Altınsız Olur Ama Ormansız Olmaz
Altınsız Olur Ama Ormansız Olmaz
Tarih: 17.8.2019 23:43:30
Murat SERT

İktisatta temel kural olarak kaynakların kıt ihtiyaçların sonsuz olduğu varsayımı karşımıza çıkar. Bu düşünce bolca doğal kaynaklara sahip ulusların zengin olduğu düşüncesini doğurmuştur. Elbette bu düşünce sömürgecilik düşüncesinin ana fikrini oluşturur. Oysaki ihtiyaçlar sınırlı kaynaklar sonsuzdur, önemli olan sürdürülebilirliktir.

İnsan, midesinin alabildiğinden daha fazlasını yiyip içemez, en fazla bir elbise giyebilir, sadece bir evde kalıp, bir araba kullanabilir. Tükettiklerimiz bizim kendi sınırlılıklarımız dâhilindedir, yani ihtiyaçlarımız sınırlıdır. Oysaki ihtiyaçlarımızın temel kaynağı olan doğal zenginlikler, biz onu sürdürülebilir bir şekilde işlersek sonsuzdur. Sanayinin başlıca sorunlarından bir tanesi hammaddeyi alıp işleyip çıktılara dönüştürürken mamul madde yanında atık üretmesidir. Bu atık maddeler sürdürülebilir sanayi ve ekonominin ömrünü kısaltan birincil faktördür.

Sürdürülebilirlik demişken şu günlerde ülkece her konuda olduğu gibi yine ikiye bölünmüş durumdayız. Bir tarafta ağaç ve doğaseverler diğer tarafta para severler. Para seven ve savunan tarafın züğürtlerinin cebine bir şeyler girse tamam diyeceğim adamların menfaati var.  Ama Kanadalının altınlarımızı çıkarıp alıp gitmesinin nesini savunuyorsunuz.

Gündem Kazdağlarındaki altın çıkarma faaliyetlerine kilitlenmişken ülkece altın çıkarmanın fırsat maliyetini tartışır olduk. Mevcut iktidar döneminde Kazdağlarını elin Kanadalısı talan ederken, hükümet bundan yıpranmasın, devletlümüze bundan zarar gelmesin diye malum medya çevreleri ve kalemşörleri neredeyse, siyanürü şifa ilan edecek.

Malum çevreler Doğu Akdeniz´de Türkiye´nin doğalgaz aramasını milli bir mesele ve ulusal gurur ilan etmişken yine o malum çevrelerce Kanadalıların altın için çevre katliamını meşru göstermeye çalışmaları oldukça komik. Kanadalı şirket altını alıp giderken bizlere o kesik kütükleri zehirlenmiş toprakları kele dönmüş dağları bırakacak. Madem altın ekonomiye kazandırılsın istiyorsunuz o halde elin Kanadalısını niye savunuyorsunuz, çıkın deyin ki bu altını Eti Maden çıkarsın.

Güce tapmak işte böyle bir şey insanın aklını zehirler, düşünme yetinizi ortadan kaldırır peşine takılıp gittiklerinizin soytarısı yapar. Şu soruyu sormak gerek orada yaşanan çevre katliamını düzeltmek ve kaybedilenleri yerine koymak bizim kaç yılımızı alır ve bize kaç paraya mal olur. Buradaki altın çıkarma faaliyetinin etkileri turizm gelirlerini ne kadar azaltır. Ve en önemli siz o zehirli topraklarda yaşar mısınız? O Kanadalı arkadaşa sormak gerek her yeri ormanlık ve doğal güzellikler ile dolu Kanada´da aynı çevre katliamını yapabilir mi?

Turgut Özal döneminde madencilik için bir toplantı yapılır ve ormanlık alanlardaki maden çıkarma faaliyetleri ve olası çevre sorunları tartışılır. Toplantı sonunda ülkenin yeşil ve ormanlık alanlarının sayısının az olduğunun ve ülkenin ormana ihtiyacı olduğunun sonucuna varılır. O dönem pek çok madencilik faaliyeti askıya alınıp doğa kurtarılmış olur. Atılan bu adım aslında bizim için önemlidir, çünkü o dönemde bugünkü bizlerin geleceği güvence altına alınmış bizlere güzel bir miras bırakılmıştır. Keşke bu mirası aynı şekilde koruyup geliştirip yarına bırakabilsek.

Geçmiş yıllarda Karacabey´de bir seminere katılmıştım orada Karacabey sanayisi ve ekonomisi konuşuluyordu. Tabii ki söz dönüp dolaşıp Bursa sanayisinin Karacabey tarım alanlarını nasıl zehirlediğine geldi. Evet, meşhur Karacabey Soğanı artık zehirli, Bursa sanayisinin atıkları hava, yeraltı ve yerüstü sularıyla Karacabey´i tüketiyor. Salatalarımızdaki soğanda artık Tofaş´ın veya Renault´un yedek parçalarından izler var. Bursa´da temiz ve içilebilir yer altı suyu 72 metreden sonra çıkıyor. Bursa´yı sanayi şehri yapanlar Karacabey tarımını usul usul öldürüyor.

Bizlerin pek çok sanayi ürününe ihtiyacı yok ama yenilebilir bir soğana ihtiyacı var, altını yiyip içemeyiz ama içilebilir bir su, yaşanabilir bir toprak olmadan yapamayız. Altın tükenir bir kaynaktır ama doğa yaşamamız için ihtiyacımız olan her şeyi veren sonsuz bir kaynaktır. Eğer sürdürülebilir bir ekonomi ve sanayi noktasında tercih yapılacaksa doğa ve çevre korunmadan olmaz. Çinliler yıllarca dünyanın üretim üssü olmaktan gurur duydular ama şimdi suları zehirli, havası kirli, toprakları verimsiz.  “Son balık öldüğünde, son nehir kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde beyaz adam paranın yenmediğini anlayacak” der bir Kızılderili. Kim bilir bu sözü söyleyene kadar kaç ağaç kesildi, kaç canlı öldü, kaç insan yerini yurdunu terk edip başka yerlerde yaşamak zorunda kaldı.

Sonuçta ekonomi toprağa ve doğal zenginliklere dayanıyor, toprak yok edilirse ekonomi sürdürülebilir olamaz. Kanadalı Türkiye´nin altınları olmadan yapabilir ama bizler zaten sınırlı olan doğal güzelliklerimiz ağaçlarımız ormanlarımız akarsularımız olmadan yapamayız… 17 Ağustos 2019 Murat Sert

Anahtar Kelimeler: Altınsız, Olur, Ormansız, Olmaz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Karma Ekonomi Modeli (19 Eylül 2019 - Perşembe)
12 EYLÜL´ DE SALLANDIK AMA YIKILMADIK (12 Eylül 2019 - Perşembe)
YÜKSELEN VARLIK DİJİTAL SERMAYE (08 Eylül 2019 - Pazar)
Türkiye Ekonomisi Daha Ne Kadar Dayanır (08 Ağustos 2019 - Perşembe)
YENİ NESİL FİNANSAL ORDULAR (31 Temmuz 2019 - Çarşamba)
Marka Olmak Mı Olmamak Mı? (13 Temmuz 2019 - Cumartesi)
İşletme Entropisi Ve Performans (23 Nisan 2019 - Salı)
Yaratıcı Düşünce Ve Rekabet (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
Başarısızlığın Anatomisi (14 Mart 2019 - Perşembe)
Kişisel Marka Olmak (07 Mart 2019 - Perşembe)
Bir Şehrin Lideri Olmak (24 Şubat 2019 - Pazar)
Hiç Çocuklarla Yüzleştiniz mi? (21 Şubat 2019 - Perşembe)
Türk Siyaseti, Silo Sendromu ve CHP (16 Şubat 2019 - Cumartesi)
Şu Seçimlere Nereden Başlamalı (15 Şubat 2019 - Cuma)
Bandırma Marka Kent Olur mu? (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
NASIL KURTARACAĞIZ BANDIRMA EKONOMİSİNİ (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
BANDIRMA NEDEN SEVİLİR (16 Ocak 2019 - Çarşamba)
Sayfa:
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847
Reklamlar

 /resimler/2019-8/30/0133327978785.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
1842 Sultan İkinci Abdulhamid han`ın doğumu
1950 Askerlerimizin Güney Kore`ye gidişi.
2006 Fıtına
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4