Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


… BİR SEBEBİ VARDIR

… BİR SEBEBİ VARDIR


Söyleyecek sözü olmayan yüksek sesle konuşur.

                                                                                                  Dante

… BİR SEBEBİ VARDIR

Zihnimizden kusmak istediğimiz cümleler var yığınla…

Ama önlerimizde engeller var

Susmak zorunda bırakıldığımız,

Kimine göre geçerli kimine göre geçersiz nedenler…

                                Çok güzel olan zihnimiz

                                Geçerli, geçersiz nedeni olana kızmam!

                                Çünkü bir sebebi var

                                Kendine dair açıklayabildiği…

                Benim kızdığım kendi ruhunu hiçliğe kabzedenler…

                Bu insanlar aldığı nefesi kıymetsiz görür,

                Hep şükürsüzlük etmeye müpteladırlar,

                En bedbahtı ise de işte bu bulaşıcıdır!

                                                                               Orhan Orgarun

BUGÜN; EN YÜKSEK SAYGIYI, DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİMİZE SUNACAĞIZ…

                Elleri öpülecek öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

                Öğretmen; Öğretme işini görev edinen kişiye denir. Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Kişinin öğretmen olabilmesi için öğretmen yetiştiren bir okulu bitirmesi gerekir. İlköğretim okullarında öğretmen sınıf öğretmenidir. Sınıfın bütün derslerini aynı öğretmen okutur. Orta kısım (şimdi; ilköğretim) ve liselerde ders öğretmenliği vardır.

                Meslek okulların da dersler özel bir şekilde yetiştirilmiş olan meslek öğretmenleri tarafından işlenir.

                Gazi Mustafa Kemâl Atatürk eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaştırılmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün hala kullanmakta olduğumuz, Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı.

                Arap harflerinin Türkler tarafından kullanılması İslamiyet’in kabulünden sonra başlamış ancak bu harfler Türk diline hiçbir zaman uymamıştır. Türkçe Arap harfleriyle kolay okunamıyordu. Harf inkılâbının hedefi ve gayesi okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, modern öğretim ve eğitimin gerçekleştirilmesini sağlamaktı.

Harf inkılâbının ilk adımı 20 Mayıs 1928’de 1288 sayılı kanunda Arap rakamlarının kullanılmasına son verilerek uluslararası rakamların kabulüyle başlamıştı.

                Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okuryazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma yazma öğreten okullar açıldı.

                Bunlara MİLLET MEKTEPLERİ ADI VERİLDİ.

                Gazi Atatürk, Ulus okulları dediğimiz, Millet Mekteplerinde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Gazi Ata’ya Ulus Okullar Başöğretmenliği şanlılığı verdi.

24 Kasım ATATÜRK’KÜN MİLLET MEKTEPLERİ BAŞÖĞRETMENLİĞİ KABUL ETTİĞİ GÜNDÜR…

Gazi Atatürk öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşında nasıl canla başla çalıştıklarını çok yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada ÖĞRETMENLER ÖĞÜT KURULLARI OLUŞTURARAK HALKA ULUSAL BAĞIMSIZLIK ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞI DÜŞÜNCELERİNİ YAYIYORDU…

Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte MİLLİ KONGRE CEPHESİNİ KURDULAR. Milli kongre cephesi düşmanların İzmir’i işgal ettikleri günlerde Sultan Ahmet Mitingine hazırladı…

                1 Kasım 1928’de Latin alfabesine dayalı yeni Türk alfabesinin kabulünden sonra 24 Kasım 1928’de yayınlanan MİLLET MEKTEPLERİ TALİMATNAMESİ gereğince yurdun her köşesinde MİLLET MEKTEPLERİ AŞILAMASI HALKIMIZA YENİ HARFLER İLE OKUMA YAZMA ÖĞRETİLMİŞTİR.

                Gazi Atatürk bu yapılan çalışmalara MİLLET MEKTEPLERİ BAŞÖĞRETMENİ sıfatıyla katılmıştır…

                Gazi Atatürk’ün 100. Doğum günü olan 1981 yılında 24 Kasım her yıl öğretmenler günü olarak kutlanılması kararlaştırıldı.

                Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü 39’ncu yılı kutlu olsun…

                Öğretmenler gününde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir. Öğretmen sorunları dile getirilir. Öğretmenler gününde eğitim ve öğretime hizmet etmiş saygınlık kazanmış öğretmenler anılır.

                Gençlerin yetiştirilmesindeki olan katkıları anlatılır. Mesleğe yeni giren öğretmenler

24 KASIM DA ÖĞRETMEN ANDI İÇEREK GÖREVE BAŞLARLAR…

                Öğretmen yapıcı ve yaratıcıdır, insan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili çevreye güven ve inanç veren içi insan sevgisiyle dolu olan bir kişidir. Gazi Atatürk; “ÖĞRETMENLER YENİ NESİL SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR” demekle öğretmenlere yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır…

                Öğretmenlere Saygı..

                Yüce dinimiz İslâm, okumaya yazmaya ve öğretmeye çok büyük bir önem vermekte, bilgiyi ve bilgini övmekte cehaleti ise kesin bir dille yermektedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’de şöyle buyurmuştur!. “BEN (SİZE DİNİNİZİ ÖĞRETMEK İÇİN) BİR ÖĞRETMEN OLARAK GÖNDERİLDİM.” (İbn Mace, “Mukaddime”, 17)

                Yüzyıllar öncesi Socrates öğretmenin ve öğretmenliğin önemi, “DÜNYADA HERŞEYE DEĞER BİÇİLEBİLİR AMA ÖĞRETMENİN ESERİNE DEĞER BİÇİLEMEZ. ÇÜNKÜ ONUN ESERİ HEM HER ŞEYDİR HEM DE HİÇBİR ŞEYDİR.” diye belirtmektedir.

                Sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil ile başlayıp bitmeyecek kadar çok ağır bir sorumluluk gerektiren bir kutsal göreve tarih boyunca da “BİLGELİK MESLEĞİ” olarak kabul edilmiştir…

İnancımız, geleneklerimiz, kültürümüz, medeniyetimiz ve insani değerlerimiz sevgiyle bilgiyi birleştiren ve kendinde var olanı hiçbir karşılık beklemeden öğrencileriyle paylaşan öğretmenlerimize hak ettikleri değeri vermemiz gereklidir…

                Peygamber Efendimizin (s.a.v.) iki kutsal mesleği vardı;

                Birincisi Öğretmenlik,

                İkincisi Askerliktir..!

                Her yıl sadece Öğretmenler Gününde hatırlanan ve sembolik birkaç tören, birkaç güzel söz ve belki de bazı duyarlı kimseler tarafından alınacak ufacık bir hediye?

Öğretmenlerimiz her şeye rağmen gene de kendilerine düşen fedakârlıklardan kaçınmadan görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

                MİLLET OLARAK ONLARA MİNNET BORÇLUYUZ…

                Hz. Ali (r.a) Efendimiz “BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KIRK YIL KÖLESİ OLURUM” buyurmakla değerli öğretmenlerimizin kutsal bir görev üslendiklerini ifade etmiştirler…

                Toplum olarak bize düşen görev de bizi eğiten fedakâr öğretmenlerimizi bir gün değil, her gün hayırla yâd etmek ve layık oldukları gereken saygı ve sevgiyi onlardan esirgememektir.

                İyi ki varsınız çok değerli Öğretmenlerimiz. Hayatta olanlara sağlık ve mutluluk; vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum…

                Kur’ân Ne Diyor?

De ki: “Eğer duanız olmasa Rabbim katında ne ehemmiyetiniz var?” (25. Furkân Sûresi, Âyet/ 77)



 • Pazar 3 ° / -1 ° Bulutlu
 • Pazartesi 3 ° / -6 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 1 ° / -11 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.524%-1,43
 • DOLAR

  7,4627% 1,38
 • EURO

  9,0376% 0,77
 • GRAM ALTIN

  438,70% 0,27
 • Ç. ALTIN

  723,855% 0,27