Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


ANAYASA RAFA KALADIRLIRDI

ANAYASA RAFA KALADIRLIRDI


 

Anayasa rafa kaldırılmış durumda. Anayasanın hiçbir maddesine uyulmuyor. Anayasanın geçerli olan tek bir kısmı var. Oda % 10 seçim barajıdır. Diğer maddelerinin hepsi rafa kaldırılmış durumda. Böyle bir iktidarın yapacağı anayasa ancak kendilerinin menfaati doğrultusunda olacaktır. Ne tekim anayasayı tek başlarına değiştirebilmek için 400 milletvekili istiyorlar. AKP kendi ideolojisi doğrultusunda bir anayasa yapacaktır. Meclis kürsüsünden ben bu anayasayı tanımıyorum” diyen bir içişleri bakanı olursa. Diğerleri daha ne diyecekler. Çünkü anayasaya göre görevini ifa edecek bir bakan ben anayasayı tanımıyorum derse. Bu sözün bittiği yerdir.

Anayasanın 138.maddesinin 2. Paragrafı ne diyor.

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasına mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. 4.paragrafı yasama ve yürütme organları idare mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Bu organlar ve idare mahkeme kararları hiçbir surette değiştirilemez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez. Bu 2. Paragrafa göre hâkim ve mahkemelere emir ve talimat verilmemesi gerekirken. Tutuklanan polislerin salıverilmesine karar veren mahkeme için. Başbakanın Nasıl bırakılırlar cezaların çekecekler” demesi üzerine. Diğer bir mahkeme devreye giriyor. Deliller toplanmada sanıkların ifadeleri alınmada. Serbest bırakan mahkemenin kararı geçersizdir. Diyerek tutuklularının devamına kara verebiliyor. Hâlbuki bir mahkemenin verdiği kararı ancak bir üst mahkeme bozabilir. Bu durum anayasanın bu maddesinin yok hükmünde olası demektir.

4. paragrafta nasıl askıya alınıyor. Bir de ona bakalım. Anayasa mahkemesi Seydişehir alüminyum tesislerinin ve Balıkesir SEKA'nı satışlarını milli menfaat gözetilmemiştir gerekçesi ile iptal etti. Milli menfaatten kasıt ucuza satıldığıdır. Seydişehir alüminyum tesisleri iktidarın bir numaralı adamı olan ve millete küfreden Mehmet Cengiz'e satılmıştı. Balıkesir SEKA ise Tayyip Erdoğan'ın dünürüne satılmıştı. Allem ettiler galem ettiler bu satılan yerleri geri almadılar. Buda 4. Paragrafın uygulanmadığını gösteriyor.

Bu iktidar anayasayı uygulamıyor. Şimdi yeni anayasa yaptıklarında anayasanın engeline takılmasın diye. Anayasada böyle bir maddeyi koymayacaklardır. Kendi menfaatlerine uygun bir anayasa yapacaklardır. Devamlı ileri demokrasiden bahsediliyor. Demokrasi bizim için. Amaç değil araçtır. İstediğimiz istasyona geldiğimizde demokrasi treninde ineriz”. Diyen bir zihniyet anayasayı nasıl demokratik bir anayasa yapar?

Çıkarılan bir iç güvenlik yasası var. Bu yasa bugünkü anayasaya göre iptal edilmesi gerekir. Çünkü kişisel özgürlükleri ve düşünce özgürlüğü ortadan kaldırıyor. Polis istediği kişiyi makul şüpheden gözaltına alabilecek. Hiçbir sebep göstermeden gözaltına alacak. Ve 48 saat gözaltında tutabilecek.  Bu madde uygulanmaya başlandı. Cumhurbaşkanı ve başbakanın gideceği şehirlerde bazı kişiler polis tarafından karakola götürülüyor. Cumhurbaşkanı ve başbakan o şehri terk edene kadar karakolda tutuluyor. Bu kişi özgürlüğünü gasp etmek değil de nedir?

Bu olayları gördükçe ve duydukça AKP'nin yapacağı anayasa insanın tüylerini ürpertiyor. Çünkü tek başlarına anayasa yapmak için. 400 milletvekili istiyorlar. Amaçları tek başlarına anayasa yapmaktır. Bu anayasada AKP anayasası olacaktır. Bakmayın HDP ile dalaştıklarına onlarla birlikte yeni anayasa hayatiyete geçirme planları yapılıyor.

O milletvekili sayısına ulaştıklarında başkanlık sistemi ile birlikte Kürdistan'ın ilan edilmesi gerçekleşecektir. Onun için cumhurbaşkanı ve başbakan her gün mitinglerde adata milleti kendilerine oy vermeye zorluyorlar. Ağlamalar sızlamalar, milliyetçi rollerine bürünmeler. Hep emellerine ulaşmak için senaryo üretmektir.

Vatandaşların % 70'şi başkanlık sistemini istemiyor. Fakat bazı kişiler hem başkanlık sistemini isteniyorum” diyor. Arkasından da oyumu AKP'ye vereceği diyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusudur.  Bunun adına riyakârlık denir. Ya başkanlık sistemini başka parti gerecek zannediyor. Yâda AKP'ni seçim paketlerinde yararlanıyor.

En önemlisi de hedeflerine ulaştıklarında. Anayasadan Türk kelimesini çıkararak Türklüğü unutturmaya çalışacaklar. Türküm demek ve Türkçülük yapmak yasaklanacak demektir.  İki üç senedir zaten Türk ırkı diye bir ırk yok demeye başladılar. Hem de Türkçülük hakkındaki söylemleri. AKP'nin üst düzey yöneticileri söylüyor. Şimdi herkes şapkasını önüne koysun, elini de vicdanına koysun düşünsün. Ben neyim, neye oy vereceğim diye kararın versin. Son pişmanlık para etmez. Kekeş'nin bir anlamı kalmaz. Saygılarımla.

Türkoğlu Türk olarak doğduk. Türkoğlu Türk olarak yaşadık. Türkoğlu Türk olarak öleceğiz. Türklüğümüzden bizi kimse vazgeçiremez. Herkesin ırkı ile övünmesi hakkıdır. Biz herkesin ırkına saygı gösteriyoruz. Bizimde kendi ırkımızlar övünmemiz. Doğal hakkımızdır. Yaşasın Türk milleti.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! 18 – 05 – 2015 Mustafa KOÇAL

 

   • Çarşamba 15 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 11 ° / 0 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 13 ° / 0 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

29.01.2020

 • İMSAK 06:47
 • GÜNEŞ 08:13
 • ÖĞLE 13:26
 • İKİNDİ 16:06
 • AKŞAM 18:30
 • YATSI 19:51
 • BIST 100

  120.283%0,40
 • DOLAR

  5,9585% 0,29
 • EURO

  6,5552% 0,08
 • GRAM ALTIN

  300,85% 0,36
 • ÇEYREK ALTIN

  496,4025% 0,36