(Uzaktan Gelen yakın Sesler) Orhan ORGARUN


BİR KÜLTÜRÜN KAPLADIĞI COĞRAFYA DA…

BİR KÜLTÜRÜN KAPLADIĞI COĞRAFYA DA…


* Ne kadar yoksul ve aç olursa olsun, kanaat sahibi zengindir. Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                * Malınızı çalmak için fazla vicdanlı olan bazı insanlar, düşüncelerinizi bozmakta bir sorun görmezler. Halil Cibran

                BİR KÜLTÜRÜN KAPLADIĞI COĞRAFYA DA…

                Bir Kültürün Kapladığı Coğrafya, O Kültürü Temsil Eden Devlet veya Devletlerin Jeopolitik Gücünü Oluşturur…

                Kültürel Batılılaşma, “BİLİM-DİN ÇATIŞMASI” varsayımı ve bu varsayıma dayalı çağdaşlaşma anlayışının ürünüdür. Bu anlayışın tabiî bir sonucu olarak, sanayileşme ve gelişme, sadece Batı kültürüne mal edilerek, bir kültür sorununa indirgenmiştir.

                Çağdaşlaşma ve modernleşmenin aracı, Batı kültürü, Batı kültürünün aktarıcısı ise EĞİTİMDİR. Böylece, eğitim sistemi, BİLİM-DİN ÇATIŞMASI ve KÜLTÜREL BATILILAŞMA PARADİGMALARI üzerine oturtulmuştur.

                Darbeci zihniyetin kökeninde, kültürel Batılılaşma paradigması üzerine kurulan resmi ideoloji ve eğitim sistemi bulunmaktadır. Askeri okullar, bu paradigmanın etkisine en açık eğitim kurumları olmuştur. Başta askeri okullar olmak üzere, okullara bir eğitim ve terbiye işinden çok, adeta resmi ideolojiyi kitle kültürü haline getirmek için bir toplu şartlandırma ve hipnoz işlevi kazandırılmıştır.

                Bir kültürün kapladığı coğrafya da, o kültürü temsil eden DEVLET veya DEVLETLERİN JEOPOLİTİK GÜCÜ OLUŞUR. Bugün dünya coğrafyasındaki Batılı devletlerin jeopolitik üstünlüğünün yayıldığı alan, Batı kültürünün yayıldığı alan ile çok doğru orantılı bulunmaktadır.

                Bu alan, kültürel Batılılaşma politikaları ile sağlanmıştır. Çünkü Batı kültürünün dünya coğrafyasında “EGEMEN KÜLTÜR” haline getirilmesinin temelinde, bunun sağlayacağı jeopolitik gücü kazanma ve koruma amacı yatmaktadır.

                Dikkat edilecek olursa, Batı sömürge alanlarının genişlemesi, bu alanların kaynaklarının Batılı ülkelere aktarılması, yine bu ülkelerin bilim ve teknolojide geri kalmakla beraber, modern bir tüketim toplumuna dönüşmeleri. Dünya siyasî coğrafyasının Batı çıkarlarına hizmet eden bir şekil kazanması, Batının nüfuz alanındaki ülkelerin kültürel, siyasî, dinî, etnik kimliklerinin sürekli bir çatışmacı süreç içinde bulunması Halk ile Rejim arasında bir “MEŞRUİYET SORUNU” yaşanması gibi gelişmeler. Kültürel Batılılaşma tezine yönelen ülkelerin yaygınlaşmasına paralel olarak ortaya çıkmaktadır.

                Türkiye jeopolitiğinin gücü İslâm’dan kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin jeopolitik sınırları, İslâm jeo kültürüne paralel bir alana yayılmaktadır. Ancak potansiyel olarak böylesine yaygın bir coğrafyayı kapsayan İslâm, resmi ideolojisinin paradigmaları ile kuşatılmış ve etkisizleştirilmiştir.

                İslâm’a hâlâ 1900’lü yıllardan bakmaktan kurtulamayan, dünyayı hâlâ o yılların paradigmaları ile algılayan darbeci zihniyet, maalesef devleti siyasî anlamda İslâm ile kavgalı halde tutmaya devam etmektedir.

                İslâm coğrafyasındaki dayanışmayı belirleyen jeo kültür ile siyasî anlamda barışık olmayan darbeci zihniyet, bırakalım bu coğrafyada, ülke sınırları içinde bile toplumsal bütünleşmeyi ve dayanışmayı temsil edemeyen, halktan ve halkın değerlerinden kopuk, demokratik temsilden uzak bir oligarşik elit ideolojisini temsil etmektedir.

                Halbuki bugün, dünya konjonktürünün Türkiye’yi, tarihî ve kültürel dinamiklerinden kaynaklanan ve liderlik rolünü ön plana çıkaran bir konuma getirdiği görülmektedir.

                Ne var ki, kültürel Batılılaşma ideolojisinin ürettiği, bugün ve gelecekte devlete büyük bir jeopolitik güç verecek olan bu tarihî ve kültürel dinamiklerle, siyasî anlamda barışık olmayan zihniyet içerideki rejimin kendi meşruiyetini ortadan kaldırmakta, dışarı da sözünü ettiğimiz JEOPOLİTİK GÜCÜ DEVREDIŞI BIRAKMAKTADIR…

                Kur’ân Ne Diyor?

                “Ey insanlar! Şüphesiz Allah’ın va’di gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatıcı (şeytan) Allah hakkında sizi aldatmasın.” (35. Fâtır Sûresi, Âyet/ 5) • Cumartesi 14.6 ° / 11.6 ° Moderate rain
 • Pazar 17.4 ° / 12.3 ° Hafif yağmur
 • Pazartesi 15.3 ° / 9.8 ° bulutlu bulutlar

Balıkesir

16.10.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73