BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİ İÇİN BİR İYİ BİR DE KÖTÜ HABER
MAKALENİN ELEŞTİRİSİ: MARMARA FAYLARI HİDAYETE Mİ ERDİ?
Tarih: 18.5.2017 19:56:48
İrfan AYDINOĞLU -SİSMİK KALEM

/resimler/2017-5/19/1334143937848.jpg

Almanya´da uzun yıllar önce başlatılan ve yeni tamamlanan bir araştırmaya göre, Kuzey Anadolu Fay Hattı´nda meydana gelecek olası İstanbul Depremi´nin merkez üssünün Marmara Denizi´nin doğusunda olacağı, depremin büyüklüğünün ise 7 magnitüd civarında olacağı iddia ediliyor.

GFZ Alman Jeoloji Araştırmaları Merkezi´nde (GFZ German Research Centre for Geoscience) Prof. Dr. Marco Bohnhoff yönetiminde yeni tamamlanan ve Geophysical Journal International´da yayımlanan araştırmaların sonunda ulaşılan sonuçları şöyle:

Makalede Marmara Fay Hattı´ndaki bir dizi ufak depremin analiz edildiği söylenerek, Fay hattının batı kanadındaki tektonik plakaların birbirlerine çok düşük bir hızda ilerlediğini belirleyen araştırmacılar bunun ufak sarsıntılara ve “tekrarlayıcı” adı verilen hareketlenmelerin meydana getirdiğini vurguluyor. Fakat fay hattının doğu kanadında, İstanbul´a yakın olan noktalarda tektonik plakaların tamamen kilitlendiği belirlendi, bu sebeple herhangi “tekrarlayıcı” hareket olmadığı için burada biriken tektonik enerji, büyük bir depremin de meydana gelme olasılığını artırıyor. Fakat bunun Marmara Denizi´nin doğusunda olması İstanbul´un şiddetli bir deprem yaşamayacağı ihtimalini öne çıkarıyor.

Farklı kaynaklardan elde edilen verileri inceleyen Bohnhoff, depremin Marmara Denizi´nin batısında gerçekleşmesinin “bir iyi bir de kötü haber” olduğunu söylemiş. Bohnhoff en son 2013 yılında yaptığı araştırmalar sonucunda İstanbul´da 7 büyüklüğünde bir depremin gerçekleşebileceğini iddia etmişti.

Bohnhoff, “Önceden uyarı vermek için daha fazla zamanımızın olması iyi bir haber olabilir. Fakat kırılmanın yönü İstanbul´a doğru olacağı için daha şiddetli bir deprem yaşanabilir. Fakat şu an araştırmalarımız, depremin merkez üssünün İstanbul dışında yaşanacağını gözler önüne seriyor. Bu da korunma için az zamanımız olacağını ama çok daha güçsüz bir sarsıntıyla karşı karşıya olacağımızı gösteriyor” yorumunu yapmış.

/resimler/2017-5/19/1334394250836.jpg

  MAKALENİN ELEŞTİRİSİ: MARMARA FAYLARI HİDAYETE Mİ ERDİ?

Alman araştırmacılar özetle: Marmara Fay hattı creep yapıyor (depremsiz kayıyor) bu yüzden üzerinde stres biriktiremiyor, yeterli stresi olmadığı için de 7 magnitüdden büyük bir depremi üretemez diyorlar.

Keşke haklı olabilselerdi, fakat ne yazık ki böyle bir durum söz konusu bile değildir.

Bir an için eğer bu çıkarımlarının doğru olduğunu kabul edecek olsak bile Marmara Fayları´nın 7 magnitüdden büyük bir deprem üretememesi durumu mantıksal olarak yine hatalı bir çıkarımdır.

Eğer durum gerçekten de böyle olsaydı bu defa da depremin bekleme süresi (peryodu) uzayacaktı. Marmara Fayları 30 yıl, 50 yıl gerekirse 100 yıl daha deprem üretmeyerek fayın kırılma eşiğini aşan miktarda stresin birikmesini bekleyerek, yine tarihsel depremlerde ürettiği magnitüdlere uygun büyüklükte bir deprem üreteceklerdir. Bu büyüklük de tahmin edileceği üzere yine 7´nin çok daha üzerinde olacaktır. Bunun böyle olduğunu anlamak için tarihsel depremlere göz atmak yeterlidir.

Fayın “creep yapma” olayına gelince:

Her şeyden önce Marmara Denizi içinden geçen fay hattının geometrik yapısı creep yapmasına elverişli değildir. Kuzey Anadolu Fay zonunun kuzey kolu Marmara Denizi içinde dümdüz bir çizgi halinde devam etmeyip iki kez yaklaşık 120° lik açı yaparak doğrultu değiştirmeye zorlanıyor. İkincisi, Marmara Ortası Fayı da düz bir çizgi şeklinde sürekli olarak devam etmeyip, tam ortasında girişim yaparak, batıda iki ayrı segmente ayrılıyor, doğuda ise doğrusal  (lineer) olmayan daha karmaşık yapıda segmentlere ayrılmış durumdadır.

Böylesine karmaşık bir yapı creep yapmayı nasıl becerebilecek? Bu mümkün değil.

Durumun böyle olmadığının diğer bir kanıtı ise tarihsel depremlerdir.

Eğer Marmara Faylarının depremsiz kayma (creep) yeteneği olabilseydi İstanbul´ da yıkım yapan tarihsel depremlerinin hiç birinin gerçekleşmemiş olması gerekirdi. Yani günümüze kadar İstanbul hiç yıkılmayacaktı. O zaman da şu soruyu yanıtlamaları gerekir, son 1500 yılda İzmit´ten Saroz´a kadar olan bir alanda İstanbul´da hasar yapmış 38 adet yıkıcı tarihi deprem nerede olmuştur?

Marmara Fayları durup dururken hidayete mi erdiler de huyunu suyunu ( karakterini) değiştirerek de creep yapmaya başladılar?

/resimler/2017-5/19/1335361908126.jpg

ASIL PÜF NOKTASI “TEKRARLANAN DEPREMLER” OLMALIYDI

Görünüşe göre Alman araştırmacılar araştırmaları sırasında altın madeninin ana damarına ulaşmışlar, fakat bulduklarının ne olduğunu anlayamamışlar, bu sarı taş da ne ola ki böyle diye değerini bilmeden duvar yapımında yapı taşı malzemesi olarak kullanmışlar.

Alman araştırmacıların inceleyip araştırdıklarını söyledikleri Marmara Denizi´ nin batısında meydana gelen bir dizi tekrarlanan depremler Tekirdağ Açıkları´ ndaki mikro deprem aktivitesidir ve bu tespit doğrudur. Ancak eksiktir.

Araştırmacılar “ fay hattının batısında tektonik plakalar birbirlerine çok düşük bir hızla ilerliyor ve bu durum küçük sarsıntılar şeklinde “tekrarlanan hareketlenmeler" (mikrodeprem aktivitesi) meydana getiriyor. Fay hattının doğusunda, İstanbul´a yakın bölgede ise tektonik plakalar hareketsiz, fay kilitlenmiş durumda, bu sebeple herhangi “tekrarlanan hareket” yani deprem aktivitesi olmuyor ve burada biriken tektonik enerji, büyük bir depremin de meydana gelme olasılığını artırıyor” tespitleri ise hatalıdır. Çünkü deprem üretmiyor dedikleri Marmara´ nın doğu kısmında tam 5 defa tekrarlanan bir dizi depremcik aktivitesi gerçekleşmiştir.

Herhangi “tekrarlanan” hareket olmadığı için fayın kilitlendiğini söyledikleri Marmara Denizi´ nin doğusundaki Çınarcık Çukurluğunda Ekim 2016 tarihinden Mart ayına kadar 22 şer adet mikro depremcikten oluşan ve belirli aralıklar ile tam 5 kez tekrar eden deprem fırtınaları gerçekleşmiştir.

Yani tekrarlanan deprem fırtınaları araştırmacıların söyledikleri gibi yalnızca Marmara Denizi´ nin batı kısmındaki Tekirdağ Açıkları ile sınırlı kalmıyor aynı zamanda Orta Marmara Fayı´nın girişim yaptığı fayın orta kesiminde ve doğuda Çınarcık Çukurluğu´nda da tekrar eden mikro deprem aktiviteleri meydana geliyor.

Yapılan bunca masrafa, verilen emeğe ve harcanan onca zamana rağmen bence bu araştırmadan hiçbir elle tutulur sonuç çıkmamış. Araştırmacılar olaya dürbünün ters tarafından bakmışlar, Marmara faylarının yapısını dikkatlice incelememişler tarihsel depremleri tamamen göz ardı etmişler.

7 yıl devam eden bu uzun soluklu araştırma ne yazık ki tam da en önemli aşamasında sona ermiş.

Çünkü araştırmalarında İstanbul Depremi için en önemli ipucunu yakalamışlar fakat bunun öneminin farkına varmayarak üzerinde hiç durmamışlar ve araştırmayı sona erdirmişler. Prof. Dr. Marco Bohnhoff´ un tespit ettiklerini ve incelediklerini söylediği Marmara Denizi´ nde meydana gelen bir dizi tekrar eden depremcikler olayı işin püf noktasını oluşturuyordu.

2016 yılının Ekim ayından 2017 Mart ayına kadar Çınarcık Çukurluğu´nda meydana gelen 22´ şer adet mikro depremcikten oluşan ve belirli aralıklar ile tam 5 kez tekrar eden deprem fırtınalarından sonra Marmara Denizi tamamen suskunlaştı. Artık hiç deprem üretmez oldu. Bu durum uzun süredir bu şekilde devam ediyor.

Marmara Denizi´ nin suskunlaşmasının, deprem üretmekten vazgeçmesinin anlamı ise ana şokun artık çok yaklaştığı şeklinde olabilir. Araştırmacıların asıl bu konuyu araştırmaları, Marmara Denizi´ nin suskunlaşmasına bir yorum getirmeleri gerekirdi.

/resimler/2017-5/19/1336030033655.jpg

Anahtar Kelimeler: BEKLENEN, İSTANBUL, DEPREMİ, İÇİN, KÖTÜ, HABER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KUNDUZ AGA (27 Haziran 2018 - Çarşamba)
BOLU DEPREMİ İSTANBUL İÇİN SON UYARI! (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
MARMARA FAYLARI KANSER HASTASI (29 Ekim 2017 - Pazar)
HAARP KOMPLO TEORİSİ Mİ? (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
MARMARA´ NIN 2017 YILI SİSMİK FALI : (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
SÜPER FAY SÜPER AY´ A KARŞI. (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
GÜVENLİ ÜLKE TÜRKİYE! (12 Kasım 2016 - Cumartesi)
ÖNCÜ DEPREMLER HAYAT KURTARIR. (31 Ekim 2016 - Pazartesi)
SİNEK KÜÇÜKTÜR AMA MİDE BULANDIRIR ! (12 Ekim 2016 - Çarşamba)
ETRAK-I Bİ İDRAK BİR TOPLUM MU OLDUK? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
( MARMARA´ DA HER ŞEY YOLUNDA MI? ) (06 Ekim 2016 - Perşembe)
DEPREM İSTANBUL´ A YAKLAŞIYOR MU? (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
17 AĞUSTOS´ UN 18. YIL DÖNÜMÜ OLMAYABİLİR. (20 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SİS, PUS OLAYININ OLASI DOĞAL NEDENLERİ. (06 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SAVAŞ TAHMİNİ ( WAR PREDICTION ) (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YALOVA AÇIKLARINDAKİ SARI SİS (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
KANDİLLİ KENDİ İŞİNE BAKSIN (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
BANDIRMA ve ERDEK´ İ TEHDİT EDEN FAY HATTI (08 Haziran 2016 - Çarşamba)
BANDIRMA CİVARINA DEPREM Mİ GELİYOR? (24 Mayıs 2016 - Salı)
Sayın Uğur, "Biraz edep" yahu.. (13 Nisan 2016 - Çarşamba)
MARMARA DEPREMİ´ ne HAZIR MIYIZ? (07 Nisan 2016 - Perşembe)
NCİRLİKTEN PİS KOKULAR GELİYOR : (30 Mart 2016 - Çarşamba)
MARMARA FAYI OSİLASYON YAPMAYA BAŞLADI (11 Şubat 2016 - Perşembe)
Neyin habercisi (25 Ocak 2016 - Pazartesi)
SİMAV-İNLİCE´ DE 3,9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (30 Aralık 2015 - Çarşamba)
DİKKAT : GANOS FAYI HER AN KIRILABİLİR ! (05 Eylül 2015 - Cumartesi)
MARMARA BÖLGESİNDE KURBAĞA ANOMALİSİ (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
KÜRT KORİDORU (30 Haziran 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREMİ NEDEN OLMADI? (14 Nisan 2015 - Salı)
TÜRKİYE` DE DEPREM PANİĞİ ! (17 Mart 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREM RAPORU` NUN ELEŞTİRİSİ (28 Ocak 2015 - Çarşamba)
İZMİR`DE DEPREM - 10 Ocak 2015 (10 Ocak 2015 - Cumartesi)
DEPREM GÜNDEMDE SIRA NEREDE ? (14 Kasım 2014 - Cuma)
MUĞLA` DA 4,7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (10 Kasım 2014 - Pazartesi)
MARMARA` DAKİ PULL-APART YAPI. (02 Kasım 2014 - Pazar)
İSTANBUL DEPREMİ ADALAR AÇIKLARINDA OLACAK ! (17 Eylül 2014 - Çarşamba)
GÜNEŞ` TE ÇOK BÜYÜK PATLAMA (12 Eylül 2014 - Cuma)
BARTIN` DA 4,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (04 Eylül 2014 - Perşembe)
ISPARTA` DA 5,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (!) (25 Ağustos 2014 - Pazartesi)
YALOVA` YA DEPREM UYARISI (!) (05 Ağustos 2014 - Salı)
FAY GACİRDADİ (27 Haziran 2014 - Cuma)
GÖKÇEADA DEPREMİ ARTÇILARI SÖNÜMLENDİ (02 Haziran 2014 - Pazartesi)
DEPREM SÖYLENTİSİNE NEDEN OLAN ANOMALİ (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
SOMA MİLAT OLACAK (!) (20 Mayıs 2014 - Salı)
Büyük bir depremin habercisi (27 Kasım 2013 - Çarşamba)
ALASKA` DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM.. (02 Eylül 2013 - Pazartesi)
GÜNEY MARMARA` DA SON DURUM.. (01 Eylül 2013 - Pazar)
17 Ağustos (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
Bedava yaşayan bir depremzedenin tavsiyesi (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
BANDIRMA İÇİN DEPREM UYARISI (!) (27 Mayıs 2013 - Pazartesi)
İSTANBUL’ U BEKLEYEN ÂKİBET : DEPREM (04 Şubat 2013 - Pazartesi)
BANDIRMA DEPREME HAZIR MI? (23 Ocak 2013 - Çarşamba)
EGE DEPREMLERİ KORKUTUYOR (!) (15 Ocak 2013 - Salı)
BOZCAADA DEPREMİNİ UCUZ ATLATTIK (!) (09 Ocak 2013 - Çarşamba)
HELEN YAYI` NI MARMARA FAYI GERER (!) (18 Aralık 2012 - Salı)
TÜRKİYE’ NİN NERESİNDE DEPREM OLABİLİR? (19 Kasım 2012 - Pazartesi)
Kandilli`den yalanlama (12 Ekim 2012 - Cuma)
BURSA` DA DEPREME SIKI TAKİP (!) (27 Eylül 2012 - Perşembe)
Pazarcık depremi (21 Eylül 2012 - Cuma)
DÜNYA ŞOKTA (12 Eylül 2012 - Çarşamba)
MARMARA FAYLARINDA KUZEY-GÜNEY REKABETİ (29 Şubat 2012 - Çarşamba)
BANDIRMA` DAN GEÇEN HAYALET FAY HATTI.. (30 Ocak 2012 - Pazartesi)
DEPREMLER ve 2011 YILI (03 Ocak 2012 - Salı)
İŞTE DÜNYA` YI BEKLEYEN FELAKETLER.. (17 Kasım 2011 - Perşembe)
AHMET METE IŞIKARA` DAN KORKUTAN AÇIKLAMA.. (16 Kasım 2011 - Çarşamba)
ZORUNLU TEKTONİK AÇIKLAMA : (27 Ekim 2011 - Perşembe)
Deprem anında (24 Ekim 2011 - Pazartesi)
TAKSİTLİ ÖDEME BİZİM FAYLARA UYMAZ.. (17 Ekim 2011 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Reklamlar

 

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Güneşli
27°
16°
Perşembe
Güneşli
27°
15°
Cuma
Parçalı bulutlu
27°
17°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
28°
15°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
718 En son vefaat eden sahabe Ebü`t-Tufeyl Amir (r.a.)`in irtihali.
1576 İstanbul Rasathanesi kuruldu
2006 Güz yağmurları
2006 İlköğretim haftası
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları