Özge YALMAN “Bambaşka boyutlar”


Bir Edincik torununun kaleminden…

Bir Edincik torununun kaleminden…


Zamansız bir işin yolunu tuttum belkide… Milyonlarca insanın küçük bir yazı metnine başladığımdan haberi bile yok! Olsun.

Ülkenin ve dünyanın bir yıldır savaş verdiği salgında, tüm sosyal hayatın neredeyse sıfırlandığı bu süreçte bu tür yazılar yazmanın insanı ne denli ferahlattığının farkına vardım.  Ve tabii ki önceliği ailemin, dedelerimin, büyüklerimin doğup büyüdüğü Edincik’e verdim.

Bir Edincik torunu olarak hissettiklerimi kaleme aldım, çok amatörce ama oldukça samimi duygularla. Burası öyle bir yer ki daracık sokaklarıyla, o tarih kokan Arnavut kaldırımlarıyla, kapılarının önünde oturan teyzeleri, koca koca ağaçlarının serin gölgelerinde, köy kahvelerinde oturan amcalarıyla birbirine sımsıkı bağlanmış sevgi dolu bir memleket ve oldukça tarihi..

Kırım’ın kaybından sonra Anadolu’ya gelen Tatarlar, günümüzde önemli bir nüfusu oluşturuyor Edincik’te. Selanik ve Bulgaristan coğrafyasından göç etmek zorunda kalanlar da Edincik’in kültürel çeşitliliğini artırmış. Bu kültürel çeşitlilik mutfağa da yansıyor haliyle. Zeytincilik her ne kadar ön planda yapılsa da kırmızı et ve tavuk eti ağırlıklı yemeklerde vazgeçilmezler arasında. Yemek kültürüne diyecek yok da..  Bir de bu sakin ve küçücük memleketin içinde barındırdığı derin ve ilmek ilmek işlenmiş emek kokan kocaman tarihi duruyor.

Bunların başında belki de babamın doğup büyüdüğü ev ile bitişik 14. yüzyılda inşa edilen kılıçla hutbeye çıkılan Emir Sultan Camii geliyor. Daha sonra bu sırayı;

3-4 asırlık Şehir Mezarlığı,

Kız Dedesi Türbesi,

162 yıllık Tarihi Konak,

Tarihi hamam, çeşmeleri,

Ve son olarak da annemin doğup büyüdüğü Çınar dibi Mahallesi Fabrika Sokak’ta yer alan 1364 yılından beri ayakta duran Ulu Camii takip ediyor.  Süleyman Paşa Çınarı da Edincik tarihine nefes aldıran 650 yıllık geçmişiyle aynı ihtişamlı görüntüsüyle herkesi memleketten ya uğurluyor ya da karşılıyor girişte. Biraz yükseklere çıkmanız yeterli oluyor ki Marmara’nın ikiye ayrılışının o doğa harikası görüntüsüyle karşılaşıyorsunuz. Böylesine bir memleketin hâlâ daha yeteri kadar gelişmemesi gerçekten bir Edincik torunu olarak içimde yaradır. Turizme kazandırılması, sokaklarında Edincik kadınının el becerilerini sergileyebilmesi, kadınların çalışmasına hayata tutunmasına ortam sağlanabilmesi tek arzumdur bu memleketle ilgili.

Bu canım memleketin büyümeye, gelişmeye ve tanınmaya hakkı vardır. Tarihi binaları, eskimeye yüz tutmuş küçük dükkânları tekrardan hayata döndürülmelidir ki ben ve benim gibiler babalarının, annelerinin doğup büyüdükleri toprakları zihinlerinden silmesinler, nereye giderlerse gitsinler burayı durak bellesinler. Her zaman kapılarının açık olduğunu bilsinler.

Çünkü ben biliyorum; ailemden böyle gördüm. Doğduğun memlekete sahip çıkmaz, orayı unutursan belki de bir gün yolun düşüp uğradığın o ağaçların serinliğinde oturduğun o tabureyi bile bulamazsın bu memlekette. Oyüzdendir ki geçmişimizin hayatta daha sağlam daha dik durabilmesi için memlekete sahip çıkan gençler yetişmelidir.

Her durumda kapısı kim gelirse gelsin herkese ardına kadar açık olan bu memleketin insanlarını köreltmeyin..  O güçlü tarihiyle, emekçi halkı sayesinde her zaman yükseleceğine inandığım memleket;

Ufalarak kaybolan değil de gelişerek ve bilgilenerek büyüdüğün yıllar seni bekler...Nihal Özüredi
13.03.2021 15:46:03
Çok güzel yazmış Özge'cim, tebrik ediyorum, yazılarının ve başarılarının devamını diliyorum. Maşallah 10 parmağın da 10 marifetli kızımız, atalarının tarihine, mirasına sahip çıkıp, yapılan yanlışlara parmak basıp güzel bir yazıyla dile getirmiş.

Nihal Özüredi
13.03.2021 16:30:36
Az önce ki eposta adresimi düzeltiyorum. Aşağıdaki gibidir.

Nüket Alataş
13.03.2021 18:05:39
Özge ağzına sağlık kardeşim

Teoman Koçak
14.03.2021 09:11:02
Elimizden kayıp gitmekte olan maziyi, ne şekilde olursa olsun sahiplenme, gün yüzüne çıkarma, tanıtma çabalarının çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle uğraşınız ve başlangıcınız için kutluyorum.

Halil Kul
14.03.2021 15:33:13
Çok güzel ifade etmişsin, ağzına yüreğine sağlık Özge kardeşim ; başarılar dilerim

 • Cuma 18 ° / 4 ° Parçalı bulutlu
 • Cumartesi 17 ° / 6 ° Bulutlu
 • Pazar 23 ° / 7 ° Sağanak

Balıkesir

16.04.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.408%0,03
 • DOLAR

  8,0668% 0,74
 • EURO

  9,6677% 0,64
 • GRAM ALTIN

  460,35% 1,33
 • Ç. ALTIN

  759,5775% 1,33