Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


Bu Akşam mübârek Velâdet Kandili,

(Peygamberimizin (s.a.v.) kâinata teşrifi edişi) MÜBAREK BİR DOĞUM VE MEVLİT KANDİLİ…


                Müslümanlar arasında Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) dünyaya geldiği Mevlit Kandili olarak kutlanır. O, Yüce Allah’tan bir rahmet olarak insanlığa gönderilmiş, bir rahmet Peygamberi olarak inananların gönüllerinde taht kurmuştur.

                Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet, elçisi şüphesiz ki, Hz. Muhammed’dir. Hz. Muhammed’in ve onun insanlığa getirdiği mesajın evrensel bir rahmet olduğunu bizzat Yüce Allah ifade eder. Yüce yaratıcı, rahman sıfatının gereği Hz. Muhammed’i insanlara gönderirken yeryüzünde yaşayan bütün insanların bu rahmet Peygamberinden nasibini almasını murat etmiştir.

                İslâm dini inanç ve ahlakı birbirinde bağlamış ve en güzel ahlak sahibi olarak da Peygamberimizin ahlakını insanlığa tanıtmıştır. İslâm Peygamberi de her defasında yüksek ahlakı tamamlamak için gönderildiğini ifade eder. Hz. Peygamberin hayatında davetini en çok kolaylaştıran şey kendi örnek hayatı olmuştur. Bugüne kadar mü’minlerde Hz. Peygamberin üstün ahlakını ve örnek şahsiyetini hayatlarının mihveri (dönen çark ve tekerlek gibi şeyler ortasından geçen ok ki, onun etrafında dönülür) yapmaya çalışmışlardır.

                Peygamberimiz ahlakıyla ahlaklanan insanlar dünya ve ahirette kurtuluşa ererler. Onlar, Peygamberimizin rehberliğinde hayatın zorluklarına karşı sabreder ve sahip oldukları nimetlerinden dolayı Allah’a şükrederler. Hayatın sıkıntılarını Yüce Kitabımız Kurân-ı Kerim ve Sevgili Peygamberlerimizin sünnetinin rehberliğinde aşarlar.

                İnanç, kültür ve medeniyet hayatımızın örnek şahsiyeti Hz. Peygamberimizi daha yakından tanımalıyız. Onu ve getirdiği evrensel mesajı gençlerimize tanıtarak özümsemelerini sağlamalıyız. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatını örnek şahsiyetini tanıtan kitapları iyice okuyarak, O’nu daha yakından tanıma ve öğrendiklerimizi hayatlarımıza aktarmaya çalışmalıyız.

                Bugün insanlığın hayat ufkuna aydınlık bir devir açan Peygamber Efendimizin kutlu doğumunun yeni bir yıldönümünü idrak ediyoruz. O bize; Allah’a iman edip O’nu sevmeyi O’na bağlanarak iç barışı ve doğru yolu bulmayı, ibadetlerde hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, komşuluk ve akrabalık bağlarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, incitmemeyi, iyilik yapmayı, iyi ve yararlı insan olmayı öğütlemiştir.

                Allah Resulü, dinin ne olduğunu soranlara onun güzel ahlak olduğunu söylemiş ve O’nun hayatı güzel ahlakın canlı bir örneği olmuştur.

                Kutlu Doğum Haftası işte o yüce şahsı tanıyarak hayatımızı ahlakla güzelleştirme ve bu yolda bir tazelenme mevsimidir.

                Bu hafta, onun çok sevdiği çocuklara onu tanıtma, sevdirme ve çocukları onunla buluşturma zamanıdır.

                Bu hafta, “EY İNSANLAR! KADINLARIN HAKLARINI GÖZETMENİZİ VE BU KONUDA ALLAH’IN KOYDUĞU ÖLÇÜLERE TİTİZLİKLE UYMANIZI TAVSİYE EDERİM.” Buyruğu üzerinde tekrar düşünme fırsatıdır.

                Bu hafta sahih dini bilginin ışığında manevi hayatımızı zenginleştirmenin, barış ve esenlik içinde güvenle yaşamanın, uzaklıklarımızı yakın etmenin ve kardeşlik köprüsünde birlikte yürümenin vaktidir.

                Kutlu Doğum Haftasının bütün insanlığa rahmet ve barış getirmesini, Mevlit Kandilinin insanlığın Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımasına vesile olmasını. Yüce Allah’tan niyaz eder, vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve İslâm âleminin Mevlit Kandilini tebrik ederiz.

                Mübarek bir Doğum ve Mevlit Kandili!

                Artık Yahudi alimlerinin kıymet ve itibarları da kalmadı. Araplar Peygamberleri ile kurtuluşa ereceklerdir.

                “Ey Kureyş topluluğu, ferahladınız mı? Vallahi size, doğudan batıya kadar ulaşacak bir güç, kuvvet ve bir üstünlük verilecektir.” dedi.

                Kainatın Efendisini dünyaya getiren bahtiyar annenin henüz dünyaya gelmeden görüp gördükleri çok manalıydı.

                Peygamber Efendimize hamileyken rüyasında, “Sen, insanların en hayırlısına ve bu ümmetin efendisine hamile oldun. Onu dünyaya getirdiğin zaman” HER HASETÇİNİN ŞERRİNDEN KORUNMASI İÇİN BİR VE TEK OLANA SIĞINIRIM DE, sonra AHMED yahut MUHAMMED ismini ver.”

                Aynı gece Hz. Amine’nin yanında bulunan Osman İbn As’ın annesinin gördükleri de şöyle:         “O gece evin içi nurla doldu, yıldızların sanki üzerimize dökülecekmiş gibi sarktıklarını gördük.”

                Evet, bu ulvi anı dile getiren Mevlidin yazarı Süleyman Çelebi bütün bu hakikatleri şu beyti ile şiirleştirmiştir.

                “Hem Muhammed gelmesi oldu yakın çok alametler belürdi gelmedin”

                Rebiüvvel ayının 12. Pazartesi gecesi, yapılan hesaplamalara göre, Miladi takvime göre 20 Nisan’a denk gelen gece idi.

                Aynı gece Kabe’de tapılmakta olan cansız putların çoğunun baş aşağı devrildiği görüldü.

                Aynı gece Kisra Sarayının beşik gibi sallanıp on dört balkonunun parçalanıp yerlere düştükleri öğrenildi.

Sava’da mukaddes bilinen gölün suyunun çekilip gittiği görüldü.

Bin senedir yakılan ve söndürülmeyen Mecusi ateşinin söndüğü görüldü.

Bütün bunlar işaret ve alamettir ki, dünyaya yeni gelen zat ateşe tapmayı, puta tapmayı kaldırıp, Fars saltanatını parçalayarak Allah’ın izni olmadan kutsal kabul edilen tüm şeylerin kutsallığını ortadan kaldıracaktır.

                Getirdiği ebedi nura, açtığı saadet caddesine ve sünnet-i seniyyesine yeniden sımsıkı sarılmak ve Mevlit Kandilini vesile ederek ona yeniden bağlılığımızı tazelemek ne yüce bir şeref ve büyük bir saadettir.

                Yüce Rabbim bizlere tüm İslam Alemine Sevgili Resulünün şefaatine ermeyi nail eylesin.

                (Amin.) • Pazartesi 7 ° / 1 ° Bulutlu
 • Salı 9 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 7 ° / -4 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

20.01.2020

 • İMSAK 06:51
 • GÜNEŞ 08:19
 • ÖĞLE 13:24
 • İKİNDİ 15:57
 • AKŞAM 18:20
 • YATSI 19:42
 • BIST 100

  121.475%0,00
 • DOLAR

  5,9004% 0,21
 • EURO

  6,5508% 0,29
 • GRAM ALTIN

  296,09% 0,42
 • ÇEYREK ALTIN

  488,5485% 0,42