• Perşembe 30 ° / 18 ° Güneşli
  • Cuma 33 ° / 19 ° Güneşli
  • Cumartesi 33 ° / 20 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

06.08.2020

  • İMSAK 04:27
  • GÜNEŞ 06:05
  • ÖĞLE 13:19
  • İKİNDİ 17:10
  • AKŞAM 20:23
  • YATSI 21:55

Yürüyen Köşk'ün Millet Bahçesine dönüştürülmesine ADD'den tepki

ADD, Kültür mirasımız Yürüyen Köşk'ün mevcut yapısının bozulmasına, yurttaşlık bilinciyle izin vermeyeceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her ile bir Millet Bahçesi projesi kapsamında Yalova'da yapılacak Millet Bahçesinin 22 Eylül 1929'da Atatürk'ün talimatı ile yapılan ve yanında bulunan Çınar ağacının dallarından etkilendiği gerekçesi ile Çınar'ın kesilmesi istenirken, Atatürk'ün çınarın kesilmesine karşı çıkıp, Köşkün yürütülerek ağaçtan uzaklaştırlması öngörüsü henüs dünyanın gündeminde olmayan Çevre bilincinin Türk Milletinin benliğine işlemesine neden olan yapı, bugün millet Bahçeleri projeleri içinde hiç edilmesine Atatürkçü Düşünce Derneği ADD'nin tepkisine neden oldu.

Tüm ADD şubeleri gibi ADD Bandırma şubeside bu konudaki duyarlılığını net olarak ortaya koyup, kamu oyuna yaptığı yazılı bir açıklama ile tepkisini gösterdi.

KAMUOYUNA

YALOVA YÜRÜYEN KÖŞK HAKKINDAKİ BASIN AÇIKLAMAMIZ

Siyasi iktidarın, Atatürk Orman Çiftliği başta olmak üzere gerçekleştirdiği çevre katliamlarını biliyoruz. Aynı zamanda, siyasi iktidarın, Atatürk’ün adına ve mirasına yönelik tükenmez alerjisinin de farkındayız…

Atatürkçü Düşünce Sistemi; Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerini ve tüm uygulamalarını kapsamaktadır. Dolayısıyla hukuktan, çevre ve insan sağlığına; eğitimden, adil gelir dağılımına kadar uzanan her konu Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin içeriğini oluşturmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün uygulamalarında çevreyi ve doğayı korumak önceliklidir. Büyük Atatürk mükemmel bir çevrecidir. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Yalova’da bulunan Yürüyen Köşk’tür. Yürüyen Köşk’ün öyküsünü tüm yurttaşlarımız çok iyi bilmektedir. Son günlerde kamuoyuna yansıyan “Yalova’daki Millet Bahçesi” haberleri, Atatürk’ün mirası Yürüyen Köşk’ü yeniden gündeme getirmiştir. Yürüyen Köşk, Cumhuriyetimizin çevre abidesidir. T.C. Kültür Bakanlığı Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 12.07.1980 tarih ve 12238 sayılı kararı ile koruma altına alınmıştır. Halkın kullanımına açık olan ve yoğun ilgi gören bu alanın siyasi iktidarca sanki yeni bir iş yapılıyormuş gibi algılatılarak mevcut yapısının bozulmasına, yurttaşlık bilinciyle izin vermeyeceğiz.

T.C. Yalova Valiliği’nin yapmış olduğu basın açıklamasının ve bu bölgedeki uygulamaların yakından takipçisi olacağız. Atatürk’ün mirasına ve eserlerine sahip çıkmaya her ne pahasına olursa olsun kararlıyız. Siyasi iktidarın, yanlış uygulamalarına sessiz kalmayacak, gerekirse yasal yollara başvuracağız…

Milletimize saygı ile duyururuz.  ADD BANDIRMA YÖNETİM KURULU