Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


AMERİKAN KIZILDERİLİLERİNİN UĞRADIĞI SOYKIRIM YAZGISI…

Amerikalılardan Önce Anakara’nın Durumu ve Yerliler..


 

        Buzul Çağı olarak adlandırılan (M.Ö.80.000-10.000) dönemde, Asya ve bugünkü Kuzey Amerika BERİNGİA (BERİNG) adı verilen büyük kara köprüsüyle bir birine bağlanıyordu.

        Profesör Stannord’un da belirttiği gibi, Kuzey ve Güney Amerika’nın ilk insanlarının, kuzeydoğu Asya’daki ATAYURTLARINDAN GÖÇEDEN İNSANLARIN TORUNLARI OLDUĞUNDAN BUGÜN ARTIK KİMSENİN KUŞKUSU HİÇ DE KALMAMIŞTIR!

        Kırk bin yıl boyunca- YERKÜRENİN DÖRTTE BİRİNİ KAPLAYAN- bu ANAKARA’YA yerleşen insanlar, içinde bulundukları doğal çevrenin zenginliğinden de yararlanarak kendilerine mutlu bir yaşam alanları yarattılar. Yerlilerin bir kısmı küçük topluluklar biçiminde yaşamlarını sürdürürken, geriye kalanlar da büyük yerleşim merkezleri oluşturarak, uygar kentlerde gönenç ve mutluluk içinde yaşarlardı.

        İnsan yaşamının ve düşlerinin çok ötesinde on binlerce yıl süren bu süreçte, önce Anakara’nın kuzeyine gelen, sonra da güneye doğru ilerleyerek yerleşimlerini sürdüren bu insanlar çağını aşan, olağanüstü, büyük ve görkemli uygarlıklar (MAYA, AZTEK, İNKA)’yı yarattılar!

        Amerikan yakın tarihini yazan, anlatan birçok tarihçi yanlı, öznel, gerçeklerden uzak değerlendirmelerle Kızılderili topraklarından “BOŞ ALANLAR”,  “YABANILLIK”, ”AÇILMAMIŞ ARAZİLER”, “BAKİRTOPRAKLAR”, Kızılderililerden ise; “VAHŞİ”, “İLKEL”, “BARBAR” olarak söz ederler!

        Nitekim, Harvard’lı tarihçiler Oscar Handlin ve Bernard Bailyn’in erken dönem Amerikan tarihini konu alan kitaplarında; bütünüyle insanların oturduğu ve tarım yapılan Kızılderili topraklarından ”boş alan”, “yabanıllık”, “büyük kaos”, “açılmamış araziler” ve “huzur içindeki Avrupalıların yararlanmasını bekleyen bakir topraklar” biçiminde söz etmektedirler.

        Bailyn; işgalci İngilizlerin uyguladıkları zorla çalıştırma uygulamasını ve KÖLELİK KURUMUNU DA, “NÜFUSA İŞ SAĞLANMASI” biçiminde değerlendirmektedir!

        Sömürgeci ve yayılmacılarla egemen olan bu yaygın ırkçı, aşağılayıcı, tepeden bakış açısı,yalnızca AMERİKA ANAKARA’SI  İÇİNDEĞİL, İŞGALEDİLEN AFRİKA VE AVUSTRALYA ANAKARA’LARINDAKİ yerlileri de kapsayacak biçimde sürdürüldü.

        Nitekim bu dönemde Amerikan Kızılderililerin uğradığı soykırım yazgısına Avustralya Anakarası’ndaki ABORJİN adı verilen yerlileri de uğramıştır.

        Beyaz adamın gelişinden sonraki yıllarda toplu kıyım ve hastalıklardan dolayı Aborjin nüfusunda çok büyük azalmalar yaşandı. Geleceğin yazgısı bizim elimizdedir düşüncesini taşıyan SÖMÜRGECİ BEYAZ ADAM;

        “Kurumları ve buluşları Despotizm, Fetişizm ve Yamyamlık olan bu ırklar, insan türünün ensoylu koluyla büyük varoluş savaşımında kalıcı olmayı asla bekleyemezler…

        Biz aşağıcAvustralyalıları yok ederken amansız doğal seleksiyon yasasına başvuruyor ve acımasızca bu YASAYI uyguluyoruz.”

        DÜŞÜNCESİNİ DE SÖZDE BİLİMSEL VE AKADEMİK YAYINLARDA HİÇ  DE UTANMADAN VESIKILMADAN SAVUNUYORLAR!

        Oxford Üniversitesi’nde Modern Tarih alanında Kraliyet Profesörü olan Hugh Trevor-Roper, The Riseofthe Christian Europe (HIRİSTİYAN AVRUPA’NIN YÜKSELİŞİ) adlı kitabının başlangıcında, “TARİHSİZ İNSANLARDAN İBARETOLAN; DÜNYANIN RESMİ YAPILACAK KADAR GÜZEL OLMASINDAN, ANCAK UYGUNSUZ  KÖŞELERİNDEKİ BARBARKABİLELERİN BİRİŞE YARAMAYAN DAVRANIŞLARINDAN” söz eder. “BELKİDE GELECEKTE ÖĞRETİLECEKBİR AFRİKA TARİHİ OLACAKTIR, ANCAK ŞU ANDA ÖYLE BİR TARİH YOKTUR VEYA OLAN İSE DEÇOK ÇOK KÜÇÜKTÜR: Yalnızca Afrika’daki Avrupalıların tarihi vardır. GERİSİ BÜYÜK ÖLÇÜDE KARANLIKTIR, Avrupalılardan, Columbus’tan önceki Amerika tarihi gibi.

        KARANLIKSATARİHİN KONUSUDEĞİLDİR.” yorumuyla da AMERİKA ve AFRİKA KITALARINDA YAŞAYAN YERLİLERİN TARİHİNİ YOK SAYAR!

        Emperyalistlerin, yerli halkları nüfus açısından az göstermesinin yanında kültürel, sosyal, siyasal yönleriyle de küçültücü, aşağılayıcı değerlendirmelerde bulunması ve bu yöndeki tarihsel saptırmaları yaygın ve etkili bir biçimde kullanması;

        YÜZ YILLARDIR TOPRAKLARIN YERLİLERDEN ZORALIM YOLUYLA ELEGEÇİRİLMESİ VE KÖLELEŞTİRME POLİTİKASINA UYGUN ORTAM KAZANDIRMA YÖNTEMİNİN DOĞAL OLAN BİR SONUCU VE DEUZANTISIDIR!.. • Pazar 14 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 18 ° / 1 ° Güneşli
 • Salı 17 ° / 5 ° Güneşli

Balıkesir

23.02.2020

 • İMSAK 06:22
 • GÜNEŞ 07:44
 • ÖĞLE 13:27
 • İKİNDİ 16:29
 • AKŞAM 19:00
 • YATSI 20:17
 • BIST 100

  116.829%1,03
 • DOLAR

  6,0958% -0,09
 • EURO

  6,6177% 0,48
 • GRAM ALTIN

  322,42% 1,48
 • ÇEYREK ALTIN

  531,993% 1,48