Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


AKP İKTİDAR’ININ REFORM DİYE PAZARLADIĞI…

AKP İKTİDAR’ININ REFORM DİYE PAZARLADIĞI…


Adalet, halkın dirliği ve düzeni; idarecilerin ise, süsü ve güzelliğidir.

                                                        Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                 AKP İKTİDAR’ININ REFORM DİYE PAZARLADIĞI…

                Tek Adam Devleti!

                Sayın Erdoğan, “EKONOMİ, HUKUK VE DEMOKRASİDE YEPYENİ BİR SEFERBERLİK BAŞLATIYORUZ” diyerek, yeni yepyeni ayrı bir sürece işaret ettiler!

                Bu sözler, kuşkusuz öncelikle bir ÇÖKÜŞÜN İTİRAFI OLARAK GÖRÜLMELİDİR. Zira 18 yıldır iktidarda olan bir parti EKONOMİDE, HUKUKTA VE DEMOKRASİDE “SEFERBERLİK” ilan etmek zorunda kalmıştır. Seferberlik savaşlarının konusudur ve bu ifade “SAVAŞ BOYUTUNDA BİR ÇÖKÜŞ” yaşandığını göstermektedir.

                Diğer bir yandan bu sözler, Batı’ya “BİRLİKTE ÇALIŞMA” mesajı olmaktan öteye bir anlam taşımamaktadır. Nitekim Sayın Erdoğan’ın damadının istifasıyla ilgili şu değerlendirmesi, Batı’ya “birlikte çalışma” mesajını biraz daha netleştirmektedir:

                “Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki görev değişikliği küresel düzeyde, siyasi ve ekonomik değişime uygun bir şekilde ülkemizde hukuk ve ekonomi alanında köklü değişiklik yaptığımız bir zamana denk düşmüştür.”

                İleri Demokrasiden Samimi Bir Demokrasiye..

                Bu sözleri elbette daha somut olarak AKP’nin Joe Biden’lı ABD yönetimiyle “UYUMLU” çalışma arayışı olarak yorumlayabiliriz. TÜRKİYE İLE ABD ARASINDAKİ ÇELİŞMELERİN GİTTİKÇE DERİNLEŞMESİ NEDENİYLE “UYUMLU BİR ÇALIŞMA” OLASILIĞI GÜN GEÇTİKÇE AZALSA DA “TAKTİK ESNEKLİĞİNE” SAHİP OLAN SAYIN ERDOĞAN’IN ABD’NİN “TÜRKİYE’Yİ KAYBETMEK İSTEMEYEN” KANADININ ELİNİ GÜÇLENDİRECEK BAZI ADIMLAR ATABİLMESİ OLASIDIR.

                Fakat son tahlilde bizi vatandaş olarak asıl ilgilendiren “EKONOMİ, HUKUK VE DEMOKRASİDE YEPYENİ BİR SEFERBERLİĞİN“ başlayıp başlamayacağıdır, reform yapılıp yapılmayacağıdır.

                Ancak 18 yılın yaşanmış deneyimiyle söyleyelim: Hiç de asla ve asla olası değildir!

                AKP İKTİDARININ REFORM DİYE PAZARLADIĞI, HİÇBİR ZAMAN REFORM OLMAMIŞTIR;

Çünkü Sayın Erdoğan’ın kavramlarıyla bilimin kavramları bir türlü örtüşmemektedir. Bunun en somut bir göstergesi “DEMOKRASİ” kavramıdır. Sayın Erdoğan için “DEMOKRASİ” uygun durakta inilecek tramvaydır, hedefe varmak için kullanılacak araçtır. Örtü olarak da kavram bir dönem boyunca “İLERİ DEMOKRASİ” şeklinde kullanılmıştır; bu dönem için de “SAMİMİ DEMOKRASİ” ifadesi seçilmiştir!

                AK-DEVLET..

                Modern dönem “TEK ADAM” rejimleri açısından bir genellemedir: Demokrasi kullanılarak otokrasi inşa edilir; milletin oyuyla “MİLLETİN EGEMENLİĞİ” meclislerden saraylara taşınır!

                Bizde de böyle olmuştur:

                Devletin yönetim biçimi, düzeni, rejimi aynı yolla bir “TEK ADAM” rejimine dönüştürülmeye çalışılmaktadır:

                1. İktidar partisinin genel başkanı, “REİS” sıfatıyla literatürde cumhurbaşkanlığı, fiiliyatta devlet başkanlığı yapmaktadır.

                2. İktidar partisinin Reis tarafından atanan il başkanları, illerde “PARALEL VALİ” olarak görev yapmakta, bulunmaması gereken protokollerde yer almaktadır.

                3. Reis, AKP’nin başarısı için çalışmayı “MİLLİ GÖREV” ilan etmektedir; AKP’nin bekası devletin bekası sayılmaktadır.

                4. İstanbul’un muhalif partili belediye başkanına, Reis’in “KANAL İSTANBUL” projesine karşı çıktığı için, “DEVLET PROJESİNE KARŞI ÇIKILAMAZ” diyerek soruşturma açılmaktadır!

                5. Ekranlarda “TEK ADAM” rejimi sözcülüğü yapan eski bir Pensilvanya güzellemecisi, ana muhalefet partisinin eski bir milletvekiline “TÜRKİYE’Yİ BİZ YÖNETİYORUZ, TAYYİP ERDOĞAN’A RAM OLACAKSINIZ; İTAAT EDECEKSİNİZ” diye bağırmaktadır.

                Mafya-Tarikat Rejimi..

                Örnekleri çoğaltabiliriz. Hatta şu birkaç örnekle mevcut olan rejimin karakterini suliyetini, “MAFYA-TARİKAT REJİMİ” olarak işaretleyip halkımızla birlikte saptayabiliriz:

                6. Reis ve fiili yardımcısı tarafından hapisten çıkarılan bir mafya lideri, ana muhalefet partisi liderini “KAZIĞA OTURTMAKLA” tehdit edebilmektedir!

                7. Yine bir başka mafya lideri, Reis’e muhalif olanları açık açık tehdit edebilmesiyle tanınmaktadır!

                8. Ana muhalefet partisi lideri saldırılara uğrayabilmekte, linç girişimleriyle karşı karşıya gelebilmektedir!

                9. Bir “TARİKATLAR KOALİSYONU” olan iktidar partisi, devleti tarikatlara parsellemektedir; Belediyelerin kaynakları vakıf adı altında tarikatlara kaydırılmaktadır!

                Kitaplar dolduracak olgular elbette bu köşeye sığdıramayız. Çoğu son bir-iki haftaya yansıyanları sadece bir kaçını listeledik.

                Egemenlik Mücadelesi..

                Bunları bir karamsarlık oluşturması için değil, durumu saptamak için yazıyorum. Zira durum doğru saptanmadığında, “SİSTEM İÇİ ÇÖZÜM ARAMA” yanlışlığı yapılmaktadır. Dahası bu saptama, gerçeğin bir yüzüdür ama gerçeğin diğer bir yüzünü halkımız olarak iyice görmemiz içindir.

                Nedir olan yaşanan, o diğer bir yüz?

                18 yıldır “TEK ADAM” rejimi inşa etmeye çalışıyorlar ama edemiyorlar, edemeyecekler! Damadın istifası bile aslında bir ölçüde bunun iyi bir şekilde göstergelerinden birisidir.

                DAMAT BİLE OLSA, SON TAHLİLDE SARAY’IN KENDİSİNE RAĞMEN YAPTIĞI BİR ATAMAYI SİNDİREMEMİŞ, VE EN SONUNDA SONUÇTA KİMSEDEN İNSİYATİF BİLE ALMADAN İSTİFA ETMİŞTİR!

                Egemenliğini bir devrimle padişahtan koparıp alarak MİLLETLEŞEN BİR TOPLUM, EGEMENLİĞİNİ ELBETTE YÜZ YIL SONRA BİLE OLSA HALKIYLA BİRLEKTE ASLA REİSLERE TESLİM ETMEYECETİR.

                Bu Halkımız olarak hep birlikte güzelce bir şekilde göreceğiz..!

                Kur’ân Ne Diyor?

                “Hak uğrunda cihad eden, ancak kendisi için cihad etmiş olur. Doğrusu Allah alemlerden müstağnidir.” (29. Ankebût Sûresi, Âyet/ 6 ) • Perşembe 6 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 11 ° / 1 ° Sağanak
 • Cumartesi 10 ° / 1 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.467%0,00
 • DOLAR

  7,4031% -0,15
 • EURO

  8,9697% -0,09
 • GRAM ALTIN

  438,72% 0,37
 • Ç. ALTIN

  723,888% 0,37