Bandırma Marka Kent Olur mu?
Bandırma Marka Kent Olur mu?
Tarih: 6.2.2019 19:52:37
Murat SERT

Seçim takvimi hızla ilerledikçe ‘Marka Kent´ sözcüğünü ve ‘Bandırmayı marka şehir yapacağız´ vaadini duymaktayız. Peki, nedir marka kent biz nasıl bir marka kent olacağız?

Aslında bu tanıma kısaca, ülkemizde pek çok şehrimizin temel altyapı sorunlarını çözmeden gelişi güzel pazarlamayla kalkıştıkları iş diyerek bir gönderme yapabiliriz. Maalesef ki durum öyle, gerçekte ise şehrin markalaşması bir kalkınma modelidir. Bu model hem yerel hem de ulusal düzeyde hayati önem arz etmektedir, çünkü ülkelerin marka şehirleri yoksa o halkların var olabilecek kültürel ekonomik ve tarihi değerlerinin olmadığı hatta bir millet olmaktan uzak oldukları anlaşılır.

Marka kent kavramını; bir şehrin var olan değerlerini, kaynaklarını, kültürünü, tarihini pazarlanabilir unsurlarını turizme elverişli olacak şekilde değerli hale getirip, bu değerler toplamını şehrin sembolü haline getirmek şeklinde özetleyebiliriz.  Peki bu, bu kadar kolay mı?  Hayır…

Bakınız bizler yaşadığımız Bandırma´nın altyapı sorunlarını çözemediğimiz gibi halkımızın medeni bir şekilde yaşayabileceği konforlu bir şehir yaratabilmiş değiliz. Çoğumuz Bandırma´nın kaosuna uyum sağlayıp durumun farkında olmamakla birlikte, önümüzdeki yıllarda hızla artacak  nüfusu ön görmeden markalaşmayı vaat ediyoruz. Ancak bir Dubai mucizesi daha yaratmak imkânlarımız dâhilinde, bunu başarabiliriz.

Neden Bandırmayı marka bir şehir yapmamız gerektiğine gelirsek çünkü marka şehirler insanlar için bir cazibe merkezidir. Dünyanın pek çok yerinden marka şehirlere iş bulmak, ticaret yapmak, sanatını icra etmek ve kariyer sahibi olmak için talep vardır. Şehrin kültürel kalitesi ve dinamizmi artar ekonomisi gelişir.

Yatırımcılar için yeni bir fırsat yeni bir girişim merkezidir. Marka şehirler; finansal kurumların gelişmişliği, ulaşım ve iletişim imkânları, yoğun ziyaretçi akını, devlet destekleri, marka şehrin imajının katkısı, o şehre yönelik olumlu algı nedeniyle bir çekim alanı oluşturur ve pek çok büyük marka ve kuruluş o şehirde kendine yer bulabilmek için yatırım yapar. Marka şehirlerde o şehrin yöneticilerine ve halkına olan inanç ve güven yüksektir bu nedenle uzun dönemli kalıcı yatırımlar gerçekleşir.

Marka şehirler göç vermez göç alır bu nedenle her alanda istikrarlı ve dengeli bir büyüme gerçekleşir. O şehirde yaşayan halkın şehre yönelik duygusal bağlılığı yüksektir. Şehirli halk, şehrin değerlerini korur, benimser ve geliştirir. Şehre göç edenleri kendisine benzeyecek şekilde dönüştürür ortak bir kimlik oluşturur.

Pek çok ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, dernek ve enstitüler marka şehirlere şube açarak o şehre katkı sağlarlar. Düzenlenen kültürel, sanatsal, ticari ve sportif faaliyetler şehrin ekonomisini ve gündelik hayatı canlandırır. Marka şehirlerde yaşayanların sosyal ve kişisel gelişimleri artar kentsel psikoloji düzelir suç oranları azalır.  Marka şehirde yaşamak kişisel imaja olumlu katkı sağlar ve bireylerin yaşam kalitesini arttırır.

Sanırım marka şehirli olmanın daha sayamadığım pek çok avantajının yanında bu kadarını saymak bile yeterlidir. Peki bunu nasıl yapacağız?

Öncelikle şunu başta belirtmekte fayda var bu konu bir kişinin yada bir kurumun tek başına başarabileceği bir iş değildir, bir vizyon meselesidir. Dolayısıyla tüm derneklerin, sivil toplum örgütlerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve Bandırma halkının buna inanıp destek vermesi gerekir. Bu yüzden her alanda ve her mevkide çağdaş, eğitimli, modern, yenilikçi ve yaratıcı bireylere ihtiyaç vardır. Bizlerin seçimleri ve kullandığımız oylar bu sürecin kaderini belirleyen önemli bir faktördür.

Bandırmayı marka yapmaya başlamadan önce ilk olarak bu süreci yönetecek komisyonun geniş bir katılım ile kurulması şarttır. Çünkü plan ve program oluşturulacak gerekli değerlendirmeler ölçümlemeler yapılacak gereken koordinasyon sağlanacak ve geri bildirimler değerlendirilecektir.

Ardından kentin öne çıkarılması gereken özelliklerin belirlenmesi gerekir. Nedir bunlar, tabii ki bizi Bandırma yapan kültürel tarihi değerlerimiz geçmişten gelen kentsel miraslarımız. Burada şunu sormak istiyorum nedir bizim yerel becerilerimiz, biz Bandırma olarak en iyi ne yaparız. Bizi diğer şehirlerden farklı kılan özelliklerimiz nelerdir. İşte bu sorularımızın cevapları bizim yol haritamızı oluşturacaktır. Kentsel olarak güçlü yönlerimiz zihinsel konumlandırmanın ve Bandırmayı pazarlamanın anahtarıdır.

Yıkılıp yok olan değirmenlerimizi yeniden inşa edebiliriz, Bandırma vapurunu bu kente kazandırabiliriz. Saray bozamızı, Hasan Çavuş helvamızı, Hafız Emin höşmerimini dünyaya yedirebiliriz. Çıngıllı veya sıkma mantımız Kayseri mantısına niye kurban gitsin. Pek çok mahalle statüsü kazanan köyümüzde Osmanlı ve Bizans dönemine ait eserler bulunmakta bunları duyurmak ve tanıtmak boynumuzun borcu. Ve daha neler nelerimiz var unutup yitirdiğimiz ve yitirmekte olduğumuz. Mesela Bandırma´nın baklasının çok meşhur olduğunu ve hatta bir dönem Fransaya kozmetik ve ilaç amaçlı üretilip gönderildiğini biliyormuyduz? Şimdi o bakla bahçelerinden eser yok.

Güçlü yönlerimizi geliştirip pazarlarken bu arada zayıf yönlerimize de bir el atmak gerekir. Ulaşım ve alt yapı sorunlarımıza acil çözümler getirilmeli, kongre ve fuar merkezi hayata geçirilmeli, sportif alanlarımız geliştirilmeli ve amatör kulüpler desteklenmelidir. Bunun yanı sıra konaklama ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu alandaki yatırımcılara kolaylıklar sağlanmalıdır.  Yeni iş ve ticaret merkezleri, alış veriş alanları, kültür ve sanat kampüsleri, sosyal yaşam alanları Bandırmaya acilen kazandırılmalıdır.

Tabii ki çevre ve doğal yapı unutulmamalıdır. Biliyorsunuz sanayi yatırımlarımız hızla artıyor ve sanayi atıkları bu konuda üzerinde durulması gereken ciddi bir konu. Çevre izleme komisyonumuza ve çevreci derneklerimize önemli sorumluluklar düşüyor. Örneğin Livatya sahili benim hep kanayan yaramdır. Neden Bandırma´da denize giremiyoruz bu sahilimizden yararlanamıyoruz. Niçin yat limanımız boş ve yelken yarışlarımız olmuyor. Biraz kirlettiğimiz ve ihmal ettiğimiz için olabilir mi? Oysa deniz turizmi ciddi bir pazardır ve deniz lokomotif bir sektördür. Doğal ve çevresel avantajlarımızı yok etmeden bunlardan en üst düzeyde faydalanabiliriz.

Yukarıda dediğim gibi Marka şehir yaratmak geniş katılımlı bir ekip işidir bu nedenle her alanda her hedef kitleye hitap etmek gerekir. Şehrimiz zaman zaman lokal toplantılara ev sahipliği yapıyor. Bu toplantılar otellerde veya konferans salonlarında belirli bir katılımcı grubu ile gerçekleştiriliyor. Biraz büyük düşünmemizin sizce de artık vakti gelmedi mi?  Niçin Eti Maden, Uluslararası Bor Konferansı düzenlemez veya Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi uluslararası akademik çalışmalara ev sahipliği yapmaz. Bandırma Belediyesi niçin birkaç yabancı kardeş şehirle yetiniyor ki?  Yerel ve sektörel kuruluşlarımız kendi alanlarında daha fazla hedef kitleye hitap etmelidir. Hedef kitleleri Bandırmaya çekecek özelliklerin sunumunu ve kalitesini iyileştiremedikten sonra bir kent farkındalığı yaratmak oldukça güçtür.

Halkımıza da bu konuda önemli sorumluluklar düşüyor elbette, bir hemşerilik bilincini oluşturmamız şart. Marka Kent olma yolunda bu bilinci ve kültürü yaratmak için iletişim ve eğitim projelerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Yerel birlikler kulüp ve dernekler mutlaka güçlendirilmeli her alanda temsil kabiliyetleri arttırılmalıdır. Onların etkinlik ve davetlerine mutlaka üst düzeyde her anlamda destek verilmelidir. Toplumun her kesimi için gerek duyulan eğitim faaliyetleri belirlenip bunlar uygulanmalıdır.

Son olarak ziyaretçilerimizi ve yatırımcılarımızı kente çağıracak iletişim çalışmalarını ve etkinlik projelerini yürütüp, Bandırmaya gelen misafirlerimizi beklediklerinden daha iyi deneyimler ve güzel anılar ile yolcu etmeliyiz. Yani misafirlerimize bir Bandırma deneyimi yaşatıp onların zihinlerinde Bandırmayı konumlandırmalıyız.  Nasıl ki Paris denince aşk Roma denince moda Las vegas denince kumar akla geliyorsa veya Bodrumun evleri Kayserinin pastırması Afyonun kaymağı o şehirler ile anılıyorsa aynı şekilde Bandırmanın değerleri ziyaretçilere yaşatılmalı ve onların hafızalarında yer etmelidir.

Sonuç; Bandırma bir marka şehir olur ancak biz ne istediğimizi ve ne seçtiğimizi bilirsek ….

Uzm. Murat SERT

Anahtar Kelimeler: Bandırma, Marka, Kent, Olur
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Şu Seçimlere Nereden Başlamalı (15 Şubat 2019 - Cuma)
NASIL KURTARACAĞIZ BANDIRMA EKONOMİSİNİ (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
BANDIRMA NEDEN SEVİLİR (16 Ocak 2019 - Çarşamba)
Sayfa:
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Reklamlar

/resimler/2018-9/26/1034213116671.jpg

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
1918 Tatvan`ın kurtuluşu.
1937 Naylonun ABD`de ilk üretimi.
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5