Murat SERT


12 EYLÜL´ DE SALLANDIK AMA YIKILMADIK

12 EYLÜL´ DE SALLANDIK AMA YIKILMADIK


Bu gün 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü, o yılları ve süreçleri hiç yaşamadım, bilmiyorum. Tek hatırladığım TV´de üniformalı Kenan Evren´di. Onu da üniformasından dolayı çok severdim, bana çok büyük bir insan gibi gelirdi. Konuya vakıf olmam yıllarımı aldı diyebilirim, çünkü o dönemin siyasal mühendisliği öyle bir kurgulanmıştı ki yıllar geçse bile müthiş bir beyin yıkama vardı. Bu günün gençleri, o dönemde yaşanan olayları, hep bir başkasının penceresinden öğrendi.

O yılları yaşamayanların bugün soracağı tek soru 12 Eylül´de ne oldu da darbe olduğudur. Bu sorunun cevabını bulmak için ben de çok sorular sordum ama bu sorunun cevabını o yılları yaşayanlar veremiyor. Bu cevap ne o yılların gazetelerinde var, ne de o yılları yaşayanların anılarında.

12 Eylül sürecine gidilen dönem hakkında bir fikir sahibi olmuşken, finansal yönetim dersinde Türkiye´deki finansal kuruluşların tarihçelerine ve gelişimine çalışıyordum. Eğer Türkiye´nin finansal kuruluşlarını araştırırsanız resmi daha net görebilirsiniz. 12 Eylül askeri darbesinin; 17 Şubat-4 Mart 1923 İzmir iktisat kongresi ile Atatürk´ün başlattığı ekonomik kalkınma ve bağımsızlık modelini yok edip, ithal ikameci devlet ekonomisinden serbest piyasa ekonomisine geçiş için yapıldığı gayet açıktır. Çünkü 1980 yılından sonra, Atatürk´ün İzmir İktisat Kongresiyle kurduğu tüm finansal kurumlar ve fabrikalar usul usul kapatılmaya yok edilmeye başlanmış, Türkiye gelişmiş ülkelerin pazarı haline getirilmiştir. 1980 öncesi üreten Türkiye, 1980 sonrası tüketen Türkiye´ye dönüştürülmüştür.

Amacı Türk ekonomisini ve Türk sermayesini ele geçirmek olan birileri bunun için senaryoyu hazırlamış, toplum ayrıştırılmış mükemmel bir siyasal mühendislik örneği uygulamaya konmuştur. O dönemleri yaşayan büyüklerimin halen o siyasal mühendislikten izler taşıdığını görüyorum. Örneğin ister ülkücü, ister sosyalist, ister islamcı olsun o dönemden gelen siyasal akımlar ve jargonlar halen kullanılıyor ve propaganda aracı haline getiriliyor. Ama günümüz koşullarında baktığımda siyasal varsayımları çökmüş durumda.

Çünkü bu siyasal varsayımların ve tezlerin mimarları işleri bitince ortadan yok oldular. Ülkücü hareket ben kendimi bildim bileli var merakımdan soruyorum bu zamana kadar ne yaptınız neyi başardınız. Tüm Türk Devletlerini birleştirebildiniz mi?  Büyük Türk Parlamentosunu kurdunuz mu? Büyük Türk birliği için ortak para birimine, ortak askeri orduya geçebildiniz mi? Asyadaki diğer Türk Cumhuriyetleri ile olan dış ticaret hacminiz ne kadar?

İslamcı büyüklerime soruyorum ne oldu sizin davanız? Devlet dairelerinde israfı önlediniz mi? Faizi ortadan kaldırdınız mı? İsrail´e haddini bildirip Filistin´e özgürlük kazandırabildiniz mi? Ümmeti birleştirdiniz mi? Büyük İslam Birliğini kurup Ortadoğu´ya barış getirdiniz mi? Haramı helali gözetip namusuyla çalışan gençler yetiştirdiniz mi?

Sosyalist abilerime soruyorum; o zamandan bu zamana nüfusun yüzde kaçı yoksulluk sınırının üstünde yaşıyor, bunun ne kadarını yukarı çekebildiniz. Basın ne kadar özgür, yazarlar düşündüklerini kaleme dökebiliyor mu? Eğitim, sağlık, ulaşım halen ücretsiz mi? Vatandaşın sırtındaki vergi yükünü ne kadar aşağı çekebildiniz? Dışa bağımlılığımız ne kadar düştü? Sosyal güvencesi ve sendikası olanların nüfusa oranını arttırabilmeyi başardınız mı?

O dönem canını veren, sakat kalan, geleceği karartılan, yerinden yurdundan sürülen insanlar bunların hesabını sizden sormaz mı? Görüldüğü gibi bir arpa boyu bile yol ilerleyememişiniz aksine daha da geriye gidilmiş. Türkiye´nin siyasal birliğini bozup ipleri ele geçirenler kazanırken, Türk Milleti kaybetmiş. 12 Eylül ders almamız gereken çok büyük bir ibretlik olaydır, ekonomik bağımsızlığımızın nasıl kaybedildiğine dair bir hikâyedir.

Bizler bu hikâyeden ders almadığımız ve yeni bir ideoloji ortaya koyup siyasal birliğimizi sağlayamadığımız için bugünkü Türkiye´nin dertlerinden muzdaribiz. Elbette o günleri yaşamayan ve empati kuramayan biri olarak daha objektif kalıp düşüncelerimde yanılıyor olabilirim. Ben o günlerde koparılan gürültünün ve yanan canların bugün ne sonuçlar doğurduğuna bakarım. Bir ders alıp ilerleme kaydettik mi? Hayır. Daha özgür daha bağımsız mıyız? Hayır. Yaşam konforumuz, hayat standardımız yükseldi mi? Hayır.

Türkiye yapısı itibariyle farklı ideolojilere ev sahibi olması oldukça doğal. Öznel faydalarda birleşemiyorsak bir üst faydada yani Türkiye gerçeğinde birleşmek zorundayız. Adalet, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve insan hakları bizim olmazsa olmaz ilkelerimiz olmalı. Bu ilkeler Ortadoğu´da olmadığı için bugün bu haldeler, batı sermayesinin pazarı ve manevra alanı oldular. Biz 12 Eylül´ de sallandık ama yıkılmadık. Çünkü bu ülkeyi kuran Atatürk onu çok sağlam temeller üzerine kurdu. Fakat; Libya, Suriye, Cezayir, Tunus, Mısır, Yemen ve diğerleri içinde bulundukları sarsıntıyı kaldıramadılar işte bu yüzden bu haldeler.

Mesele sen-ben meselesi değildir, biz olma meselesidir. Öznel faydada toplanamıyorsak bir üst faydada toplanma meselesidir. Biz olamazsak hiç oluruz. İşte 12 Eylül´den çıkaracağımız ders budur. • Cuma 11 ° / 6 ° Sağanak
 • Cumartesi 15 ° / 0 ° Güneşli
 • Pazar 17 ° / 5 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

28.02.2020

 • İMSAK 06:15
 • GÜNEŞ 07:37
 • ÖĞLE 13:26
 • İKİNDİ 16:33
 • AKŞAM 19:05
 • YATSI 20:22
 • BIST 100

  105.372%-4,57
 • DOLAR

  6,2360% 0,57
 • EURO

  6,8526% 0,45
 • GRAM ALTIN

  325,81% -0,13
 • ÇEYREK ALTIN

  537,5865% -0,13