YÜCE DİNİMİZ İSLÂM, ÇOK ÖNEMLİ AHLÂKÎ İLKELER KOYMUŞTUR...
İslâm Ahlâkı… Mümin insan nezaket sahibidir, kibardır, işlerinde mülayimdir
Tarih: 22.5.2019 09:21:28

                İslâm Ahlâkı…

                Mümin insan nezaket sahibidir, kibardır, işlerinde mülayimdir. Sertlikten kaçınır. Böylece birçok müşkülü de kolaylaşır.

                Tevekkül sahibi olmak, doğruluktan sapmamak, tevazu göstermek, tok gözlülük, başkaları hakkında iyi düşüncelere sahip olmak, hayâsızlık yapmamak, anne babayı, akrabayı, eşi dostu gözetmek, çalışkan olmak, kanaat etmek gibi İslâm ahlâkının belirttiği güzel huylarla donanmak gerekir. Bu ahlâka aykırı olan özelliklerimizi irademizle kontrol altına almamız mümkündür.

                Kendimizi kontrol etmek zorundayız. Çünkü ne kadar ibadet etsek de Rabbimiz´in şanına layık olmamız mümkün değildir. O´nun bizim için yaptıklarına karşılık vermeye gücümüz yetmez. Sahip olduklarımızın sebebi O´nun lütfünden başka bir şey değildir.

                Fakat bizi birçok sebeple seveceğini, bizim yanımızda olacağını bildirmiştir. Bu sebeplere sıkı sıkıya sarılmak gerekir. O´nun bizi sevmesine en büyük vesile güzel ahlâkımızdır.

                Allâhu Teâlâ sabredenlerle beraberdir, onları sever. İnsan, isyan etmeyip sabrederse Allâh katında değer kazanır.

                İslâm Sevgi Dinidir…

                Yüce dinimiz İslâm, çok önemli ahlâkî ilkeler koymuştur. Bu önemli ilkelerden birisi de sevgidir. Sevgi duygusu, insanın hemcinsleriyle arasındaki ilişki ve kaynaşmanın en önemli unsuru ve toplumsal hayatın gelişip güçlenmesinin vazgeçilmez şartıdır. Kur´ân-ı Kerîm´de Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır; “Mü´minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allâh´a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.” (49. Hucurât Sûresi, 10. Âyet).

                Yüreği sevgi dolu Peygamberimiz (s.a.v.) de: “İman etmedikçe cennete  giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de kamil Mü´min olamazsınız.” (Müslim, İman, 93) ve “Mü´minler, birbirlerini sevmede, birbirlerine yakınlıkta, şefkat gösterip birbirlerini koruyup kollamada bir vücut gibidirler. Vücudun herhangi bir yerinde bir rahatsızlık olduğunda; bunu, vücudun tüm uzuvları hisseder.” (Buhari, Edep, 27) buyurarak sevgi ve kardeşliği öğütlemektedir.

                İslâm Dini´nin bu güzel öğütlerinden aldıkları ilham ile; “Sevgi; acıyı tatlıya, bakırı altına, hastalığı şifaya, zindanı saraya, belayı nimete ve kahrı rahmete dönüştürür.” diyen Mevlanalar, “Yaratılanı severiz yaratandan ötürü”, “Gelin tanış olalım, yad isek birleşelim. Sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz.” diyen Yunus Emreler, “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” diyen Hacı Bektaş-ı Velîler hep sevmeye ve sevgiye çağırmışlardır.

                Bir ülkenin bireylerini ve nesillerini bir araya getirip kaynaştıran sevgidir. İnsanı hayata bağlayan zincirin en güçlü halkası ve insanı yaratanına ulaştıracak en sağlam merdiven de yine sevgidir. Unutmayalım ki; toplum sevgisiyle kaynaşır, huzurla yaşar!

                İslâm Kolaylık Dinidir...

İslâm dini, insanlık için dünya ve ahiret saadetini temin etmek üzere gönderilmiştir. Bu yüce dinin, evrensel niteliklerden birisi de kolaylık dini olmasıdır. İnsan gücü nispetinde sorumlu tutan İslâm, insanları zora ve sıkıntıya sokmak için gelmemiştir. O´nun gayesi, insanların iç ve dış dünyalarının saflığını, sadeliğini, berraklığını korumaktır. “ALLÂH SİZE KOLAYLIK DİLER. ZORLUK DİLEMEZ.” (2. Bakara Sûresi, 185. Âyet), “Allâh size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez.” (5. Mâide Sûresi, 6. Âyetleri, İslâm dininde kolaylık prensibinin asıl olduğunu vurgulamaktadır.

                Hemen her konuda olduğu gibi Peygamber Efendimiz (sa.v.) dinin kolaylık prensibini hayata geçirmek konusunda da en iyi örnektir. Bir hadisi şeriflerinde: “Muhakkak ki din kolaylıktır.” (Nesai, İman, 28) buyurmaktadır. Bir başka hadisinde, “Bu din, kolaylık dinidir. Kimse dini geçmeye çalışmasın, (başaramaz, yine de yapamadığı eksikleri kalır ve) üstünlük dinde kalır.” (Buhari, İman, 29) buyurarak, Allâh´ın beyan etmiş olduğu sınırları aşmamayı Mü´minlere hatırlatmış ve dinin zorluklar dini değil kolaylıklar dini olduğunu dile getirmiştir. Aişe validemiz der ki: “Resûlullah iki şey arasında muhayyer/serbest bırakıldığında, günah olmadığı sürece mutlaka en kolayını seçerdi. Günah olursa, bundan en uzak insan o, olurdu.” (Müslim, Sahih, Fedail, 20).

                Peygamberimiz (s.a.v.) işlerin kolay olanını tercih ederdi. “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.” (Buhari, İlim, 11) hadisi, dinde kolaylaştırmanız tercih edilmesi gereğine işaret etmektedir.

                İslâmiyeti Öğrenmek ve Öğretmek…

                Din-i İslâmın temeli, imanı, farzları ve haramları öğrenmek ve öğretmektir. Allâhü Teâlâ, Peygamberleri“ aleyhimüssalevâtü vetteslîmât” bunun için göndermiştir. Gençlere bunlar öğretilmediği zaman, İslâmiyet yıkılır, yok olur. Allâhü Teâlâ, Müslümanlara EMR-İ MARUF yapmayı emrediyor. Yani “Benim emirlerimizi bildiriniz, öğretiniz!” diyor ve NEHY-İ ANİLMÜNKER emrediyor. Yani; “Yasak ettiğim haramları bildiriniz ve yapılmasına razı olmayınız!” diyor.

                Hadîs-i Şerîfte buyuruldu ki:

                “Birbirinize Müslümanlığı öğretiniz! Emr-i marufu bırakır iseniz, Allâhü Teâlâ, en kötünüzü başınıza musallat eder ve duâlarınız kabul etmez!”

                Bütün ibâdetlere verilen sevap, Allah yolunda gazaya verilen sevaba göre, deniz yanında bir damla su gibidir. Gazanın sevabı da, emr-i maruf ve nehy-i anilmünker sevabı yanında, denize nazaran bir damla su gibidir!

                Peygamberimiz (S.A.V.) buyuruyor ki:

                “Bütün çocuklar Müslümanlığa uygun ve elverişli olarak dünyaya gelir. Bunları, sonra anaları, babaları Hıristiyan, Yahudi ve dinsiz yapar.”

                Böylece, Müslümanlığın yerleştirilmesinde ve yok edilmesinde en mühim işin gençlikte olduğunu bildiriyor. O hâlde, her Müslümanın birinci vazîfesi, evlâdına İslâmiyeti ve Kur´ân-ı Kerîmi öğretmektir.

                Müslümân, Dinini Bir Hayat Tarzı olarak Benimsemeli…

                İslâm dininde iman, ibadet ve ahlâk birbirinden kesin çizgilerle ayrılmaz. İman ile ibadetin hedefi, insanı üstün ve ahlâka sahip kılmaktır!

                Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) ahlâkını soranlara Hz. Aişe´nin “ONUN AHLÂKI KUR´ÂN´DAN İBARETTİ” demesi, Rasul-i Ekrem´in, ahlâk esaslarını tamamlayıp mükemmel hale getirmek için gönderildiğini söylemesi ve Allâhu Teâlâ´nın onu “Şüphesiz sen ahlâk güzelliğinin yüce bir mertebesindesin” diye övmesi, ahlâkın insan için bir hedef olduğunu göstermektedir.

                Müslüman, dinini bir hayat tarzı olarak benimsemeli ve bütün davranışları dine uygun olmalıdır. Dinin hedefi, onu ahlâkî bakımdan olgunlaştırmaktır.

                Müslüman, kendisinden beklenen olgunluğa erince, bütün yaratılmışlar için iyi ve güzel duygular besleyecek ve şahsiyetine yakışmayan her türlü kötülükten uzaklaşacaktır!

                Midenin sindirdiği yiyecekler, vücutta kuvvet ve enerji şeklinde görüldüğü gibi, onun kalbinin derinliklerine insan imanda kendisini güzel huy şeklinde gösterecektir.

                “Size bir selâm ile selâm verildiği zaman ona ya daha güzel bir selâm ile veya aynısıyla karşılık verin.” (4. Nisâ Sûresi, 86. Âyet).
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BASKİ´den şikâyetler sürüyor
BASKİ´den şikâyetler sürüyor
Şimdi de su sayaçları vatandaştan izinsiz değiştiriliyor
Hastane personeline yerinde uyarı
Hastane personeline yerinde uyarı
Bandırma Devlet Hastanesi personeli hasta varken cep telefonuyla ilgilenmeyecek
5 Günde 54 Ülkeden 221 Bin 889 Kişi Ziyaret Etti
5 Günde 54 Ülkeden 221 Bin 889 Kişi Ziyaret Etti
BURTARIM 2019 Bursa 17. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile BURSA 12. Uluslararası Hayvancılık Ekipmanları Fuarı sona erdi
Ordu caddesinde silah sesleri
Ordu caddesinde silah sesleri
Gecenin karanlığını yırtan 7 el silahla ateş eden maganda aranıyor
Avans fiyat; tavan 12.60 TL, taban 5.20 TL
Avans fiyat; tavan 12.60 TL, taban 5.20 TL
Marmarabirlik kampanya döneminde 42 bin 500 ton ürün alımı hedefliyor
Fuar gezisi azap oldu
Fuar gezisi azap oldu
Rakip firma şikayeti, Tarım fuarına giden Bandırmalı çiftçileri yollara döktü
Lezzet Döner, Kebap, Pide salonu açıldı
Lezzet Döner, Kebap, Pide salonu açıldı
Atatürk caddesindeki yeni iş yerinin açılışını Kaymakam Günhan Yazar yaptı.
Karabiga´yı karartan kaza
Karabiga´yı karartan kaza
Alkollü sürücü otobüs durağına girdi 3 kadın hayatını kaybetti.
Kestane gribe karşı koruyor
Kestane gribe karşı koruyor
“Kestane stresi azaltır, kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir ve kalbi korur”
Kasko deyip geçme!...
Kasko deyip geçme!...
Kasko sigortası hakkında doğru bilinen yanlışlar
BEL AĞRISI MI YOKSA BEL FITIĞI MI?
BEL AĞRISI MI YOKSA BEL FITIĞI MI?
Birkaç günde geçiyor mu? Yoksa giderek şiddetleniyor mu?
İstanbul´da Erdek toplantısı
İstanbul´da Erdek toplantısı
Toplantıta ETO Başkanı Özlem Sarı da katıldı.
“C40 Belediye Başkanları Zirvesi”nde konuştu
“C40 Belediye Başkanları Zirvesi”nde konuştu
BAŞKAN İMAMOĞLU: “2050 VİZYONUMUZDA, İSTANBUL´U YEŞİL VE ADİL BİR KENT YAPMAK VAR”
Azı yarar, çoğu zarar
Azı yarar, çoğu zarar
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Evlilikte kıskançlığın azı, tutkal etkisi yapıyor”
Atatürk anıtı özen bekliyor
Atatürk anıtı özen bekliyor
Palmiyelerin durumu eleştirilere yol açıyor
Martılar irtifa kaybetti!
Martılar irtifa kaybetti!
“Yükselen Şehir Bandırma”ya da bu yakışır!
Mermer´de el emeği
Mermer´de el emeği
Amerika ve Kanada´nın mutfak ve banyolarını Marmara Mermeri´nden imal edilen mozaik mermer süsleyece
“Sıfır atık” projesi
“Sıfır atık” projesi
Erdek Belediyesi´nden öğrencilere çevre eğitimi
İlgi yüksek
İlgi yüksek
Okullar açıldı, Halk Kütüphanesi´nde okuyucu sayısı arttı
Tosun´dan değerlendirmeler
Tosun´dan değerlendirmeler
Bandırmalı iş adamı Ruşen Tosun: “Bandırmalılık, çağdaşlık, özgürlük, cumhuriyetçilik ve Atatürkçülük demektir”
TGC´den gazetecilere “geçmiş olsun” mesajı
TGC´den gazetecilere “geçmiş olsun” mesajı
Mardin Nusaybin´de, “Harekâtı” izleyen gazetecilere yönelik açılan ateşle ilgili açıklama yaptı.
Estetiğe önem veriliyor
Estetiğe önem veriliyor
Kış bastırmadan, Asfaltlama çalışmalarına hız verildi.
Edremit Belediyesi´nde silah sesleri!
Edremit Belediyesi´nde silah sesleri!
Başkanlık katında iki el ateş açıldı
KADINA KARŞI ŞİDDETE HAYIR!
KADINA KARŞI ŞİDDETE HAYIR!
Edremit´te, eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Işıl Çetkin´in ardından Edremit´li hanımlar meydana sığmadı
Çınarlı Çağdaş Yaşam´da yeni hedefler
Çınarlı Çağdaş Yaşam´da yeni hedefler
Çınarlı Çağdaş Yaşam´da yeni hedefler
1924 YILINDA KUR´ÂN-I KERİM, TEFSİR´İ KONUSUNDA Kİ ÇALIŞMALAR…
1924 YILINDA KUR´ÂN-I KERİM, TEFSİR´İ KONUSUNDA Kİ ÇALIŞMALAR…
1924 Yılında Kur´ân tefsir tercümesi konusundaki çalışmalar hızlanmıştır.
Erdek Ziraat Odası Tarım Fuarında
Erdek Ziraat Odası Tarım Fuarında
Erdekli hanımlardan 8-12 Ekim Bursa 17. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi fuarına büyük ilgi.
Tarım ve Hayvancılık Sektörüne Türk İmzası
Tarım ve Hayvancılık Sektörüne Türk İmzası
Türkiye, tarım ve hayvancılık sektörünün güçlü ülkelerinin başında yer alıyor.
"Unutmadık !... Unutturmayacağız !"...
"Unutmadık !... Unutturmayacağız !"...
10 Ekim Ankara GAR Katliamını andılar
Kalkan emekliye ayrılıyor
Kalkan emekliye ayrılıyor
Erdek Garnizon Komutanı Ateş Kalkan, Kaymakam Ekrem Çalık´a veda etti
Okullara destek sürüyor
Okullara destek sürüyor
Okullar, Belediye Destek Hizmetleri ve Fen İşleri Müdürlüğü´ne bağlı ekiplerin programında
BGC´den Duran´a ziyaret
BGC´den Duran´a ziyaret
Bandırma Gazeteciler Cemiyeti´nden nezaket ziyareti.
Gazilerden Barış Pınarına tam destek
Gazilerden Barış Pınarına tam destek
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Deneği Genel Merkezi yaptığı basın açıklamasıyla Barış Pınarı operasyonuna tam destek verdiler.
Hayvanların tepkisi depremin habercisi olabilir mi?
Hayvanların tepkisi depremin habercisi olabilir mi?
Deprem tahmin merkezlerinde hayvan davranışlarından nasıl faydalanılıyor
10 Ekim Ruh Sağlığı Günü
10 Ekim Ruh Sağlığı Günü
Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Yıldız ve Psikolog Melda Dönmez, Bandırma Gazeteciler Cemiyetinin konuğu oldular.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan´dan geleceğin doktorlarına tavsiyeler
Prof. Dr. Nevzat Tarhan´dan geleceğin doktorlarına tavsiyeler
Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi, düzenlenen törenle 2019-2020 akademik yılına başladı.
BAŞKAN ARSLAN´DAN MİTİNG DAVETİ
BAŞKAN ARSLAN´DAN MİTİNG DAVETİ
KAZDAĞLARI´NA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM SU VE VİCDAN MİTİNGİNE DAVET
GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 12 YANLIŞ
GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 12 YANLIŞ
Göz sağlığı çoğu zaman ihmal ediliyor, bu dikkatsizlik, ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabiliyor.
Tarım Fuarında 2.5 Milyon TL´ye Traktör
Tarım Fuarında 2.5 Milyon TL´ye Traktör
Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi´nde 250 bin ziyaretçi hedefi ile kapılarını açtı.
Dünya Posta Birliğinin 145. Yılı
Dünya Posta Birliğinin 145. Yılı
9 Ekim Dünya Posta Günü ve Dünya Posta Birliğinin 145. Yaşı kutladı
(10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü)
(10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü)
Takıntılarınız Hayatınızı Zorlaştırmasın!
Modern Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Modern Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Paşabayır´da yeni diş sağlığı merkezi açılış törenine yüksek katılım
Bandırma Kaymakamlığında "Açık Kapı"
Bandırma Kaymakamlığında "Açık Kapı"
Kaymakam Günhan Yazar: "Çok yararlı bir sistem"
BTO´ya eleştiriler sürüyor
BTO´ya eleştiriler sürüyor
Oda başkanı Kılkışlı´yı bayram ve törenlerde gören var mı?
Bandırma´ya yeni yurtlar geliyor
Bandırma´ya yeni yurtlar geliyor
Bin yüz kişilik yurdun yapımı sürüyor
CANIM KARDEŞİM DERS EVİNDE  DERS ZİLİ ÇALDI
CANIM KARDEŞİM DERS EVİNDE DERS ZİLİ ÇALDI
LÖSEV Canım Kardeşim Etüt evinde ders zili çaldı.
Aileler çatıştı 5 yaralı
Aileler çatıştı 5 yaralı
"Bir daha bu sokaktan geçersen" çatışması
TARIMSAL SULAMAYA İYİ PARTİ DESTEĞİ
TARIMSAL SULAMAYA İYİ PARTİ DESTEĞİ
OK; "60 MİLYON DOLARLIK KAYNAK YABANCILARA UÇTU"
AKTAŞ, “ZEYTİN AĞACININ HER ŞEYİ ŞİFADIR”
AKTAŞ, “ZEYTİN AĞACININ HER ŞEYİ ŞİFADIR”
Dr. Ümit Aktaş, Gömeç´te zeytin hasadında zeytinyağının faydalarını anlattı.
GRİP OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ
GRİP OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ
Grip nezleden daha ağır seyreder,
Erdek´te telsiz eğitimi
Erdek´te telsiz eğitimi
Turistik tekneler de yararlanacak
Marmarabirlik  Anuga fuarında
Marmarabirlik Anuga fuarında
Anuga fuarına katılan Marmarabirlik ihracatta hedefe koşuyor
Proje hazırlanıyor
Proje hazırlanıyor
Erdek´e güneş enerji santrali hazırlığı
Bandırma´yı ahtapot gibi sardı
Bandırma´yı ahtapot gibi sardı
Belediye yargı kararı gereği BALPARK´a “dur” demeli!
Programa hava koşulları engeli
Programa hava koşulları engeli
Atatürk´ün Bandırma´ya gelişinin eski iskeledeki bölümü iptal edildi
Bu Oda kimin?
Bu Oda kimin?
Bandırma Ticaret Odası´ndan yakınmalar sürüyor
ÇOCUKLARI SONBAHAR HASTALIKLARINDAN KORUMANIN YOLLARI
ÇOCUKLARI SONBAHAR HASTALIKLARINDAN KORUMANIN YOLLARI
Sonbaharda en sık görülen çocuk hastalıkları ve hastalıklar karşısında neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verdi
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Reklamlar

 /resimler/2019-8/30/0133327978785.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
1092 Nizamü`l-mülkün şehadeti
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4