Tahsin KAVAK (KAVAK YELLERİ)


Anılarda Yolculuk(1)

Anılarda Yolculuk(1)


Çirkinçavuş Köyü

Çirkinçavuş Köyü´nden Bandırma´ya yola çıkmadan önce çıkış güzergâhını tanıtmak isterim. Çirkinçavuş Köyü, Erdek´in güneyinde, Hıdırköy ile Musakça arasında kurulmuş güzel bir köydür. Sahilden yüksek 3-4 kilometre kadar daha içeride kurulmuştur. Köyün evleri, denize dikey konumdaki bir tepenin eteğine almış ve karşı düzlüğe ulaşmış gibidir. En azından, tepedeki ahlat ağaçlarından birinin altına oturup bakıldığında insana öyle gelir. O ahlat ağacının altında otururken kafanızı denize kaldırırsanız, hava nemsizse ve deniz, çarşaf gibiyse, karşınızda Kapıdağı eteklerine kurulmuş Erdek´i görürsünüz. Sol gözünüzün ucuyla baktığınızda, Kapıdağı Yarımadası´nın güneyindeki adaları, sağ gözünüzün ucuyla baktığınızda ise eğer vakitlerden öğle vakti ve günlerden pazartesi, çarşamba, cuma ise Bandırma Koyu´na İstanbul´dan gelen vapuru görmenin tarifsiz mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Tepenin doğu yamacı Kocadere´ye iner. Kocadere´ye inen eteğinde, ?Acı Çeşme? vardır. Çeşmenin suyu içilmeye pek elverişli olmadığı için ?Acı Çeşme? ismi verilmiştir. Sürekli akan çeşmenin suyu, köylü tarafından yapılmış su yollarıyla sebze bahçelerine yönlendirildiğinden, bahçe sulamalarında kullanılır. Bahçe sahipleri, sıra ile bahçelerini sularlar. Sıra bize gelince, beni de sulamaya götürürlerdi. Ben, ulu ceviz ağacının altında uyurdum. Belki de sulama işi 24 saat dönerli bir sıra ile yapılıyordu. Elbette ki, ?Acı Çeşme?nin suyu içilirdi de. Akşam üzerleri köyün genç kızları, su testileri omuzlarında, içme suyu almaya giderlerdi. Böyle olunca köyün delikanlıları da, atlarını sulamaya götürürler ve çeşme başında lirik bir köy romantizmi yaşanırdı. Yavuklular, çeşme yolunda bakışır, gülüşür ve işaretleşirlerdi. Bunu tüm köylü bilir fakat lafa-söze dökmezdi.

Köyün adı niçin ?ÇİRKİNÇAVUŞ? konulmuştu? Rahmetli babama göre, köy arazisini yerleşim alanı olarak beğenip yerleşen köyün lideri, ?ÇİRKİNÇAVUŞ? lakaplı biriydi. Bu yüzden ?Çirkinçavuş Köyü? anlamında köye bu isim verilmişti. Oysa köy, çirkin değil, aksine çok güzel bir köydü. Çirkin olan, köye adı verilen çavuştu.

Memuriyetim gereği çok değişik ortamlarda bulundum, yaşadım. Köyümün adı yüzünden hiçbir zaman sıkılmadım, utanmadım. Aksine, realist bir isim olarak ve beni ?ÇİRKİNÇAVUŞ KÖYLÜ OLARAK? beğenenler ve hatırlayan çok dostlarım olduğu gibi, köyümün isminde çarpıcı bir espri bulup, beni köyümün ismiyle hatırlayan çok dostum oldu.

Bugünkü yazımı, köyümle ilgili bir şiirimle bitirmek istiyorum:

?Ben, Çirkinçavuş Köylü

Hacı Ahmet oğlu Tahsin Kavak

Hemşehrinim senin

Bir evleği de benimdir

Kertil´deki ekinin

 

Sağdıçlarım vardı birçok

Unuttular mı?

Yavuklum vardı beşikten

Beni sorar mı?

Tepede bir ahlat ağacı vardı, bilirsin

Her dalında bir yaramazlık bıraktım,

Geçerken bir bakıver,

Uslandılar mı?

 

Çirkinçavuş Köyü´nde bir tepe vardır,

Bir yamacı Kocadere´ye iner,

Bir yamacına evler tırmanmış, soluklanır,

Soluklar, saadete yönelmiş umutlarda dinlenir

Her sancılı gecenin sabahında

Bir gayret filizlenir?

 

Hazırla gücünü hemşerim,

Elbet hakkını verecek toprak,

Terindeki hakka inan,

Toprağa düşen yağmur

Bereketli düşünür bak(!)

Hani gücün?

Davran?

 

Senindir gayri kucakla şafakları,

Sabahlar kendiliğinden durulur

Tepedeki ahlat ağacının altına otur der hemşerim,

Bir türkü tuttur, Bandırma´ya uzansın,

O beni bulur? • Cuma 29 ° / 16 ° Güneşli
 • Cumartesi 32 ° / 17 ° Güneşli
 • Pazar 32 ° / 19 ° Güneşli

Balıkesir

10.07.2020

 • İMSAK 03:52
 • GÜNEŞ 05:43
 • ÖĞLE 13:19
 • İKİNDİ 17:15
 • AKŞAM 20:45
 • YATSI 22:28
 • BIST 100

  115.794%0,00
 • DOLAR

  6,8648% 0,05
 • EURO

  7,7425% -0,09
 • GRAM ALTIN

  397,53% -0,10
 • ÇEYREK ALTIN

  655,9245% -0,10