Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


101 YIL ÖNCE, TAM DA BUGÜN, 30 EKİM 1918´DE?

101 YIL ÖNCE, TAM DA BUGÜN, 30 EKİM 1918´DE?


101. yıldönümünde Mondros Mütarekesi !

                I. Dünya Savaşı 1914 yılında başladı. Osmanlı Devleti´nin taraf olmaktan, bu savaşa girmekten başka bir seçeneği yoktu. Irak ve Hicaz´daki petrol Batılı devletlerin iştahını kabartıyordu.

                İstanbul merkezli hilafet Müslümanları bir arada tutuyordu. Filistin topraklarında bir YAHUDİ DEVLETİ KURULMASI için çalışmalar hızlanmıştı.

                Yunanistan, Ermenistan topraklarımızda hak iddia ediyordu. Haçlılar, bin yıldır yeniliyor, Müslümanlar karşısında zafer kazanmak için yanıp tutuşuyorlardı?

                I. Cihan Harbi, bu ve buna benzer birçok emeli gerçekleştirmek arzusundaki Batı için büyük fırsattı. Daha savaş başlamadan Osmanlı toprakları paylaşılmıştı. Osmanlı sınırları içinde ulusçuluk fitnesi ateşlenmişti. İstanbul, art arda yaşanan badirelerin de etkisiyle, devlet adamlarının ve komutanların, memleketi düşünmekten ziyade kendi ikbal ve koltukları için kavga ettiği bir arenaya dönüşmüştü.

                Batı´nın iştahı, Osmanlı´nın vurdumduymazlığı ve ihanet bir araya gelince, yenilgi kaçınılmazdı. (Buna benzer bir olay da 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan FETÖ´CÜ DARBESİ!)

                3 kıtaya hükmeden, sınırları İran sınırından Atlas Okyanusu´na, Hint Okyanusu´ndan Karadeniz´e uzanan Osmanlı Cihan Devleti. I. Dünya Savaşı´nın son günlerinde artık Anadolu´ya sıkışmıştı. Düşman Musul´a, İskenderun´a kadar gelmişti. İstanbul´a girmesi an meselesiydi.

                101 yıl önce, tam da bugün, 30 Ekim 1918´de, Limni Adası´nın Mondros Liman´ına demirlemiş Agamemnon Gemisi´nde, Osmanlı heyeti ile İngilizler arasında ateşkes imzalandı.

                Ateşkes metni İngiliz, Fransız ve İtalyanlar tarafından çok önceden hazırlanmıştı. Üzerinde iyi çalışılmıştı. Mondros Mütarekesi savaşı bitirecek ama İŞGALİ, PAYLAŞIMI SONA ERDİRMEYECEKTİ. Osmanlı heyeti ise hem tecrübesiz, hem de hazırlıksızda. Birkaç cılız itirazın sağladığı küçük değişikliklerle mütareke metni kabul edildi ve imzalandı.

                25 maddeden oluşan MONDROS MÜTAREKESİ, OSMANLI DEVLETİNİ VE MİLLETİNİ ESİR EDİYORDU. Mezopotamya, Kilikya, Suriye gibi sınırları tam belli olmayan coğrafi kavramlarla; ?önemli stratejik noktalar?, ?Müttefiklerin güvenliğinin tehlikeye düşmesi durumunda?, ?karışıklık çıkması durumunda? gibi müphem ifadelerle Osmanlı topraklarında her türlü tasarrufa kapı aralanıyordu.

                Mütarekenin 1. Maddesi adeta Çanakkale´nin intikamıydı: Boğazlar düşman gemilerine açılacaktı.

                5. Madde, Osmanlı Ordusu´nun terhis edilmesi şartını koşuyordu.

                7. Madde ölüm fermanıydı: Düşmana, istediği stratejik noktayı işgal hakkı veriyordu.

                24. Madde neredeyse Osmanlı topraklarında bir ERMENİ DEVLETİ´NİN İLANIYDI.

                Diğer maddelerde de, bir devletin egemenliğine ait ne varsa, telsiz-telefon görüşmeleri dahil, madenler, tren yolları dahil, el konuluyordu. Mütarekeden hemen sonra, antlaşmaya aykırı olarak, Musul, İskenderun işgal edilecek, İstanbul´a asker çıkarılacaktı.

                Mondros Mütarekesi, bir ateşkes antlaşması değil, bir idam fermanıydı. İnfaz sonradan gelecekti. İnfaz, önce Sevr ile, ardından Lozan ile yapılacaktı. Saltanatın ve hilafetin kaldırılması bile infaz sürecini bitirmeyecekti.

                Osmanlı Cihan Devleti´nin ?resmi? olarak ne zaman yıkıldığına dair ihtilaf var:

                Kimileri 1 Kasım 1922´de saltanatın kaldırılmasıyla bitti diyor,

                Kimileri Lozan´da,

                Kimileri Cumhuriyet´in ilanıyla bitti diyor.

                ?Hiç bitmedi, Osmanlı hiç yıkılmadı? diyen de var!

                Resmi tarih bir yana, Osmanlı Cihan Devleti, ?fiilen?, 30 Ekim 1918´de, Mondros Mütarekesi´ni imzaladığı gün yere yığıldı.

                1299´DA SÖĞÜT´TE FİLİZ VEREN KOCA ÇINAR, 619 YIL SONRA, MONDROS´TA DEVRİLDİ!

                Mondros bir devrin sonunu getirdiği kadar yeni başlangıçlara da kapı açtı. İngiliz, Fransız ve İtalyanların, Irak, Suriye, Lübnan, Arabistan, Yemen, Ürdün gibi örneklerde olduğu gibi, işgal ettikleri topraklarda uzun süre kalma niyetleri yoktu; işgal ettikleri ülkeleri ?KONTROL ALTINA? alıp gideceklerdi. Osmanlı ordularının hepsi, Suriye ve Filistin´de olduğu gibi, kendi komutanları tarafından perişan edilmemişti. Örneğin, Kazım Karabekir´in birlikleri doğuda; Ali İhsan Paşa´nın 6. Ordusu güneyde ayaktaydı ve teslim olmamışlardı.

                Kurtuluş Savaşı´nda bu ordularla Yunan Ordusu´na karşı verilen savaş zaferle sonuçlanınca, İngilizler haritada son rötuşları yapıp çekilmeye karar verdiler. Lozan imzalandı, İngilizler İstanbul´dan gitti. Cumhuriyet ilan edildi.

                Mondros´un üzerinden bugün itibariyle tam 101 yıl geçti. Babalarımıza da, bize de, çocuklarımıza da, tarihin 19 Mayıs 1919´da başladığı öğretildi ve halende böyle öğretiliyor.

Oysa Mondros´u anlamadan, öncesi ve sonrasını anlamadan ne Milli Mücadele, ne Cumhuriyet iyice anlaşılabilir. Mondros´la başlayan süreci anlamadan, ne TÜRKİYE´NİN SİSTEMİ, ne SİYASETİ, ne İKTİSADI, ne DIŞ POLİTİKASI, ne EĞİTİMİ, ne de KÜLTÜRÜ ANLAŞILABİLİR.

                Mondros´u anlamadan, üzerimize karabasan gibi çöken Lozan anlaşılamaz. Mondros´u anlamadan, 27 Mayıs 1960 anlaşılamaz, 15 Temmuz 2016 anlaşılamaz!

                Mondros´u anlamadan, ne FİLİSTİN MESELESİ, ne IRAK ve SURİYE MESELESİ, ne KÜRT MESELESİ, ve hatta ne de GAZETECİ KAŞIKÇI CİNAYETİ ANLAŞILAMAZ!

                1. Cihan harbi sonunda Türkiye´nin de, bölge ülkelerinin de ayaklarına prangalar takıldı. ADNAN MENDERES bu prangadan şikayet ettiği için idam edildi. RECEP TAYYİP ERDOĞAN, bu prangayı sorguladığı için, bu prangayı kırmaya hamle ettiği için İNSAFSIZCA bu kadar saldırıya maruz kalıyor!

Mondros, coğrafyamıza takılan pranganın ilk halkasıdır.

İLK HALKAYI ÖNCESİ VE SONRASIYLA CESARETLE SORGULAMADAN O PRANGA ASLA KIRILAMAZ!.. • Salı 28 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 28 ° / 17 ° Güneşli
 • Perşembe 29 ° / 15 ° Güneşli

Balıkesir

14.07.2020

 • İMSAK 03:56
 • GÜNEŞ 05:46
 • ÖĞLE 13:19
 • İKİNDİ 17:15
 • AKŞAM 20:43
 • YATSI 22:24
 • BIST 100

  117.618%-0,66
 • DOLAR

  6,8669% 0,10
 • EURO

  7,8177% 0,43
 • GRAM ALTIN

  397,47% -0,02
 • ÇEYREK ALTIN

  655,8255% -0,02