Murat SERT


"Keşfedilmeyi beklemeyin. Kişisel markanızı yaratın."

"Keşfedilmeyi beklemeyin. Kişisel markanızı yaratın."


Küresel sermaye topluluklarının dünyayı büyük bir pazar olarak gördükleri açıktır, bu pazarda kültürel farklılıkların gereği standart ürün ile rekabet edebilmek oldukça güçtür. Bu nedenle standart ürünler yerine standart insan tipi ortaya çıkmıştır. Dünyanın neresine giderseniz gidin, dinlenilen müzikler izlenilen filmler ve tüketilen ürünler hemen hemen aynıdır. Bu benzerlik, standart insan tipinin oluşmasını hızlandırmaktadır.
 
Eğer toplumla iç içeyseniz, takipçileriniz, yönettiğiniz çevreler, hayran gruplarınız varsa veya idealist biriyseniz standart insan tipi olmak başarı şansınızı azaltacaktır. İş hayatında veya sosyal hayatta birey olarak kişisel markanızı yaratmak, size pek çok kapının açılmasına olanak tanıyacaktır.
 
Çok çalışıp ve doğru işler yapmak günümüzde pek çok alanda artık yeterli gelmemektedir. Nitelikli insanların başarısızlıklarının ardından kendilerini satamamaktan yakındıklarını duymuşunuzdur. Bu noktada kişisel marka olmak, kendinizi nasıl pazarladığınızla ilgilidir. Bir çok başarılı ve popüler insanın sırrı; kendilerini marka olarak görüp algıları yönetebilmeleridir.
Kişisel marka olmak sadece görünüşünüz ile ilgili değildir, görünüşünüz sizin ambalajınızdır. Marka olabilmek için; kariyeriniz, yetenekleriniz, kişiliğiniz, davranışlarınız, konuşmanız gibi sizi siz yapan özelliklerin bir bütün olarak ele alınması gerekir. Burası sizin standart insan tipinden ayrılarak fark edilebilirliğinizi arttıran ve bir adım öne çıkartan kırılma noktasıdır. Kişisel özelliklerinizi karşılaşacağınız fırsatlar karşısında organize ederek algıları yönetmek, size şöhret, güven, prestij ve daha çok para kazandıracaktır.
 
Batı dünyasındaki profesyoneller, kariyerlerinde başarılı olabilmenin yolunun marka olmaktan geçtiğini anlamış durumda. Bu konuda hakim olan görüş; eğer siz kendi kişisel markanızı oluşturamazsanız, başkaları bunu sizin dezavantajınıza olacak şekilde yapabileceği yöndedir. Kendi kişisel markanızı tesadüflere ve şansa bırakmak bindiğiniz dalı kesmekten farksızdır.
Kendi kişisel markanız; hayata karşı duruşunuz, çevrenize verdiğiniz mesaj, işinize kattığınız değer ile oluşturduğunuz kimliktir. Bu kimliği oluştururken tıpkı bir ürünün pazar araştırması gibi kendi çevre araştırmanızı yapmanız gerekir, burada ürün ?Siz´ siniz.  İster çalışan olun ister işveren, öncelikle kendinize adı ?Ben´ olan bir marka yöneticisi olarak bakın.
 
Çevre araştırmasında muhataplarınızın özelliklerini göz önünde bulundurarak fırsat ve tehditlerin ortaya konulacağı, zayıflıklarınızın ve üstünlüklerinizin belirleneceği bir durum değerlendirmesi yapılmalıdır. Çevrenizin beklentileri, rakiplerin açıkları nelerdir, hangi konuda bir boşluk var, çözüm aranan sorunlar nedir, bu analiz ile yanıt bulunması gereken sorulardır.
 
Kendi kişisel markanız, üstünlükleriniz ve olumlu yanlarınız üzerine tesis olur. Başkalarını taklit ederek algılanılmasını istediğiniz karakter yerine, güçlü ve üstün yanlarınızı ön plana çıkarıp özgün olmak, kişisel markanızı daha sağlam temeller üzerine oturtacaktır. Çevrenizdeki insanlar yada insan ağınız, yaşantınız, görünüşünüz, tarzınız, yetenekleriniz, diğer insanlara ipuçları vererek kim olduğunuz hakkında bir imaj oluşmasına katkı sağlar. Bu göstergeler oluşturmak istediğiniz marka profil ile uyumlu olmak zorundadır.
 
Kendi markanız taktığınız bir maske değildir, güçlü yanlarınızı vurgulayıp insanların erişebileceği, iş yapabileceği, yada sizde çözüm bulabilecekleri şekilde onların yararına sunmaktır. Bu nedenle faydalı olmak, şaşırtıcı ve yeni bir şeyler yapmak zorundasınız. Yoksa bir şöhret elde edip popüler olamazsınız.
 
Bir ürünün konumlandırılması gibi kendinizi özel bir noktada konumlandırmanız gerekmektedir. Bu nedenle kendinize has değerleriniz, prensipleriniz, kurallarınız olmalıdır, yaptığınız işler çeşitli anlamlar taşımalı bir amaca hitap etmelidir. Her eyleminiz kendi kişisel markanızla ilgili çeşitli mesajlar taşımalı, insanlara bir fikir vermelidir.
 
İnsanlar gün gelecek sizden bahsedecek ve sizi konuşacaktır, sizin hakkınızda konuşulanların yönetilmesi hayati öneme sahiptir. Şeffaf olmak ve dedikoduya izin vermemek çok ciddi bir meseledir. Konuşulanlar şöhretinize şöhret katarken aynı zamanda oluşabilecek bir bilgi kirliliği tüm markanızın çökmesine sebep olabilir. Hakkınızda güzel şeyler konuşulabilmesi için hedef çevreniz ile etkileşim halinde ve ilgili olmanız gerekmektedir.
 
Tanınır ve bilinir olmak marka kişilik olduğunuz anlamına gelmez, mesele bu sürecin yönetilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. Bir ürünün müşteri ilişkileri gibi kendi kendinizin eleştirilere açık ve olumlu geri bildirimlerde bulunan bir otokontrol mekanizmanız olmalıdır. İnsanları dinleyen ve onları anlamaya çalışan gerektiğinde kendinizde gerekli değişimleri yapabilen güçlü bir irade tesis edilmelidir.
 
Kendi kendinizi ve kendiniz ile ilgili algıları yönetebildiğiniz ölçüde kendi kişisel markanız başarılı olacaktır. Bunu başarabildiğiniz takdirde pek çok kapının siz çaba harcamadan açıldığını göreceksiniz. Projeleriniz daha ciddiye alınacak, sözünüz daha çok dinlenecek, insan ağınız size daha çok güç kazandıracaktır. Birilerinin sizi anlamasını ve keşfetmesini beklemeyin, kendi kişisel markanızı yaratarak benzerleriniz arasından sıyrılıp bir adım öne geçin?
                                                         Uzm. Murat Sert
                                               Dr. Business Yönetim Danışman


 • Salı 17 °C / 9 °C Güneşli
 • Çarşamba 17 °C / 9 °C Parçalı bulutlu
 • Perşembe 16 °C / 10 °C Bulutlu

Balıkesir

12.11.2019

 • İMSAK 06:16
 • GÜNEŞ 07:42
 • ÖĞLE 12:58
 • İKİNDİ 15:39
 • AKŞAM 18:04
 • YATSI 19:24
 • BIST 100

  103.915%0,77
 • DOLAR

  5,7746% 0,01
 • EURO

  6,3625% -0,14
 • GRAM ALTIN

  269,84% -0,13
 • ÇEYREK ALTIN

  445,236% -0,13