıkesir’e iletmek üzere Bandırma’daki çöp aktarma merkezine götürdüklerine işaret eden Yapakçı, şöyle konuştu:

“Çöplerimizi, 22 kilometre uzaklıktaki Bandırma’ya taşımak, belediyemize maddi-manevi yük getiriyor. Araçlarımız yıpranıyor. Bunun için Murat Bayırı’nda bulunan 8,5 dönümlük şahıs arazisini istimlâk ederek, burayı çöp aktarma merkezi yapmak ve buradan Balıkesir’e götürmek istiyoruz.”

ARITMA TESİSİ

Erdek’e, BASKİ aracılığıyla kazandırılacak yeni kanalizasyon ve arıtma tesisinin ihalesinin 17 Aralık 2020 Perşembe günü, Ankara’da gerçekleştirileceğini belirten Yapakçı, “Bu kanalizasyon ve arıtma tesisi, 88 milyon liraya mal olup, 3 yılda tamamlanacaktır. İnşaat, iki aşamalı gerçekleşecektir. İlk aşamada, ilk yıl, 12 terfili arıtmanın merkez alt yapısı kurulacak, ikinci yıl ise arıtma tesisi inşaatı tamamlanacaktır” dedi.

İhaleye tanınmış firmaların katılmaları bekleniyor.

KAMU BORÇLARINA YAPILANDIRMA

Başkan Vekili Hasan Yapakçı, Erdek Belediyesi’nin kamuya borçlarını yapılandırmak istediklerini belirterek, Maliye ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlarını 60-70 milyon lira olduğunu vurgularken, “Bu arada kamusal mülklerimizin üstündeki hacizlerin de kaldırılması için girişimlerimiz sürüyor” diye konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL HER YERDE DOĞALGAZ OLACAK

Erdek’in her yerleşim bölgesine, 2021 yılı içinde doğalgazın gelmiş olacağına işaret eden Yapakçı, “Doğalgazı, ilçemize getiren firma çok memnun. Erdeklilerin, doğalgaza bu kadar ilgi göstermesini kendilerinin de beklemediğini belirtiyorlar. Doğalgazın gelmesiyle Erdek’te şu anda hiç hava kirliliği de yok” dedi.  ÖNDER BALIKÇI
Ayşe Bolat
18.12.2020 01:26:35
Diliyorum yapılanlar yapılacakların teminatı olmaz. Res' ler birinci sınıf tarim arazilerine, zeytinlilere, köy mahalle gibi insanların yaşadıkları yerlere yapılmamalıdır. ÇED raporu alınmalı ve toplantı günü bölgede yaşayanlara usülune uygun duyurulmalıdır. Kapidag'da yapılan ağaç kesimleri usulüne uygun değildir. Kaç adet ağaç kesilmiştir? Ağaçlar kesilmeden önce orman Işletme Müdürlüğünce hangi ağaçların kesildiği sahada işaretlenmiş mıdır? Net olarak kaç adet ağaç kesilmiştir ve kesilen bu ağaçlar ne şekilde değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Yapakçı’ Erdek’ bakış
  • Salı 1 ° / -11 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 2 ° / -10 ° Güneşli
  • Perşembe 6 ° / -10 ° Güneşli