Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


1 MAYIS BAYRAM İLAN EDİLMİŞTİ

1 MAYIS BAYRAM İLAN EDİLMİŞTİ


1 Mayıs hem bayram hem taksimde kutlu olsun. Bunu söyleyen AKP iktidarı idi. Dönemin başbakanın taksimi açmak bize nasip oldu. Hayırlı olsun” demişti. 2012 senesinde işçiler 1mayıs bayramını taksimde kutladılar. Hiçbir olayda olmamıştı. İktidar her geçen gün vatandaşların bir araya gelmelerinden çekinir oldu. Taksimi tekrar kapattılar. Ondan sonraki 1 Mayıslarda işçilerin bayramı taksimde kutlamaları yasaklandı. Biz yasakları kaldıracağız diye iktidar olanlar o zaman yine yasak koydular. Bu sene yine taksimde 1 Mayıs bayramını kutlamalarına izin verilmedi. İşçilerin senede bir gün 1 Mayıs bayramını taksimde kutlamalarına izin verilmedi. İktidarın unuttuğu bir şey var. Yasaklar daima bilhassa Türk milletinde sevimsizlik yaratır. Bundan dolayı bu 1 Mayıs yine olaylı geçti. Taksimi 1 Mayıs bayramını kutlamaya kendileri açıyorlar. Olaysız bir bayram geçiriliyor. Buna rağmen ne gerekçe ile taksimin tekrar 1 Mayıs bayramını kutlamalara kapatılmasına bir anlam verilemiyor. Şu gerekçe ile kapatıldı denilmiyor. Bu sene yine olaylı bir 1 Mayıs bayramı geçirildi. Devlet vatandaşına verdiği hakkı hiçbir gerekçe yokken yine elinden alıyor. Böyle bir demokrasi olur mu? Hem 1 Mayıs bayramının taksimde kutlanmasını sağlamak bize nasip oldu diye övüneceksiniz. İşçileri sevindireceksiniz. Sonra arifeyi gösterip bayramı göstermeyeceksiniz. İktidar verdiği sözden dönmüştür. Olayların çıkmasına sebep olmuştur.

İktidar her olayı siyasi olarak düşünüyor. Bu düşüncesini de oya dönüştürme gayretinde oluyor. Bu tek adamlı idarenin provalarıdır. Ben istersem 1 Mayıs bayramını taksimde kutlarsınız. Ben istemezsem kutlayamazsınız demektir.

Ayni olay terör örgütü ile masaya oturulmakta da olmuştur. Oslo da masaya oturuldu gizli görüşmeler yapıldı. Hatta bizi terör örgütü ile görüşüyorlar diyorlar. Bunu söyleyenler ispat etsinler ispat edemezlerse şerefsizdirler dahi denildi. Netice ne oldu? Oslo görüşmeleri deşifre oldu görüştükleri ortaya çıktı. Sonra Öcalan ile İmralı da görüşülmeye başlandı. Bu görüşmeler bir masa etrafında yapıldı. Yine görüşmüyoruz denildi. Yine görüşmeler deşifre olunca dönemin başbakanın ben gönderdim. Bir sıkıntısı olan varsa bana söylesin dedi. Dolma bahçede HDP heyeti ile iktidar yine masaya oturdu. Yapılan görüşmeler sonunda basına 10 maddelik bir anlaşma yapıldığı açıklandı. Cumhurbaşkanımız Katardan dönerken basın mensuplarına süreçle ilgili açıklama yaparken. Masa yok! Masa oldu mu devlet çökmüş demektir dedi. Cumhurbaşkanı bunu söylerken biz kimse ile masaya oturmadık demek istemiştir. Hem Oslo, hem İmralı hem de dolma bahçede konuşmaların anlamı masa değil midir? Son zamanlarda milliyetçi oylar AKP'den kaçmaya başladı. Bu kaçışı durdurmak, gidenleri de geri getirmek için görüşme olmadı. Biz iktidar olarak terör örgütü ile görüşmedik diyerek milliyetçi oyları kendilerinde tutmak istemektedirler. İmralı da Öcalan ile görüşüldüğünü kendileri itiraf ettiler.  Dönemin başbakanı ben gönderdim. Bir sorunu olan varsa bana gelsin demişti. Şimdi masaya oturuldu mu oturulmadı mı? Kime inanacak bu millet. Cumhurbaşkanı masa oldu mu devlet çökmüş demektir diyor. HBP'liler masada karşılıklı oturduk. İktidarın temsilcileri ile görüştük diyor. Kime inanacak bu millet söyler misiniz? İktidar sözünde yine durmamıştır.

CHP köylüye mazotu 1,5 TL'ye vereceğim demesine cumhurbaşkanı karşı çıkıyor. Bağımsızım her partiye ayni mesafedeyim diyor. Bu tarafının açıkça iktidardan yana olduğunu göstermiyor mu? Ve bu mazot uygulamasını 2003 de biz başlattık diyor. Buradan bir yanlışlık var. 2002 Kasım ayında yapılan seçimlerde AKP akaryakıttaki vergiyi % 35'şe düşüreceğiz dedi. Seçimler geçti AKP iktidar oldu. Mazotu % 50 ucuzlattı. Bunu yaptı yapmadı diyemeyiz. Yukarıda Allah var. Amma % 50 ucuz mazot yalnız armatörlere verildi. Şimdi burada bir yerde köylü vatandaş var. Öbür tarafta milyonlarına milyonlar katan armatörler var.

CHP ben köylüye mazotu 1,5 TL'ye vereceğim diyor. Köylüyü kalkındıracağım köylü kalkınırsa ekonomiye katkısı olur diye düşünüyor. AKP bunu yapamazsın diyor. Geçen gün mazotun maliyetini TV de verdiler. Maliyet her şey dahil 1,8 TL devlet bunun üzerin 2,2 TL koyuyor. AKP kendisi armatörlere mazotu % 50 ucuz veriyor oluyor da. CHP'nin 1,5 TL'ye köylüye mazot vermesi neden yadırganıyor? İşte AKP'nin politikası budur. Ben yaparsan olur. Biz yaparsak olur. Bizden başkası yapamaz düşüncesidir. İktidar verdiği sözü çok çabuk unutuyor. Sebep ise milletin bir araya gelmesini önlemektir. Milletinden bu kadar korkan bir iktidar yoktur. Saygılarımla.

Bizler ırk ayrımı yapmıyoruz. Türklüğümüzü de inkâr etmeyiz. Türk olarak doğduk Türk olarak yaşadık Türk olarak öleceğiz. Irkçılık yapanlar utansın. Bu topraklarda yaşayan vatanına, bayrağına bağlı herkes kardeşimizdir.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! 02 – 05 – 2015 Mustafa KOÇAL

 

  • Cumartesi 12 ° / 0 ° Bulutlu
 • Pazar 15 ° / 5 ° Fırtına
 • Pazartesi 12 ° / 5 ° Fırtına

Balıkesir

25.01.2020

 • İMSAK 06:49
 • GÜNEŞ 08:16
 • ÖĞLE 13:26
 • İKİNDİ 16:02
 • AKŞAM 18:26
 • YATSI 19:47
 • BIST 100

  122.142%-0,33
 • DOLAR

  5,9428% 0,12
 • EURO

  6,5556% -0,17
 • GRAM ALTIN

  300,44% 0,74
 • ÇEYREK ALTIN

  495,726% 0,74