Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


BİLİRSİNİZ Kİ…

Gazi Mustafa Kemâl Atatürk, çağdaşlığı insanlığın olmazsa olmaz değeri olarak görür.


Gazi Mustafa Kemâl Atatürk, çağdaşlığı insanlığın olmazsa olmaz değeri olarak görür.

                Gazi Atatürk diyor ki:

                “İlerlemeyi, yükselmeyi ve yüzyılın gereğini seven ve isteyen seçkin bir halkımız vardır. Halkın karanlığı aşmak, refaha ve iyiliğe varmak arzusu el ile tutulacak kadar belirgindir. Cumhuriyetin eli bu arzuyu tutmuştur ve bundan dolayı, tarihin daima kutsal saydığı, halkı istediği amaca ulaştıracaktır.”

                “Memleketimizi çağdaşlaştırmak istiyoruz. Bütün çalışmamız Türkiye’de çağdaş, dolayısıyla batılı bir hükümet meydana getirmektir. Medeniyete girmek arzu edip de, batıya yönelmemiş millet hangisidir?” Gazi Mustafa Kemâl Atatürk (29 Ekim 1923, Fransız Muhabiri Pernot’ya verdiği demeçten…)

                “İlerlemeyi, yükselmeyi ve yüzyılın gereğini seven ve isteyen seçkin bir halkımız vardır. Türk’e olumlu ve iyi bir şey veriniz; bunu reddetmesi olasılığı yoktur. Fakat düne kadar ona olumsuz ve ezici şeyler verdikten sonra bunun sonuçlarından yine onu suçlu görmek haksızdır, haksızlıktır. Halkın karanlığı aşmak, refaha ve iyiliğe varmak arzusu el ile tutulacak kadar belirgindir. Cumhuriyetin eli bu arzuyu tutmuştur ve bundan dolayı tarihe mal olmuştur.

                Gazi Atatürk, çağdaşlığı insanlığın olmazsa olmaz değeri olarak görür. Gazi Atatürk’e göre çağdaş olmak hayatın şartıdır. İnsanca yaşamanın en önemli öğelerinden biri çağdaş toplumlar seviyesine çıkmaktır. Bunun için çağdaşlığın önemine sık sık değinen Atatürk, bu hususta şu düşüncelere sahipti:

                “Benim görüşüm o idi ki ve daima o oldu ki, dünya’da insan diye yaşamak isteyenler, insan olmak niteliklerini ve kudretini kendilerinde görmelidirler. Bu uğurda her türlü özveriye razı olmalıdırlar. Yoksa hiçbir çağdaş millet, onları kendi sırasında ve safında görmek istemez!

                Bilirsiniz ki, dünyada her milletin varlığı, değeri özgürlük ve bağımsızlık hakkı, sahip olduğu ve yapacağı çağdaş eserlerle orantılıdır. Çağdaş eser meydana getirmek yeteneğinden mahrum olan milletler, özgürlük ve bağımsızlıklarından soyunmaya mahkûmdurlar, uygarlık yolunda yürümek ve başarılı olmak, yaşamın şartıdır. Bu yol üzerinde ileri değil, geriye bakmak bilgisizliği ve dikkatsizliği gösterenler, genel uygarlığın çoşkun seli altında boğulmaya mahkûmdurlar.”

                Gazi Atatürk, Türk milletinin çağdaş olmasını isterken, aslında bütün milletlerin de aynı noktada bulunmasını arzular. Atatürk’e göre bütün milletlerin huzur ve barış içersinde yaşaması çağdaş olmalarına bağlıdır. Bunun için Atatürk çağdaşlığı af ve hoşgörü sahibi olmak anlamında da kullanır. 1924 yılında yaptığı bir konuşmasında Türk milletinin ülküsünün dünyada tam anlamıyla uygar bir toplum olduğunu şöyle açıklar:

                “Efendiler! Milletimiz bundan sonraki çalışmasında da başarılı olabilmek için, millî amacını bütün açıklık ve kesinlikle, bütün vatandaşların ve vicdanında bütün parlaklığı ile belirlemiş bulunuyor. İsterseniz benim burada amaç dediğim şeyi, siz milletin ülküsü olarak isimlendiriniz, fakat bu unvanı verirken dikkat ediniz ki, hayalî bir anlama kendimizi kaptırmayalım. Efendiler, milletimizin amacı, milletimizin ülküsü bütün cihanda tam anlamıyla çağdaş bir toplum olmaktır.” (*) (Bilinmeyen Yönleriyle Atatürk, Selman Yusufoğlu) • Pazar 14 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 18 ° / 1 ° Güneşli
 • Salı 17 ° / 5 ° Güneşli

Balıkesir

23.02.2020

 • İMSAK 06:22
 • GÜNEŞ 07:44
 • ÖĞLE 13:27
 • İKİNDİ 16:29
 • AKŞAM 19:00
 • YATSI 20:17
 • BIST 100

  116.829%1,03
 • DOLAR

  6,0958% -0,09
 • EURO

  6,6177% 0,48
 • GRAM ALTIN

  322,42% 1,48
 • ÇEYREK ALTIN

  531,993% 1,48